Zeeland Zeeland groot in kan zijn Vragen over boetes 'Ik wil laten zien dat je kanker kunt overwinnen' 1 lowroom- en ioeken we j Hastens tA: Leesprojecten voor 5 Zeeuwse basisscholen Tweede-Kamerfractie van de SP wil van ministers opheldering. Wiet PZC Donderdag 24 april 2008 I 3 •:.,44>£ «M Dianne Moens-Van Gastel en haar broer Jeroen van Gastel, die herstelt van lymfeklierkanker, proberen in clubverband zoveel mogeijk mensen te laten deelnemen aan Ride for the Roses. foto Willem Mieras door Frank Balkenende Na zestien chemobehandelingen is kap per Jeroen van Gastel (35) uit Goes zo goed als 'schoon'. Zo heet dat in me disch jargon. Hij wordt met de dag sterker en wil dan ook de Cycletour van de Ride for the Roses rijden: honderd kilometer. „Ik wil laten zien dat je kanker kunt overwinnen." Het bericht kwam vorig jaar aan als een moker slag. „Ik had een klein opgezet kliertje in mijn nek dat maar niet weg ging. Dan ga je de onder- zoeksmolen in en uiteindelijk komt die ont- heilstijding: lymfeklierkanker. Je begrijpt het niet, want ik had ook geen symptomen die op kanker duidden, zoals zware vermoeidheid en nachtzweten. Op dat moment voel je je hele maal leeg. Daarna komt het verdriet. Je hebt een vrouw en drie jonge kinderen thuis..." Van nature is hij een positief mens, zegt hij. En daarom zette hij de volgende dag de knop in zijn hoofd om. „Dat is wel vreemd. Als je moet vechten voor je leven, komt er een ongekende kracht in je vrij. Ik was mentaal sterker dan mijn omgeving. Ik stond mensen te troosten die verdriet om mij hadden. Zo'n ziekte is wel allesoverheersend. Je staat als gezin gewoon een jaar stil." Door een verkeerde behandeling in Rotterdam ging het nog bijna fout. Long- en maagbloedin gen waren het desastreuze gevolg. „Het was kantje boord." Nu staat er (ogenschijnlijk) 'Voordat mijn broer ziek werd, was ik al van plan iets voor de Ride te doen' weer een gezonde kerel. Onlangs is hij 'schoon' verklaard, maar vorige week kwam het bericht dat hij toch nog vier extra chemobehandelin gen moet ondergaan. „Dat is wel een tegenslag. Het is wel zo dat lymfeklierkanker goed te gene zen is. En als de kankercellen weg zijn, komen ze ook niet meer terug." Met zijn zus Dianne Moens-van Gastel (41) voor Ride of the Roses een speciale actie op touw gezet. Dat doen ze onder de vlag van hun bedrijven Charlie Hair en Body Action (sport en danslessen). Dianne: „Voordat mijn broer ziek werd, had ik al het plan om iets voor Ride for the Roses te doen. Je hoort van kinderen die ik les geef regelmatig aangrijpende verha len. Ik vond dat ik iets moest doen, want ik dacht: 'het kan ons ook overkomen'. Tja, en toen kreeg Jeroen kanker. Dan komt het heel dichtbij." De twee bedrijven proberen zoveel mogelijk klanten op de fiets te krijgen. De teller staat op 200 deelnemers, het streven is 400 tot 500. Doel is zo 12.000 euro binnen te halen. „Men sen betalen inschijfgeld, maar leggen er vaak wat bovenop. Kinderen laten zich sponsoren door familie en vrienden. Alles wordt strak ge organiseerd. We zorgen voor shirtjes, fruit en drankjes en hebben op elke afstand eigen con troleposten." Jeroen is hard aan het trainen. Dit weekend test hij de benen tijdens een rondje Veerse Meer. „Gaat dat, dan lukt me de honderd wel." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De SP in de Tweede Kamer heeft de ministers Ter Horst (PvdA, Binnenlandse Za ken) en Hirsch Ballin (CDA, justi tie) opheldering gevraagd over de hoeveelheid uit te schrijven boetes door de politie Terneuzen. Uit het werkplan blijkt dat het korps dit jaar bijna 2400 bekeurin gen en processen-verbaal denkt uit te schrijven. Het doel is dat er 385 mensen op de bon gaan voor door rood licht rijden en 456 auto mobilisten voor het niet dragen van een gordel. De SP wil van de ministers weten of de getallen 'harde doelen' zijn voor de agenten op straat en of ze daarop worden afgerekend. Ook vraagt de SP of de ministers achter de afspraken staan en hoe ze dat rijmen met het landelijk beleid om op dit gebied geen prestatieaf spraken meer te maken. COMMENTAAR In navolging van de burgemeesters Gerd Leers van Maastricht en Job Cohen van Amsterdam pleit ook de Terneuzense loco-burgemeester Co van Schaik voor versoepeling van het softdrugsbeleid. Van Schaik meldt Terneuzen aan voor een proef met legale wietteelt. De gemeente zou de rol van de coffeeshops over moeten nemen en daarbij buitenlanders kunnen weren. Dit plan is maar op één punt sympathiek. Want het zou drugscriminelen de wind uit de zeilen nemen. Voor het overige is dit idee niet zo best. De gemeente hoort geen rol te spelen in de productie en verstrekking van genotmiddelen. Geen drank, geen tabak, geen drugs. Daar is de commercie voor. Zolang Nederland de verkoop van softdrugs gedoogt en het economisch verkeer in Europa vrij is, moet Terneuzen dat in goede banen zien te leiden. Rond de drukbezochte coffeeshop Checkpoint is dat lastig, maar niet ondoenlijk. Van Schaik lijkt verder weinig gevoel te hebben voor de hardere politieke lijn van de laatste jaren. Die wijst eerder op een afbouw van het gedogen dan op volledige legalisering. De loco-burgemeester mag met Leers, Cohen en sinds deze week ook met de oud-voorzitter van de politievakbond NPB Hans van Duijn in goed gezelschap zijn, maar samen bevinden ze zich in een isolement. Dit kabinet-Balkenende zal ze niet steunen. Van Europa is ook geen heil te verwachten. Daarom kan Terneuzen dit proefballonnetje van Van Schaik maar beter snel vergeten. Jffiêtcteus Meg* Sgok Brefta Ettensebaan 17a (naast Kids Factory) Breda fftiilfilftiiig 'üaceanifc since ifcp VLISSINGEN - Een vijftal Zeeuwse basisscholen kan deelnemen aan een project in het kader van Kunst voor Lezen. Dat is een programma van het ministerie van Onderwijs dat moet bijdragen aan een meer geletterde samenleving. In totaal doen in heel Nederland 25 basis scholen aan dit programma mee. Ook de bibliotheken zijn er bij be trokken. Gea Spaans, van het landelijk pro jectbureau kwaliteit, maakte dat gisteren bekend op een sympo sium van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland (RPCZ). Een andere inleider Kees Vernooij haalde aan dat 1,5 miljoen mensen in Nederland niet goed kunnen le zen. Niet minder dan 7,5 procent van de 15-jarigen kan niet lezen. Ouders kunnen er al veel aan doen als ze thuis al op een zeer vroeg moment beginnen met taal, plaatjesboeken en voorlezen. Ver nooij gaf verder aan dat de scho len er ook veel aan kunnen doen, want taalsterke scholen doen er volgens hem toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3