Binnenland Generaal: 'Ik ben m'n manneke kwijt' Proflail Jonge werkers vinden het leven zwaar Commandant Van Uhm kijkt terug op sneuvelen van zoon in Uruzgan. www.prorail.nl 6 Woensdag 23 april 2008 PZC door Marloes de Koning DEN HAAG - Generaal Peter van Uhm keek donderdagavond met zijn vrouw terug op een mooie dag. Hij was benoemd tot de nieu we Commandant der Strijdkrach ten (CDS). Vrijdagochtend vroeg begon zijn eerste werkdag. Naast zijn bureau stond zijn plaatsver vanger te wachten. Geen goed te ken. Het gezicht van Freek Meul- man verraadde slecht nieuws. „Is het Van Dort?" Nederlands hoogste militair Peter van Uhm dacht eerst aan de colle ga die in het militair ziekenhuis in Utrecht voor zijn leven vecht. Hij leeft mee met gewonde makkers. Op Meulmans aanraden gaat hij zitten. Voor het eerst achter zijn nieuwe bureau. „Het was dus mijn zoon", blikt Van Uhm terug tijdens een bijeen komst met journalisten. Op het zinnetje volgt een stilte. Een slok water. Peter van Uhm is zijn 'man neke' kwijt. Een kind dat voor de duivel niet bang was, maar wel on der zijn trui vloog toen sinterklaas voor het eerst binnenkwam. Die toen hij acht was op de vraag wat hij later wilde worden al ant woordde: hetzelfde als papa. Hij vond het zijn plicht als vader om Dennis tijdens zijn pubertijd af en toe aan het twijfelen te brengen. Het uniform moest wel zijn eigen roeping zijn, geen imita tie van zijn vader en oom. Maar de liefde voor de krijgsmacht zat bij Dennis in hart en ziel. Va der en zoon dreven de vrouwen in het huis af en toe tot wanhoop met hun enthousiaste keukentafel gesprekken over werk. Dennis was niet bang voor het gevecht. Hij ge loofde in zichzelf. Zijn grootste angst was dat hij zijn peloton, zijn mensen, teleur zou stellen, spreekt de vader trots. Hij hoopt dat hij de woorden op de crematie weer uit zijn mond krijgt. Ze bezorgen hem nu kip penvel. De dag voor vertrek naar Afghanistan schreef zijn zoon hem een brief Dennis noemt zijn pelo ton daarin zijn familie, die hij na twee weken verlof al mist. Vier dagen na het slechte nieuws neemt Peter van Uhm dus de tijd om met journalisten te praten. De fase van 'niet willen geloven', van 'ik laat de boel de boel', is voorbij. Rustig schudt hij handen. Hij legt Dennis' grote angst was dat hij zijn peloton teleur zou stellen, spreekt vader trots. een extra hand op de schouder van mensen die hij beter kent. Zijn gedachten heeft de generaal geordend op een kartonnetje. De eerste naam die hij noemt, is die van Mark Schouwink, de soldaat der eerste klasse die tegelijk met zijn zoon het leven verloor. Sommige opmerkingen wil hij ge maakt hebben. Dat de onvoorstel bare hoeveelheid steun uit de maatschappij erg veel voor hem en zijn familie betekent. Dat hij media dankbaar is dat ze vooraf niet gemeld hebben dat zijn zoon in Uruzgan was, om het tegenstan ders niet gemakkelijker te maken. Dat hij het zeer op prijs stelt als journalisten ook de komende da gen afstand houden. Want dat die dagen zwaar zullen zijn, staat vast. Maar zijn familie moet door. De Afghaanse bevolking verwijt hij niets. Die mensen willen ook een vreedzaam leven. Dat heeft hij ook tegen president Karzai gezegd toen die belde om hem te condole ren. Hij gaat in volle overtuiging door als legerleider. En met opbou wen. Zo zou Dennis trots zijn ge weest. Die geloofde in de missie en kent zijn vader niet als iemand die bij de pakken neer gaat zitten. Hij laat zich niet ringeloren door kwaadwillenden. Die scholen ko men er in Afghanistan, maar ook een menswaardiger leven. Onder zijn leiding. „We tonen doorzet tingsvermogen en ja, indien nodig treden we robuust op." Daar neemt 'de CDS' het even van 'de vader' over. Die dubbelrol. Toen Van Uhm het commando overnam, was dat in het volle be wustzijn van de verantwoordelijk heid. Hij zegt dapper dat hij het 'vader-zijn' altijd kan scheiden van het 'legerbaas-zijn'. Hij gelóóft ook dat hij dat kan. Hij zou Dennis te leurstellen als hij het niet deed. AMSTERDAM - Jonge werkenden (25-39 jaar) in Europa hebben het niet makkelijk, vinden zij zelf. Zij hebben een groot gebrek aan tijd en voelen zich regelmatig machte loos. Zes op de tien denkt dat zij het moeilijker hebben dan hun ouders destijds. Een derde vindt zelfs dat het dagelijks leven 'veel moeilijker' is geworden vergeleken met de generatie van hun ouders. Dit blijkt uit onderzoek onder ruim 3500 werknemers tussen 25 en 39 jaar in zeven Europese lan den. De Nederlanders komen daar uit naar voren als de positiefste. In de leeftijd van 25 tot 39 veran dert er veel. Mensen gaan werken, worden financieel onafhankelijk, kopen hun eerste huis en begin nen een gezin. Een deel moet voor zijn ouders zorgen. Het kost hen moeite dat allemaal het hoofd te bieden. Hun inzet is goed en zij hebben geen gebrek aan ideeën, maar wel aan tijd. Ruim een derde klaagt over een ge brek aan kansen en 30 procent over een gebrek aan energie. De helft vindt het moeilijk tijd vrij te maken om iets leuks te doen. Zes op de tien vindt het lastig re gelmatig iets aan sport te doen. Ruim vier op de tien gunt zich geen tijd voor een goed eetpa troon. Bijna een op de drie klaagt erover dat zij weinig of geen hulp van familie krijgen als zij tegen problemen aanlopen. ZEELAND BEDANKT! -;>y- V- Nederland heeft één van de drukst bereden spoorwegnetten ter wereld. Om het spoor in goede staat te houden, is intensief onder houd nodig. ProRail werkte 31 dagen lang in Zeeland op meerdere locaties aan het vernieuwen en stiller maken van het spoor. In 31 dagen is 50 kilometer spoor vernieuwd, een enorme klus. Een klus waardoor Zeeland nu beschikt over het stilste spoor van Neder land. Voor dat stillere spoor waren de afgelopen maand geluidsoverlast en een langere reistijd onontkoombaar. Wij bedanken omwonenden van het spoor en reizigers voor hun begrip en geduld. Daarnaast bedankt ProRail alle partijen voor de nauwe samen werking: NS, de goederenvervoerders, BAM Rail, Zeeland Seaports, de omliggende gemeenten, provincie Zeeland, Rijkswaterstaat Zeeland en Waterschap de Zeeuwse Eilanden. Jullie hebben het mogelijk gemaakt dat wij ons werk konden doen! Commandant der Strijdkrachten Peter van Uhm (I) praat voor het eerst na de dood van zijn zoon met de media. foto Gerben van Es/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6