Cultuur Filosofie heeft ivoren toren verlaten Kunst geïnspireerd door zee en land 32 I Woensdag 23 april 2008 PZC Vier Zeeuwse wijsgeren willen met discussie tot nadenken stemmen. Voorjaarsexpositie met veel druktechnieken in Galerie 45 Westdorpe. Pianomarathon moet worden uitgesteld Witte kleding gezocht voor kunstwerk Veere Zeeuwse thriller in het Duits verschenen door Rolf Bosboom MIDDELBURG - In de Randstad is het al een gebruikelijk fenomeen: het filosofisch café. In Zeeland be gint het nu ook voet aan de grond te krijgen. In elk geval in Middel burg, want daar wordt morgen - als onderdeel van de Maand van de Filosofie - voor het tweede jaar een filosofisch café gehouden. Vier Zeeuwse wijsgeren schuiven aan: Phiny de Groot, Dick van Biemen, Harmen Eijzenga en Tonie van den Buuse. De filosofie heeft de afgelopen ja ren sterk aan belang gewonnen. Fi losofen zijn, zoals Van Biemen en Van den Buuse het formuleren, 'uit hun ivoren toren afgedaald'. „Een belangrijk feit is dat mensen in hun zoektocht naar antwoor den op levensvragen vaak niet meer terecht kunnen bij de geijkte 'Als filosoof wil je proberen door te stoten naar de bodem van de vraagstelling' kaders van vroeger", zegt Van Bie men. „Ze zijn meer dan ooit aange wezen op eigen denkwijzen. Daar om gaan ze te rade bij een auteur, een spreker, een filosoof, in elk ge val iemand die een bepaald aan bod heeft." „Ieder mens filosofeert, heeft be hoefte aan een bepaalde mate van Dick van Biemen en Tonie van den Buuse: „leder mens filosofeert, heeft behoefte aan bezinning." foto Ruben Oreel bezinning", vult Van den Buuse aan. Hij constateert helaas een toe nemend nihilisme, de opvatting dat het bestaan geen diepere bete kenis, doel of waarheid heeft. „Er is een soort verharding opgetreden in de samenleving die tot naden ken stemt. We zijn onze ankers kwijt, alles staat ter discussie, alles is relatief." Filosofen kunnen daar tegenwicht aan bieden, aldus Van Biemen. „Als filosoof wil je probe ren door te stoten naar de bodem van de vraagstelling. Je tracht dage lijkse problemen te relateren aan diepere lagen in de werkelijkheid en op zoek te gaan naar lange-ter- mijnantwoorden." Vorig jaar, toen het filosofisch café voor het eerst in Middelburg werd gehouden, was de afstudeerscrip tie van Van den Buuse over Karl Jaspers de aanleiding. Dat werd een stevige discussie. „Ik kreeg er flink van langs", herinnert Van den Buuse zich. „We hadden een leuke interactie met het publiek", vindt Van Biemen. „Je zit alleen met de beperking van de tijd. We hebben maar anderhalf uur. Dan ben je net warmgedraaid." Morgen gaat het debat over Beeld vorming en polarisatie in Neder land: wat mogen we geloven? Direc te aanleiding is Fitna, de film van Geert Wilders. De discussie zal niet zozeer gaan over de inhoud van de film, maar vooral over de wijze waarop het denken van men sen wordt gestuurd, in de eerste plaats door de massamedia. „Het gaat ons om het hele proces rond die film, de beeldvorming, hoe be wust een bepaalde werkelijkheid wordt gecreëerd", zegt Van den Buuse. „Je moet jezelf afvragen: hoe word je je bewust van wat er met je ge beurt? Dat geldt in het algemeen. De media bombarderen ons met informatie, met beelden, in een be paalde sfeer en met een bepaalde snelheid. Het is goed om eens na te denken over wat er allemaal op je afkomt en hoe je daarmee om gaat." Uiteindelijk beland je op wijsgerig terrein, aldus Van Bie men. „Het leidt tot de werkelijk heids- en de waarheidsvraag." De Zeeuwse filosofen willen het initiatief verder uitbouwen en ook samenwerkingsverbanden zoeken. Het mooiste is als de filosofen zich echt tussen het publiek begeven. Van Biemen: „De ideale situatie is een filosofisch café waarin de filo sofie echt is en het café echt, een soort bruine ambiance." Filosofisch Café, morgen in De Druk- kerij in Middelburg, 19.00 uur. door Anita Tournois westdorpe - Druk, de titel van de voorjaarstentoonstelling in Galerie 45 in Westdorpe, blijkt voor meer dere uitleg vatbaar. „In samen spraak met de kunstenaressen is voor dit thema gekozen", zei gale riehoudster Anne Mannaerts. „Veel van het geëxposeerde werk is vervaardigd met druktechnie ken. Maar druk staat ook voor het feit dat iedereen het tegenwoordig druk heeft of onder