Zeeland cdicenter Historische dodenakkers het van WV wil meer contact Kering gaat nacht dicht Geen slot op activiteiten door zeereservaat Participanten moeten activiteiten en bezetting regelmatiger doorgeven. N atuurcompe nsatie Tweede Maasvlakte deze zomer een feit. 26 Donderdag 24 april 2008 PZCS door Martijn de Koning BURGH-HAAMSTEDE - Eigenaren van accommodaties op het eiland moeten veel meer informatie door geven aan het callcenter van de WV Schouwen-Duiveland. Dat standje kregen de participanten van de toeristenorganisatie gister avond van Caroline van Cranen- burgh van Viavox, dat de telefoon service van de WV voor haar reke ning neemt. De WV gaat ervan uit dat eigena ren van campings, hotels, apparte menten en bungalows het doorge ven als er bij hen geen plek meer is. „Gasten bellen ons en vragen naar overnachtingsmogelijkheden. Wij geven dan soms wel vijf moge lijkheden, waarna ze even later te rugbellen en ons vertellen dat alles toch vol zit." Gevolg: de klant voelt zich slecht geholpen en zoekt zijn heil een regio verderop. Van Cranenburgh benadrukte dat alle vormen van informatie nuttig zijn. „Heb je bijvoorbeeld nog plek tijdens Concert at Sea? Laat het ons weten." Daarbij mag je best ei sen stellen, gaf ze aan. „Er zijn eige naren die hun accommodatie niet voor één nacht verhuren. Prima, als we het maar horen." Ook over bijzondere activiteiten of arrangementen weet de WV graag van de hoed en de rand. „Zo kunnen wij mensen nog dezelfde dag op leuke dingen wijzen." Van Cranenburgh benadrukte dat er wel degelijk een aantal partici panten trouw steeds de stand van zaken doorgeeft. „Maar helaas zijn die op de vingers van één hand te tellen." Het VW-callcenter gaat het derde seizoen in. De telefonistes krijgen in de drukste periode zo'n dui zend telefoontjes per maand. ZIERIKZEE - De Oosterscheldeke- ring wordt volgende week een avond en een nacht afgesloten voor alle verkeer. Op maandag 28 april om 17.30 uur gaat de kering dicht tot de volgende ochtend 6.00 uur. De afsluiting is noodzake lijk om de betonnen wegafschei- dingen te verplaatsen en nieuwe belijning op het wegdek te schilde ren. Op de Oosterscheldekering wor den momenteel de voegovergan- gen tussen de betonnen wegdekde- len vernieuwd. De overgangen worden kleiner gemaakt. Het wegvak over de Roompot (de aansluiting op Noord-Beveland) is nu klaar en zal weer in gebruik ge nomen worden. Het werk over de Hammen is halverwege en volgen de maand wordt begonnen met het laatste stuk, de Schaar. Medio dit jaar moeten alle voeg- overgangen vervangen zijn. door Meiita Lanting BROUWERSDAM - Nieuwe activitei ten opzetten langs de kust blijft mogelijk. Ook als halverwege dit jaar het zeereservaat voor de kust van Schouwen, Goeree en Voorne een feit is, betekent dat niet dat het gebied 'op slot' gaat. Dat zei Bouke Bouwman van de provincie Zeeland tijdens een bij eenkomst voor ondernemers van Goeree. „Dat is een kwestie van zoeken naar de mogelijkheden. Er wordt niet gezegd dat er niets kan." Volgens Bouwman is het wel belangrijk dat organisatoren van evenementen vanaf het begin reke ning houden met de natuur. Hij noemt als voorbeeld Concert at Sea. Dit jaar wordt het concert uit gebreid met een extra avond en voor volgend jaar liggen er plan nen om er misschien twee week einden van te maken. Volgens Bouwman hét bewijs dat uitbrei den of nieuwe activiteiten moge lijk zijn, omdat de hinder voor de natuur enorm mee kan vallen. „Door de technici van Blof is bij voorbeeld hard gewerkt om het ge luid zo te richten dat het alleen daar komt waar het moet en dat de omgeving weinig hinder heeft." Feit blijft wel dat alle activiteiten worden getoetst aan de vooraf vast gestelde spelregels. Onder de ondernemers heerst nog enige scepsis over de toekomst. Over zes jaar wordt het zeereser vaat geëvalueerd en wat gebeurt er als de natuurdoelstellingen niet ge haald worden? In het besluit zeere servaat worden streefaantallen op genomen van bijvoorbeeld zeehon den en zwarte zee-eenden die in het gebied moeten gaan leven. On dernemers zijn bang dat de regels worden aangescherpt op het mo ment dat die aantallen lager uit zullen vallen. „Er zijn geen zeker heden. Als ondernemer worden wij door de overheid gevraagd om te investeren in de Brouwersdam. Maar wat doen de banken als niet bekend is hoe het verder gaat?", Het zeereservaat betekent niet dat nieuwe activiteiten geen kans meer maken. Wel moeten activiteiten getoetst aan de re gels die vooraf zijn afgesproken. vraagt een van de ondernemers zich af „Als we de doelstellingen niet ha len, zullen we ons eerst afvragen waarom we dat niet gehaald heb ben", zegt Bouwman. „Wat is er aan de hand? Was er een virusziek te of zijn er andere natuurlijke oor zaken? Blijkt dat het geval, dan zal dat niet leiden tot aanpassingen van het gebied." De komende zes jaar zal er in elk geval niets veranderen. Ook niet als de dieren uit de nu ingeteken de beschermde leefgebieden trek ken. Als over zes jaar blijkt dat het zeereservaat toch aangepast moet worden, krijgen de inwoners weer de mogelijkheid tot inspraak. Deze zomer valt de finale beslis sing en dan treedt het zeereservaat direct in werking. Gestage regenval omlijst de rondgang over de historische begraafplaats in Brijdorpe foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70