Buitenland Georgië en Rusland ruziën over incident GETIPT VOOR U Carter: Harnas wil akkoord met Israël Barack Obama wil zich vandaag al ontdoen van 'taaie' Hillary Clinton WHISKAS® met stoom bereid Spanning tussen beide buurlanden loopt op na neerhalen vliegtuigje. Geen erkenning van bestaansrecht, wel recht om in vrede te leven. Ex-First Lady verliest bijna voorsprong in supergedelegeerden. Duitse arts vervolgd voor medische fouten Zware straffen voor Gewonde op gekaapt top Jemaah Islamiyah Spaans vissersschip 8 I Dinsdag 22 april 2008 PZC TBILISI - De Georgische president Michail Saakasjvili en zijn Russi sche ambtgenoot Vladimir Poetin hebben een pittig gesprek gevoerd na de Georgische beschuldiging dat Rusland een Georgisch verken ningsvliegtuig heeft neergehaald. Dat bleek uit verklaringen na af loop van het telefoongesprek. Saakasjvili sprak op de Georgische televisie van een 'ongemakkelijk gesprek' waarbij hij van Poetin heeft geëist dat Rusland zijn 'agres sieve aanvallen' boven Georgisch grondgebied stopt. Het Kremlin liet weten dat Poetin zijn verbijste ring heeft uitgesproken over de Ge orgische spionagevluchten in een 'conflictgebied'. De Russische luchtmacht haalde in het weekeinde het onbemande vliegtuig boven de afvallige regio Abchazië neer, meldde kolonel Da vid Nairasjvili, de bevelhebber van de Georgische luchtmacht, eerder op de dag. Volgens hem bevond de Russische MiG-29 zich illegaal op Georgisch grondgebied. Georgië zegt dat op ontvangen vi deobeelden van het neergehaalde toestel de MiG-29 is te zien die een raket afVuurt. De machthebbers in de pro-Russi sche regio Abchazië meldden eer der dat zij het vliegtuig hadden neergehaald. Rusland ontkende eerder dat het iets met het inci dent te maken heeft. Door het incident loopt de span ning tussen Georgië en Rusland verder op. Georgië heeft zeer te gen de zin van Rusland uitzicht op het lidmaatschap van de Navo. Rusland wil nu nauwere banden met Abchazië en Zuid-Ossetië, een andere afvallige regio in Geor gië. Laatje kat genieten van WHISKAS® maaltijdzakjes met stoom bereid. Dankzij deze unieke bereidingswijze blijven natuurlijke voedingsstoffen, vitaminen en de authentieke smaak van vlees of vis bewaard, waardoor het naast gezond ook écht lekker is. Nu gratis WHISKAS® Poezenalbum bij Whiskas! 0P=0P. Kijk op WHISKAS.nl waar het Poezenalbum verkrijgbaar is. Vul het diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. 3 1 8 5 3 1 6 4 9 2 4 3 8 2 9 4 1 5 3 8 4 9 2 6 8 5 1 2 o Jeruzalem - De Palestijnse groepe ring Harnas wil een vredesakkoord met Israël accepteren mits de Pales- tijnen het in een referendum goed keuren. Dat hebben Hamas-leiders de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter laten weten. Carter is in Jeruzalem om Israëli sche politici te informeren over zijn gesprekken met Harnas. De Amerikaan sprak met Hamas over een mogelijk bestand tussen Ha rnas en Israël in de Gazastrook en over de vrijlating van een Israëli sche militair. Hamas-functionaris Sami Abu Zu- hri zei gisteren dat een toekomsti ge Palestijnse staat in Gaza en de Westelijke Jordaanoever door Ha rnas dan wel wordt beschouwd als een 'overgangsoplossing'. Ook moeten Palestijnen in balling- Hamas-leider Khaled Meshaal schap zich over het verdrag uitspre ken, aldus de woordvoerder. Volgens Carter is Harnas bereid het recht van Israël te erkennen om in vrede te leven binnen de grenzen van Israël vóór de oorlog van 1967. Volgens Abu Zuhri blijft zijn partij bij het standpunt het be staansrecht van Israël niet te erken nen, ondanks de acceptatie van een Israëlische staat binnen de grenzen van 1967. Dit werd door Hamas-leider Kha led Meshaal bevestigd. In het be ginselprogramma van Harnas staat dat Israël moet opgaan in een gro te Palestijnse staat. Carter zei in een gesprek met de Is raëlische minister Eli Yishai van Handel dat Harnas ook bereid is de militair Gilad Shalit over te dra gen aan Egypte als Israël in ruil Pa lestijnse gevangenen vrijlaat. Sha lit werd in juni 2006 vlakbij Gaza door Palestijnen gevangen geno men. Shalit zou volgens Hamas in uitstekende gezondheid verkeren, aldus de oud-president Vorig najaar zei de Palestijnse pre sident Mahmoud Abbas, een ri vaal van Harnas, dat vrede met Is raël alleen mogelijk is als Israël alle sinds 1967 bezette gebieden op geeft. door onze correspondent Frank Hendrickx HARRISBURC - In Harrisburg, de hoofdstad van Pennsylvania, hui