Vergeet oudere werknemer niet Tips arbeidsmarkt» Waarom een oudere? ARBEIDSDESKUNDIGE FRANS VERKOOIJEN: Bij het zoeken naar nieuw perso neel richten bedrijven zich teveel op jongeren. "Er zijn twee catego rieën die vaak vergeten worden en die toch ontzettend belangrijk zijn: allochtonen en ouderen", zegt Frans Verkooijen, senior consultant bij Right Management, onderdeel van Manpower. "Natuurlijk is het be langrijk goede jongeren aan je te bin den. Maar het potentieel allochtonen en ouderen mogen we toch beslist niet overslaan." De oplossing: kijk naar alle drie de richtingen: jonge ren, allochtonen en ouderen. door Ron Gregoor BREDA - Frans Verkooijen reageert op het onderzoek 'Tussen woord en daad' naar tekorten op de arbeidsmarkt in Bra bant en Zeeland door Manpower en de BZW. Een rapport waarin de noodklok geluid wordt. Op het rapport 'an sich' heeft hij niets aan te merken, wel aan de oplossingrichtingen die door HR ma nagers daaraan gegeven wordt. HR managers in Brabant en Zeeland ver- Naast de noodzaak om vacatures vervuld te krijgen, moeten bedrijven ook anders tegen ouderen aankijken. Waarom zou een bedrijf een oudere werknemer aan moeten nemen? Verkooijen: "Oudere werknemers zijn meer betrokken en zullen niet snel meer switchen, daarom bieden ze meer continuïteit en stabiliteit. Deze werknemers brengen naast er varing op het vakgebied ook kennis en ervaring over organisatiedyna- miek. Met betrekking tot de flexibe le inzet zijn deze werknemers wel licht beter te interesseren voor partti me werk en willen ze graag buiten de vakantieperiode op vakantie. Ze leven vaak meer bewust qua gezond heid: geen drugs, geen bovenmatig drankgebruik, geen wilde sporten etc. Oudere werknemers zijn meer gesetteld, dit geeft rust en ook hun partner zal minder snel van werk kring veranderen. Van de vooroor delen over ouderen, zoals vaker ziek, minder fysiek inzetbaar, minder flexibel, minder recente vakkennis, veeleisend, duur qua arbeidsvoor waarden, willen minder reizen, zijn niet ambitieus, etcera zullen er zeker een aantal waar zijn. Een aantal van deze vooroordelen zijn ook op som mige jongeren van toepassing. Het is ook wel makkelijk om allerlei excu ses te bedenken waarom oudere niet de voorkeur hebben. Wel zul je als bedrijf banen aan moe ten bieden die zij willen. Verkooij en" Pasklare oplossingen zijn er niet, maar een passende functie-inhoud, parttime werken en flexibiliteit spre ken hen aan. Daarnaast is het belang rijk hun betrokkenheid te waarbor gen, door ze te blijven behandelen als gewaardeerde teamleden." Posi tieve ervaringen zijn er met bedrij ven die werken met een meester-ge- zelconstructie, waarin een oudere een jongere aan de hand neemt. Aandacht voor jongeren is prima, maar vergeet vooral ouderen en allochtonen niet, vindt Frans Verkooijen, Frans Verkoojen. raai terecht. Dat is geen goed teken." Volgens Verkooijen zoekt ruim 75% van de bedrijven de oplossing van de proble men in het werven en binden van de jon geren, o.a. door een betere aansluiting met de scholen. Bijzonder is het gebrek aan ac tie om het tekort op te vangen. Bijvoor beeld driekwart van de respondenten in de accountancy heeft nog geen beeld ge vormd hoe men dat tekort op zal van- gen.Van diegene die al een idee hebben, heeft slechts een derde deze kennis ook omgezet in een plan. Er is een groot ver schil tussen woord en daad. Verkooijen is verbaasd dat de HR ma nagers niet het arbeidspotentieel noemen van de enorm groeiende groep allochto nen die klaar staat om de arbeidsmarkt te betreden en ook de ervaren ouderen wor den over het hoofd gezien. "Er is geen en kel plan om allochtonen een bedrijf bin nen te halen en die zich op hun gemak te laten voelen. Net zo min als er een goed plan is om ouderen langer te laten wer ken." Elders in dit blad legt onderzoekster Karin van Steensel de problematiek van de allochto ne werknemer uit. Misschien wel net zo veel aandacht verdient de ou dere werkne wachten ernstige personeelstekorten in be roepsgroepen die essentieel zijn voor een gezonde regionale economie. Aanleiding