11 ii f: w li r Het schilderen zelf is be De nieuwe baby heeft domweg de KOZIJNEN ZONWERING GLAS Doomsday: even roeren en klaar is je post-apocalyptische thriller Het door elkaar husselen van genres en filmfiguren levert nog geen goede grap op Vuurspuwende draken plagen planeet 36 I Donderdag 24 april 2008 PZC Beter goed gejat dan slecht be dacht. Zoiets moet de Britse genre- filmer Neil Marshall hebben ge dacht toen hij Doomsday samen stelde uit gelijke delen Mad Max en Escape from New York. Nog wat verwijzingen naar klassiekers als Aliens en 28 days later erbij ge gooid, even roeren en klaar is je post-apocalyptische thriller. Het probleem is alleen dat Marshall zijn film niet zo heel geweldig bij elkaar heeft gejat. Het flinterdunne verhaal over een stuurse heldin (Rhona Mitra) die in een toekomstig Engeland naar een afgezegeld rampgebied wordt gestuurd om een medicijn te zoe ken tegen een dodelijk virus, hangt aan elkaar van snel gemon teerde actiescènes, waarin je nau welijks kunt zien wat er eigenlijk gebeurt. Desondanks pakt het beel- DOOMSDAY Film. Regie: Neil Marshall. Met: Rhona Mitra, Craig Conway. Te zien in Vlissingen. door Fritz de Jong denbombardement af en toe ener verend uit. Geslaagd is vooral de scène waarin de helden per stoomtrein ontsnap pen aan een horde kannibalisti sche barbaren. Maar meer dan een paar van zulke adrenalinestoten heeft Doomsday niet te bieden. De personages zijn opgetrokken uit bordkarton, terwijl het achter grondverhaal over de ondergang van de Britse beschaving de diep gang heeft van een surfplank in een soepbord. Het bombastische testosteronspek- takel 300 schreeuwde natuurlijk om een genadeloze parodie: Meet the Spartans. Tot zover niets mis. Jammer alleen dat het puberale duo Jason Friedberg en Aaron Selt zer zich erover heeft ontfermd, al zullen smaken hier verschillen. Met de ongein van Date movie en Epic movie boekten ze namelijk duchtig succes. Waarom zou je dan de formule veranderen? Dus trekken nu de vechtjassen uit de oudheid - met opgeschilderde buikspieren - ten strijde tegen een bonte verzame ling karikaturen, die sterk doen denken aan figuren uit bekende bioscoopfilms (een dansende pin guïn) of Amerikaanse televisie shows Deal or no deal). Ze spelen de rap-battle Yo Mamma na, een jury geeft commentaar, iemand MEET THE SPARTANS Film. Regie: Jason Friedberg, Aaron Seltzer. Te zien in Vlissingen. door Leo Bankersen knijpt in de tieten van koningin Margo (Carmen Electra) en Brit ney Spears heeft hier een bochel. Tja, zelfs de gemakkelijkste doel witten worden niet geschuwd. Het mag dan misschien even geinig zijn om de Spartanen te zien breakdancen, maar slaat het ook er gens op? Meet the Spartans is van begin tot eind gebaseerd op het misverstand dat het door elkaar husselen van genres en filmfigu- ren automatisch een goede grap oplevert. De Franse tekenfilmserie Drakenja- gers heeft sinds de eerste uitzen ding in 2004 een cultaanhang ver worven. Het succes is vooral te danken aan het originele ontwerp van de wereld van beroepsjagers uit de titel. Hun planeet bestaat uit wonderlijk in de ruimte zwe vende rotsen, met nog wonderlijk ere bouwsels en landschappen er op. Deze wereld wordt geplaagd door vuurspuwende draken. Qua humor en toon beweegt Dra- kenjagers zich ergens tussen Shrek en Ice Age. Maar waar de Ameri kaanse tegenhangers meestal leu- DRAKENJACERS Film. Te zien in Vlissingen door Fritz de Jong nen op een goed uitgewerkt ver haal en sterk geprofileerde karak ters, daar moet Drakenjagers het vooral hebben van de duistere sfeer - beslist niet geschikt voor de allerkleinsten! - en de fraai uitge voerde animaties. Dat is toch net te weinig voor een lange speelfilm. Ruim dertig kunstenaars uit binnen- en buitenland doen vanaf vrijdag