Binnenland ♦slijp "X 'Recht op bijstand zonder te schoffelen' 'Diensten wisten van treinkaper' Probeer gewoon Gewoon: Het Net5 Van school om 'i-aprilgrap' Tbs'er eist eigen opname 'U zit er niet aan vast' 'U kunt 't zelf installeren' Historici: Molukkers werden voor gijzeling al in de gaten gehouden. Definitie passend werk uitkeringsgerechtigde onderwerp proefproces. 6 Dinsdag 22 april 2008 PZC *f>I J HELMOND - Twee leerlingen van het Dr. Knippenberg College in Helmond worden van school ver wijderd vanwege een 'volslagen misplaatste 1-aprilgrap', aldus waarnemend rector B. Horsten. Twee andere leerlingen hebben een 'fikse schorsing' gekregen. De leerlingen uit 4VWO hadden een wafel gevuld met laxeermiddel aan een docente gegeven. Zij was hierdoor behoorlijk ziek gewor den. De betrokken docente heeft aangifte gedaan bij de politie. ASSEN - Een tot tbs met voorwaar den veroordeelde man uit Kam pen probeerde gisteren via de civie le rechter opname in de Foren sisch Psychiatrische Kliniek in As sen af te dwingen. De veertiger is naar eigen zeggen 'een groot ge vaar voor de maatschappij', maar hij loopt niettemin vrij rond in zijn woonplaats. De Asser kliniek wil hem niet op nemen na een mislukte proefbe- handeling en een alternatief is op korte termijn niet voorhanden. De rechtbank in Zwolle veroordeel de hem wegens een ernstige doodsbedreiging. Op 16 april is hij vervroegd vrijgelaten. DIEMEN - De Molukse terroristen die op 23 mei 1977 een trein kaap ten bij het Drentse dorp De Punt werden al in de gaten gehouden door infiltranten van de Neder landse veiligheidsdiensten. Dat schrijven twee geschiedkundigen in het Historisch Nieuwsblad, op basis van nieuw eigen onderzoek. De infiltranten wisten echter de kaping niet te voorkomen doordat de informatie de leidinggevenden te laat bereikte en veiligheidsorga nen slecht samenwerkten. De twee onderzoekers stellen dat de veiligheidsdiensten CRI en LBT, in tegenstelling tot wat altijd is beweerd, midden jaren zeventig wel degelijk tot diep in de Moluk se gemeenschap waren doorge drongen. Telefoons werden afge tapt en twee infiltranten moesten tijdig waarschuwen voor mogelij ke terreuracties van radicale groe pen. De infiltranten hadden som mige kapers van De Punt al op de radar, maar de informatie kwam te laat. Ondertussen konden de sa menzweerders hun gang gaan. De Molukse kapers stelden hun doelwit pas te elfder ure vast. Zij oefenden in de weken vooraf gaand aan de gijzeling met hun au tomatische wapens. Even overwo gen zij om de NOS-studio in Hil versum tijdens een live-uitzending te bezetten, maar dit plan bleek hen toch te riskant. Onderzoekers Beatrice de Graaf en Maarten van Riel bekeken archief stukken en spraken met kennissen en familieleden van kapers. De gij zeling duurde twintig dagen. Bij de bestorming kwamen twee gegij zelden en zes kapers om het leven. |W Volgens twee onderzoekers wer- den de Molukse terroristen die in 1977 een trein kaapten al in de gaten gehouden door infiltran ten van de veiligheidsdiensten. Simpele operatie leder jaar worden dertigduizend patiënten in een ziekenhuis het slachtoffer van een medische misser. Veel nabestaanden moeten jarenlang touwtrekken om de waarheid te achterhalen. door Jacqueline Steenwijk en Floor Ligtvoet Het had een vrij een voudige operatie moeten zijn. De 54-jarige Els Terbach uit Lelystad leed aan chronische verkoudheid. Omdat antibiotica en spoelen niet hiel pen, moesten haar neus- en voor- hoofdholten operatief worden schoongemaakt. „Een routineoperatie", vertelt haar man Hans Terbach (56). „Een week een dikke neus en weer ver der." Zij stierf een dag later aan een hersenbloeding. De arts had een fout gemaakt. „Het instru ment dat nodig was voor de opera tie bleek niet aanwezig te zijn. De arts heeft daarom iets anders ge bruikt, waarmee hij doorschoot en haar schedeldak raakte. Een fa tale hersenbloeding volgde." Maar daar kwam Hans Terbach pas an derhalfjaar later achter na een slo pend proces om informatie boven waterl te krijgen. In geen enkel dossier tot die tijd stond ook maar iets vermeld over de wond aan haar schedeldak. Pas toen hij het interne onderzoeksdossier in han den kreeg, kwam hij achter de waarheid. Eind december oordeelde de recht bank Zwolle-Lelystad dat het Zui- derzeeziekenhuis in Lelystad het onderzoek naar wat er mis ging tij dens de operatie, moest vrijgeven aan de weduwnaar. Volgens de