Mosselsector ziet alternatief Zeeland WD vraagt minister Euriings Cel voor internetfraude informatieborden Sluis toe te staan 'Oneerlijke concurentie door regels' Substantieel deel mosselproductie uit 'kunstmatig' zaad. Rechtbank veroordeelt man tot tien maanden cel voor fraude internet. Langste merklap ter wereld reist af naar Musée de la Tapisserie in Bayeux door Harmen van der Werf YERSEKE - Over enkele jaren halen de grote schelpdierconcerns in Yer- seke een substantieel deel van hun mosselproductie uit kunstmatig in gevangen mosselzaad. Edwin Fou draine van Prins en Dingemanse mikt zelfs op 'tegen de vijftig pro cent'. Bram Verwijs van Krijn Ver wijs is minder optimistisch, maar houdt het toch nog op 'maximaal twintig procent'. Krijn Verwijs maakte deze week bekend het aantal invanginstalla- ties voor mosselzaad uit te breiden van 58 naar 128, met name in de Duitse Waddenzee. „Het is een voudiger daar vergunningen te krij gen", volgens Bram Verwijs. Het bedrijf verwacht jaarlijks één mil joen kilo mosselzaad van alle in stallaties te kunnen oogsten, waar mee vier miljoen kilo mosselen te kweken zijn. Dat is een interessan te hoeveelheid, zeker omdat Krijn Verwijs met deze techniek minder afhankelijk wordt van de sterk wis selende natuurlijke mosselzaad val. Visserij op natuurlijk mosselzaad ligt bovendien zwaar onder vuur van natuurorganisaties. Bram Ver wijs spreekt daarom van 'een inves tering in duurzaamheid en in on ze toekomst'. Roem van Yerseke én Prins en Din gemanse zijn twee andere grote spelers in de mosselmarkt. Roem- medewerker Pieter Geijsen staat te kijken van de productiecijfers die Krijn Verwijs geeft. „Theoretisch is het mogelijk", stelt Geijsen, „maar mosselkweek heeft eenmaal veel te lijden onder vraat door zeester- |"W Yersekse schelpdierconcerns ver- wachten in de nabije toekomst een groot deel van het mossel zaad via invangsinstallaties bin nen te halen. ren en krabben." Hij noemt de re sultaten van invanginstallaties wel 'veelbelovend'. De Roem is bezig het aantal uit te breiden van 110 a 115 tot 150, waarvan de meeste in Duitsland liggen. Foudraine van Prins en Dingeman se zit op de lijn van Krijn Verwijs. Zijn bedrijf heeft al sinds 2003 in vanginstallaties. De huidige 81 sys temen kunnen volgens Foudraine 2,5 miljoen kilo mosselzaad leve ren. Op goede kweekpercelen zijn daarvan 7,5 miljoen kilo mosselen te kweken. „Dat kan mogelijk nog naar tien miljoen kilo", voorziet Foudraine, „dat is de helft van wat we nu aan kilo's kopen." door Jeffrey Kutterink den haag - Het gesteggel over de bruine informatieborden in Sluis moet afgelopen zijn. „De provincie Zeeland en het Rijk wijzen naar el kaar. Een kafkaiaanse toestand waaraan een eind moet komen." Dat zegt WD-Kamerlid Paul de Krom. Hij heeft minister Euriings opheldering over de kwestie ge vraagd. Sinds mei 2007 staan er bruine informatieborden aan de rand van de 15 stadjes en dorpen van Sluis. Ze wijzen inwoners en toeristen op wat er te zien en te doen is. Sluis wil de borden liefst buiten de bebouwde kom plaat sen; naar Frans voorbeeld. Maar het dagelijks provinciebestuur staat dat niet toe. Het vindt het vervui ling van het buitengebied. Sluis heeft Euriings half maart een brief gestuurd. De provincie stelt name lijk dat de landschapsverordening het plaatsen van de borden buiten de bebouwde kom niet toestaat. Wijzigen van de verordening kan alleen als het ministerie richtlijnen geeft, aldus de provincie. „De pro vincie verwijst de gemeente