Zeeland eigen prijs voor vier vrijheden BenZeker.nl De allerhoogste spaarrente van Nederland? Automobilist zonder rijbewijs Middelburg 4 mei 'Boekenstad' Mosselzaad Geen subsidie uitwisseling Aandacht voor lokale initiatieven is goed Ik ga letten op iets dat klein is maar toch goed Alle vrijheden zijn met elkaar verbonden Alle 15 goed PZC Woensdag 23 april 2008 I 3 niet te verwachten. De eerste stap is dus om de mensen ervan be wust te maken dat het om ieder een gaat, om alle Zeeuwen." Brittany, Ariane en Laura bedach ten dat het goed zou zijn daarover een discussie te houden op het Ab dijplein in Middelburg, op de dag van de Four Freedoms Awards. Ariane: „Toen dachten we: waar om betrekken we niet heel Wal cheren erbij? Of heel Zeeland?" Zo ontstond het idee om een Zeeuwse versie te ma ken van de Four Freedoms Awards, helemaal op Zeeland en de Zeeuwen gericht: de Vier Vrij heden Zeeland. Brittany: „Wat ons betreft wordt het een tweejaarlijks terugkerend evenement. Wij zit ten alledrie in het eerste jaar van onze studie. Dus wij kunnen ook de organisatie van 2010 doen. Daar na hopen we, in samenwerking met onze professor Mensenrech ten, Barbara Oomen, drie nieuwe studenten voor het project te inte resseren." Toen PZC-hoofdredacteur Peter lansen van het initiatief hoorde, was hij direct gecharmeerd van het idee en bood spontaan onder steuning aan. Kandidaten kunnen via de RA of de PZC gemeld wor den. Op 7 mei beoordeelt een jury, bestaande uit vier jongeren uit ver schillende regio's in Zeeland en een verslaggeefster van de PZC, de inzendingen. Verder portretteert de PZC in de Four Freedoms Awards-bijlage van 17 mei ook de winnaars van Vier Vrijheden Zee land. Lezing over de Four Freedom Awards en de Vier Vrijheden Waar gaat het allemaal om bij de Four Freedoms Awards en de Vier Vrijhe den? Wat hebben mensen rechten ermee te maken en waarom is de uitreiking eens in de twee jaar in Mid delburg en het andere jaar in New York? Degenen die er meer van willen weten, zijn op 8 mei welkom in de Burgerzaal van het oude stadhuis in Middelburg. Louis van Vlaanderen, secretaris van de Roosevelt Stichting, geeft daar 'in gewoon Ne derlands' een lezing. De toegang is gratis en ie dereen is welkom. De le zing duurt van 17 tot 18 uur. De bedenkers: Brittany van der Does, Laura de Landgraaf en Ariane van der Windt. foto Ruben Oreel Dewi Gigengack (26), Middel burg, PZC-verslaggeefster: „De belangrijkste Award vind ik die voor vrijheid van meningsui ting. Mensen moeten zoveel moge lijk informatie krijgen om goede keuzes te kunnen maken. Als jury lid wil ik letten op de motivatie van mensen. Waarom zetten ze zich in, wat zijn hun beweegrede nen? En wat hebben ze kunnen be reiken? Het is goed dat de officiële Freedoms Awards bestaan, maar misschien vind ik dit nog wel leu ker, omdat het dichter bij de men sen staat. Aandacht voor lokale in- tiatieven, dat vind ik goed." Mark Kloosterboer (17), voorzit ter jongerenraad uit Dreischor: „Vrijwaring van vrees staat bij mij voorop. Want die wordt veroor zaakt door oorlog of dat soort din gen. Vrij zijn van angst komt dus eerst, de rest volgt daarna. Bij de jurering ga ik letten op iets dat klein is, maar toch heel goed. De officiële awards gaan over grote za ken. Goed dat die in het leven zijn geroepen. Het leuke van de offi ciële awards is dat Middelburg in één adem wordt genoemd met New York. Maar zoals ik al zei: het is ook mooi als er eens aandacht is voor kleinere initiatieven." Brittany van der Does (19), Mid delburg: „Vrijheid van vrees, daar begint het allemaal mee. Maar alle vrijhe den zijn met elkaar verbonden. Als jurylid vind ik het belangrijk dat de prijs terecht komt bij iets of iemand waar de Zeeuwen echt wat aan hebben. Het officiële evenement, de Four Freedoms Awards, vind ik trou wens ook heel goed. Ook al is het de elite die wordt uitgenodigd, het komt wel op televisie en in de kranten, discussies worden opgera keld en misschien beïnvloedt het zo ook de politiek." middelburg - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 19-jarige Vlissinger aangehou den die zonder rijbewijs een auto bestuurde. De man was hard weg gereden om zich aan een controle te onttrekken. Hij reed zich vast in de Korte Geere en verliet zijn auto. Even later werd hij aangehouden. Hij had de auto geleend. De APK van de auto was verlopen en de man had 1 gram softdrugs bij zich. middelburg - Voor de negende maal wordt op de eerste zondag in mei in Middelburg een grote boe kenmarkt gehouden. Op 4 mei staan zo'n honderdveer tig kramen een hele dag lang in het centrum van de Zeeuwse hoofdstad. Ook Middelburgse galeries, kunst ateliers en antiquairs openen die dag hun deuren in het kader van de kunst- en cultuurroute. COMMENTAAR De mosselsector wordt niet alleen geplaagd door de milieuclubs maar ook door overdreven braaf gedrag van de Nederlandse overheid. Die legt de Europese Habitatrichtlijn veel te strikt uit. Tot deze verontrustende én hoopgevende conclusie komen de PvdA-europarlementariërs Dorette Corbey en Lily Jacobs. Als hun observatie juist is, heeft Den Haag nog wat recht te zetten. Nederland heeft er een handje van om de Europese regelgeving zeer serieus te nemen. We zijn er een soort gidsland in. Hier zijn de maatregelen bij wijze van spreken al genomen als Europa er nog over discussieert. Met anticiperen op de Europese lijn is doorgaans niets mis. Zeker als het past in bij zorgvuldig bestuur en als het schokken in de regelgeving voorkomt. Maar nu lijkt het er toch sterk op dat Nederland zich wat betreft de mosselzaadvisserij oogkleppen heeft aangemeten, en daarmee domweg op een dood spoor loopt. In elk geval ziet men in PvdA-kringen in Brussel - en overigens ook in Kamerfractie van de WD - nog kansen om het vissen op mosselzaad in de Waddenzee toe te staan. Het is zaak dat minister Gerda Verburg van Landbouw deze zaak snel tot op de bodem onderzoekt. Die laatste kans hebben de Zeeuwse mosselvissers wel verdiend. De uitslag van de Nederlandse Grondwetsquiz staat morgen op www.grondwetsquiz.nl middelburg - Gedeputeerde Sta ten willen geen subsidie verlenen aan een internationaal uitwisse lingsproject van het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneuzen. Het ging om een bedrag van 21.705 euro. Het project past volgens GS niet in het provinciale onderwijsbeleid en sluit inhoudelijk niet aan bij de in de onderwijsnota genoemde the ma's. Het is volgens GS ook niet in novatief en kan niet worden geken schetst als een doorbraakproject. BenZeker.i i vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3