mee aan de vijfde Schildersweek in Domburg. Een van hen is Jacobina Trump. door Rolf Bosboom Haar naam klinkt Ameri kaans en inderdaad: Ja cobina Trump woont in Indianapolis. Met haar komst naar de Schildersweek in Domburg draagt ze dus volop bij aan het internationale karakter van het evenement. Toch komt Trump oorspronkelijk gewoon uit Zeeland. Ze werd geboren in Wil- helminadorp en is hier beter be kend als Ineke Oele. Haar huidige achternaam is het gevolg van een overzees huwelijk. Als voornaam hanteert ze Jacobina, omdat 'Ine- Deelnemende kunstenaars Van de ruim dertig kunste naars die meedoen aan de Schildersweek hebben er twee de vier voorgaande edities ook meegemaakt: Karl-Heinz Kaut- zinski uit Duitsland en Luis Montoya Ortiz uit Argentinië. De trouwste Nederlandse kun stenaar is Rem de Boer uit Dirkshorn, die voor de vierde keer deelneemt. De andere kunstenaars zijn: Alejandro Argueiles, Goyo Bar- ja, José Eidelman, Eduardo Faradje, Gabriel Grun, José Mar- chi en Mario Sanzano uit Ar gentinië, Mandy Friedrich, Ulri- ke Hahn en Jürgen Leippert uit Duitsland, Hirofumi Matsuzaki uit Japan, Peter van Berkel (Wolphaartsdijk), Kees van Cit- ters, Gerdine Duijsens, José van Gooi, Edwin Hoving, Marianne de Jong-Pijnenburg, Jannes Koetsier en Leo Spindelaar uit Nederland, Francisco Vilchez uit Peru, Armeen en Olga Gasparian, Alisa Gibet, Dazuk Kiril, Tatyana Lushnikova, Niko- iaeva Nastya en Peter Tyutrin uit Rusland en David Lloyd Brown en Jacobina Trump uit de Verenigde Staten. ke' voor Amerikanen opvallend las tig bleek te zijn. „Er is nog steeds een heel sterke ge voelsmatige band met Zeeland", zegt Trump. Dat geldt niet alleen voor haar leven - haar familie woont er - maar ook voor haar werk als beeldend kunstenares. Ze maakte bijvoorbeeld een serie schilderijen over het Zeeuwse land schap en heeft nu een aanzet ge maakt voor een serie met de wa tersnoodramp als uitgangspunt. Het verblijf in Domburg wil ze ook vooral daarvoor benutten. Het idee voor de serie is ontstaan toen ze in 2005 in Florida was en de ver woestende orkaan Katrina langs zag trekken. Trump verliet al vroeg Zeeland om te studeren aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag, waar ze later ook een aantal jaren doceerde. Vervol gens werkte ze tien jaar als vorm geefster en art director bij diverse bedrijven. Vijftien jaar geleden ver anderde haar leven na een verblijf van enkele weken bij vrienden op de Caribische eilanden van Saint Vincent en de Grenadines. „Dat vond ik zó'n openbaring. Toen ik terugkwam, kon ik hier niet meer wennen." Ze trok er opnieuw heen en ont moette er haar huidige echtge noot. Samen verhuisden ze later naar Miami. Vanwege de hitte ('in de zomer is het er ondraaglijk') en de stadse ongemakken verkasten ze na tien jaar naar Indianapolis. Daar woont ze naar tevredenheid. „Het heeft een ouderwetsigheid die me wel aanstaat. Het is een gro te stad, maar toch met een small- De Schildersweek, die dit jaar haar eerste lustrum viert, staat in de traditie van de kunstenaarskolonie die Domburg aan het begin van de vorige eeuw met kunste naars zoals Toorop en Mondriaan herberg de. Kunstenaars uit allerlei landen zijn uit genodigd en gaan ter plekke aan de slag. Zij worden ondergebracht in gastgezin nen en ontvangen hun materialen gratis. Aan het einde van de week worden alle schilderijen geëxposeerd. Premier Balken ende opent deze expositie.. De Schildersweek is een initiatief van de stichting Art Performance. