'Laat alle bezoekers in garages parkeren' Zeeland op alles Raad Veere zet in Ik was me, wij wassen ons, jullie wassen... je RAVENSTEIN Bewoners uiten kritiek op nieuw parkeerbeleid in centrum Middelburg. Cemeenten open voor aangifte geboortes Sport- en Speldag in Schoonenburg-Oost Fracties verlangen dat minister zich alsnog aan zijn beloften houdt. Oosterscheldekering gaat een nacht dicht Vrouw verwondt been met tuinfrees 1200 euro voor Doe een Wens Zakkenrollers actief op station Goes 26 1 Donderdag 24 april 2008 pzc W Kinderen zitten twee jaar bij Lyanne Telussa in het speciale taalklasje van de Ravenstein. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk vlissingen - Taal is het allerbelang rijkst op de Ravenstein. Eerst leren de kinderen Nederlands spreken en schrijven, pas daarna kunnen ze gaan rekenen. De school heeft daar speciale klassen voor. Met spe ciale juffen. „Het is vandaag maandag. En wat is de datum? Tien wat? En welk jaar, Marcos? 1920? 1990? Of mis schien 2001?" Marcos houdt zich stil. Het Griekse jongetje woont pas een paar maanden in Neder land, dus soms gaat alles even langs hem heen. De Indonesische Bibi is hier al lan ger en zit op het puntje van haar stoel, haar ene arm steunt de an der, die ongeduldig in de lucht hangt. De beurt gaat naar Moha- med, die het ook weet. En het ant woord goed raadt. Acht kinderen zitten in het NT2-klasje van Lyanne Telussa. Sa men met klassenassistent Saïda Chellali geeft ze Nederlands als tweede taal. Dat gebeurt op maan dag, dinsdag en donderdag twee uren in de ochtend en eentje in de middag - als de reguliere klassen ook taal hebben. Het hele lokaal is erop aangepast. Op alles hangt een kaartje met de juiste Nederlandse benaming: het bord, de kast, het raam. Maar wie denkt dat de kin deren in die twee jaar alleen basis begrippen leren, heeft het mis. Er worden gewoon werkwoorden ver voegd. Heb je je vanochtend gewassen, vraagt juf Lyanne aan Robert. Die knikt. „En toen zei je vast: 'Ik was me.'" Weer een knikje. Een reeks vervoegingen volgt. „Ik was me, hij wast zich, u wast zich, wij was sen ons, jullie wassen... je. En zij wassen zich." Niks Congolees aan. Niet iedereen lukt het zo goed. Het Roemeense meisje Tania bij voorbeeld, is nog maar zo kort in Nederland dat ze aan haar werk boekje voorlopig genoeg heeft. Mo- hamed daarentegen, heeft al die boekjes al gehad. Hij is hier voor taaiactivering. Nét dat beetje extra, om straks goed voorbereid in groep acht te komen. „Hij liep ach ter op spelling, maar met wat indi viduele aandacht trek je hem een heel eind bij." Zelfs al spreken ze nog geen woord Nederlands, de kinderen worden bij binnenkomst op leef tijd ingedeeld. Zo krijgen ze beter aansluiting met de rest. En in plaats van te praten over het strand, neemt juf Lyanne ze er mee naartoe. Daarom weet Said uit Egypte precies waarom de dui nen zo sterk moeten zijn. Een boek wordt behalve gelezen ook uitgebeeld. Bibi mag de moeder spelen, die soep kookt voor haar zoon, gespeeld door Said. Jao is de Met Marcos praat ze over eten. Ligt het vlees in de pan of staat het in de oven? vader. Hij leest de krant. Welis waar op zijn kop, maar toch, de kinderen hebben er plezier in. Het is maar goed dat Lyanne Telus sa zo veel van de wereld heeft ge zien. Ze gaf les op internationale scholen in Afrika. Zij staat niet te kijken van Robert, die in het begin alle kranen opendraaide van verba zing ('op zijn vorige school wisten ze zich geen raad met hem') en Said, die zijn naam alleen in het Arabisch kon schrijven. Met Mar cos praat ze over eten. Hoe bereidt mama de