'Zonnebank verbieden voor jeugd' Onderzoek naar de bof Stradivarius onder de kommen opgegraven 'Bermbom lag er al heel lang' TNT: postbode verdient te veel en zinnmmttii SBHH HET WEER: Bewolkt Bruiningscultuur verhoogt risico op huidkanker. Studentes bedenken verkiezing Zeeuwse Vrijheden 2 en 3 Woensdag 23 april 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 96 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 BREDA - Bij een grote brand in Breda is gistermiddag ongeveer tien hectare bos van natuurgebied De Kogelvanger in het Mastbos in as de gelegd. Dat is ongeveer de helft van het hele gebied. Een boswachter zag rook en waar schuwde onmiddellijk de brandweer. Die ontdekte ter plaatse dat er meer dere brandhaarden waren. „Het is wel heel toevallig als ongeveer tegelijker tijd op meerdere plaatsen brand ontstaat", aldus een woordvoerder van de brandweer. Verder onderzoek moet uitwijzen of het vuur inderdaad is aan gestoken. Om half vijf kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Onge veer veertig brandweermensen uit de regio rukten uit om het vuur te be strijden. De politie gaat niet uit van brandstichting. Die vond bij één van de brandhaarden een glazen pot en meent dat er in combinatie met de zon een soort vergrootglaseffect is ontstaan. foto Ramon Mangold DEN HAAG - Minister Ab Klink van Volksgezondheid bekijkt hoe ande re landen omgaan met groepen mensen die hun kinderen weige ren in te enten tegen ziektes als de bof en de mazelen. Klink reageert daarmee op de bofepidemie die voor het eerst in twintig jaar in Ne derland heerst. Het virus waart vooral rond in de streek tussen Zeeland en de Veluwe, waar veel orthodox-protestanten wonen die hun kinderen niet laten inenten. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu leidt de bof slechts zelden tot ernstige complicaties als hersenvliesontste king. pagina 31: Klink weegt inentings plicht DEN HAAG - De bermbom die vrij dag in Uruzgan een eind maakte aan het leven van de militairen Dennis van Uhm en Mark Schou- wink, lag er waarschijnlijk al heel lang. De grond eromheen was hard en er waren geen sporen, al dus Defensie. Commandant der Strijdkrachten Peter van Uhm zei dat gisteren. De twee gesneuvelde militairen, onder wie de zoon van generaal Van Uhm, zaten samen in een open terreinwagen. Volgens de ge neraal was er geen enkele indicatie dat er sprake was van een gerichte aanslag op zijn zoon. pagina 6: ik ben m'n manneke kwijt DEN HAAG - Postbodes krijgen een kwart te veel betaald voor hun werk, stelt de directeur van TNT Post, Harry Koorstra. Hun salaris ligt 25 procent hoger dan dat van werknemers met vergelijkbare functies in andere sectoren, zoals chauffeurs en beveiligers, blijkt vol gens Koorstra uit een vergelijkend onderzoek. Die situatie kan vol gens hem niet blijven bestaan. De topman zei dit gisteren aan de vooravond van de eerste stakings dag die de vakbonden houden in Den Haag voor een betere cao. pagina 12: poststaking ligt gevoelig Inenting moet verplicht worden reageer op www.pzc.nl Artsen verstoppen zich achter beroepsgeheim eens $MÈBBÊÊÊÊË 69% oneens 1 31% aantal reacties: 385 Zeeland: 2, 3, 21 t/m 27, 30 en 31; Binnenland: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 8; Meningen: 9; Beurs: 12; Eco nomie: 13; Weer: 18; Strips: 19; Agenda: 29; Cultuur: 32; Sport: 33 t/m 37; Televisie: 38 en 39. DEN HAAG - Er moet een zonne bankverbod komen voor jongeren onder de achttien jaar. Daarvoor pleit het Nederlands Kankerinsti tuut. In België bestaat zo'n verbod al. Het aantal mensen met huid kanker, een veel voorkomende vorm van kanker, verdubbelt elke tien jaar. „Het is net als met roken en drin ken. Op het moment dat duidelijk is dat het schadelijk is voor de ge zondheid, moet er overheidsbeleid komen", zegt Wietze van der Veen, dermatoloog bij het Kanker instituut en directeur van het Ne derlands Instituut voor Pigment stoornissen. Hij maakt zich zorgen over de 'bruiningscultuur' in Ne derland, waarvan de extreme ver- Het Nederlands Kankerinstituut wil dat Nederland, in navolging van België, een zonnebankver bod afkondigt voor jongeren on der de achttien jaar. schijningsvorm tanorexia wordt ge noemd: verslaafd aan bruinen. In België geldt het zonnebankver bod niet alleen voor jongeren on der de achttien, maar ook voor mensen met het allerlichtste huid type. „Dat verdient navolging in Nederland en het lijkt me ook een logische stap", zegt Van der Veen. Eerder adviseerde het Wetenschap pelijk Comité voor Verbruiksgoe- deren al aan de Europese Commis sie dat jongeren én mensen met een lichte huid geen zonnebanken moeten gebruiken omdat dit het ri sico op de kwaadaardige vorm van huidkanker verhoogt. De commis sie drong er op aan bij de lidstaten en de zonnebankindustrie om ge bruikers van zonnebanken te waar schuwingen voor de risico's. België gaat een stap verder en scherpt de regels voor het gebruik van zonnebanken fors aan. De na leving van deze regels zal niet een voudig zijn, denkt Van der Veen. Maar ook op dat punt valt er een vergelijking te trekken met het an tirook- en het alcoholontmoedi- gingsbeleid, meent de dermato loog. door Emile Calon VLISSINGEN - De vergelijking gaat enigszins mank, zo geeft Marjolein Woltering van ADC-Archeoprojec- ten toe. Maar de kom archeologen op Scheldeterrein in Vlissingen von den, kan vol gens haar toch het best als een Stradiva rius onder de kommen wor den beschreven. Uitzonderlijk mooi, van uitzonderlijke kwa liteit en zeer zeldzaam. De archeologen onderzochten het terrein in de periode december 2007-maart 2008. Ze troffen in een oude beerput veel scherven aan. Na sorteren en wassen blijkt dat enkele scherven samen een hele mooie kom vormen. De kom is in de zestiende eeuw gemaakt in het Italiaanse Faenza. Woltering: „Eén van de mooiste stukken Italiaans aardewerk ooit in de Nederlandse bodem ge vonden." Faenza was het toonaan gevende centrum voor aardewerk die het productie in Europa. Er waren tal loze ateliers te vinden. In een van deze ateliers, het Atelier van Don Pino Bettisi (1564-1593), is deze kom gemaakt Dat is vol gens Woltering te zien aan het merk teken van de ma ker 'Do Pi', aan de onderzijde van de kom. Zijn atelier stond bekend om zijn techno logische vernieu wingen, zoals het gladde witte glazuur aan binnen- en buiten kant. Bettisi was volgens haar een trendsetter: overal in Europa werd zijn tafelwaar nagemaakt. Ook de in Vlissingen gevonden kom kan als voorbeeld gediend zijn. Bettisi gebruikte de kleuren blauw, geel en oranje. Op de kom uit de Vlis- singse beer put staat Sint Franciscus afgebeeld. De kom is tussen 1564 en 1600 in de beerput terecht geko men. Woltering verwacht dat de kom een mooie plek krijgt in een Zeeuws museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1