Zeeland aanzien waard Kunst in ft! Zijn VOrmen Einde vuurwerklawaai Visolie van BuurManns Ziekenhuisplan gemengd ontvangen J ©34 Vlieren ruimen het veld voor stinzenflora op begraafplaatsen. Vier auto's op elkaar op Zeelandbrug Tweetalige duikgids Schouwen-Duiveland Personeel in Zierikzee reageert positief, in Vlissingen blijft kritiek. Diefstallen in Zierikzee en Bruinisse Grafrechten veertig graven zijn vervallen Politie houdt drie jongens aan; verdachten bekennen geknal. Cursus mandala's tekenen in Zierikzee DE RODE PILAREN S PZC Donderdag 24 april 2008 27 Dental Goes B.V Wij werken aan uw glimlach! Voor informatie of reparatie van uw kunstgebit. Van de Spiegelstraat 56 4461 LN Goes T+31 (0)113 231220 F+31 (0)113250335 www.excent.eu dentalgoes@excent.eu Helpende handen voor mooie tanden. door Ali Pankow BRIJDORPE/LOOPERSKAPELLE - Ge- Stage regenval en een dik grijs wol kendek vormden gisteravond het kenmerkend decor voor een excur sie over de historische begraafplaat sen in Brijdorpe en Looperskapel- le. Deze rondgang met uideg over het herstelwerk aan deze specifieke dodenakkers werd gemaakt op ini tiatief van de Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ). Slecht weer stimuleert niet, zo blijkt. Slechts een handjevol belang stellenden, schuilend onder para plu's, meldt zich aan het hek van de begraafplaats bij Brijdorpe. Het enthousiasme van de drie mannen van SLZ, is er niet minder om. In de loop van de excursie haken bij Looperskapelle bovendien nog wat deelnemers aan. „Een jaar of vijf, zes geleden zijn we bij Schakerloo op Tholen be gonnen een historische begraaf plaats de eigen identiteit terug te geven", vertelt projectleider Rudie Geus. Hij weet zich in de uitleg ge steund door Harry Verkaart (groen onderhoud) en Pieter Voets (voor man). Na Tholen was het de beurt aan Schouwen-Duiveland. In overleg met de gemeente en de bewoners werd in 2005 een herstelplan ge maakt. „Veel vlierstruiken en jonge bomen hadden hier een soort vo gelbosje van gemaakt. Wij willen juist het open aanzien van de be graafplaats terug. Vroeger is het hier ook heel open geweest. Toen graasde het vee tussen de zerken door", schetst Geus. Hij weet inmiddels dat de bewo ners een begraafplaats toch liever wat meer afgeschermd zien. Van daar dat SLZ voor het compromis gaat bij dit soort herstelplannen. „We hebben daarom wat open vlierstruiken en jonge abelen laten staan", zegt Geus over het kerkhof in Brijdorpe, dat in 1753 rond het toenmalige kapelletje moet zijn aangelegd. Volgens Geus werden na de waters noodramp in 1953 hier veel graven geruimd. Het herstelplan dat de ge meente in 1975 uitvoerde, voorzag in aanplant volgens het zogeheten 'wijkers-blijvers-systeem'. „Dat wil zeggen om en om essen en popu- DREISCHOR - Boem! Met veel la waai dendert een houten toren van blokken in elkaar. Gevolg van de actie van een wat roekeloze ouder, die tegen een tafel loopt. Gelukkig bevat het gebouw maar vijf stukken, waardoor het snel weer overeind staat. De toren is één van de vele kunst uitingen die leerlingen van basis school De Klimop in Dreischor gis teravond aan ouders en andere be langstellenden lieten zien. De kin deren hebben ieder jaar een the- mamaand, en dit keer ging het dus om kunst. Als afsluiter laten ze zien wat ze allemaal gedaan en ge leerd hadden. Een afwisselende avond met onder meer toneel, beelden, film en tekeningen is het gevolg. Historische begraafplaatsen In 2003 is in opdracht van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) een globale in ventarisatie gemaakt van