aardappelen en ligt het vlees in de pan of staat het in de oven? Het gesprek is nu nog pas sief Marcos knikt of geeft heel zachtjes antwoord. Maar zodra hij op de stoel mag staan, raakt hij en thousiast. „Ga eens naast de stoel staan. En ervóór. En erachter. En eronder. Wauw, wat goed van jou!" Marcos komt los. Telussa: „Bij zijn broertje Ilias gaat het zelfs nog vlotter. Die spreekt straks vloeiend en accentloos Neder lands. Hij is een stukje jonger, dat scheelt." Twee jaar zitten de kinderen in het taalklasje. Dan moet het goed zijn. Sommige kinderen draaien al langer mee. Daar is dan meestal iets anders mee aan de hand, zegt Telussa. Zoals het jongetje dat ter loops in de les meldt dat zijn moe der hem regelmatig met een riem 'aan alle kanten' mept. De juf no teert het. Weer een dossier voor de Ravenstein. Op verzoek van de betrokken zijn niet de echte namen van de kinderen gebruikt. door Carla van de Merbel middelburg - Enkele bewoners van de Middelburgse binnenstad vinden de voorstellen van de ge meente voor een nieuw parkeerbe leid onvoldoende. De zes bewo ners, verenigd in het Bewonersini tiatief Parkeerbeleid Middelburg, uitten gisteravond tijdens een in formatiemarkt in het stadskantoor kritiek op de plannen. Zij vinden dat de gemeente meer moet doen om de binnenstad autoluw te ma ken. Wethouder Frank Streng lichtte tij dens de informatiemarkt het nieu we parkeerbeleid toe. Door de par keergarages Geere, Kousteensedijk en Achter de Houttuinen alle da gen 24 uur open te stellen en de ta rieven op straat te verhogen, hoopt de gemeente dat vooral toe- middelburg - Bij de Walcherse ge meenten kunnen ouders op 2 mei tussen negen uur en tien uur 's ochtends toch aangifte doen van de geboorte van hun kind. De ge meenten zijn vanaf woensdag tot en met de maandag erna dicht. Dat zou problemen opleveren om dat de uiterste termijn waarop kin deren een hielprik moeten krijgen, overschreden wordt als een kind niet op tijd wordt ingeschreven. oost-souburg - Op het plein van basisschool 't Mozaiek in Oost-Sou burg wordt maandag van 11.00 tot 16.00 uur een sport- en speldag ge houden voor kinderen van zeven tot en met zestien jaar. Ze kunen touwtrekken, levend ta felvoetbal spelen en doelschieten. Ook is er een speelhuis. Bij de competities zijn prijzen te verdie nen. De toegang is gratis. door Henk Postma DOMBURG - Het wordt alles of niets! Of minister Camiel Eurlings komt eerdere toezeggingen na en legt in Veere alsnog een volledig nieuwe Rijksweg N57 aan, com pleet met alles wat daar oorspron kelijk bijkhoorde, of anders moet Middelburgs nieuwe N57 straks maar in een weiland eindigen. Met die insteek begint de Veerse gemeenteraad vanavond (donder dag) aan de zoveelste vergadering over de omstreden noord-zuid ver binding door Walcheren. PvdA, SGP/CU en DTV, samen goed risten die langer willen parkeren hun auto's in de garages gaan stal len. Zo blijven de plekken op straat vrij voor bewoners en voor bezoekers die maar kort willen par keren. Een nieuw verwijssysteem moet toeristen naar de parkeerga rages leiden. Het bewonersinitiatief vindt dat al le bezoekers in de garages moeten parkeren, zo zei Caja Oldenburger gisteravond. „Alleen zo voorkom je zoekverkeer. Niet iedereen moet in de binnenstad op straat kunnen parkeren. Al dat fijnstof is schade lijk voor de monumenten. Elke zichzelf respecterende monumen tale stad houdt de binnenstad vrij van auto's. Iedereen weet dat je in het centrum kunt parkeren en daardoor krijg je dat zoekverkeer." pf*| Het Bewonersinitiatief Parkeerbe- leid Middelburg vindt dat de ge meente meer moet doen