■a arbeidsmarkt» ARBEIDSOVEREENKOMST Arbeidsrecht is ingewikkeld Het arbeidsrecht is een ingewikkelde materie, niet alleen voor de werkne mer, maar vooral voor de werkgever. Feitelijk is een arbeidscontract niets anders dan een pak koffie halen bij de buurtsuper. In beide gevallen is sprake van een overeenkomst die gebaseerd is op wetgeving. Alleen zijn de gevolgen van een arbeidsovereenkomst verstrekkender dan het kopen van een pak koffie, niet in het minst omdat de gevolgen verstrekkend kunnen zijn, wanneer een of meerdere afspraken die uit een arbeidsovereenkomst voort vloeien door een van de betrokken partijen niet worden nagekomen. In het uiterste geval kan het leiden tot een gang naar de rechter, met alle financiële gevolgen van dien. Daarom geldt voor de partijen die bij een arbeidsover eenkomst zijn betrokken, dat zorgvuldigheid van enorm groot belang is. Het proces begint bij de vacaturebank en eindigt bij het tekenen van het arbeidscontract. Foto: archief BN/DeStem einde van de overeengekomen termijn. Toestemming voor ontslag is niet nodig. Evenmin behoeft het ontslag dan gemoti veerd te worden. Een veel voorkomend praktijkvoorbeeld is het aanstellen van een medewerker ter vervanging van een zieke medewerker. Zodra de zieke werknemer zijn werkzaamheden hervat, eindigt de ar beidsovereenkomst. Maar een waarschu wing is op zijn plaats. Wat te doen indien de zieke werknemer zijn werk hervat in een andere functie? Of de zieke werkne mer op een gegeven moment slechts ge deeltelijk zijn werkzaamheden hervat? Of, een uiterste voorbeeld, de zieke werkne mer overlijdt? In deze vraagstelling is al opgesloten, dat een goede formulering bit tere noodzaak is. Met name, omdat de rechters in zulke voorbeelden veelal aan neemt, dat de arbeidsovereenkomst ge woon doorloopt. Onislag Een arbeidsovereenkomst kan vanwege verschillende redenen eindigen. Het Bur gerlijk Wetboek noemt daarvoor vier re denen: van rechtswege (de werknemer overlijdt met de verplichting voor de werkgever om aan de partner van de werknemer of diens kinderen een overlij densuitkering te betalen of de overeenge komen duur van de overeenkomst is ver lopen of tijdens de proeftijd), een beëindi ging in onderling overleg, dus met weder zijds goedvinden), opzegging door werk gever of werknemer en ontslag door ont binding van de arbeidsovereenkomst door de rechter. Bij ontslag op staande voet schrijft de wet dwingende redenen voor. Diefstal, mis handeling, bedreiging, werkweigering vormen zo'n dwingende reden, maar ook ander zodanig (laakbaar) gedrag van de werknemer dat voortzetting van de ar beidsovereenkomst in alle redelijkheid niet kan worden verlangd. Ontslag op staande voet betekent nagenoeg altijd dat de ont slagen werknemer geen recht heeft op een WW-uitkering en vervolgens aangewezen zal zijn op een bijstandsuitkering. De meeste gemeenten "bestraffen" de werk nemer doorgaans voor het ontslag om het recht op bijstand gedurende één maand te weigeren. Onterecht ontslag De werknemer .kan ontslag aanvechten. Doorgaans zal een vakbond, rechtsbij- standsverzekeraar of raadsman de werkne mer bijstaan in een procedure waarin het ontslag wordt aangevochten. Hieruit volgt dus, dat ontslag zorgvuldig moet worden voorbereid. Want de gevolgen kunnen verstrekkend zijn voor de werkgever. De werknemer immers zal loondoorbetaling vorderen, maar ook de rente daarover, een vergoeding voor gemaakte kosten van de procedure en juridische bijstand en het voortbestaan van de arbeidsovereenkomst. Dat laatste zal veelal door de rechter niet worden gehonoreerd vanwege de ver stoorde arbeidsverhouding, maar de finan ciële gevolgen kunnen vergaand zijn. Ten slotte zal veelal ook de "kantonrechtersfor- mule" worden toegepast. Dat is een scha devergoeding voor de werknemer, die ge baseerd is op verwijtbaarheid van zowel werkgever als werknemer, de leeftijd van de werknemer en de duur van het dienst verband. Overigens werken de kanton rechters aan een herziening van de kanton- rechtersformule. Bedingen in arbeidscontract Het Burgerlijk Wetboek staat de werkge ver toer bijzondere bedingen in de ar beidsovereenkomst op te nemen. De meest bekende is het zogenoemde concur rentiebeding, waarin bepaald kan zijn dat het een werknemer na ontslagname niet is toegestaan bij een concurrent in dienst te treden. Werkgevers kiezen hiervoor veelal om door de werknemer aangeknoopte en onderhouden relaties te behouden of het veiligstellen van kennis en vaardigheden. Het gevolg van zo'n beding is, dat de werknemer na een eventueel ontslag ern stig wordt beperkt in het aanvaarden van een andere dienstbetrekking of als zelfstan dig ondernemer aan de slag te gaan. Het concurrentiebeding dient uitdrukkelijk