Werkloosheid daalt veertien procent Wisselwerking Philips en Dethon arbeidsmarkt v^PLEZIER IN JE WERK? >8 Niet te duur en niet ingekakt Ze zijn duur, ingekakt, niet flexi bel. Eigenlijk zijn ze afgeschre ven voor het arbeidsproces, de ou dere werklozen. Het zijn de voor oordelen waarmee de vijftigplusser zonder baan te maken krijgt. "En dat zijn complete nonsensgedach- ten", zegt Dick Rombout van het CWI. door Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - Het percentage oudere werkzoekende in Zeeland is schrikbarend hoog. En, zo zegt Rombout, in tijden van enorme krapte is het eigenlijk onvoorstel baar. Van de 8200 werkzoekenden in de pro vincie zijn er 4500 ouder dan 45 jaar. Van de mensen die een baan zoeken, zijn er maar 466 jonger dan 23 jaar. Rombout vindt de vooroordelen tegen de oudere werkzoekende onterecht. "Ik durf te stel len dat deze mensen deskundig, ervaren en honkvast zijn. Jongeren zijn weg als ze ergens anders maar een klein beetje meer salaris krijgen. Oudere werknemers zijn heel trouw." Maar ja, als werkgever betaal je je blauw aan bijvoorbeeld een 55-jarige werkne mer. "Ook onzin", zegt Rombout. "Je hebt toch de CAO's? Bovendien zijn het mensen die graag aan de slag willen en niet het onderste uit de kan hoeven. En al zou den ze veel duurder zijn, je hebt tenminste een werknemer in deze tijd van krapte. Een ervaren werknemer, die bovendien zoveel voordelen heeft. Want je kunt als werkgever wel vijfhonderd jonge werkne mers willen hebben, als we bij het CWI er maar honderd hebben, dan houdt het ge woon op. We kunnen veel, maar niet to veren." En daarom is het tijd om ook een ander vooroordeel uit de weg te ruimen: Oost- Europeanen pikken onze baantjes in. "Ook onzin", zegt Rombout resoluut. "Iemand moet toch het werk doen? Kijk naar de kassen en de fruitpluk. Als wij hier in Zeeland de mensen niet hebben, dan haal je ze toch ergens anders. Dan kijk je naar de arbeidspotentie op de EU-markt. Daar is niets mis mee." Rombout wijst in dit geval naar een concreet voorbeeld. In Zeeuws-Vlaanderen verrijst in de Koe- gorspolder een groot kassencomplex. Daar zijn honderden arbeidskrachten voor no dig. "Samen met België bekijken we dan ook hoe we zulke enorme aantallen kun nen aantrekken. Maar zelfs als regio's Zeeland, Antwerpen en Gent gaan we dat niet oplossen zonder buitenlandse arbeidskrachten. Volgens mij is daar niets verkeerds aan." Volgens de laatste cijfers van het CWI (uit februari) zijn er in Zeeland 8215 werklozen. Vergeleken met een jaar geleden is het aantal werkzoekenden zonder baan in Zeeland met 14,1 procent gedaald. In februari 2008 was 3,3 pro cent van het aantal inwoners in de leeftijd van 15 tot en met 64 jaar werkloos. Filip Vereecken van Philips Lighting Terneuzen: 'Vertrouwensband met Det hon'. Foto: duofoto MIDDELBURG - Hoewel de daling zich voordoet in alle gemeenten zitten er grote verschillen in de omvang van de daling. Zo is de daling van de werkloosheid in Hulst, Veere en Middelburg beperkt gebleven tot Intermediair voor zakelijk Zeeland Voor personeelsdiensten vacatures www.etappecommerce.nl respectievelijk 6,1, 7,5 en 8,6 procent. Daartegenover staan meer dan gemiddelde dalingen in bijvoorbeeld de gemeenten Noord-Beveland (-28,5 procent). Borsele (-27,6 procent) en Schouwen-Duiveland met -27,2 procent, gevolgd door de ge meenten Reimerswaal en Goes met 21,2 en 19,3 procent. Het aantal werklozen is procentueel het hoogst in de gemeente