Buitenland Zuid-Amerika kleurt steeds roder Deel Bondsdag wil stemrecht voor baby tegen vergrijzing deOndernemer.ni Hoe wordt mijn computernetwerk JÊf^ geen ingewikkeld web? CBS Turk zit in dodencel wegens godslastering Mijn Bedrijf Alles over ICT, automatisering en méér. Gericht op succes PZC Dinsdag 22 april 2008 9 Paraguay heeft een linkse president gekozen: Fernando Lugo. Het Zuid-Amerikaanse land volgt daarmee een trend op het continent die in 1999 begon met de verkiezing van Hugo Chavez tot Venezolaans staatshoofd. door Caret Coseling Zijn bijnaam luidt 'Bis schop van de armen'. Fernando Lugo moet als nieuwe president van Paraguay probe ren die geuzennaam waar te ma ken. In zijn verkiezingscampagne beloofde hij immers een einde te maken aan corruptie, armoede en economische chaos in zijn land. De zege van Lugo beëindigt 6i jaar heerschappij van de Colorado-par- tij, een rechts-conservatieve groep die steunde op een elite van groot grondbezitters en het leger. Gene raal Alfredo Stroessner leidde Para guay namens die partij tussen 1954 en 1989 als een dictator. Lugo is een nieuwe exponent van een trend in Zuid-Amerika die in 1999 begon met de verkiezing van de linkse Hugo Chavez tot presi dent van Venezuela. Sindsdien hebben op het hele continent link se en onafhankelijke politici de wind mee gekregen. Zij heersen overal behalve in Colombia, Guya na, Frans Guyana en Suriname. Pe ru kent sinds 2006 weliswaar een links georiënteerde president, Alan Perez, doch in het parlement heersen de nationalisten. Er is een aantal oorzaken voor de omwenteling in Zuid-Amerika te noemen. Nadat de economieën in De voormalige bisschop Fernando Lugo (m) juicht als hij in Asuncion zijn aanhang begroet, nadat bekend is gewor den dat hij tot de nieuwe president van Paraguay is verkozen. foto Jorge Saenz/AP de jaren tachtig instortten, werd al le heil verwacht van een liberaal economisch beleid, een open markt en privatisering van staatsei gendom, naar Noord-Amerikaans voorbeeld. Sociale voorzieningen werden afgebroken en multinatio nals kregen het voor het zeggen. Grondstoffen en natuurlijke hulp bronnen kwamen in hun handen. In de jaren negentig kwamen de negatieve effecten aan de opper vlakte. De kloof tussen arm en rijk werd groter. Sociaal zwakkeren, ar beiders en boeren kregen steeds meer problemen het hoofd boven water te houden. Burgerbewegin gen kregen bij de machthebbers geen poot aan de grond. Daarin kwam pas verandering toen zij zich omvormden tot politieke par tijen en konden deelnemen aan verkiezingen. Tegelijkertijd sloten de bewegingen onderling akkoor den waardoor hun macht toenam. Met de verkiezing van Chavez kwam er een tweede beweging op gang. De VS werden als schuldi gen van alle ellende bestempeld. Het zich afzetten tegen Washing ton leidde ertoe dat de landen op het continent elkaar niet meer be streden, maar aansluiting bij el kaar gingen zoeken. Regionale sa menwerking kwam centraal te staan. In 2004 werd zo de Zuid- Amerikaanse Unie van Staten (SACN) opgericht naar EU-voor- beeld. De nieuwe koers werkt Macht in Zuid-Amerika Landen in Zuid-Amerika met linkse en onafhankelijke presi denten en de datum van hun verkiezing. Argentinië: Nestor Kirchner, gekozen op 25 mei 2003, op 10 december 2007 opgevolgd door zijn vrouw Christina Fer nandez. Bolivia: Evo Morales, gekozen op 18 december 2005. Brazilië: Luiz Lula, sinds 27 ok tober 2002. Chili: Michelle Bachelet, sinds 15 januari 2006. Ecuador: Rafael Correa, geko zen 15 