Zeeland E Zeeland krijgt PvdA'ers zien kans mosselvisserij Kampioen PZC mrr ernst jan rozendaal colofon SllHl Extra letten op de gewone man en vrouw Ook kleine initiatieven hebben grote waarde Wie komt volgens u in aanmerking voor een prijs van de Vier Vrijheden Zeeland? De krant 5 weken voor 15 euro! Europarlementariërs: Nederland legt richtlijn te streng uit. 2 Woensdag 23 april 2008 PZC n zo kreeg het voetbalseizoen de verwachte kampioen. Voor de vierde keer alweer. In drie jaar tijd, want de F-jes en de E-tjes spelen een najaars- en een voorjaarscompetitie. Met trainer Wim ben ik als coach inmiddels met de F4, de Fi en twee keer met de E5 van Zeelan- dia-Middelburg kampioen geworden. Afgelopen zaterdag werd in het hol van de leeuw afgerekend met de laatste concurrent, de E7 van Kloetinge. Als het er echt om gaat, is ook een wedstrijd tussen Zeeuwse jongens van negen en tien net een duel uit de eredivisie, bleek daar maar weer eens. Alles zat er r in. Een enorme inzet, harde tack- Een enorme inzet, |eS) Stervende zwanen, lange harde tackles blessurebehandelingen, com mentaar op de scheidsrechter en stervende zwanen bloedfanatieke supporters - de ouders in dit geval. Mooie doel punten ook en bij tijd en wijle vloeiende combinaties. Uiteindelijk spookte het op sportpark Wesselo alleen tijdens de rust, toen getracht werd de verwende Middelburgertjes („Het stinkt hier naar mest") met hels gebonk op de kleedka merdeur uit hun concentratie te halen. Het mocht niet baten. De ruststand van 1-3 was ook de eindstand. De wedstrijdpre mie - voor iedereen een KitKat - was verdiend. Bij terugkeer in Middelburg kon ik het niet laten. „Het maakt niet uit welk team je me geeft", pochte ik tegen de jeugdcoördinator, „we worden toch wel kampioen." „Volgend jaar dan maar de Ai?", antwoordde hij spottend. „Ik zat eigenlijk aan het eerste te denken." Ia, het was sprekend de eredivisie, zaterdag bij die Middelburg se E-tjes. Met zoveel eigendunk doet een coach niet onder voor Aad de Mos of Louis van Gaal. Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Lienke Oostvogels (18), Terneu zen, 6 vwo, SG De Reede: „Ik hecht de meeste waarde aan de award voor de vrijheid van me ningsuiting. Iedereen heeft het recht te zeggen wat hij wil, al moet je zelf beslissen wat de grens is. En het lastige is juist dat je daar pas na jouw uitspraak achterkomt. Ik vermoed dat er veel Zeeuwse prominenten worden aangemeld voor 'onze' awards. Ik let juist daar om extra op nominaties van de 'ge wone' mannen en vrouwen. De echte Four Freedoms Awards? Ik weet dat ze bestaan, maar ik volg het helemaal niet." Yannick de Potter (18), voorzit ter van de jongerenraad Goes: „Het belangrijkste vind ik de vrij waring van vrees. Ik denk dan aan onderdrukking, aan mensen die niet in hun waarde worden gela ten. Het is heel kwalijk als mensen in angst leven. Nu is de situatie in Tibet actueel. Het is belangrijk dat er grote internationale druk is, maar ook kleine initiatieven heb ben grote waarde. Elke stem telt. Als jurylid zal ik letten op de inzet en toewijding die iemand toont om zijn doel te bereiken. De offi ciële Freedoms Awards zijn onder jongeren nauwelijks bekend." Drie studenten van de Roosevelt Academy hebben een Zeeuwse versie bedacht van de Four Freedoms Awards: de Vier Vrijheden Zeeland. door Ondine van der Vleuten Wat weet de gemid delde Zeeuw van de Four Freedoms Awards? Weinig, ontdekten drie studentes van de Roosevelt Academy (RA). De Four Freedom Awards zijn er voor de hele wereld. De genomineerden zijn van allerlei nationaliteiten en juist daarom is het voor de meeste Zeeuwen een 'ver van mijn bed-show'. De drie RA-studentes Brittany van der Does (19), Ariane van der Windt (18) en Laura de Landgraaf (20), alledrie met rechten in hun vakkenpakket, kregen een tijdje ge leden een opdracht in het kader van mensenrechten. Laura: „De do cent wilde geen theoretische