druk staat." Dat laatste geldt zeker ook voor de presentatie van een nieuwe exposi tie. Twee van de kunstenaressen die hun werk presenteren in Druk zijn Jorien Brugmans uit Terneuzen en Betsy de Jonge uit Heinkenszand, maar geboren in Terneuzen. Op kunstzinnig vlak hebben zij elkaar gevonden en vullen elkaar aan. Naast solowerk exposeren ze objec ten van beider hand. Voor het wandobject in drie delen van keramiste Betsy de Jonge is ge bruik gemaakt van de lino-platen, die Jorien Brugmans toepaste in haar Zeeuwse portretten. Gedich tenstrofes van Brugmans zijn ge drukt in enkele keramische scha len. Zij legt haar verwondering, ge voelens en herinneringen niet al leen vast als beeldend kunstenaar maar ook in teksten en poëzie, zo als in de poëziebundel De kleine leegte. In het werk van deze kunstenares - met een duidelijk eigen hand schrift - wordt al wat overbodig is weggelaten. Toch is er veel te zien in de werken, waarin contouren de beeldtaal bepalen. „Ik hou van strakke lijnen en vormen. Ze stel len me in staat de wereld terug te brengen naar een voor mij aan vaardbare en begrijpelijke essen tie", verklaart ze haar sobere ma nier van vormgeven. In de expositie zien we dat linosne de een favoriete grafische techniek is. Maar ook in gouache en acryl- schilderijen en enkele fraaie hout sneden weet Brugmans keer op keer te verbazen met originele, ra ke ontwerpen. Misschien dat het 'omgekeerd werken' van batik - de techniek die ze in aanvang als ex- 'Strakke lijnen en vormen brengen de wereld terug tot een aanvaardbare essentie' pressievorm toepaste - een goede basis vormde en het schijnbaar 'ge mak' verklaart waarmee ze haar grafische werken opbouwt. Werk van Betsy de Jonge in Galerie 45. foto Camile Schelstraete Het verwerken van kleur en vlak, licht en schaduw, vorm en rest- vorm resulteert in boeiende com posities. Mooi voorbeeld van een recent werk is Stad aan water, een vijfluik dat een ode is aan Terneu zen met deze in plexiglas verwerk te tekst onder aan het werk: Mijn stad - aan - water is van alle tijden slechts de mens, ik wij zijn het die ko men en gaan. Maar de hele provincie Zeeland, zowel de zee als het land, vormt een voortdurende bron van inspi ratie, ook voor Betsy de Jonge. De ze kunstenares is momenteel gefas cineerd door de 'Zeeuwse knop' die op een speelse manier als vorm regelmatig terugkeert in ob jecten zoals sieraden. De expositie toont haar veelzijdigheid als kera miste. In de vitrines liggen speelse sier spelden (zilver verwerkt met goud en titanium) ontworpen door edelsmid Lucie de Blécourt uit Sint Jacobiparochie. Zij laat zich voor haar ontwerpen vooral inspi reren door de natuur. Dieren, die ze observeert in en rond haar min aan de Waddenzee, vervullen de hoofdrol in de themaserie Mon Jar- din. Als bevestigingsspeld liggen ze gedrapeerd op bijpassende unieke shawls van haar hand in vervilte wol, ook al afkomstig van een dier: het merinosschaap. IJl Tentoonstelling Druk, t/m 4 mei in Galerie 45, Singel 45, Westdorpe. Openingstijden: donderdag t/m zon dag. 13.00-17.00 uur. Bovendien op afspraak. MIDDELBURG - De Pianomarathon die vrijdag in de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg zou worden ge houden, gaat niet door. Een van de drie pianisten, Vitaly Pisarenko, won vorige week het Franz Liszt Pianoconcours. Die zege schept veel verplichtingen, waardoor hij enkele eerder geboekte optredens heeft moeten schrappen. De mara thon, mét Pisarenko, is nu verscho ven naar volgend seizoen. VEERE - Voor de omvangrijke expo sitie Spiegels voor de ziel, die vanaf 16 mei in de Grote Kerk in Veere wordt gehouden, is de organisatie op zoek naar witte, tweedehands kleding. Deze wordt gebruikt voor een grote installatie van kunste naar Adriaan Rees. Kleding kan worden afgegeven bij de kerk, van maandag tot en met vrijdag tussen ïo.oo en 14.00 uur. GOES - De literaire thriller Zeeuws meisje (2006) van Vicky Hartman is verschenen in een Duitse verta ling, getiteld Mord in Zeeland. Het in Zeeland gesitueerde boek is uit gebracht door Lübbe Verlag. Dat gaf eerder al de Duitse versie van Hartmans De dode van Domburg (2005) uit. Zeeuws meisje is het tweede deel in de Rechercheur Minnaar-reeks van Hartman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34