Meningen Anton Vael doorgewinterde organisator Nieuwe natuur Nieuwe natuur 2 Duurzaamheid Vluchtelingen De bof Nieuwe Coalitie Herfkens Teken Vlissinger doet flink deel van voorbereiding op PZC Familieloop. Familieloop Middelburg Vlissingen PZC Woensdag 23 april 2008 9 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Zo maar 2 stukjes uit de PZC van de afgelopen dagen: 'de omvor ming van landbouwgrond langs de Schouwse zuidkust gaat een nieu we fase in'. Deelgebieden vier en vijf van natuurontwikkelingsplan Tureluur zijn bij elkaar 36 hectare groot (18/4). Dan lezen we een dag later: 'per jaar gaat er in de wereld 16 miljoen hectare aan vrucht bare grond verloren, terwijl de we reldbevolking groeit'. We lezen re gelmatig dat het sterftecijfer in Afrika vooral onder kinderen door voedselgebrek sterk toeneemt. De 'Holland-gekte' begint toch beden kelijke vormen aan te nemen. Wat zullen die natuurliefhebbers genie ten van al die plassen en vogeltjes. Jammer dat het zo ver van Afrika weg ligt: hadden die hongerende en stervende kinderen daar ook nog van kunnen genieten. Huib Stevense Nieuwstraat 22, Bruinisse In 'Buitengebied' van 19 april wor den we in twee artikelen erop ge wezen hoe blij we moeten zijn met de nieuwe natuur. Vooral op die plaatsen waar kostbare land bouwgrond veranderd is in klei- moerassen. De natuur die hier weer terugkomt vindt men vele malen meer waard dan die we vin den in het 'gewone boerenland'. De indruk wordt gewekt, dat onze boeren de grootste plaag zijn voor de natuur door de door hen toege paste methoden (ongelimiteerd ge bruik van schadelijke vergiften!). Men vergeet, dat ze door de land bouwpolitiek gedwongen zijn tot efficiënte methoden en schaalver groting om toch nog het hoofd bo ven water te kunnen houden. Blijkbaar mag nu alles aangewend worden (tot absurde geluidsnor men toe) om hen van hun grond te verdrijven. Of zij en hun knowhow ook weer zo gemakkelijk terug zullen ko men als de vogels als we ze nodig hebben, daar denkt men maar lie ver niet aan. P. Dieleman Aalscholver 15, Terneuzen Duurzaamheid en milieu mogen weer, zolang het maar geen geld kost - zie het verbaal geweld rond de mossel- en landbouwsector (PZC, 19 april). Onze milieuwetge ving dient vooral economische be langen in plaats van verantwoord en duurzaam milieubeleid. Een voorbeeld is de in de PZC beschre ven verwerking van 'electro- schroot', waarbij en passent de 'malafide' doorverkoop van ge bruikte apparatuur genoemd werd. Nederland slaat zich graag op de borst voor haar efficiënte electro recycling. In de praktijk be tekent dit dat veel prima werken de apparatuur (met subsidie) in de shredder gaat. De paar cent aan ge recyclede grondstoffen die dat op levert weegt zelden op tegen de vervuilende productie van deze ar tikelen. Slopen is beter dan de vuil nisbelt, maar dat veel apparatuur véél langer mee zou kunnen wordt liever verzwegen. Het recy- clingbeleid zorgt vooral dat produc ten efficiënt uit de markt gehaald worden, zodat de sterk vervuilen de fabrieken (vaak in het Verre Oosten) en de Nederlandse recy- clers op volle toeren kunnen blij ven draaien. Niek Haak Spanjaardstraat 9, Middelburg Mevrouw Albayrak ging kort gele den in Thailand samen met de im migratiedienst 80 Thaise vluchte lingen selecteren om permanent naar Nederland te laten komen (PZC, 9-04). De bedoeling is om wereldwijd elk jaar 500 mensen te selecteren (alleen het woord al) voor permanent verblijf in Neder land. Een kwestie van mensenrech ten, beweert zij. Ik weet van een man, gevlucht uit Iran die hier al 9 jaar verplicht uit zijn neus loopt te eten omdat diezelfde immigra tie dienst nog steeds niet zegt of hij hier permanent mag blijven of niet. En zo zijn er nog duizenden die wachten op uitsluitsel. Hebben we het nog steeds over mensen rechten? Nederlandse idioterie de ze actie. Achteruit regeren heet dat. Als je een huis bouwt begin je met het