Media-hypes en -blunders 12 Donderdag 24 april 2008 PZC Hitlers dagboeken ontdekt! Zo stond precies 25 jaar geleden in knalrode letters groot op de voorpagina van het Duitse weekblad Stern. De hele internationale pers dook erbovenop: een hype was geboren. Kort daarna bleek dat de dagboeken vals waren. Een dergelijke blunder is ook nu nog goed denkbaar. „De centrale vraag is niet meer: is het waar? Of het leuk is, daar draait alles om." door Monique Prins en John Jas illustratie Chantal van Wessel Hype hype hoer *"W" k leef, ik leef!', riep Jules I Deelder toen een ra- I dioverslaggever hem be- I gin 2002 als de zoveelste A journalist confronteerde met het bericht dat hij die dag was overleden. Kranten en tijdschriften in bin nen- en buitenland meldden jaren terug dat Zwolle werd geteisterd door 'killermeeuwen'. Het zelfver- zonnen verhaal van een groepje vrienden, over een vrouw die aan gevallen was door agressieve meeu wen, liep uit tot een hype met wa re 'Hitchcock horror'. De Telegraaf fabriceerde zelf een foto van het vermeende slachtoffer. En het Duitse Bild meldde dat zij met een slagaderlijke bloeding in het zie kenhuis was opgenomen. Journalistieke blunders en hypes zijn van alle tijden, zeggen me dia-watchers. Door tijdsdruk en toegenomen concurrentie lijken ze elkaar nu steeds sneller op te vol gen. We gaan van de poema op de Veluwe, de natte zomer en gorilla Bokito naadloos over op de warme winter en de Fitna-film. Zelfs de politiek wordt overheerst door hy pes, zo merkten de Raad van State en premier Balkenende onlangs op. Ook scoringsdrift is een belangrij ke oorzaak van hypes en flaters, zo als bij de grootste 'canard' van de afgelopen eeuw: de publicatie van de dagboeken van Adolf Hitier. „De journalist van Stern werd ver blind door het idee dat zijn naam wereldwijd genoemd zou wor den", zegt Theo Dersjant, die een boek schreef over missers in de me dia. „Het verhaal werd overgenomen door de internationale pers omdat drie deskundigen het handschrift van Hitier zeiden te herkennen. Maar niemand ging het verhaal checken. Zo werkt het nog steeds: als een expert zegt dat het waar is, zal het wel waar zijn." Een dergelijke blunder is 25 jaar na dato nog heel goed denkbaar, zegt Dersjant. „Ook de dagboeken van Mussolini en Eva Braun zijn al re gelmatig opgedoken. En vast niet voor het laatst." Met internet neemt het gevaar van een misser alleen maar toe, zegt de hogeschooldocent. „Groot nieuws heeft een eigen dynamiek: ieder- dit dagboek de geschiedenis op een aantal punten herschreven diende te worden. Zo kwam Hitier naar vo ren als een veel aimabeler man dan altijd was gedacht en gedocumen teerd. Bovendien zou hij niet gewe ten hebben van de plannen voor het uitmoorden van de joden. Hij zou ze alleen naar het oosten willen verbannen. Mede hierdoor werd de authenticiteit van de dagboeken al snel in twijfel getrokken. Binnen twee weken na de eerste pu blicatie verschenen de eerste bewij zen dat het om een vervalsing ging. Vooral Holocaustontkenner David Ir ving maakte zich sterk om te bewij zen dat de dagboeken vals waren. Historische feiten klopten niet en het woordgebruik leek niet op dat van Hitier. Het definitieve bewijs kwam toen bleek dat het papier en de inkt van na 1954 waren. Oplichter Konrad Kujau en journa list Cerd Heidemann werden veroor deeld tot 42 maanden gevangenis straf. In mei 1987 vindt een moeder in Oude Pekela bloed in het onderbroekje van haar vierjarige zoon. Ze gaat met hem naar de huisartsen Fred en letje Jonker. Daar wordt gedacht aan ontucht. Het vermoeden bestaat dat er op bizarre wijze (in clownspakken) meer misbruik is gepleegd in Oude Pekela. Na een voorlichtingsavond op school krijgt de politie zeventig meldingen van mogelijk ontucht door personen verkleed als clown. Oude Pekela wordt op dat moment wereldnieuws. De mix van jonge kinderen, clowns en seks werkt als een magneet. Anderhalfjaar na het begin sluit de politie een groot en intensief onderzoek af naar de affaire. Er is niets gevonden. Huisartsen Jonker publiceren een boek over satanische rituelen in het dorp. Het Duitse weekblad Stern pu bliceerde deze week precies 25 jaar geleden fragmenten uit het vermeende dagboek van Adolf Hitler. De vondst van de zestig handge schreven delen werd in april 1983 gepresenteerd als één van de groot ste historische ontdekkingen in de recente geschiedenis. Stern zou 10 miljoen mark (omgerekend circa 5 miljoen euro) hebben betaald aan Konrad Kujau, een verzamelaar van nazi-documenten uit Stuttgart. De dagboeken zouden in 1945 met de rest van het privé-archief van Hitier uit Berlijn zijn gesmokkeld in een vliegtuig dat neerstortte boven Oost-Duitsland. De zestig handge schreven dagboeken zaten veilig in een blik verpakt en werden gevon den door Oost-Duitse boeren. Via een anonieme Oost-Duitse generaal waren ze door ene Dr. Fischer Oost-Duitsland uit gesmokkeld en in het bezit gekomen van Konrad Kujau. Hij verkocht het dagboek be gin jaren '80 aan een journalist van de Stern, Cerd Heidemann. Hij liet het dagboek controleren door een drietal deskundigen, name lijk Max Frei (werkzaam als foren sisch criminoloog bij de politie van Zürich), Ordway Hilton en een me dewerker van de Duitse politie. De ze experts kregen ter vergelijking een stuk handgeschreven tekst van Adolf Hitler. Alle drie de experts kwamen tot de conclusie dat het handschrift van de tekst overeen kwam met het handschrift van het dagboek. De Hitler-expert High Trevor-Roper verklaarde de dagboeken op een persconferentie op 25 april 1983 au thentiek. Hij zei dat op basis van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12