om au to's van bezoekers te weren uit de binnenstad. zierikzee - De Oosterscheldeke ring wordt volgende week een avond en een nacht afgesloten voor alle verkeer. Op maandag gaat de kering om half zes 's mid dags dicht tot de volgende och tend zes uur. De afsluiting is nodig om de betonnen afscheidingen te verplaatsen en nieuwe lijnen op het wegdek te zetten. Momenteel worden de voegen tussen de be tonnen wegdekdelen vernieuwd. westkapelle - Een veertigjarige vrouw heeft zichzelf gistermiddag in een tuin aan de Baaiweg in Westkapelle aan haar been ver wond met een tuinfrees. Wat er precies is voorgevallen, is niet be kend. De traumahelikopter kwam ter plaatse en heeft de vrouw naar een ziekenhuis in Rotterdam ge bracht. voor een raadsmeerderheid, zien vooralsnog niets in het voorstel van burgemeester en wethouders om de halve oplossingen die Rijks waterstaat heeft voorgesteld met 150.000 euro te sponsoren. Maar hoe het dan wel moet? Rijkswaterstaat heeft drie mogelijk heden bedacht om de nieuwe weg vanuit Middelburg op de bestaan de N57 in Veere aan te sluiten. Geen van die drie biedt de beloof de mate van veiligheid, constate ren de fracties. En wat voor de raad nog het moei lijkst te vatten is: zelfs de goed koopste van de drie oplossingen (aansluiting bij Serooskerke-zuid) kost bijna de helft meer dan de twee miljoen euro die de minister er voor heeft uitgetrokken. Het is Volgens Frank Streng wil de ge meente de binnenstad voor ieder een toegankelijk houden. „Door meer in de kelders te laten parke ren, is er op het maaiveld ook weer meer mogelijk." Oldenbur ger: „Wij snappen niet hoe je auto- luw kunt combineren met een ver wijssysteem en met het uitgangs punt dat er op straat plek moet zijn voor iedereen. Ook mensen die de stad kort bezoeken, kunnen in de garages parkeren. Van daar uit is het maar enkele minuten lo pen naar de binnenstad. Sommi gen zijn nog in staat dat te lopen. Dat korte parkeren op straat levert toch juist veel meer beweging en overlast op." De Middelburgse gemeenteraad praat nog op 19 mei in de commis sie ruimte over de parkeerplannen van het college. In de raadsvergade ring van 26 mei moet een besluit worden genomen. Vanaf het na jaar kan het nieuwe beleid dan ge faseerd worden ingevoerd. middelburg - De Stichting Doe een Wens heeft 1200 euro gekre gen. Dat geld was het afgelopen jaar door bezoekers van Miniatuur Walcheren in de wensput gegooid. De stichting vervult de liefste wens van kinderen tussen de drie en achttien jaar met een levensbe dreigende ziekte. De wensput in Miniatuur Walche ren is in 2006 neergezet door de Lionsclub Middelburg. goes - Zakkenrollers hebben giste ren hun slag geslagen op het sta tion in Goes en in de binnenstad. Bij de politie is tot nu toe drie keer aangifte gedaan van beroving. De daders keken eerst de pincode van hun slachtoffer af als die een kaartje kocht bij het automaat, sta len daarna diens pas en plunder den tenslotte de rekening. De poli tie denkt aan een groep daders. daarnaast nog maar afwachten hoeveel de minister wenst neer te tellen van de 5,5 miljoen die nodig is om de rest van de Veerse N57 nog maar voor aan minimale vei ligheidseisen te laten voldoen. Het provinciebestuur acht dit het 'Hoe minder geld voor een nieuwe wegaansluiting, hoe meer geld voor veiligheid' hoogst haalbare. Burgemeester en wethouders van Veere niet. Die zetten in op het duurste traject: aanleg van de nieuwe weg tot zo'n anderhalve kilometer onder Vrou wenpolder. Dat kost 7,4 miljoen plus nog eens 3,6 miljoen voor lap-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28