arbeidsmarkt» Wat doet De Unie Biensten L Vakbond: nog van deze tijd? Er wordt tegenwoordig nog maar weinig harde acties gevoerd door de vakbond. Een greep uit de onderwerpen die De Unie voor haar leden behandelt: - aansprakelijkheidszaken - arbeidsconflict - arbeidsongeschiktheid - belastingzaken - consumentenzaken - huurconflicten -juridisch advies - levensloopregelingen - loon- en inkomstenbelasting - loopbaanbegeleiding - maatschappelijke ondersteuning - ontslag - pensioenen - persoonlijke ontwikkeling - reorganisatie - schenkingen - sociaal plan - spaarloonregelingen - verlofregelingen - werkloosheid - ziekteverzuim - zorgvraagstukken - afkoopsommen - arbeidsovereenkomst - arbozaken - cao regelingen - functiewaardering - inkomens vraagstukken - koop en verkoop woningen - levensverzekering - loopbaanmanagement - medezeggenschap - ondernemingsraadzaken - personen- en familierechtzaken - reïntegratie - ruimtelijke ordening/bouwzaken - scholing - vroegpensioen/VUT - winstdelingsregelingen - zorgverzekeringen Tijden veranderen. Halverwege de jaren negentig ging het allemaal stukken beter met de economie, er waren amper meer recessies. Iedereen had het goed, mensen werden mondiger. Net als de kerken lie pen de ledenlijsten van de bonden leeg. Zo erg als het kerkelijk verval is het socia le verval in Nederland nog niet. "Wij heb ben tijden gekend dat we meer dan 110.000 leden hadden. Nu zijn er dat 90.000. We constateren jaarlijks een ver lies van bijna twee procent. Dat moet niet al te lang doorgaan", zegt Chris van Loon. Het verval bij een bond als de Unie is dan nog heilig vergeleken met de problemen die bonden als FNV en CNV hebben ge had. "Werknemers komen steeds meer voor zichzelf op. Informatie is op het In- temet gemakkelijk te vinden. Ze denken dat een vakbond weinig toegevoegde waarde meer heeft. Vaak nemen ze een Foto: BN/DeStem handelen over CAO's. We zijn er voor het collectief, voor alle werknemers. Maar we doen ook aan individuele begeleiding. We bespreken met werknemers bijvoorbeeld een carrièreplanning. We bemiddelen in een arbeidsconflict. Maar geven ook juri disch advies. We regelen pensioenen. Met name de laatste jaren is ons takenpakket en ons aanbod aan de werknemer veel groter geworden." Maar waarom loopt het aantal leden dan nog steeds terug? Van Loon: "Ook vakverenigingen hebben last van het fenomeen dat mensen zich te genwoordig moeilijk ergens bij aansluiten. Heel veel mensen weten ook niet precies wat wij doen. Mensen nemen de huidige verworvenheden als vanzelfsprekend aan, men denkt dat zaken als CAO's en pen sioenregelingen wettelijk geregeld zijn, wat natuurlijk niet zo is. Veel mensen vin den vakbonden ouderwets, uit de tijd. Ik merk dat er nog steeds een spruitjesgeur hangt over het fenomeen vakbonden. Op een of andere manier spreekt het bij jonge ren niet aan." Wat doen jullie om het tij te keren? We hebben wel steeds meer intemetleden, mensen die een tientje per jaar betalen en daarvoor in de plaats beperkte diensten via internet van ons krijgen. Samen met de Landelijke Studenten Vereniging (LSV) zorgen we voor goede stageplaatsn voor studenten bij bedrijven. Zorgen dat het eerste contact gelegd is. Middels een groot aantal extra diensten proberen we de men sen bij de bond te krijgen. Maar ik besef ook wel, je kunt de mensen niet dwingen. Misschien moeten we straks wel alleen CAO's afsluiten voor onze leden." Overi gens meldde het FNV onlangs weer een toename van het aantal leden; zij timme ren dan ook behoorlijk aan de weg en voeren meer gericht actie in de bednjven. Dat levert nu duidelijk winst op. Mis schien zijn we wel wat te pessimistisch. Je komt van school of universiteit af, zoekt een baan en wordt aangenomen. Je spreekt met je baas een bepaald salaris af, dat altijd volgens een cao is vastgesteld. En zoek dan een geschikte vakbond uit om jouw belangen te la ten vertegenwoordigen. "Vroeger ging dat wel zo", zegt Chris van Loon, be stuurder van vakbond De Unie. Tegenwoordig zijn vakbonden 'uit'. De be langenvertegenwoordiger heeft steeds minder belangen te vertegenwoordi gen. Of niet? "We kunnen heel veel betekenen voor werknemers", constateert Van Loon. "Wij doen Chris van Loon. dat ook, we hebben een pakket aan dien sten waar je U tegen zegt. We willen maatwerk leveren." Al die extra diensten heeft de bond in het leven geroepen om leden te behouden, te trekken. Maar core business blijft toch de belangenbehartiging van de werknemer, met name naar de werkgever toe. Van Loon: "Er zullen toch CAO's afgesloten moeten worden. Als wij dat niet doen, wie moet dat dan doen? Een werkgever kan dat per bedrijf regelen via zijn onderne mingsraad. Maar dat is geen onafhankelij ke partij, die OR-leden zijn teveel afhan kelijk van hun baas. Bovendien krijg je dan heel veel verschillende CAO's, niet meer per branche. Ik denk niet dat dit een goede zaak is voor het sociaal economisch evenwicht." Lid worden van een vakbond heeft nog wel degelijk voordelen. Van Loon schetst er een paar: "Bonden zijn nog steeds een belangrijke gesprekspartner voor bedrijven. We zijn on- ings nog in discussie ge weest met de Suiker Unie, die een Suikerfabriek gaat sluiten, waarbij er ontsla gen zouden kunnen val len. We hebben voor el kaar gekregen dat dit niet doorgaat. Als wij er niet waren geweest, hadden die werknemers toch een probleem. Wij zijn, en dan spreek ik natuurlijk namens alle bonden, de meest gespe cialiseerde en aangewezen partij om te onder door Ron Gregoor BERGEN OP ZOOM - Er waren tijden dat bijna iedere werknemer lid was van een vakbond. De vakbondsbestuurder was bekend bij een veel groter publiek, hij stond bijna dagelijks in de krant. Want ze ker in die roerige jaren zestig, zeventig en tachtig van de vorige eeuw was er altijd wel werk aan de winkel. Mensen werden rücksichtslos op straat geknikkerd, veel va ker dan nu ging het slecht met veel bedrij ven, reden waarom werkgevers moeilijk deden over CAO's. En later, in de jaren negentig, maakten de bonden onlosmake lijk deel uit van de gesprekspartners in het bekende oer- Hollandse poldermodel. Een partij waarmee iedereen rekening hield. rechtsbijstandsverzekering in plaats van lid te worden van een bond voor het geval ze problemen krijgen." Daarbij komt dat het al vele jaren opmer kelijk goed gaat met de Nederlandse eco nomie, en dus ook met de bedrijven. Ont slagen zijn amper meer aan de orde. "Sinds je bij ontslag te maken hebt met de kan tonrechterformule, dat wil zeggen dat je verzekerd bent van een bepaald vaststaand bedrag als je het bedrijf, buiten je schuld, moet verlaten, is er ook aan die kant voor ons weinig te winnen." Tel daarbij op de steeds groter wordende vergrij zing, waardoor er werk is voor bijna iedereen, en het plaage is rond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81