Binnenland Alleen bij SieMatic: keukens in de BeauxArts stijl Kwart van kinderen tot 13 jaar ging vorig jaar naar opvang Water nieuwbouw slecht Cliënten openen vuur op ziekenhuis Ansichtkaart Anne Frank gevonden SOLITAIRE* Steeds meer gebruik van buitenschoolse opvang en gastouders. Veel mensen worden onnodig blootgesteld aan schadelijke stoffen. Proef met nachttrein Enschede-Schiphol Zuid-Holland groeit aan door storten zand Ambtenaren langer met vaderschapsverlof Gelderse politie stuit op 750 kilogram koraal Gemeente Zwolle weert Veronicaschip Zes jaar voor doden 'kinderverkrachter' Meldpunt ontvangt regen aan klachten over klantvriendelijkheid. 6 Donderdag 24 april 2008 PZC Met de nieuwe SieMatic BeauxArts Collection worden totaal verschil lende stijlen, materialen en tinten gecombineerd tot unieke, zeer persoonlijke keukens. Compleet anders en toch vertrouwd, omdat u er eeuwenoude architectuur- vormen in herkent. Aangenaam symmetrisch ontworpen rondom een groot fornuis en een koelkast in American style'. Klassiek is weer modern. Nu te zien in onze showroom. Welkom! AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) Nieuwendijk 89 Tel. 0115-564070 zondag open www.siematic-axel.nl GOES Plieger (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Tel. 0113-246464 www.plieger.nl MIDDELBURG SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a (naast de Baderie) Tel. 0118-629522 www.siematicmiddelburg.nl TERNEUZEN BouwCenter LOGUS - De Hoop Kennedylaan 32 Tel. 0115-680612 www.logus-dehoop.nl wij adviseren: VOORBURG - Een op de vier kinde ren onder de 13 jaar ging in 2007 naar de kinderopvang. Dat is een forse stijging vergeleken met 2006 toen 20 procent van de kinderen naar een kinderdagverblijf, buiten schoolse opvang of een gastouder ging- Het aantal kinderen dat een gastouder bezocht, verdubbelde van 70.000 in 2006 naar 140.000 in 2007, zo blijkt uit het cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren presenteerde. Van de buitenschoolse opvang maakte in 2007 215.000 kinderen gebruik, 50.000 meer dan in 2006. De kin derdagverblijven vingen 40.000 meer kinderen op. Mede door een aanpassing in de wetgeving steeg het aantal ouders dat toeslag voor kinderopvang ont ving sterk. Het waren er in 2007 388.000,117.000 meer dan in 2006. De totale opvangkosten voor deze ouders bedroegen in 2007 bijna 2,4 miljard euro. Aan toeslag ont vingen zij 1,9 miljard. Gemiddeld betaalden ouders 20 procent van de kosten zelf. Veel oppasmoeders en oppasgroot- ouders schreven zich vorig jaar in bij een gastouderbureau zodat de ouders in aanmerking kwamen voor opvangtoeslag. Ongeveer 80.000 ouders ontvin gen in 2007 een toeslag voor deze vorm van opvang. Dat is bijna 2,5 keer zo veel als in 2006. In dat jaar lagen de bedragen voor kinder- opvangtoeslag ook flink lager. Om de kosten in de hand te hou den zal het kabinet morgen waar schijnlijk besluiten om de regeling voor kinderopvang op een aantal punten te versoberen. Voor dit jaar dreigt een overschrijding van het budget van circa een half mil jard euro. Kinderopvang Het aantal kinderen onder de 13 jaar dat in 2007 naar opvang ging. Aantallen x 1000 Gastouder- opvang Kinderdag verblijf Buitenschoolse opvang Circa 25.000 kinderen gingen ook naar een kinderdagverblijf of de buitenschoolse opvang. infographic: ANP bron:cbs DEN HAAG - Het drinkwater in nieuwbouwhuizen vlak voor de oplevering laat te wensen over. Er zitten te veel metalen en te veel bacteriën in. Dit blijkt uit onderzoek door het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) in samen werking met keuringsorganisatie Kiwa. Minister Jacqueline Cramer van Milieu scherpt nog dit jaar de re gels aan, zo heeft zij gisteren de Tweede Kamer laten weten. Bewo ners krijgen verder, mogelijk via een sticker op nieuwe kranen, het advies de kranen de eerste maan den dagelijks 'kort' door te laten lo pen. Jaarlijks worden in Nederland on geveer zestigduizend huizen opge leverd. Dus veel mensen worden onnodig blootgesteld aan drinkwa ter van onvoldoende kwaliteit. Hoewel in het algemeen geen spra ke is van acute gezondheidsrisi co's, zijn de verontreinigingen vol gens het RIVM 'toch ongewenst voor met name jonge kinderen en mensen met een zwakke gezond heid', schrijft minister Cramer aan de Kamer. RIVM en Kiwa onderzochten in opdracht van de Vrom-Inspectie drinkwatermonsters vlak voordat nieuwbouwwoningen werden op geleverd. In vrijwel alle gevallen voldeed de kwaliteit niet aan de ei sen voor goed drinkwater. Drinkwaterinstallaties waren niet volgens de eisen aangelegd. Zo ko men in het begin metalen vrij uit de gebruikte materialen, bijvoor beeld lood uit messinglegeringen. Installaties worden niet voor ge bruik doorgespoeld. Cramer heeft met de drinkwater bedrijven en de installatiebranche maatregelen afgesproken om 'scho ner' te installeren en op te leveren. Zij komt dit jaar met een nieuwe regeling voor materialen en chemi caliën die worden gebruikt in de leidingwatervoorziening voor hui- ENSCHEDE - De Nederlandse Spoor wegen houden volgend jaar zomer een proef met een pendeltrein tus sen Enschede en Schiphol. „We willen