rechtbank heeft de man namelijk het recht te weten wat er met zijn vrouw is gebeurd. En één ding was duidelijk: de vrouw was geen na Medische missers door Piet Venhuizen ARNHEM - Als een bijstandsgerech tigde kan kiezen tussen schoffelen of lijm inpakken, is er dan sprake van een passend en gevarieerd reïntegratietraject? Deze vraag stond gisteren centraal tijdens de rechtszaak die een 44-jarige ex-werkloze had aangespannen te gen de gemeente Arnhem. Toen hij vorig jaar in de bijstand kwam, had hij moeten schoffelen of inpakken, maar hij had dat ge weigerd. Dat werk bracht hem im mers niet dichter bij een baan, zei hij. Hij werd gedurende een maand voor 40 procent gekort op zijn uitkering. Work First heet de gemeentelijke aanpak om mensen die in de bij tuurlijke dood gestorven. De regu liere medische dossiers, die wel door Terbach konden worden op gevraagd, gaven geen enkele duide lijkheid. Per jaar worden circa dertigdui zend patiënten het slachtoffer van een medische misser in een zieken huis. Intern weten artsen ervan. Maar de patiënt zelf of de nabe staande krijgt het lang niet altijd te horen. Medewerkers kunnen na melijk intern missers melden voor nader onderzoek. De bedoeling is dat het ziekenhuis op die manier kan leren van de fouten. Om te voorkomen dat medewerkers uit angst voor represailles niets dur ven te melden, gebeurt dit ano niem. Onbevredigend, vindt Wil lem Hustinx, internist en voorzit ter van de commissie Melding Inci denten Patiëntenzorg van het Dia- konessenhuis in Utrecht. „Ik wor stel daarmee. Wiens privacy moet de commissie nu eigenlijk bescher men? Is dat van degene die de mel ding doet? Of de arts waarover de melding gaat? Dat laatste zou bete kenen dat de arts die fouten maakt, dit kan blijven doen zon der dat dit tot repercussies leidt. Dat vind ik echt onverteerbaar. Het is toch volstrekt niet uit te leg gen aan de patiënt?" Toch is dat nogal eens de praktijk, weet advocaat John Beer die zich al jaren toelegt op medische mis stand komen, meteen aan het werk te zetten. Vier op de vijf Ne derlandse gemeenten maakt er ge bruik van. De regeling is bedoeld om werklozen arbeidsritme te la ten behouden en om te zien tot welke soort arbeid zij in staat zijn. Voor vakbond AbvaKabo-FNV is de Arnhemse zaak een proefpro ces. Bondsadvocaat Arno van Deu- zen stelde gisteren dat gedwongen tewerkstelling zonder loon vol gens internationale verdragen dwangarbeid is. De aanpak is in strijd met de Arnhemse reïntegra- tieverordening, die een passend en gevarieerd reïntegratieaanbod ver eist. Advocaat Da Gama van de gemeen te stelde dat de opstelling van de Arnhemmer in feite neerkomt op een pleidooi voor een basisinko men: inkomen zonder arbeid. De uitspraak volgt binnen zes we ken. sers. „Het is opvallend. Hoe moei lijker ze doen over de onderzoeks dossiers, hoe groter de kans dat er inderdaad iets is misgegaan." En hoe meer er mis ging, hoe on vollediger de medische dossiers. Het onderzoeksbureau Nivel stel de eind vorig jaar ook vast dat de medische dossiers van artsen vaak niet compleet en adequaat zijn. Met name die dossiers van patiën ten die het slachtoffer waren ge worden van een medische misser bleken te rammelen. Veel missers werden zelfs pas ontdekt aan de hand van de verpleegkundige dos siers die stukken beter in elkaar za ten. Door de gebrekkige dossiers konden de onderzoekers in 41 pro cent van de gevallen de hoofdoor zaak van het medisch falen niet meer achterhalen. En daar moeten de slachtoffers het dan mee doen. „Wie een tuchtzaak tegen een arts wil beginnen, moet zélf de klacht formuleren. En hoe weet je wat die arts precies fout heeft gedaan zonder een volledig dossier?", zegt advocaat Beer. De Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) kan volgens een woord voerder weinig met één misser. „Wij onderzoeken wat er structu reel mis is in een ziekenhuis. Dat pakken we aan. Individuele geval len niet." Wat rest is het Openbaar Ministerie, dat pas sinds vorig jaar een gespecialiseerd expertisecen- Artsen die een medische misser begaan, komen vrijwel nooit voor de rechter. Van de 30.000 vermijdbare fouten werden er vorig jaar 1.297 door een tuchtcollege behandeld. Boete: Berisping: infographic: GPD bron: NIVEL, Tuchtcollege Aantal veroordeelde artsen 3 35 Uit ambt gezet: 7 Geen maatregel: 17 HETNET.NL PRIMAFOON T FORTELECOM Al vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6