van hun bezorgdheid is een onderzoek naar arbeidsmarkttekorten in Brabant en Zeeland door Manpower. Het onderzoek wijst uit dat de meeste Zeeuwse en Brabantse respondenten een problematisch tekort aan arbeidskrachten verwachten in de komende vijf jaar in kwantitatief opzicht. Daarnaast is er ook in kwalitatief opzicht sprake van schaarste. Vooral technici worden schaars, gevolgd door engineers en middenkader. Woord en daad In het onderzoek wordt geconstateerd dat ruim 90% van de HR managers een stij ging van de arbeidskosten verwacht. Te korten op de arbeidsmarkt leiden tot een aantal kwalijke gevolgen. Verkooijen: "Als bedrijven moeten vechten om geschikte arbeidskrachten, dan zullen ze in de regel meer betalen. Hogere arbeidskosten bete kent vaak slechtere winstgevendheid, problemen in de productie en onte vreden klanten. Bedrijven maken zich zorgen over de kosten van arbeid." De respondenten geven ook aan dat het ten koste van het innovatievermogen. "Als een* bedrijf niet innoveert, wordt de groei afgeremd. Het komt in een neerwaartse spi- mer, vindt Verkooijen. "Waarom zouden bedrijven, die hard op zoek zijn naar nieu we mensen, niet kijken naar een ervaren, oudere werknemer", vraagt hij zich af. Ouderen Een niet te onderschatten groep is ook ze ker de 45-plussers. "Nu er een samenle ving ontstaat met meer oudere mensen dan ooit, die ook nog eens ouder worden, is het verstandig dat werkgevers gaan anti ciperen op deze vergrijzing. In deze verg rijzing zit een enorm potentieel geest kracht en werkkracht met veel ervaring. Mede door de medische wetenschap wor den in de nabije toekomst mensen actief 90 en dan kun je toch niet stellen dat je rondje 60e te oud bent om te werken. De levensindeling: leren als je jong bent, wer ken als je volwassen bent en rusten als je oud bent, gaat van de baan. Het leren, werken en rusten zullen niet meer logisch opeenvolgende levensfases worden. Men sen nemen tussentijds een sabbatical en re cent is een aantal "rustende" onderwijzers weer actief geworden op scholen. Dit vraagt een radicaal andere opvatting over leven en ouder worden, maar ook veel flexibiliteit van werkgevers en overheid. Verkooijen: "In een recent seminar over de moderne werknemer besprak Dirk Smit van AKD de nieuwe inzichten die er zijn over deeltijdpensioen en de door- werk-CAO. In deze CAO krijgen mensen betaald verlof als er een kleinkind wordt geboren en door het deeltijdpensioen wil minister Donner de arbeidsparticipatie van ouderen verhogen". In het nieuwste Manpower Witboek: "HR strategieën voor de oudere werknemer" staan tips om de strijd om talent niet te verliezen, zoals: 1 Maak een kntische analyse van de demografische opbouw en toekomst van het personeelsbestand. 2 Houd de vaardigheden van alle, ook de oudere, medewerkers op peil door le venslang leren. 3. Houd oudere werknemers betrokken door ze met respect te bejegenen en te be handelen als volwaardig lid van het team. 4. Geef open en eerlijke feedback over verwachtingen en prestaties. Met het sparen van de oudere werknemer bewijs je hem een slechte dienst. 5. De positieve prikkel vsn mogelijke loopbaanontwikkeling en promotie werkt ook bij oudere werknemers. 6. Help oudere werknemers met de planning van de tweede helft van hun leven. 7. Een goede werk-privé- balans is voor oudere werknemers minstens zo belang rijk als voor werkende ouders. Verkooijen: "Het is ook de taak van de ouderen zelf om te tonen dat ze mee willen in de stroom van veranderingen die er continu plaats vinden. Als consultant zie ik helaas schrijnen de gevallen van medewerkers die naar hun vroegpensioen gerechtigde leeftijd ploeteren en zich presenteren als ''uitgeperste citroenen" Werkgevers hebben ook een verantwoordelijkheid om dit te voorkomen en moeten zich ook re aliseren dat een pensioneringsuittocht een verlammend effect kan hebben op hun bedrijf en dus ook op de nationale economie. "Een onevenredig klein aantal mensen moet straks het geld ver dienen om al die gepensioneerden te onderhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 89