iedere nacht om 01.00 uur een trein laten vertrekken die twee uur later op Schiphol aan komt. Om half vier vertrekt deze weer richting Enschede", zei giste ren een NS-woordvoerder. Het experiment duurt tien weken. De trein moet een uitkomst zijn voor vakantiegangers die 's och tends vanaf Schiphol vertrekken, of's nachts terugkeren. DEN HAAG - De provincie Zuid-Hol land onderzoekt of kustuitbrei- ding mogelijk is door zand in zee te storten. Onder invloed van wind, golven en stroming moet het zand zich op natuurlijke wijze over de kust verspreiden, waar door 75 hectare aanwas ontstaat. Staatssecretaris Huizinga van Wa terstaat en de Zuid-Hollandse ge deputeerde Dwarshuis onderteke nen daarover gisteren een overeen komst. De 'Zandmotor' moet extra veiligheid en recreatie- en na- tuurruimte opleveren. NIJMEGEN - De gemeente Nijme gen breidt als eerste overheidsin stelling het vaderschapsverlof uit van twee naar tien dagen. De ge meente heeft dat geregeld met de vakbonden AbvaKabo en CNV Pu blieke Zaak. In Nijmegen worden circa vijftig ambtenaren per jaar vader. Zij mo gen het verlof verdelen over de eer ste vier weken na de geboorte van hun kind. De bonden zijn tevre den, omdat mannen hierdoor werk en privé beter kunnen combi neren, aldus CNV Publieke Zaak. SPIJK - De politie heeft bij een be drijf in het Gelderse Spijk 750 kilo gram koraal in beslag genomen. De 53-jarige directeur van het be drijf is gehoord over de zaak. De Braziliaanse politie tipte de Ne derlandse collega's. De handel in en het bezit van koraal is verbo den. Het bedrijf wilde ermee han delen. De in beslag genomen par tij had een straatwaarde van enke le duizenden euro's. De politie pro beert zicht te krijgen op kopers. De koraal is ondergebracht in een bassin in een dierentuin. ZWOLLE - Het schip van de voor malige zeezender Veronica komt niet in de Zwolse binnenstad te lig gen. De Norderney zou verbouwd worden tot discotheek maar Zwol le wees dat gisteren af wegens de geluidsnormen. De eigenaar maakte eind vorig jaar bekend het schip van Antwerpen naar Zwolle te willen verplaatsen. Eerder in 2007 wees ook Middel burg de komst van Veronica af De Norderney heeft 1983 in Mid delburg als discoboot gefungeerd en een jaar later ook in Vlissingen. ARNHEM - Het gerechtshof in Arn hem heeft maandag zes jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een 38-jarige man uit Utrecht wegens doodslag op een dakloze. De man heeft tegen getuigen ver klaard dat hij de verkrachter van zijn kinderen had vermoord. Het 45-jarige slachtoffer werd op 5 no vember 2005 op landgoed Oud Amelisweerd in Bunnik met een ij zeren pijp doodgeslagen. Een voor opgezet plan, wat het criterium is voor moord, is niet aangetoond. De man heeft altijd ontkend. DEN HAAG - Patiëntenkoepel NPCF is overspoeld met klachten over de klantvriendelijkheid van zieken huizen. De Nederlandse Patiënten en Consumenten Federatie open de maandagavond een meldpunt waarbij al meer dan duizend mel dingen zijn binnengekomen. „Veel meer dan normaal bij meid- acties het geval is", aldus een woordvoerder. 40 procent had een positieve reactie; 60 procent van de melders is negatief over de ser vice die ziekenhuizen aan patiën ten bieden. Ruim 40 procent van de melders vond dat artsen en ver pleegkundigen te weinig tijd na men om de ziekte en de behande ling voldoende uit te leggen. De uitleg was te kort en het personeel te gehaast. Veel van de patiënten hadden naar eigen zeggen onvol doende tijd om vragen te stellen. Een derde van de melders voelde zich niet serieus genomen als ze met eigen ideeën over de behande ling kwamen. Ze werden snel afge wimpeld. Veel patiënten (43 procent) moes ten tijdens hun ziekenhuisopna me meerdere malen hetzelfde ver haal over hun ziekte en klachten vertellen, soms zelfs tien keer. Het ontbrak volgens een meerderheid aan een vast aanspreekpunt in het ziekenhuis, één verpleegkundige of een arts. 30 procent vindt dit es sentieel. 72 procent van de opgeno men patiënten was wel tevreden over de manier waarop het ontslag uit het ziekenhuis was geregeld. NAARDEN - In een curiosawinkel in Naarden is een nieuwjaarskaart van Anne Frank gevonden. De woordvoerster van het Anne Frank Huis heeft gisteren beves tigd dat het om een kaart gaat die door Anne is geschreven. De kaart is gericht aan S. Leder- mann. Boven de S staat ook nog 'Mej' geschreven. Als afzender staat de naam Anne Frank. Op de voorkant van de kaart staat een kerstklok met klavertjes vier en de tekst 'Viel Glück im neuen Jahr'. De ontdekker van de kaart stuurde een pdf-bestand ervan aan het An ne Frank Huis. Zij konden bevesti gen dat het om een originele kaart gaat. „Het is fantastisch dat deze kaart is opgedoken. We hebben eerder een soortgelijke kaart ge zien die Anne stuurde naar een vriendinnetje in Frankfurt." De vinder van de ansichtkaart is directeur van een basisschool in Bilthoven. Paul van den Heuvel zocht in de winkel van zijn vader naar spulletjes voor lessen over de Tweede Wereldoorlog op zijn school. In de antiekwinkel De Re genboog zat de kaart van Anne in een boek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6