fundament, niet met het dak! Waarom eigenlijk 80 of 500? Er zijn wel 600 miljoen vluchtelin gen die willen komen. Qua plek kan dat makkelijk. Moeten ze wel allemaal blijven staan. Staande re ceptie. Ik vraag mij af wanneer de ze zelfgenoegzame Haagse waan zin stopt. BJ. Meijs Kinderstraat 1 te Zierikzee. We zijn allemaal hard in onze kri tiek op andere culturen en het ge loof. Óver de Islam bijvoorbeeld en over vrouwenrechten, kinderbe snijdenis en het uithuwelijken wordt kritisch geschreven. Ik ben het daarmee eens. Maar ik wil die zelfde kritiek ook graag horen als er over de fundamentalisten van de protestanten in ons land wordt geschreven die hun kinderen medi sche zorg onthouden. Bijvoor beeld het niet laten inenten tegen polio en bof Veel kinderen zijn daardoor al gestorven of in een lig stoel terecht gekomen. Hetzelfde geldt voor de bof Als je het als pu ber krijgt heb je de kans dat je on vruchtbaar wordt. Dus ik ben er voorstander van dat er zo vlug mo gelijk een wet wordt aangenomen dat inenten verplicht wordt. Leendert Fremouw Duindoornstraat 14, Cadzand Mosselvissers en boeren vinden el kaar in een gedeelde afkeer van..., ja, van wat eigenlijk? (PZC 19/4.) Volgens ZLTO-voorzitter Peter de Koeijer richt de afkeer zich op doorgeschoten milieuregels. Maar of het nou gaat om milieuregels of andere regelgeving, voor doorge schoten regels is niemand. Het voorbeeld van te lawaaierige klok kentorens is grappig, maar niet de regel. Geen milieubeschermer zal de absurditeit ervan bestrijden. De overheid zegt hard bezig te zijn ei genaardige regels te verminderen. Zo bezien lijkt de nieuwe coalitie weinig extra's te bieden. Waarom dan toch deze coalitie? Volgens ini tiatiefnemer mosselvoorman Wout van den Berg is alle milieu wetgeving doorgeschoten. Nog er ger zijn de mensen die er een be roep op doen. Hij voert een kruis tocht tegen de milieubeweging, van libellendub tot faunabescher ming. Hopelijk groepeert zijn coali tie zich niet rond zijn hetze, want als de tijd van praten werkelijk voorbij is en andersdenkenden ver rot gescholden worden, dan gaan we moeilijke tijden tegemoet. Ik vrees dat Van den Berg eerder het probleem wordt dan dat hij de op lossing dichterbij brengt. Vincent Klap Middelburgsestraat 54, Goes Het Zeeuws Museum moet schilde rij teruggeven (PZC, 19-04) en oud-minister Herfkens de ten on rechte verkregen vergoeding van 190.000 euro. Dat lijkt mij nogal voor de hand liggen want het was zelfs van tevoren na te gaan dat zo wel het schilderij als de vergoe ding aan mevrouw Herfkens niet rechtmatig waren verkregen. Deze schilderij-affaire doet mij sterk denken aan hetgeen in en na de 2e wereldoorlog speelde bij de Hol land Amerika Lijn in Rotterdam. De HAL had destijds goederen van joodse families die naar de VS wilden vluchten, maar door de Duitsers waren opgepakt, opgesla gen in een loods. De 'jodenkisten' zoals ze werden genoemd, zijn nooit verscheept. In de jaren '60 gaf de directie de instructie aan het personeel niet in te gaan op de vraag waarom geen verscheping van de bezittingen had plaatsge vonden. En als er dan toch door nabestaanden op aangedrongen werd, moesten de HAL-medewer- kers voor het geven van inlichtin gen 12,50 gulden vragen en hen vertellen dat de maatschappij nog geld tegoed had voor niet betaalde opslagkosten. Schaamteloos! De lijfspreuk van de HAL was: 'Tradition of Excellence'. Die mag voor passagiers gegolden hebben, maar werd door de zeevarenden, inclusief mijzelf, meer ervaren als 'Tradition of Fraudulence' toen ik er als gezagvoerder heb gevaren. J. Herlé Vermuestraat 8, 's-Heerenhoek 'Schouwen bindt de strijd aan met teek', kopt de PZC (21/4). De ge meente Schouwen-Duiveland (en ook de toeristische sector) maakt zich terecht zorgen om de teken- overlast in de Westhoek en gaat er bij de provincie aandringen op af schieten van damherten de voor naamste verspreiders van dit beest je en