ver handeling, maar iets concreets. Een project bijvoorbeeld. Voor ons stond al snel vast dat het iets met de Four Freedoms Awards moest worden. Toen we ons daarin gin gen verdiepen, kwamen we er al snel achter dat bijna niemand uit Middelburg of daarbuiten er zelf heen gaat of er iets van merkt. Nie mand wist precies wat de vier vrij heden waren, waarom ze zelf niet bij de uitreiking konden zijn en wat het nu met henzelf te maken had. Wat merkt de gewone Zeeuw er nu eigenlijk van? Dat de binnen stad afgesloten is. Verder niets. De elite is uitgenodigd, aan andere mensen gaat het hele evenement eigenlijk voorbij. En dat is jammer, want Franklin Roosevelt benadruk te in zijn beroemde speech uit 1941 juist het belang van de vier vrijheden voor alle mensen." Brittany: „Mensenrechten begin nen bij jou thuis, zei Eleanor Roos evelt. Want als ze daar al niet geres pecteerd worden, hoefje dat op de niveaus erboven - in jouw buurt, jouw stad, jouw land - al helemaal Voor het eerst is er dit jaar de Zeeuwse tegenhanger van de Four Freedoms Awards: de Vier Vrijheden Zeeland. Net zo als bij de Awards zijn er vier prijzen, in vier categorieën: Vrij waring van vrees, Vrijwaring van gebrek, Vrijheid van godsdienst en Vrijheid van meningsuiting. Tot 5 mei kan iedereen namen doorgeven van mensen, organisaties of initiatieven die voor deze prijzen in aanmerking komen. De eni ge voorwaarde is dat Zeeland of de Zeeuwen de vruchten plukken van werk, ideeën of initiatieven van de genomineerden. Een paar voorbeelden van mogelijke kandidaten: voor Vrijwaring van vrees: stichting Adesse (centrum voor tele fonische hulpverlening Zeeland), Blijf-van-mijn-Lijf voor Vrijwaring van gebrek: de Zeeuwse voedselbanken, de hulp aan de familie Lin, die vier kinderen verloor bij een brand die ook hun huis verwoestte. voor Vrijheid van godsdienst: dominee Klaas Hendrikse, de manifestatie Nieuw Zout voor Vrijheid van meningsuiting: COC-Zeeland, personeel Zie kenhuis Walcheren. Tot 5 mei middernacht kunnen nog namen van kandidaten worden doorgeven. Schrijf erbij waarom u deze deze persoon of dit initiatief nomineert en voor welke prijs (Vrijheid/Vrijwaring). Dat kan via de PZC (postbus 31, 4460 AA Goes) of via e-mail (vrijheid@roac.nl) Op 23 mei worden de prijzen uitgereikt in boekhandel De Drukkery in Middelburg (aanvang 16.00 uur). 'Wat merkt de gewone Zeeuw er nu eigenlijk van? Dat de binnenstad afgesloten is. Verder niets.' Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters mN Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Harmen van der Werf BRUSSEL - Zeeuwse mosselkwekers zijn tegen een (voorlopig) verbod op mosselzaadvisserij in de Wad denzee opgelopen, omdat Neder land de Europese Habitatrichtlijn te streng uitlegt, menen de PvdA- europarlementsleden Dorette Cor- bey en Lily Jacobs. Zij hebben de Europese Commissie daarover gis teren in schriftelijke vragen aan de jas getrokken. De Europese Habitatrichtlijn biedt volgens Corbey ruimte om al tien tallen jaren bestaande activiteiten als mosselzaadvisserij toe te staan op grond van 'sociale, culturele, re gionale en lokale bijzonderheden'. Nederland heeft verzuimd die mo gelijkheid op te nemen in de eigen regelgeving, aldus de PvdA-euro- parlementariër, met als gevolg dat de mosselsector en natuurbescher mingsorganisaties tegenover elkaar zijn komen te staan. Duitsland en Denemarken leggen de Habitatrichtlijn minder strikt uit, weet Corbey. Een belangrijk verschil met Nederland is evenwel dat het Europees Hof van Justitie in 2004 voor de mechanische kok kelvisserij bepaalde dat onderzoek nodig is naar eventuele schadelijke effecten. Die uitspraak geldt sinds 2005 ook voor de mosselzaadvisse- rij. Dit valt naar Corbeys mening te ondervangen door een langeter- mijnplan voor de Waddenzee te maken waarin plaats is voor mos selzaadvisserij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2