Geld en werk ^>3 Te\etoorvg\cis NOTA mm. Massaal het schip in door spooknota's G\DSVERN\0-D\UG 2000 aanbod verzinnen. oosteWen spooknota. cafebezoek (focl. fooi). totaal excl. btw. 50,- 110,- 75,50 €253,75 25,- 0,44 rfiaffBi®- postzegel. 514,61 Todd Morse is de nieuwe vlam van Pink Pete Doherty moet op zoek naar nieuw huis Sambora gestraft voor rijden onder invloed Nathalie raakt in de schulden door 'Idols' PZC Donderdag 24 april 2008 21 Vooral kleine en startende ondernemers zijn het slachtoffer van oplichters. Ze betalen nietsvermoedend rekeningen voor niet bestaande bedrijvengidsen. door Berrit de Lange illustratie Ruben L. Oppenheimer Het regent de laatste tijd weer spooknota's waarmee oplichters op slinkse wijze geld uit de zak van onder nemers proberen te kloppen. Het is inmiddels een beproefd recept: er valt een nauwelijks van echt te onderscheiden factuur op de mat, mét aangehechte acceptgiro, voor de vermelding van het bedrijf in online bedrijvengidsen als de Biz Telefoongids of TG Online. Het venijn zit in de kleine letter tjes: 'Dit is een aanbieding en geen factuur'. Maar de drukke boekhou der leest vaak over die tekst heen en maakt nietsvermoedend het be drag over. Ook de louche handel in domein namen is in opmars. De onderne mer krijgt een telefoontje dat zijn bedrijfsnaam is gekaapt door bij voorbeeld aanbieders van porno op internet. Geen nood: voor een flink bedrag wordt de bedrijfs naam 'gezuiverd'. Nederlandse ondernemers gaan als gevolg van dergelijke praktijken jaarlijks voor 400 miljoen euro het schip in, zo heeft het Steunpunt Acquisitiefraude (SAF) becijferd. „Vooral kleine en startende onder nemers zijn een gemakkelijk doel wit, zegt SAF-directeur Fleur van Eek. „Zij zijn vaak goedgelovig of spook worden juist op het drukste mo ment gebeld. Ik heb met enige re gelmaat wanhopige mensen aan de lijn, soms balanceren ze zelfs op het randje van het faillisse ment. Want als iemand eenmaal te boek staat al makkelijk doelwit, slaan meer fraudeurs in korte tijd hun slag." De oplichters werken namelijk sa men in een omvangrijk internatio naal crimineel netwerk waar maar moeilijk een vinger achter te krij gen is. Belangenbehartigers als de werkgeversorganisaties MKB en VNO-NCW, het ministerie van Justitie, de Kamers van Koophan del en het SAF hebben de handen inmiddels ineengeslagen om de fraude uit te bannen. Er wordt ge werkt aan een gezamenlijke aan pak. Tot het zover is, zit er niets anders op dan te blijven waarschuwen, zegt Van Eek. „De oplichters gaan professioneel en geraffineerd te werk. Vaak prijken op de spookno ta bedragen waarvan een beetje ondernemer niet meteen steil ach terover valt. De factuur belandt op de stapel en wordt voldaan. Of er komt een factuur met foutieve adresgegevens, zodat de aandacht vooral naar de fout wordt getrok ken en niet naar de afzender." Vaak is de zaak nog niet af gedaan met de betaling van die ene spooknota of een onachtzaam akkoord voor een telefonische aanbieding op een drukke dag. Niet zelden valt er even later een contract in de bus en blijkt het slachtoffer in eens vast te zitten aan een hoge maandelijkse bijdrage. „De fraudeurs zijn juridisch moei lijk aan te pakken", zegt Van Eek. „Het slachtoffer zet immers zijn handtekening onder een aanbie ding of contract. Bovendien kost een procedure, waarvan de afloop ongewis is, veel geld." Een andere mogelijkheid is de bank opdracht geven de betalings opdracht te annuleren. Maar dat moet dan binnen een week gebeu ren en vaak wordt de malafide handel pas later ontdekt. De Reclame Code Commissie maande Biz Telefoongids onlangs nog te stoppen met de misleiden de aanbiedingen. Maar de commis sie heeft geen sanctiemogelijkheid. Van Eek: „Zo'n uitspraak zal de op lichters niet tegenhouden. Maar hij wordt gepubliceerd op internet en elke ondernemer die hem daar leest, is er weer één." Van Eek roept slachtoffers op zich te melden bij het Steunpunt. Haar advies: vertrouw niemand. „Tik in het geval van een spooknota of ge raffineerde telefonische aanbie ding altijd even de bedrijfsnaam in op internet ter controle. En léés de facturen." ■■a www.fraudemeldpunt.nl *-* www.veiligheidbegintbijvoorko- men.nl ALLEMENSEN Pink lijkt over de scheiding met motorracer Carey Hart heen. De zangeres heeft een nieuwe liefde gevonden in Todd Morse, de gita rist van de band Juliette and the Licks. Pink, die in het echt Ale- cia Moore heet, nam Todd Mor se dinsdag mee uit winkelen in het Californische Malibu. Al een aantal weken ging het gerucht dat de zangeres weer verliefd is. Pink en Carey Hart scheidden eerder dit jaar. Naar eigen zeg gen deden ze dat omdat ze het al lebei erg druk hadden. De Britse rockzanger Pete Doher ty heeft drugsproblemen, heeft torenhoge schulden en is nu tot overmaat van ramp ook nog dak loos. Na een verrassingsbezoek besloot zijn verbijsterde huis baas hem eruit te gooien. „Er la gen overal kattenuitwerpselen", zegt de huisbaas. „De stank was verschrikkelijk." Doherty zit mo menteel een celstraf uit van 14 weken. Volgende maand komt de zanger vrij en moet hij op zoek gaan naar een nieuw huis. Richie Sambora heeft een schik king getroffen met de openbaar aanklager die hem wilde vervol gen voor het rijden onder in vloed. De gitarist van Bon Jovi bekende schuld aan rijden met een te hoog alcoholpromillage in zijn bloed. Sambora (48) kreeg een proeftijd van drie jaar, moet drie maanden een programma volgen om te leren omgaan met alcohol en draait op voor de kos ten van de rechtszaak. De gita rist van Bon Jovi werd vorige maand in Laguna Beach gearres teerd nadat hij met zijn auto over de weg slingerde. Zijn 10-ja- rige dochter Ava zat samen met een eveneens minderjarig nicht je en Sambora's partner Jenn Mallini bij hem in de auto. Nathalie Makoma is in de schul den geraakt door haar deelname aan Idols. „In het begin moet je alle investeringen uit eigen zak betalen", zegt ze in Story. „Idols kostte me alleen maar geld." De zangeres is hard bezig alle schul den af te lossen. „Ik ben alleen maar aan het optreden, optre den en optreden. Met het geld dat ik daarmee verdien, kan ik mijn schulden aflossen." Op 1 maart verloor Nathalie de finale van zangeres Nikki Kerkhof Nathalie Makoma foto KIPPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21