Krapte-indicator Goed vakman gaat goud verdienen arbeidsmarkt 07 Krapte januari 2008 00 sesrkrap (13) O krap (6) gemiddeld 7) Ö-. ruim m (ÜS zeer ruim (2) Krapte januari 20Ö7 2ser krap (5); O krap D gemiddeld f1Q) O: mimi (9) m zeer ruim; (3): Tk Jfaandelijks publiceert het CWI de Zeeuwse werkloosheidscijfers per 1V JLgemeente. Sinds kort geeft het CWI ook regelmatig een overzicht van de krapte naar beroep in het gebied. Deze krapte-indicator geeft de verhouding weer tussen de bij het CWI openstaan de vacatures en de bij het CWI ingeschreven niet-werkende werkzoekenden met een werk loosheidsduur van minder dan zes maanden. Dit overzicht geeft een in zicht waar de kansen en de knelpun ten op de arbeidsmarkt liggen. Sinds 2005 neemt de krapte in Ne derland alsmaar toe. In Zeeland is de balans tussen vraag en aanbod vooral zoek in de lagere en middelbare (technische) beveiligingsberoepen, de lagere (para) medische, lagere en middelbare weg- en waterbouwkun dige, middelbare bouwkundige en de lagere procestechnische beroepen. Ook bedrijven in de lagere en middelbare verzorgende sector (inclusief horeca), de transport en commerciële branche zitten om mensen verlegen. Dick Rombout: 'De krapte op de Zeeuwse arbeidsmarkt is enorm.' Foto: Willem Mieras Hèt is op." Dick Rombout, loca tiemanager bij CWI Walche ren, is glashelder als het gaat om jonge geschoolde technici. Die zijn er gewoonweg niet. De krapte op de Zeeuwse arbeidsmarkt is enorm, vooral in de technische sector. "Werkgevers in de techniekbranche zoeken vaak jongeren tussen de zes tien en 23 jaar. Helaas, dat aanbod is minimaal. Alleen als je als werkgever creatief bent, lukt het je misschien nog een jongere te vinden." door Dennis Rijsbergen De Nederlandse economie groeide als kool de afgelopen jaren. Tel daarbij een toenemende vergrijzing en de poppen op de arbeidsmarkt zijn aan het dansen, zegt Rombout. "De vergrijzing in Nederland is hoog, in Zeeland is die extreem hoog. Krapte op de arbeidsmarkt is echt een seri eus probleem." Om toch voldoende werknemers te vin den moet er een andere manier van den ken komen, stelt Rombout. Want de Ne derlandse werkgever is een kritische baas die hoge eisen stelt, bijvoorbeeld op het gebied van opleiding. Wie zijn papiertje niet heeft, komt vaak met aan de bak. Dat terwijl die potentiële werknemer toch vakwerk kan afleveren, zegt Rombout. "Het is inderdaad zo dat we in bepaalde sectoren gekwalificeerd personeel missen. Maar ik zou graag zien dat werkgevers niet alleen kijken naar wat voor een opleiding iemand heeft, maar ook naar welke competenties iemand heeft. Dat een werkzoekende geen afge ronde opleiding heeft, zegt niets over zijn competenties. Hij kan bijvoorbeeld wel een ongelooflijke technische aanleg heb ben, secuur zijn, noem maar op. Met ja renlange werkervaring kun je een heel di ploma bij elkaar werken." Schaarse vaklui Ook in het denken van aankomende stu denten en hun ouders zou eigenlijk iets moeten veranderen, meent de CWI-ma- Op de juiste tijd, de juiste plaats, tegen de juiste kosten. Daarom juist nager. Met je handen werken staat nog steeds niet in hoog aanzien. Nee, doorstu deren is al jaren het credo. "Jongeren kie zen op dit moment nog veel voor studies voor dienstverlenende beroepen. De ver- dienstelijking van Nederland is de afgelo pen tien jaar enorm toegenomen." Ouders stimuleren hun kinderen vooral om door te studeren, HBO of universiteit. Vaklui raken schaars. "En ik moet bekennen dat ik daar zelf ook aan meedoe. Tegen mijn zoon zeg ik ook: probeer door te leren. Maar ik voorspel je één ding: de vakman wordt goud waard. Eigenlijk is hij dat nu al. Bouwvakkers, lassers, procesoperators, monteurs, de banen zijn niet aan te slepen. Een goed vakman gaat straks meer verdie nen dan jij en ik hoor." Rombout hoopt dan ook dat jongeren va ker een technische opleiding gaan kiezen. En dat ouders achter die keuze staan. "Ik pleit er met voor dat alle kinderen nu voor de techniek moeten kiezen, maar wel dat het aanbod van studenten en de vraag op de arbeidsmarkt in balans komt." Vergrijzing Hoewel minder goede economische tijden in het verschiet lijken te liggen, ziet Rom bout de krapte voorlopig aanhouden. Want Zeeland vergrijst rap. Om de krapte het hoofd te bieden is samenwerking het toverwoord, denkt hij. Niet alleen de overheid, niet alleen de werkgevers, niet het CWI en niet het onderwijs zijn verant woordelijk om het probleem op te lossen, nee, we zijn het allemaal. Samen moeten we het probleem aanpakken. Ik zie geen concurrenten. Mijn partners zijn het UWV, de gemeen ten, de integratiebureau's, het onderwijs. Ook uitzendbureau's zie ik niet als con currenten. We hebben hetzelfde doel, mensen aan het werk helpen. Wel waken we er voor om draaideurklanten te kwe ken, die dan een paar maandjes hier wer ken, dan weer een paar maandjes daar. Doelstelling van het CWI is om iemand structureel aan het werk te helpen." Er wordt al volop samengewerkt om men sen aan de bak te helpen, zegt Rombout. "Ik heb het dan bijvoorbeeld over het op richten van werkgeversservicepunten waarbij UWV, CWI en de gemeenten ge zamenlijk de markt op gaan om werkzoe kenden aan te bieden, scholing aan te bie den, subsidies aan te beiden. En we helpen bedrijven bijvoorbeeld om na te denken over hoe we over twee jaar een verwacht tekort kunnen oplossen. Gelukkig zien steeds meer grote bedrijven de noodzaak in van vooruit denken. Die kijken vijfjaar vooruit en stellen zich de vraag: hoe ziet mijn personeelsbestand er dan uit? Hoe ziet de arbeidsmarkt er dan uit?" Uitzendbureau Wijngaardstraat 34 4461 DC Goes Tel.: 0113-226673 Fax: 0113-226816 Scheldestraat 68 4381 RV Vlissingen Tel.: 0118 - 628325 Fax: 0118-638324

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77