Taling zwemt Zeeland Bredase chefkok wint vierde editie amusewedstrijd asperges Klein Museum in noodboerderij Veere Reddingshelikopter is hoogtepunt open dag Toneelstuk van Paul Haenen in Het Diekhuus Van de drie Zeeuwse deelnemers valt alleen Hostellerie in prijzen. Cliënten en vrijwilligers Arduin runnen voorziening. KNRM zet deuren van alle stations zaterdag open voor bezoekers. Jan van Westenbrugge vist door aanleg wijk opeens tussen huizen. 22 I Dinsdag 22 april 2008 PZC Het team van Holiday Inn Schiphol werkt aan zijn asperge-amuse. Het zou de op een na beste inzending worden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet «leemans ZIERIKZEE - De smaakpapillen prik kelen, eetlust opwekken en er ook nog eens mooi uitzien. Een goede amuse de bouche - letterlijk ver taald een 'mondvermaak' - moet aan heel wat eisen voldoen. Chefkok Ernest de Jonge van hore- cagroothandel 1SPC in Breda weet dat als geen ander. Hij won gister middag de vierde editie van de as perge-amusewedstrijd in restau rant De Zeelandbrug met zijn 'as pergecocktail'. Uiteraard zit er asperge in die cock tail, maar ook een schuimige bouil lon en een rolletje van zeewolffi let. En dat alles stijlvol opgemaakt in een fraai cocktailglas. Dat doe je niet zomaar, stelt De Jonge, die werkt in het promotierestaurant van de groothandel. „Ik heb echt een paar dagen en nachten ge brainstormd, mijn hersens laten kraken. Het idee dat dan ontstaat, ga je steeds verder verfijnen tot je door Dominica Groenleer VEERE - „Het ziet er net uit als vroe ger, alleen mijn kamer is een beet je veranderd. Hij is groter ge maakt", zegt Co Besuyen. Hij woonde vroeger op de kleine noodboerderij in Veere, die nu is omgedoopt tot Klein Museum 'Veerse Gat'. Gisteren werd het mu seum officieel geopend. De noodboerderij is opgeknapt en weer ingericht zoals hij er onge veer in 1944 uitzag. Vrijwilligers en cliënten van Arduin houden door Martijn de Koning NEELTJE JANS - Een demonstratie met een helikopter is zaterdag het hoogtepunt tijdens de open dag van het KNRM-reddingsstation Noordland bij Neeltje Jans. Daar zijn ook de twee boten Koopmans- dank en Harder te bezichtigen, net als het pas opgeknapte drijvende boothuis aan de Noordzee. De helikopter, een Bristow van het type S61, vliegt tussen half één en kwart voor één boven het station aan de stormvloedkering. „En het is een groot geval, hoor", kijkt KNRM-woordvoerder Kees Groe- neveld vooruit. Met het toestel wordt gedemonstreerd hoe ie mand van een schip of boorplat- form kan worden gehaald. weet hoe je het op moet bouwen." Dat lukte De Jonge in de visie van de jury van de tien - uit heel Ne derland afkomstige - deelnemers [■TC Chefkok Ernest de Jonge van ho- recagroothandel ISPC in Breda heeft met zijn aspergecocktail de amusewedstrijd in restaurant De Zeelandbrug gewonnen. het museum draaiende. „Het mu seum wordt echt gerund door ver standelijk gehandicapten. De vrij willigers zijn hier alleen als onder steuning", zegt Wilma Koster, één van de vrijwilligers van het Klein Museum. „Vorig jaar waren we ook al open, meer om te kijken hoe het ging. Maar het loopt erg goed. Er is tot nu toe erg veel be langstelling." De noodboerderij is de laatste op Walcheren. Noodboerderijen wer den gebouwd nadat in 1944 Wal cheren onder water was gezet om de Duitse verdediging te ontrege len. Bestaande boerderijen werden door het water verwoest. De rege ring bood noodboerderijen aan. „We hopen dat we dat allemaal in de haven kunnen doen, vlakbij het publiek", zegt Groeneveld. „Het zou net moeten kunnen." Bezoekers kunnen ook weer mee varen met de Koopmansdank, de boot die de Noordzee als werkge bied heeft. De Harder, die op de Oosterschelde hulp biedt, ligt voor de gelegenheid even aan hetzelfde boothuis als de 'grote broer'. Alle veertig stations in Nederland zijn tijdens deze vijftiende Natio nale Reddingbootdag open voor publiek. Overal kunnen bezoekers een stukje meevaren en zijn er (vi deopresentaties en demonstra ties. In Westkapelle komt dezelfde heli kopter als bij Noordland, tussen twaalf uur en kwart over twaalf. Verder wordt daar een wippertoe stel gedemonstreerd. Dat wordt ge bruikt om schipbreukelingen via een lijn aan de wal te krijgen. Het het beste. De tweede plaats was gisteren voor Jacco Prins, van het Holiday Inn op Schiphol en derde werd het koksduo Ruud en John van Hostellerie Schuddebeurs. An dere Zeeuwse deelnemers waren Alex Minderhoud van Tafel Thuis in Middelburg en Martijn Masten broek van restaurant De Peeren boom in Burgh-Haamstede. Leuke fauteuil In lime of petrol kleur, met metalen frame. Ook in andere leerkleuren leverbaar. Van 475,- voor 375,- Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 - 64 12 13 wordt bijvoorbeeld ingezet als het weer slecht is en de zee te ruw voor de boot of helikopter. Kinde ren kunnen in Westkapelle over het strand meerijden met een hulpverleningstruck. In Veere gaan redders terug in de tijd: sloeproeiers laten zien hoe het redden er vroeger uitzag. Be zoekers mogen ook zelf een paar roeispanen ter hand nemen. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - TWintig jaar lang viste hij 'gewoon' in de polder, nu 'op eens' in een woonwijk. De bouw van deel elf van de Zierikzeese wijk Poortambacht maakt van het vissen naar paling voor Jan van Westenbrugge een afwisselende taak. „Er komen hier steeds nieu we watertjes voor mij om te ont dekken." Van Westenbrugge mag het hele gebied bevissen. Dat betekent dus dat elk watertje erbij voor hem nieuwe mogelijkheden biedt. En laat de nieuwe woonwijk (niet voor niks ook wel Waterwijk ge noemd) nu net voorzien worden van een heleboel sloten en plas sen. „Toen ik die plannen zag, dacht ik: laat maar komen", grijnst de Zierikzeeënaar. „Ik heb er me teen een bootje neergelegd." De binnenwateren leveren hem een belangrijk deel van zijn inkom sten. „Zeker tegen de winter is dit gebied mijn grootste leverancier." Van Westenbrugge leegt de fuiken twee keer per week. „Alleen in de zomer, als het echt heel warm is, ben ik hier dagelijks. Dan zit er zo weinig zuurstof in het water dat ik er snel bij moet zijn." Overigens zijn er ook zomers dat Van Westenbrugge geen enkele pa ling vangt. „Maar dan wordt het najaar en gaat het regenen. Dan gaat het gemaal water trekken en komen de palingen door het stro mende water vanzelf weer in die plassen terecht." De Zierikzeeë naar geeft aan ook blij te zijn met de goed werkende aalgoot bij de sluis in Ouwerkerk. Palingtrek "J- .^5^, Ook de stations in onder meer Ouddorp, Stellendam, Breskens en Cadzand doen mee aan de open dag. Naast het informeren van pu bliek heeft die ook nadrukkelijk als doel nieuwe redders te vinden. Alle stations zijn open van 10.00 tot 16.00 uur. ■Pj Voor meer informatie over het pro- gramma: www.knrm.nl In de nieuwe watertjes zit volgens hem razendsnel nieuwe paling. „Dat duurt maar een week. Al het water hier staat met elkaar in ver binding. En paling zoekt altijd naar de meest verse locaties." Overigens helpt ook het visbeleid van Van Westenbrugge mee aan een goede visstand. „Ik vis be heerst. De kleintjes gaan terug en ik zet regelmatig wat uit." Het nieuwe water zorgt voor avon tuurlijke belevenissen. „Het is al tijd afwachten hoe de bodem loopt. De eerste keer dat ik erin stap, neem ik mijn vrouw mee. Die gaat dan aan de kant staan. Het zou niet de eerste keer zijn dat ik vast kom te zitten of omval." Dat er nu huizen rond zijn viswa ter staan, heeft ook andere gevol gen. „Laatst waren opeens m'n fui ken weg. Hadden onwonenden ge- 'Mensen hebben geen idee dat ik hier mag werken. Ze denken dat ik stroper ben' beid dat er stropers aan het werk waren. Die hadden geen idee dat ik hier gewoon mag werken." Me dewerkers van de gemeente blijk baar ook niet. „Die hadden mijn fuiken weggehaald. Daarna gingen ze onderling eens nadenken en be dachten toen dat ik dat gewoon mag." Het geeft aan dat het niet zo lo gisch is, vissen bij zo'n woonwijk. „Mensen kijken heel raar op als ik ze zeg dat de paling bijna door hun achtertuin zwemt. Die weten ook niet dat het water niet zoet is, maar brak. Er zitten hier ook krab betjes. Leuk voor de spelende kin deren die hier straks komen wo nen." MIDDELHARNIS - Theatergroep Spie geltje speelt vrijdag, zaterdag en zondag het toneelstuk Een bijzon der prettig vergezicht van Paul Hae nen in Het Diekhuus in Middelhar- nis. Haenen schreef dit stuk twintig jaar geleden ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van Mary Dresselhuys. De actrice speelde er in samen met haar dochter Petra Laseur en acteur Leen Jongewaard. Bij Spiegel(t)je worden de rollen vertolkt door Rien Gielbert, Lenny de Raay en Natalie Vroegh. Het betreft een tragi-komedie waarin Haenen laat zien hoeveel genoegdoening mensen kunnen putten uit het spelen van situaties waarin ze een ander personage kunnen zijn. De optredens in Het Diekhuus be ginnen op vrijdag en zaterdag om 20.00 uur en de matinee op zon dag om 14.00 uur. Zwemvesten aan en goed vasthouden tijdens een stukje meevaren op de open dag van station Noordland in 2006. foto Dirk-Jan Gjeltema Alle palingen trekken voor hun voortplanting naar de Sargassozee, een gedeelte van de Atlantische Oceaan bij Bermuda. De larven die daaruit voortkomen zwemmen, geholpen door de Golfstroom, weer naar Europa. Volgens wetenschappers zijn palingen in staat 6000 kilometer achter el kaar te zwemmen om de Sargassozee te bereiken. Vrouwtjespalingen kunnen 135 centimeter lang worden, mannetjes ko men niet verder dan 60 centimeter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62