Vlissingen. Daar staat 5,2 procent van de potentiële beroepsbevolking (de inwoners van 15 tot en met 64 jaar) geregistreerd als niet werkende werkzoekende bij het CWI Terneuzen en Middelburg volgen met re spectievelijk 4,5 en vier procent. In de ge meente Schouwen-Duiveland is de werk loosheid het laagst met slechts 1,6 procent. Het doel van de vijf Zeeuwse WSW bedrijven Dethon, LétÉ, De Betho, De Zuidhoek en ADZ is dat mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt in een zo regulier mo gelijke omgeving komen te werken. Zo is onder andere in Terneuzen de daad bij het woord gevoegd. Twin tig medewerkers van Dethon Ter neuzen bieden inmiddels al twee jaar verlichting aan Philips Lighting. De Dethon mensen werken bij Philips op locatie, om handmatig starters te verpakken. Alweer enige tijd gele den rolde het 25 miljoenste exem plaar van de band. door Henk van de Voorde TERNEUZEN - Bij Philips Lighting in Terneuzen worden hoofdzakelijk fluores centie starters geproduceerd, noodzakelijk bij het ontsteken van TL-verlichting. Het is één van de meest succesvolle fabrieken van de Lighting divisie. Er werken 180 medewerkers in vijf ploegen, 24 uur per dag, zeven dagen per week, aan de pro ductie van tientallen miljoenen staiters en glimlichten per jaar. De Philips starters zijn de meest milieuvriendelijke die er gemaakt worden: honderd procent vrij van lood en radioactiviteit. Philips is wereldwijd marktleider in de ontwikkeling en productie van starters. De markt vraagt aandacht voor innovatieve oplossingen die milieuvriendelijk en ener giebesparend zijn. Zo brengt het bedrijf in Azië een dubbel aanbod op de markt: enerzijds starters met toegevoegde waarde in milieuvriendelijkheid en performance en anderzijds een basispakket, dat meer op de Aziatische markt is afgestemd. Het on derscheid zit hem niet alleen in het pro duct, maar ook in de verpakking. Waar het eerstgenoemde product volledig geauto matiseerd wordt verpakt, kent het andere een handmatige bewerking. "Hiervoor hebben we de hulp van Dethon ingeschakeld", vertelt Filip Vereecken, Marketing New Business Manager BU Starters. "De starters worden bij ons op lo catie stuk voor stuk handmatig in doosjes verpakt. Deze worden bovendien door de mede werkers van Dethon gevouwen, gevuld en geseald. De kiem van onze samenwerking is de onderlinge vertrouwensband tussen Dethon en Philips. Dethon is altijd bereid om mee te denken. Voor deze werkzaam heden hebben zij bijvoorbeeld zelf een transportband ontwikkeld. Ook hun medewerkers sturen zij zelf aan. Daar hebben wij geen omkijken meer naar. Philips wil een sociale werkgever zijn, met groene producten en oog voor de mens. Als je hier rondloopt, merkje dat de arbeidsvreugde onder de mensen groot is. De medewerkers van Philips en Dethon leven perfect naast en met elkaar. Ook voor andere activiteiten, die zogezegd ge makkelijk in instructies te vatten zijn, zie ik hier dan ook nog voldoende toekomst mogelijkheden voor Dethon." Gijs van den Berg, bedrijfsmanager Det hon Terneuzen, vult aan: "Philips heeft goed begrepen dat maatschappelijk onder nemen niet alleen uit sociaal oogpunt winst oplevert, maar dat het ook een goe de aanvulling kan zijn op de eigen core business. Een mooi voorbeeld voor andere bedrijven. Kijk op www.loopbaanadvies-verpalen.nl 1 jobcoaehing* reïntegratie* outplacement* loopbaanoriëntatie* trainingen* preventie burnout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78