naar het Rijk. Het Rijk wijst haar weer terug", constateert De Krom. „Het interesseert me niet wie het op lost, als het maar gebeurt." Hij houdt de minister aan een eerdere toezegging en vindt dat de infor matieborden buiten de bebouwde kom moeten worden toegestaan. MIDDELBURG - Uiterst geraffineerd. Zo omschreef de Middelburgse rechtbank gisteren de manier waar op een oud-inwoner van Middel burg via de site marktplaats.nl tal van mensen oplichtte. Volgens de rechtbank heeft hij zeker twintig mensen bedrogen door geld voor gsm's, laptops, munten en Tom toms te incasseren maar niets te le veren. TWee weken geleden stelde de twintigjarige dat hij slechts de loopjongen was geweest van een zekere 'Chevon', een gewelddadig iemand die hem zelfs bedreigd zou hebben met een mes en een pistool. Net als de officier van justitie gelo ven de Middelburgse rechters niet in het bestaan van die man. Ze me nen dat de oud-Middelburger zelf achter die internetfraude zit en ver oordeelden hem tot een celstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk. Tegen hem was een celstraf van twintig maanden waarvan vier voorwaardelijk geëist. Bij de strafmaat is volgens de recht bank rekening gehouden met de leeftijd van de fraudeur. Hij was toen hij zijn bedrog pleegde net achttien jaar. Ook is gekeken naar soortgelijke gevallen. PZC Donderdag 24 april 2008 3 1 BRUSSEL - De wijze waarop Neder land de Europese Habitatrichtlijn heeft ingevoerd, leidt tot oneerlij ke concurrentie in de mosselsec tor, oordelen CDA-europarlemen- tariërs Cornelis Visser en Lambert van Nistelrooij. Zij baseren dit op het feit dat Deense en Duitse mos selkwekers nog wel op mosselzaad in hun deel van de Waddenzee mogen vissen, terwijl mosselzaad visserij in de Nederlandse Wad denzee voorlopig is verboden na de uitspraak van de Raad van Sta te eind februari. Visser en Van Nistelrooij hebben gisteren in navolging van de PvdA- collega's Dorette Corbey en Lily Ja cobs vragen over deze kwestie ge steld aan de Europese Commissie. Zij hebben sterk de nadruk dat Ne derland de Europese Habitatricht lijn niet goed heeft ingevoerd. Zij willen van de Europese Commis sie weten hoe die daarover denkt. Nederland heeft, menen Visser en Van Nistelrooij, bij de invoering onvoldoende rekening gehouden met 'de economische, sociale, cul turele en regionale aspecten uit de richtlijn'. In Duitsland en Dene marken is dat schijnbaar wel ge beurd. Voor de toekomst vragen Visser en Van Nistelrooij een eva luatie en zonodig een herziening van de Habitatrichtlijn vanwege 'de onbedoelde gevolgen voor een bestaande, regionale activiteit als de mosselsector'. Schilderijen Aquarellen Porselein Volkskunst Sieraden Speelgoed Zilver Glas Goud Munten Tegels Penningen Aardewerk Barometers Sculpturen Instrumenten Klokken Kaarten Art deco Boeken Juwelen (voor 1800) Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl MIDDELBURG - Uitgezwaaid door kinderen van de maakte, op de Zeeuwse merklap geïnspireerde gemaakt door 243 mannen en vrouwen en meet Vrije School ging de langste merklap ter wereld banier. In de kapel van het beroemde Musée de 125,62 meter. Ter gelegenheid van de presenta- gisteren op transport naar het Franse Bayeux. De la Tapisserie in Bayeux zal de merklap van 3 mei tie in Bayeux is het begeleidende boek 'Door ons kinderen zwaaiden daarbij met een speciaal ge- tot en met 6 juli te zien zijn. De lap werd in 2000 gedaen' opnieuw uitgegeven. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33