Fugro zoekt dieper naar olie en gas Economie Verzekeraars passen polissen aan zonder klant in te lichten Leaseprijzen auto's gedaald Postbodes staken in Den Haag Technologie maakt winning op steeds meer plekken mogelijk. Ombudsman Financiële Dienstverlening uit kritiek in jaarverslag. Ga mee a 21 mei - speciale bijlage over ill 'Werken in het Onderwijs' PZC Donderdag 24 april 2008 1 5 door James McConigal LEIDSCHENDAM - In tien jaar tijd kan de technologie een flinke sprong maken, weet Paul van Riel, directeur ontwikkeling en produc tie bij de Nederlandse bodemon derzoeker Fugro. „We konden tien jaar geleden op veel plaatsen niet dieper in de aardkorst kijken dan drie tot vijf kilometer. Nu is dat tien tot twaalf kilometer." 'Wit ge bied' noemt Van Riel dat voor heen onontgonnen gedeelte van de aardkorst, waar nu olie en gas worden gevonden. Fugro is een van de grootste spe lers ter wereld als het gaat om on derzoek van de aardkorst, gericht op het vinden en op winbaarheid beoordelen van olie- en gasvelden. In essentie komt het onderzoek er op neer dat met samengeperste lucht vanaf een schip een geweldi ge knal wordt afgeschoten in zee. Achter het schip drijven kilome terslange kabels. De sensoren er van vangen de echo van de knal op, die een beeld geven van de structuur van de bodem. Met die informatie kan Fugro 'zien' waar de kans op olie- of gasvelden het grootst is. Van Riel: „De kabels worden steeds langer, de sensoren steeds gevoeliger. Daar achter gaan com puters schuil die steeds krachtiger zijn en software die steeds slim mer is." President-directeur Klaas Wester wijst erop dat de ontwikkeling van de technologie van het vinden hand in hand gaat met die van de winning. „Oliemaatschappijen of regeringen zijn niet geneigd in moeilijke gebieden te laten speu ren als wat er gevonden wordt toch niet winbaar zou zijn. Maar er wordt nu heel veel geld gesto ken in onderzoek naar olie en gas in de diepzee, omdat zowel de techniek als de hoge olieprijs win ning mogelijk en lonend maken." Door deze combinatie wordt het ook interessant om te kijken naar oude, vermoeide olie- en gasvel den. „Een olieveld wordt als afge daan beschouwd als zo'n 35 pro cent van de inhoud eruit is ge haald. De rest blijft zitten, want te duur of te moeilijk geworden. Dat ligt nu anders", zegt Wester. VOORBURC - De leaseprijzen voor personenauto's zijn in het eerste kwartaal met bijna twee procent gedaald ten opzichte van een kwar taal eerder. Dat komt vooral door de verlaagde aanschafbelasting (bpm) in februari en de invoering van energielabels op auto's. Vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vooral de kleinere auto's goedkoper. „Sinds 2001 zijn de leaseprijzen nog nooit zo sterk afgenomen", aldus het CBS. De bpm is afgelopen februari verlaagd van 45,2 procent tot 42,3 procent. Daarnaast is deze belas ting afhankelijk geworden van een indeling naar energielabels. Hoe zuiniger de auto is hoe minder bpm er betaald hoeft te worden. door Thomas Olivier DEN HAAG - Verzekeraars duperen hun klanten regelmatig door de voorwaarden tussentijds te veran deren. Hele groepen verzekerden kunnen daardoor schadevergoe ding mislopen. Dat heeft Jan Wolter Wabeke, de Ombudsman Financiële Dienstver lening, geconcludeerd in het giste ren verschenen jaarverslag. Verzekeraars voegen onaangekon digd voorbehouden in, terwijl de polis loopt. Vooral bij reis- en zorg verzekeringen wordt vaak gesleu teld aan de voorwaarden in het na deel van de verzekerde. Maar ook bij langer lopende beleggings- en uitvaartpolissen passen verzeke raars de voorwaarden aan. Bij langlopende verzekeringen is dat volgens Wabeke des te kwalij ker, omdat het veel moeilijker en duurder is om die te beëindigen. Volgens de Ombudsman Finan- ciële Dienstverlening duperen banken en verzekeraars hun klan ten door tussentijds de voorwaar den van polissen te veranderen. Een zorg- of reis- of autoverzeke ring heeft doorgaans een looptijd van een jaar, waardoor aanpassin gen minder kwalijk zijn. Bovendien nemen banken en ver zekeraars hun klanten regelmatig niet serieus. Daardoor raken consu menten geërgerd. Een deel van de klachten die de ombudsman kreeg, had eenvoudig voorkomen kunnen worden als financiële in stellingen hun klanten als serieuze gesprekspartner hadden behan deld. Banken en verzekeraars scha den het vertrouwen met hun han delwijze, stelt Wabeke. Het ver baast de ombudsman dat zij desal niettemin zo te werk gaan, omdat vertrouwen van zeer groot belang is in de financiële sector. Het ver trouwen van consumenten wordt door het handelen van financiële instellingen geschaad, stelt Wabe ke. De verzekeringsbranche adver teert er zelf regelmatig mee, consta teert Wabeke. Het Verbond van Verzekeraars herkent zich niet in de kritiek van de ombudsman. Volgens een woordvoerder wijzi gen verzekeraars slechts in heel bij zondere gevallen de polisvoorwaar den. „Het is echt een noodrem die alleen bij zwaarwegende omstan digheden gebruikt wordt", aldus de woordvoerder. DEN HAAG - De postbodes in Den Haag hebben gisteren het werk neergelegd. Zij bezorgen geen post en ook de brievenbussen in de stad worden niet geleegd. Voor rouwpost en medische post ma ken de stakers een uitzondering. Vakbond AbvaKabo en postbedrijf TNT schatten dat tachtig procent van de vijfhonderd postbodes in de ochtenddienst aan de stakings- oproep gehoor heeft gegeven. Het TNT-personeel in Den Haag bijt met de staking het spits af van een estafetteactie om meer loon. Die mondt uit in een landelijke sta kingsdag op dinsdag 27 mei. De cao-onderhandelingen tussen de bonden en TNT liepen eerder deze maand vast. De bonden eisen 3,5 procent meer loon per 1 april 2008. TNT biedt 1,5 procent per april en nog eens 1,5 procent per ja nuari 2009. Ook wil het bedrijf nu al afspraken maken over een toe komstige versobering van de ar beidsvoorwaarden. Vrijdag staken de postbodes in Amsterdam. fHteffi gpsejin? i&'jjk cqp ims Misschien probeert de natuur u iets te vertellen. INteem aff em toe earns dte trem. Daim temt ui giraam beag. Bel voor meer informatie Wegener NieuwsMedia, Ingrid Leerkes- Putman: tel. 06 206 098 99 (Cluster Oost) of Inge van Gooi: tel. 06 534 628 03 (Cluster Zuid). WGGGNGR NieuwsMedia BN/DeStem Brabants Dagblad Eindhovens Dagblad De Gelderlander PZC de Stentor De Twentsche Courant Tubantia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15