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Vrijdag 25 april Duingalerie, 20.00 uur: Officiële ope ning Schildersweek. town-sfeer. Ik waardeer er het ont breken van allerlei regeltjes. De vrijheid is er dagelijks voelbaar." Ze is nu beroepsmatig beeldend kunstenares en heeft, samen met zeventig andere kunstenaars, een atelier in een grote, oude autofa- briek. Toch heerst er niet echt een artistiek klimaat. „In het gevoel voor kunst lopen ze achter. Er wordt vooral ontzettend veel geko pieerd, want alles draait om geld in Amerika. Daar word ik heel op standig van. Je kunt er niet praten over zaken zoals de artistieke waar de van het werk of de kwaliteit van het papier. Dan word ik aange keken of ik van Mars kom." Ze maakt olieverfschilderijen, met een tekenachtige manier van schil deren. „Het doen - het tekenen en schilderen - is voor mij belangrij ker dan het resultaat. Het gaat mij erom dat ik in een intuïtieve sfeer beland en in contact kom met uni versele waarden." Bij toeval vernam ze, tijdens een eerder verblijf in Domburg, van de Schildersweek. Ze meldde zich met succes aan. Trump ziet uit naar komende week. „Voor mij is het een plezierige manier van voor werk voor de watersnoodserie. Het gaat mij om beelden waarvan ik hoop dat die uiteindelijk een diepte krijgen die meer naar kunst toegaan. Maar ik vind de Schilders week vooral interessant omdat er verschillende culturen bij elkaar komen. Dat is op zich al inspire rend. Ik ben heel benieuwd naar de andere kunstenaars en wil we ten: wat is hun achtergrond, wat zit er in hun systeem, zoals de wa tersnood bij mij." Zaterdag 26 april Centrum, 14.00-17.00 uur: Muziek van Centrum Jazzband. NH Kerk, 20.00 uur: Joan Berkhemer met Klaviertrio Amsterdam speelt Schubert. Zondag 27 april Centrum, 14.00-17.00 uur: Muziek van- Westcoast Jazzband. Maandag 28 april De Parel, 14.00-17.00 uur: Schildersessie 'Ladies in Evening-Dress'. Dinsdag 29 april De Parel, 14.00-17.00 uur: Zeeuwen in klederdracht. Badhotel, 19.00-22.00 uur: Schildersessie naaktmodel. Met zijn blonde krullen en naden kende blik is de vijfjarige Mor rison het hartveroverende middel punt van de nieuwe Nederlandse kinder- en familiefilm Morrison krijgt een zusje. Tobias Lamberts, die hem speelt en zelf iets ouder is, is net zo'n gouden greep als een paar jaar geleden Ebbie Tam dat was als steractrice van Het paard van Sinterklaas. Ik noem die laatste film niet toevallig, want 'Mor rison', de eerste bioscoopregie van Barbara Bredero, ademt een verge lijkbare sfeer en komt uit dezelfde stal. Het productiebedrijf Bos Bros, dat ons Minoes en Pluk van de Petteflet schonk, is al sinds 1990 toonaange vend op het gebied van kwaliteits films en -televisie voor de jeugd. MORRISON KRIJGT EEN.. Film. Regie: Barbara Bredero. Te zien in Goes, Vlissingen en Terneuzen. door Leo Bankersen Het scenario van 'Morrison' is van de hand van kinderboekenschrij ver Sjoerd Kuyper, die destijds ook het materiaal leverde voor het veel geprezen Het zakmes. Morrison heeft een levendige fan tasie die hem parten begint te spe len wanneer de komst van een zus je het huis op stelten zet. Mor rison is bang dat hij het veld moet ruimen en de dreigende logeerpar tij in het griezelige klooster van Tante Zuster (Nettie Blanken) jaagt hem schrik aan. Als hij in de glimmende bumper van een van de auto's die zijn vader (Barry Ats- ma) repareert een denkbeeldig vriendje ontdekt, dat allerlei stoere en stoute dingen durft, komen ze samen in actie. Helaas moet Mor rison nog leren dat een nieuw zus je niet hetzelfde is als een ver dwaalde poes. In een heerlijk landelijke omge ving waar boeren op trekkers rond rijden en Morrisons moeder (Bracha van Doesburgh) een die renkliniek heeft, scheppen Bre dero en Kuyper een kleine en kleurrijke wereld die precies het juiste evenwicht heeft tussen nuch tere herkenbaarheid en de uitver- ^^0^000/^^ Verrassend goed, zonnig geprijsd! "1.4 President Rooseveltlaan 735 j 4383 NG Vlissingen 0118 441944 j www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38