Konijnenpijp Antwerpen scoort slecht Bemerking uitvoer drijft voedselprijzen nog verder op Voordeel Akzo I Economie Groen Rijk 4,99 Middelburg Aardbeien- planten ,elvaartsdag ge r Snel weer werk na massaontslag KLM verhoogt brandstoftoeslag 609 G^OEhRlK Week Aanbieding Veiligheid oudste tunnel onder Schelde ver onder de maat. Economen verwachten dat crisis langer duurt dan noodzakelijk is. Zaterdag 26 april Perkgoed div. soorten, 10 st. in dayettc door Wout Bareman ANTWERPEN - De Waaslandtunnel in Antwerpen hoort bij de slecht ste in Europa. De vijfenzeventig jaar oude tunnel onder de Schelde kwam ook vijf jaar geleden al als één van de onveiligste uit de bus. Alleen de verlichting en de ventila tie zijn in orde. In de tunnel, (in de volksmond de 'konijnenpijp' aan het begin van de Expresweg tussen Antwerpen en de Vlaamse kust, ontbreken voldoende nood uitgangen, is geen automatisch brandalarm en kunnen bij een ca lamiteit vlammen en hitte de vluchtwegen bereiken. Dat blijkt uit een jaarlijks onder zoek van de ANWB en de Europe se zusterorganisaties. Er werden ee nendertig tunnels geïnspecteerd. Ook drie tunnels in Italië, drie in Noorwegen, één in Duitsland en één in Spanje scoorden onder de maat. De enige tunnel in Neder ig ANWB en zusterorganisaties test- ten 31 tunnels, waaronder één in Nederland: de Maastunnel in Rot terdam. Die kon er mee door, de Antwerpse Waaslandtunnel niet. land die door deskundigen werd gecontroleerd was de Maastunnel in Rotterdam. De situatie daar wordt door de keurmeesters als 're delijk' omschreven. Volgens de ANWB is dat een verbetering in vergelijking met de vorige test van die tunnel, in 2003. De Maastun nel wordt binnenkort overigens ge moderniseerd. Er worden borden geplaatst, die de vluchtroute aan duiden, er komen luidsprekers en de nooduitgangen krijgen nieuwe deuren. Ook de Waaslandtunnel werd in 2003 onder de loep geno men en ook tóen was de situatie ronduit verontrustend. De twee- baansverbinding, die dagelijks zo'n 33.000 personenauto's ver werkt (ook veel Zeeuws-Vlamin gen maken er gebruik van), werd daarna voorzien van een nieuw ventilatiesysteem en verlichting, de twee enige punten die nu in or de bleken. Touring België de zuste rorganisatie van de ANWB ver wacht van Vlaams minister Hilde Crevits (openbare werken) nu snel maatregelen. De Westerscheldetun- nel werd ditmaal niet in het onder zoek meegenomen. Ieder jaar wor den andere tunnels bekeken. In 2003 toonden de ANWB-experts zich nog uiterst tevreden over de veiligheidsmaatregelen in de toen nieuwe tunnel; ze zijn sindsdien nog verder verbeterd. DEN HAAG - De voedselprijzen wor den verder opgedreven doordat steeds meer producerende landen exportbeperkende maatregelen ne men. De voedselschaarste duurt daardoor langer dan strikt noodza kelijk, waarschuwen economen. Door de uitvoerrestricties komt er minder aanbod van voedsel op de wereldmarkt, stelt Lex Hoogduin, hoofdeconoom bij Robeco. Dat drijft de prijzen verder op voor lan den die voedsel importeren. Hoog duin: „Het zijn de verkeerde korte termijnoplossingen." Om de eigen voedselvoorziening veilig te stellen, legt een toene mend aantal overheden de export aan banden. Kazachstan - de vijf de tarwe-exporteur ter wereld - stelde vorige week een exportver bod in. Ook landen als India, Viet nam en Argentinië hebben maatre gelen genomen om de uitvoer van Als overheden boeren niet laten profiteren van de recordprijzen voor voedsel, kan dat de crisis nodeloos verlengen, waarschu wen economen. rijst en andere granen aan banden te leggen. Door de beperkingen kunnen boe ren in die landen niet profiteren van de record voedselprijzen op de wereldmarkt. Volgens Hoogduin wenden zij zich tot de zwarte markt om alsnog de hoofdprijs te krijgen voor hun producten, waar door ook de prijzen in de export landen worden opgedreven. Als overheden boeren niet laten profiteren van de recordprijzen, kan dat de crisis nodeloos verlen gen. De winsten van boeren wor den afgeroomd, waardoor