tevens de verkeersoverlast te beperken. Maar dat zint de dieren bescherming niet: de herten zou den er voor zorgen dat er onder an dere minder kleine zoogdieren zijn die de teek zouden versprei den. Wat een onzin: toen er nog weinig damherten waren - en dus geen overlast van teken - zullen die muizen ook wel rondgelopen hebben! De dierenbescherming is er blijkbaar alleen om de dieren te beschermen en dat de volksge zondheid in gevaar is zal hun een worst zijn! In kom nu al 17 jaar vrij geregeld in dit gebied en sinds ca. 5 jaar bezoeken deze herten gere geld mijn tuin (zonder gras): van enkele planten wordt het blad op gevreten en de tulpen hebben geen schijn van kans: terras en op rijlaan liggen bezaaid met hun uit werpselen. Maar wat ik erger vind, is dat ik regelmatig gestoken word: als ik in de tuin heb gewerkt moet ik een inspectie ondergaan of het weer geen prijs is. Voor deze club zijn dieren belangrijker dan men sen! Huib Stevense Nieuwstraat 22, Bruinisse door Koen de Vries GOES - Aanvankelijk dacht Anton Vael dat hij de PZC Familieloop maar één keer hoefde te organise ren. De loop op 31 mei van Middel burg naar Vlissingen en over de Vlissingse Boulevard wordt toch ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de krant gehouden? Pas kort geleden besefte de 64-jari- ge Vlissinger dat het (hard)loop- evenement een blijvertje moet worden. Hij reageerde niet teleur gesteld. Integendeel: „De Familie loop kan uitgroeien tot een prach tig evenement." Inmiddels hebben zich 160 deelne mers voor de Familieloop aange meld. Anton Vael denkt dat het aantal dat op 31 mei daadwerkelijk aan de start staat veel hoger uit valt. „De inschrijving staat nog een maand open. We komen dan minstens tot 200 deelnemers. Mijn ervaring is dat zich op de dag zelf nog minstens evenveel mensen melden. Tussen de 400 en 500 ha len we wel." Het zou een mooi begin zijn van een nieuwe activiteit. „Ik heb het destijds gezien bij de Boulevard Ci ty Run", herinnert Vael zich. „We begonnen de eerste keer met hon derd deelnemers en het werden er elk jaar meer. Jammer genoeg is die wedstrijd met start en finish in Vlissingen gesneuveld. Er was een gebrek aan geld en vrijwilligers. Maar met de Familieloop zie ik dat niet zo snel gebeuren. Het kan iets leuks worden. Ik heb er zin in." En Vael kan het weten. Hij is al 25 jaar betrokken bij het organiseren van atletiekwedstrijden. Voordat hij daar mee begon, was hij hardlo per op de korte afstand. Zijn snel ste tijd op de 100 meter vestigde Vael in de vroege jaren zestig: 11.4 seconden. Daarna deed hij een 'De PZC Familieloop kan een mooi evenement worden. Ik heb er zin in' poosje niets, maar toen zijn kinde ren op atletiek gingen, raakte hij steeds vaker betrokken bij de orga nisatie van wedstrijden. Een snelle rekensom leert dat hij al zo'n 300 evenementen achter de rug heeft. De Familieloop heeft ook voor de doorgewinterde Anton Vael deson danks iets speciaals. „Meestal zijn de start en finish op dezelfde plaats. Dat is wel zo prak tisch. Maar de PZC wilde per se van Middelburg naar Vlissingen. Die plaatsen hebben een belangrij ke rol gespeeld in de geschiedenis van de krant. Vandaar." Voor ver voer van deelnemers is daarom ge zorgd. WÊÊÊÊM Anton Vael verwacht minstens vierhonderd deelnemers aan de start van de PZC Familieloop. foto Ruben Oreel Wie de conditie eens wil testen, kan op koninginnedag terecht bij de Oranjeloop, een trimloop over 4 of 7,5 kilometer. De start is om 11.00 uur op de oprit van de boulevard aan de President Rooseveltlaan te Vlis singen. Een dag later is de Centrumloop in Wemeldinge (start 12.15 uur voor 8,4 kilometer, 12.18 uur voor 2,8 kilometer). Op 9 mei is er de ZLM Stadsloop. Over dat laatste evenement later meer. Inschrijven voor de PZC Familieloop kan op www.pzc.nl/familieloop. Ook allerlei andere informatie is op de website te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9