oktober 2006. Paraguay: Fernando Lugo, sinds 20 april 2008. Peru: Alan Perez, 9 april 2006. Uruguay: Tabare Vazquez, ge kozen op 31 oktober 2004. Venezuela: Hugo Chavez, sinds 2 februari 1999. In Colombia regeert Alvaro Uri- be sinds 7 augustus 2002. In Suriname is Ronald Veneti- aan staatshoofd. Guyana wordt geleid door Bharrat Jagdeo. Frans Guyana kent de Franse president Nicolas Sarkozy als staatshoofd. voor de 310 miljoen inwoners van het werelddeel. Er is een nieuw mondiaal machtsblok ontstaan, ook in economisch opzicht. De afhankelijkheid van de VS is in geruild voor handel met de EU, Azië en Afrika. Er is economische groei en de welvaart neemt toe. Eind 2007 besloten de staatshoof den op een SACN-top de economi sche krachtenbundeling te versnel len, met name op het terrein van energie en infrastructuur. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Zon vijftig Duitse Bonds dagleden willen invoering van stemrecht vanaf de geboorte. Die stem zou moeten worden uitge bracht door de ouders. Het zou te genwicht moeten bieden aan de steeds grotere groep oudere kie zers. „Op dit moment zijn veer RIYAD - In Saudi-Arabië zit een Turk in de dodencel wegens gods lastering. De zaak tegen de 31-jari- ge Sabri Bogday komt volgende week voor het Hof van Appel. De kapper Bogday woont al ruim tien jaar in de havenstad Jeddah. Hij vervloekte begin vorig jaar God en de profeet Mohammed tij dens een ruzie in zijn zaak met zijn Egyptische buurman. Die deed daarna aangifte wegens blas femie. Bogday bekende in eerste in stantie, maar hij ontkende later. Een rechtbank veroordeelde de Turk eind vorige maand tot de dood. In Saudi-Arabië geldt de sharia, de islamitische wet. Rechters kunnen vrijwel hun gang gaan en vonnis sen volgens hun interpretatie van de islamitische wetgeving. tien miljoen Duitsers op grond van hun leeftijd uitgesloten van het stemrecht. Dat is leeftijdsdiscri minatie", zegt het Bondsdaglid Renate Schmidt (64) van de so ciaal-democratische SPD. Sinds de Bondsregering onlangs de wettelij ke pensioenuitkering verhoogde, woedt er in Duitsland een genera tiedebat. Het jongste CDU-Bonds- dagslid Jens Spahn keerde zich als enige in zijn partij tegen de verho ging en wordt nu zelfs met de dood bedreigd. Oud-Bondspresi dent Roman Herzog sprak, doe lend op de snel vergrijzende bevol king, over een 'democratie voor ge pensioneerden waarin ouderen de jongeren leegroven'. Anderen op perden het stemrecht te beperken tot de gepensioneerden. Volgens Bondsdaglid Schmidt is al die oor logszuchtige taal niet nodig als sim pelweg alle burgers mogen stem men. „Dan trekken we de scheef groei in leeftijdsopbouw enigszins recht en kan iedereen gerust zijn. Het is daarbij niet van belang dat ouders voor hun kinderen naar de stembus gaan." Politicoloog dr. Ge- ro Neugebauer van de Vrije Uni versiteit in Berlijn vindt het een merkwaardig idee. „Als ouders voor hun kinderen mogen stem men, ondergraaf je het 'één mens, één stem'-beginsel. En hoe contro leer je of de ouder stemt wat zijn veertienjarige puber wil, of hoe kan een ouder weten wat zijn of haar baby zou willen stemmen?" Home Mijn Netwerk deOndernemer.nl is hét business-to-business platform van Nederland. U vindt er bijvoorbeeld gratis handige tips, praktische artikelen, checklists, modelbrieven, modelcontracten en andere antwoorden op vragen met betrekking tot personeel, financiën, bedrijfsvoering, ICT, juridische zaken en meer. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9