voor hen de prikkel ontbreekt om te in vesteren zodat de voedselproduc tie kan worden opgevoerd. Volgens Peter Mandelson, euro commissaris voor handel, knijpen de maatregelen de binnenlandse productie af. In Argentinië liggen de graanprijzen de helft lager dan op de wereldmarkt, waardoor boe ren dit seizoen naar verwachting veel minder produceren. Stijgende prijzen voor energie en andere grondstoffen verergeren de situatie, zegt Jeroen Blokland, be leggingsstrateeg bij onderzoeksbu reau Iris. Boeren zien de kosten op lopen, maar verdienen door de ex portrestricties niet meer aan de verkoop van hun producten. AMSTERDAM - De overname van het Britse ICI levert chemiecon cern Akzo Nobel 340 miljoen euro kostenvoordeel per jaar op. Dat is inclusief de verkleining van het personeelsbestand. Hoeveel men sen hun baan verliezen als gevolg van de overname, is nog niet te zeggen. Bestuursvoorzitter Hans Wijers maakte de meevaller giste ren bekend tijdens aandeelhou dersvergadering. Het maximale kostenvoordeel zal vanaf 2011 wor den bereikt. De grootste hap -180 miljoen euro - komt van decoratie ve verven. Akzo kocht ICI in janua ri voor bijna 12 miljard euro. VOORBURG - De meeste mensen vinden na massaontslag snel weer werk. Dat geldt vooral voor jonge ren. Zij gaan er vaak ook nog in in komen op vooruit. Moeders met jonge kinderen, ouderen en werk nemers van niet-westerse afkomst vinden moeilijker ander werk en gaan er ook vaker in inkomen op achteruit. Dat blijkt uit een gezamenlijk on derzoek van de Wetenschappelijke Raad voor het regeringsbeleid (WRR) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op de lange termijn zijn werk en inkom sten beter gewaarborgd als men sen direct weer aan de slag kun nen, aldus het onderzoek. AMSTELVEEN - De KLM heeft giste ren de brandstoftoeslagen op vlieg tickets verhoogd vanwege de sterk gestegen prijs van kerosine. De ver hoging bij in Nederland gekochte tickets bedraagt twee euro per tra ject binnen Europa en tien euro per traject voor alle intercontinen tale vluchten. Daarmee komt de brandstoftoeslag in totaal op 31 eu ro per enkele reis voor vluchten binnen Europa en 98 euro voor vluchten naar landen daarbuiten. De olieprijs, die ook de prijs van vliegtuigbrandstof bepaalt, is dit jaar bezig aan een stevige opmars als gevolg van onder meer de zwakke dollar, een stijgende vraag uit opkomende markten en dalen de voorraden in de VS. Een vat ru we olie van 159 liter kostte gisteren ruim 117 euro. Markt Goes. Aardappelen. Frites geschikt: 7,00-8,15. Export: 7,50-8,50. Uien. Zaaiuien 30 Grof droog uit de schuur: 6,50-7,00. Zaaiuien 60 Grof droog uit de schuur: 7,00-8,00. Zaaiuien klasse 1 droog uit de schuur: 9,00-10,00. Granen, zaden en peul vruchten. Tarwe maal: 205,- per ton. Tarwe voer: 200,- per ton. Brouwgerst: 250,- per ton. Voergerst: 200,- per ton. Blauw maan zaad: 3725,- per ton. Karwijzaad: 1.450,- per ton. Kapucijners: 650,- per ton. Bruine bonen: 700,- per ton. Fourage. Veldbeemd uit de schuur 65,-75,-per ton. Roodzwenk uit de schuur: 70,- - 80,- per ton. Engels Raaigras, goede kwaliteit uit de schuur: 90, - -100,- per ton. Tarwestro. Grote pakken uit schuur: 110,-130,- per ton. Tarwe stro. Kleine pakken uit schuur: 125,~140,- per ton. Gerstestro. Grote pakken uit schuur: 95,-110,-per ton. Gerstestro. Kleine pakkenuit schuur: 115,-125,- per ton. Wie langer bloeiplezier wil hebben, moet regelmatig de uitgebloeide bloemen eruit knippen. Ook mag de plant niet te droog en niet te nat staan. Dat betekent water ge ven op dagen dat het niet regent. sixpack Specialistendag Onze specialisten adviseren u over fruit- en klimplanten. Het RijkeTuinleven Spaar Groen Fleuro's voor contante korting! U krijgt een gratis Groen Fleuro bij elke besteding van 15,- aan groenproducten (bollen, bomen, heesters, perkgoed en tuin-/ kamerplanten) bij de kassa van GroenRijk. W PZC Woensdag 23 april 2008 1 2' acties van 23 april t/m 29 april 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13