waar devolle begraafplaatsen. Met herstel- en beheermaatre- gelen wordt getracht het vroe gere aanzien van deze dodenak kers terug te brengen. SLZ doet dit in overleg met ei genaren en bewoners. In 2006 en 2007 zijn werk zaamheden uitgevoerd op be graafplaatsjes in Schakerloo, Kleverskerke, Kloosterzande, Serooskerke, Vrouwenpolder, Brijdorpe en Looperskapelle. lieren, dus bomen met een lange en korte levensduur", leggen de deskundigen van SLZ uit. Volgens Geus werd in 1966 hier voor de laatste keer iemand in Brijdorpe be graven. In Looperskapelle gebeur de dat tien jaar later voor het laatst.De zerken getuigen van de tand des tijds. SLZ overweegt ook die te zijner tijd te herstellen. Al heeft dat wel wat haken en ogen. „Nabestaanden, voor zover die kunnen worden achterhaald, moe ten daarvan in kennis worden ge steld", zegt Geus. Bovendien is het volgens hem een kwestie van gede gen afweging hoe ver SLZ moet 'Vroeger is het heel open geweest. Toen graasde het vee tussen de zerken door'. gaan met dat herstel. De ouder dom van de grafstenen draagt im mers bij aan het karakter van his- torrische begraafplaatsen als deze. Het huidig herstel omvat overwe gend het ruimen van overwoeke rende vegetatie en de aanplant van meer beheersbare begroeiing. Zoge heten stinzenflora is daar een ken merkend voorbeeld van. Het zijn kleurrijke bollen en knollen die aanvankelijk specifiek op boerener ven in Groningen en Friesland voorkwamen, maar later overal op het platteland opdoken. Naast die stinzenflora bieden de oude be graafplaatsen een veelheid aan lage planten en struiken zoals ernst- knoopje, moederkruid, Indische aardbei, scherpe boterbloem, kardi naalsmuts en taxus. ZIERIKZEE - Op de Zeelandbrug bij Zierikzee zijn gisteren rond half zes vier auto's op elkaar gebotst. Ze kwamen allen uit de richting van Goes. Een 49-jarige automobilist uit Maasdam kon niet tijdig stoppen toen drie voor hem rijdende au to's moesten remmen. Door de klap schoof het hele rijtje auto's in elkaar. Er was alleen sprake van blikschade. BROUWERSHAVEN - Marloes Otten, instructeur en mede-eigenaar van duikcentrum Dolphins in Brou wershaven, heeft een gids geschre ven van duiklocaties op Schou wen-Duiveland. Daarin worden meer dan 35 duikplekken in Greve- lingenmeer en Oosterschelde om schreven en gemarkeerd met gps- coördinaten. De gids is tweetalig. Het is voor het eerst dat in het Duits duikinformatie over dit ge bied wordt gegeven. De gids is te koop bij duikcentra en VVV. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Raad van Bestuur van de Zeeuwse ziekenhuizen maakte gisteren een rondgang langs de verschillende vestigingen om de toekomstplannen toe te lichten aan het personeel. De voor genomen plannen - concentratie van de intensieve zorg in Goes, de bouw van een nieuw ziekenhuis in Middelburg, sluiting van zieken- ZIERIKZEE - Dieven waren dinsdag aan het eind van de middag actief in Zierikzee en Bruinisse. In de Mosselboomgaard in Zierik zee werd een handtas uit een fietstas gestolen. De portemonnee werd, zonder geld, teruggevonden. Een gsm is spoorloos. Op de Jachthavenweg bij Bruinisse braken dieven een auto open. Ze namen het navigatiesysteem en een tas met geld en papieren mee. ZIERIKZEE - De grafrechten van on geveer veertig graven op Schou wen-Duiveland zijn vervallen. Dat heeft het college besloten. Het gaat om graven waarvan de nabestaan den hebben besloten de rechten niet te verlengen of waarvan de rechthebbenden onbekend of over leden zijn. Over een jaar worden deze graven geruimd. Tot die tijd