in de arbeidsovereenkomst worden opgeno men. Veelal zal in dit beding een looptijd worden afgesproken alsmede een bepaald gebied waarbinnen de werknemer niet werkzaam mag zijn. Ook kan in de ar beidsovereenkomst een bepaling worden opgenomen, dat het de werknemer niet is toegestaan concurrerende en belastende andere werkzaamheden naast zijn functie te verrichten. Met name part-timewerk- nemers worden hierdoor ernstig in hun belangen geschaad. Afhankelijk van de aard van de werkzaamheden kan ook een geheimhoudingsbeding worden opgeno men. De werknemer verplicht zich om zowel tijdens als na het dienstverband ge heimhouding toe te passen op al hetgeen hij tijdens het dienstverband aan kennis heeft opgedaan. Tenslotte, veelal gebeurt dat in combinatie met andere bedingen, kan ook een boetebeding onderdeel uit maken van een arbeidsovereenkomst. Overtreding van zo'n ander beding kan door de (voormalige) werkgever gesanc- tioneerd worden met een vastgelegde boe- te. Ook hier geldt weer, dat een zorgvul dige redactie van alle bedingen noodzake- i lijk is om een rechterlijke toetsing met succes te doorstaan. Het boetebeding mag j overigens niet gecombineerd worden met een geclaimde schadevergoeding door de werkgever vanwege laakbaar gedrag van de werknemer. Peter Vrancken is naast journalist ook docent arbeidsrecht aan de Hogeschool Zeeland. door Peter Vrancken De werving Het werven van personeel kan op verschil lende manieren tot stand komen: bijvoor beeld via een advertentie in een krant, via het uitzetten van een vacature bij het re gionale kantoor van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), maar ook via gespecialiseerde wervings- en selectiebu reaus en het doelgericht benaderen van ge schikt geachte medewerkers. Aan iedere vorm van wervingsprocedure zijn kosten verbonden, die in hoogte zullen verschil len Dat alleen al maakt zorgvuldigheid tot een noodzaak. De sollicitatiebrief, waarin veelal de moti vatie voor de aangeboden functie zal blij ken, zal veelal vergezeld gaan van een cur riculum Vitae, een beknopt overzicht van arbeids- en scholingsverleden. Veel werk gevers selecteren met name op het curri culum Vitae en beoordelen vervolgens de motivatie van de sollicitant om voor de aangeboden functie in aanmerking te ko men. Een slordige sollicitatie zal doorgaans snel resulteren in een bedankje voor de ge nomen moeite om te solliciteren en de mededeling, dat de selectie zich zal beper ken tot andere sollicitanten. Overigens spreekt voor zich, dat deze vorm niet in volle omvang voor alle openstaande vaca tures geldt. Doorgaans geldt: hoe voorna mer de functie, hoe zwaarder de eisen. Het sollicitatiegesprek Zodra de selectie van sollicitanten heeft plaatsgevonden, zal het sollicitatiegesprek doorgaans het volgende selectiecriterium gaan impliceren. Beantwoordt de sollici tant aan de gestelde voorwaarden, past de sollicitant in de organisatie, kan hij zijn schriftelijke motivatie ook op een aanvaardbare n onder woorden brengen en klopt zijn arbeids- en scholingsverleden. Ofwel: heeft de sollici tant zijn positie niet wat al te kleurig voor gesteld. Overigens: van een sollicitant mag verwacht worden, dat hij eerlijk is, zowel in de sollicitatiebrief als het sollicitatiege sprek. Ontdekte leugens zullen nagenoeg altijd leiden tot een beëindiging van de procedure. Overigens zal het vooral de potentiële werkgever zijn, die aan waar heidsvinding tijd zal moeten besteden. Mocht na indiensttreding blijken, dat de werknemer gelogen heeft tijdens de solli citatieprocedure, dan zal dat nagenoeg al tijd een ontslaggrond betekenen. Het is echter aan de werkgever om de bewijslast daarvoor te leveren mocht het tot een pro cedure komen. De arbeidsovereenkomst Na de wervingsprocedure en besluitvor ming zal een arbeidsovereenkomst, al dan niet aanvullend aan een CAO, ter onder tekening aan de sollicitant worden voorge legd. Deze bevat alle relevante afspraken. Variëren van werktijden (beschikbaar heidsdiensten vallen hier ook onder) en overeengekomen loon tot bijvoorbeeld gedragscode, melden van ziekte en het ge bruik van internet op de werkplek en de gezagsverhouding. De arbeidsovereen komst vindt zijn juridische kader overige aan het Burgerlijk Wetboek. Overigens bestaan vele soorten van arbeidscontrac ten. Te denken valt aan freelance- over eenkomsten, oproepcontracten. Deze la ten we hier echter onbesproken. Een arbeidsovereen komst kan voor bepaalde en onbepaalde tijd worden aange- gaan. Voor zo wel werkge ver als sollicitant een uiter mate be langrijk on derdeel van de arbeids overeen komst. Im mers, een arbeidsover eenkomst voor bepaalde tijd eindigt in beginsel aan het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 85