Gemeenten bundelen krachten arbeidsmarkt 09 SAMEN WERKEN Ambtenaar werd je vroeger voor het leven. Mobiliteit was ver te zoeken. Gemeenten kampten met hun 'stoffige' imago, waardoor het moeilijk was om nieuwe arbeids krachten te vinden. Dat is tegen woordig anders. In 2005 is het mobi liteitsnetwerk www. werkenin west brabant.nl opgericht. Het netwerk bevordert de mobiliteit tussen West- Brabantse overheden en dient onder meer als vacaturebank en als kennis platform. door Peter de Jong OUDENBOSCH - Tien gemeenten in West-Brabant bundelden hun krachten in 2005 om zich te profileren op de arbeids markt. Inmiddels is de samenwerking fors uitgebreid. In 2007 werd het Convenant Strategische Samenwerking West-Brabant gesloten met achttien West-Brabantse ge meenten en de Zeeuwse gemeente Tho- len. Maandelijks komen negentien ge meentesecretarissen bijeen om de regiona le projecten uit het convenant aan te stu ren in opdracht van de bestuurlijke regie groep. Fons Naterop, gemeentesecretaris van Halderberge, beheert de portefeuille voor P&O-vraagstukken. "In de strategi sche agenda is een aantal ambities voor de regio vastgelegd. Daarbij zijn grote projec ten, zoals het doortrekken van de A4, de HSL-shuttle en het bovenregionaal bedrij venterrein bij Moerdijk. Om die projecten te kunnen realiseren, heb je voldoende mensen nodig met de juiste kwaliteiten. Daarom is het zo belangrijk dat gemeenten op het vlak van P&O samenwerken. Sa men kunnen we ervoor zorgen dat we een interessante werkgever blijven voor onze medewerkers." De gemeenten wilden meer inzicht in de arbeidsmarkt, zegt Na terop. "Een aantal jaren geleden wilden we weten wat onze gezamenlijke vraag aan personeel was en welk aanbod we zelf hadden aan klussen en projecten. Omdat we geen instrument hadden om dit struc tureel in kaart te brengen, ging er talent in de regio verloren. Daarom spraken we met elkaar af: we moeten ervoor zorgen dat we onze gezamenlijke arbeidsmarkt toeganke lijker en transparanter maken. Het idee voor de digitale loopbaanwinkel werd ge boren." Veel voordelen Op de website www.werkeninwestbra- www.werkeninwestbrabant.nl Gebruik in 2007 Aantal bezoekers: 76.697 Aantal vacatures: 424 Aantal online sollicitaties:835 Aantal nieuwe inlogaccounts: 979 Aantal nieuwe cv's aangemaakt: 593 Aantal cv's eind 2007: 336 Deelnemende overheden: Bergen op Zoom, Breda, Drimmelen, Etten-Leur, G eertrui denberg, Halder berge, Moerdijk, Regionale Milieu dienst West-Brabant, Roosendaal, Rucphen, Steenbergen, Tholen, Wa terschap Brabantse Delta, Woensd- recht, Zundert. Oosterhout en Baarle-Nassau zijn aan gesloten bij www.flex6.nl met vier an dere gemeenten uit Midden-Brabant, waaronder Dongen. Het stadskantoor in Breda. Foto: archief BNIDeStem bant.nl staan vacatures en kunnen cv's worden geplaatst. De digitale loopbaan winkel heeft volgens Naterop al veel op geleverd: "We hebben gemiddeld zo'n veertig vacatures online staan en er reage ren veel interne en externe kandidaten. Ook staan er zo'n zeshonderd cv's in ons systeem. En het mooiste is natuurlijk dat vraag en aanbod op elkaar aansluiten. Het matchen gaat goed. Een financieel voordeel van de digitale loopbaanwinkel is dat we nog maar zelden hoeven te adverteren in landelijke bladen en kranten. We besparen dus flink op wer- vings- en selectiekosten. Toen wij startten met de loopbaanwinkel, deden er tien or ganisaties mee. Inmiddels zijn we met vijf tien deelnemers en hebben we ook koppe lingen gemaakt met andere aansluitende regio's, zoals met Flex 6, Zeelandwerkt en Zuid-Holland-Zuid. Sinds 2007 zitten ook Waterschap Brabantse Delta, de Re gionale Milieudienst en Breda op het sys teem." Kanttekeningen Ondanks de successen plaatst Naterop ook kanttekeningen bij de nieuwe werkwijze. "Er zijn ook heel veel mensen geweest die - ondanks de komst van de digitale loop baanwinkel - de laatste jaren niet in bewe ging zijn gekomen. En daar is een verkla ring voor: vaak zitten zij met praktische loopbaanvragen en hebben zij een duwtje in de rug nodig bij het maken van een loopbaanstap. Een digitaal systeem biedt niet voldoende ondersteuning. Zij hebben fysieke loopbaanondersteuning nodig. Daarom is een fysiek loopbaanbureau één van mijn wensen voor de regio. Op dit moment lukt het ons bijna niet om tijdelij ke ondersteuning of advies te regelen zon der daarvoor een duur extern bureau in te schakelen. En dat terwijl we zelf zoveel ta lenten beschikbaar hebben in de regio. Dat is zonde. Met een fysiek loopbaancentrum kun je veel adequater inspelen op vraag en aanbod." Aantrekkelijke werkgever De samenwerking geeft gemeentelijke overheden een krachtig wervingsinstru ment in handen in de strijd om de gunsten van de arbeidsmarkt. Ze kunnen zich pro fileren als werkgevers die de reële moge lijkheid bieden aan hun medewerkers om een actieve maatschappelijke bijdrage te leveren aan de ontwikke ling en verbetering van de eigen woon-, werk- en leefomgeving. En, niet te vergeten, om een aantrek kelijke werkgever te zijn met interessante interre gionale programma's en projecten voor huidige en toekomstige medewer kers. Voorbeeld daarvan is het centrale kennis- en opleidingscentrum Aca demie West-Brabant. Naterop: "De Acadenue bestaat al vijfjaar en is een succes. Er zijn leergangen opgericht in samenwer king met onder meer Avans Hogeschool en de Erasmus Universiteit in Rotterdam. De leergan gen zoals Professioneel en Publiek Management en Procesmanagement en In- Fons Naterop. formatievoorziening vallen erg in de smaak bij de deelnemers. Ze zijn met na me te spreken over de inhoudelijke opzet van de lesprogramma's. Met de Academie kunnen we onze medewerkers echt iets extra's bieden." "Ook doen we deze zo mer mee aan een Brabants traineepro gramma voor jonge mensen. De trainees vormen voor ons een heel belangrijke doelgroep: deze 'jonge high potentionals' zijn uitermate geschikt als projectmede werker bij de uitvoering van de strategi sche agenda. In die functie 'hoppen' ze veel van het ene naar het andere project. Voor jonge mensen is dat erg interessant. Ik zou dat graag meer zien. Als we 1 pro cent van de 6500 medewerkers uit de re gio mobiel zouden maken, dan kunnen we voor die 65 mensen een interimpool oprichten. Zij worden ingezet op regiona le, tijdelijke projecten. Voor mensen die ambities hebben om re gionaal te werken, is dit ook een leuke uit daging. Als zo'n interimpool in de toe komst goed bevalt aan beide kanten, hoop ik op een sneeuwbaleffect: het zou goed zijn als later bijvoorbeeld twintig of dertig procent van ons totale personeelsbestand in de pool zou zitten. Maar goed, dat is wel heel ver vooruitgedacht en dit project staat nog in de kinderschoenen. Maar wie weet", hoopt Naterop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79