hebben nabestaanden de kans op nieuw grafrechten te kopen. Op de begraafplaatsen is aangeplakt om welke graven het gaat. huis Vlissingen en verbetering van hulpverlening op Schouwen - maakten gemengde reacties los: In het Zweedse Kruis Ziekenhuis in Zierikzee zijn de plannen positief ontvangen, maar in Vlissingen klonken wederom kritische gelui den. Voorzitter van de ondernemings raad van de Oosterscheldezieken- huizen W. Schipper omschrijft de bijeenkomst in Zierikzee als 'een gesprek in een prettige sfeer'. „Maar daar moet ik meteen bij zeg gen dat er voor Zierikzee eigenlijk niet veel verandert. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De vuurwerkoverlast van de afgelopen maanden in som mige wijken in Zierikzee is opge lost. De politie heeft drie jongens aangehouden die inmiddels heb ben bekend verantwoordelijk te zijn geweest voor het lawaai. Inwoners van Zierikzee zijn vanaf januari elk weekeinde verrast met het afsteken van vuurwerk. Dit vond meestal plaats in de buurt van de wijken Malta en plan West. Vooral het tijdstip waarop de jon gens aan de slag gingen, wekte veel ergernis bij de Zierikzeeëna- ren. Rond een uur of twee ZIERIKZEE - Jacqueline Roon geeft in mei en juni een curus mandala tekenen in Zierikzee. Die wordt el ke woensdag van 7 mei tot en met 25 juni gehouden in CJV-gebouw De Driehoek aan het Kerkhof. Meedoen kost 135 euro. Tekenerva ring is niet nodig. Opgeven kan via telefoon (0111415499) of email: jrtekentherapie@zeelandnet.nl. M. Bleijerveld van vakbond Abva Kabo vindt de toekomstplannen vooral vaag. „Het is ons als vak bond nog niet duidelijk wat men precies wil en wat de consequen ties zijn voor de verschillende ves tigingen. Inhoudelijk kan ik nu nog niets over zeggen." In Vlissingen probeerde directeur Rob Zomer van ziekenhuis Wal cheren zijn medewerkers gerust testellen. Vergeefs. „Er is hier veel emotie", aldus één van de medewerkers. Zomer werd vooral gebrek aan communicatie verwe ten. 's nachts begonnen ze met het af steken van het knal- en siervuur werk. Het gevolg was dat de poli tie veel meldingen kreeg van men sen die waren gestoord in de nachtrust. Na onderzoek zijn afgelopen maandag drie jongens in de leef tijd van vijftien tot negentien jaar uit Zierikzee en de gemeente Schouwen-Duiveland aangehou den. Na verhoor gaven ze toe het vuurwerk te hebben afgestoken. In de auto van een van de verdach ten trof de politie een doos met il legaal vuurwerk aan. In het huis van een van de verdachten werd nog eens vijftien kilo vuurwerk ge vonden. Tegen de drie verdachten wordt proces-verbaal opgemaakt. De jongens zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Omega 3 van BuurManns is een capsule die boordevofcuivere en geconcen treerde visolie zit. Het bevat een uitgebalanceerde combinatie van EPA en DHA die goed is voor de cholesterol, de normale bloeddruk in stand houdt en de vaatwanden sterk houdt. Ook verbete ren Omega 3 vetzuren uw geheugen en concentratievermogen en houden ze uw gewrichten soepel. Omega 3 van vetzuren. Omega 3 van BuurManns beval BuurManns wordt vervaardigd uit zee- een hoge concentratie van deze essen vissen. Deze vissen voeden zich met rode tiële vetzuren voor uw gezondheid, en bruine algen die rijk zijn aan Omega 3 Drogisterij Kruiderij Verp.120 st. 20,95 NU 2 VOOR 50 Lange Delft 121 Middelburg (0118) 639905 Walstraat 91 vlissingen (0118) 430250 Lombardstraat 6 Goes (0113) 250515 www.derodepilaren.nl Groep 1 en 2 van De Klimop geven een toneelvoorstelling, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71