zen de campagnemedewerkers van Barack Obama in een fraai he- renpand en die van Hillary Clin ton in een pijpenla. Het zegt alles over de verhoudingen in de staat waar vandaag 158 gedelegeerden op het spel staan voor de Democra tische nominatie. Vrijwilligers van de voormalige First Lady krijgen niets meer ver goed: geen reiskosten, zelfs geen broodje voor de lunch. Obama be gon april met 42 miljoen dollar in kas. Clinton heeft nog 9 miljoen, maar dan kan zij niet de 10,3 mil joen aan schulden aflossen. Het is voor Clinton nog verontrus tender dat de partijbonzen, die de strijd moeten beslissen, steeds va ker kiezen voor Obama. In decem ber had zij nog 106 supergedele geerden meer, nu nog maar 22. De kans dat Clinton wint, is tot het minimum geslonken. Want zij heeft juist een ruime meerderheid van de partijbonzen nodig om de achterstand op Obama in te lopen. Zo'n driehonderd van de 790 su pergedelegeerden hebben nog geen voorkeur. Pennsylvania kan dus van cruciaal belang zijn. De partijtop van de Democraten snakt naar het einde van de race. In de afgelopen dagen hebben bei de kampen hard uitgehaald. Clin ton schildert Obama af als een 'pra ter' die weinig binding heeft met gewone Amerikanen. Zij heeft ook eindeloos gehamerd op Obama's ongelukkige opmerkingen over 'bittere' Amerikanen die zich uit economische wanhoop 'vastklam pen aan geweren en geloof. Obama op zijn beurt bestempelt Clinton als een politicus die niet meer inspireert en die alles zegt en doet om de macht te grijpen. Het moddergevecht heeft er toe ge leid dat Republikein John McCain in de peilingen nagenoeg gelijk staat met beide Democraten. Veel kiezers hebben nu een nega tievere kijk op de twee kandida ten. Nog maar 39 procent ziet Clin ton als eerlijk en betrouwbaar. Het imago van Obama heeft even eens deuken opgelopen. Hij wil onafhankelijke en Republikeinse kiezers trekken, maar juist bij die groepen zijn twijfels ontstaan. In januari had 30 procent van de Re publikeinen een 'zeer negatieve kijk' op Obama, nu 43 procent. Bij onafhankelijke kiezers is de weer zin bijna verdubbeld van 12 pro cent naar 23 procent. MÖNCHENGLADBACH - De voormali ge geneesheer-directeur van een ziekenhuis in de Duitse plaats Wegberg, niet ver van Roermond, wordt vervolgd voor een reeks gro ve behandelingsfouten, waarvan zeven met fatale afloop. Het gaat om een van de grootste medische schandalen ooit in Duitsland. De officier van justitie bij de recht bank in Mönchengladbach presen teerde gisteren na maandenlang onderzoek de officiële aanklacht. In totaal zijn zeventien patiënten de dupe geworden van de arts. De slachtoffers waren in de leeftijd van 50 tot 92 jaar. Het oud-afdelingshoofd zou ver keerde diagnoses hebben gesteld en onnodige operaties hebben uit gevoerd. Justitie vermoedt dat hij uit 'puur winstbejag' handelde. JAKARTA - Twee kopstukken van de radicale islamitische groepering Jemaah Islamiyah (JI) zijn gisteren door een Indonesische rechtbank tot zware celstraffen veroordeeld. Zowel Abu Dujana als Zarkasih kreeg vijftien jaar. De rechtbank in de hoofdstad Jakarta achtte de 37-jarige Abu Dujana, de zelfver klaarde leider van de JI, en de veer tiger Zarkasih schuldig aan het hel pen van terroristen en het bezit, opslaan en vervoeren van vuurwa pens en munitie. Zij werden in juni vorig jaar kort na elkaar op Ja va aangehouden. De arrestaties werden gezien als een zege in de strijd tegen gewelddadige moslim groepen. De JI wordt verantwoor delijk gehouden voor een reeks aanslagen in Azië waaronder de bomaanslagen op Bali in 2002. MOGADISHU - Op een door piraten gekaapte Spaanse vissersboot is ze ker een gewonde gevallen. Dat heb ben de kapers gisteren gezegd te gen een Somalische raad van ouden. De raad van ouden in de Somalische plaats Bareda onder handelt met de ontvoerders over de vrijlating van de Spanjaarden. De piraten enterden het schip zon dag 400 kilometer uit de kust. De kapers voeren daarna naar Soma lië. Spanje heeft ook een schip die kant uitgestuurd. Aan boord van de 'Playa de Bakio' zitten dertien Spanjaarden, dertien mensen met een andere nationaliteit en ver moedelijk vier piraten. Anderhalve week geleden kwam een einde aan de kaping van het Franse zeilschip 'Le Ponant' en haar bemanning. Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen) Meer informatie: e-mail info@nrp.nl o.v.v. Nieuws getipt vooru!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8