Zeeland Vrees voor voortbestaan basisschool Geen rode pinguïns Paridaen laat in haar boek Veel claims afgewezen ^bsibssêSSSSÊ Oud-wethouder Aardenburg overleden 22 I Dinsdag 22 april 2008 PZC Zuidzande hamert op beloofd nieuw onderkomen in dorp. Dorpsbelangen Toerisme wil kunstwerk niet. Straf Gedragstherapeute uit Aardenburg kruipt in de huid van viervoeters. Oordeel deskundigen stelt veel indieners van schadeclaims teleur. door René Hoonhorst zuidzande - Ouders van leerlin gen van de Europaschool en de dorpsraad van Zuidzande onderne men actie om de basisschool voor het dorp te behouden. Ze houden een handtekeningenactie en roe pen de Sluise politici op eerder ge dane beloften na te komen. De Europaschool telt 52 leerlingen en zit ver boven de opheffings norm. Maar het opknappen van de Europaschool had de afgelopen jaren de hoogste prioriteit. Vorig jaar reserveerde het toenmalige col lege nog zeven ton voor nieuw bouw van de school. Het voor Zuidzande gereserveerde geld dreigt echter door de penibele fi nanciële situatie van de gemeente Sluis voor andere doeleinden te worden ingezet. Wethouder Henk Luijendijk draai de er niet om heen toen verontrus te moeder Petra van de Graaf, ook penningmeester van de stichting Wenswijk Zuidzande, hem recht streeks vroeg naar de stand van za ken. „Hij gaf me het voorbeeld van 1*5 Ouders van kinderen op de Euro- paschool in Zuidzande willen dat de gemeente zich houdt aan een belofte voor nieuwbouw. Dat is goed voor de leefbaarheid. een gezin dat geld reserveert voor een verre vakantie. Vlak voor het boeken blijkt er een nieuwe auto nodig te zijn en daardoor kan de vakantie niet doorgaan. Ik heb hem echter geantwoord dat als ik nu aan mijn dochter beloof dat ze na het halen van haar examen op wereldreis mag, ik volgend jaar echt niet op mijn belofte kan te rugkomen." Dorpsraad en ouders eisen dat de Sluise politici zich aan hun woord houden. Niet alleen omdat belofte schuld maakt, maar ook om de leefbaarheid in het dorp niet aan te tasten. Die leefbaarheid draagt de gemeente juist zo hoog in het vaandel, benadrukken Van de Graaf en dorpsraadbestuurders Fré- dérique Versluijs, Antoinetta Ree- sink en Paul van Asten. Het klei- ne-kernenbeleid en de deelname aan de emigratiebeurs richten zich juist op de leefbaarheid van dor pen en buurtschappen in de regio. Zuidzande heeft geen zin 'te bloe den voor de veel te dure, soms mis lukte, grootschalige projecten', stel len de ouders in een brief aan bur gemeester en wethouders. Ouders en dorpsraad willen raadsleden van alle fracties begin volgende maand hun ongerustheid, onder streept door een paar honderd handtekeningen, uitleggen. „Wij hoeven niet per se een nieuwe school, maar willen wel een school waar kinderen nog decen nia terecht kunnen." door Frank van Cooten BRESKENS - De politieke partij D&T in de gemeenteraad van Sluis serveert de mogelijke komst van de 'rode pinguïns' in Breskens nu al af. „Wij willen dit kunstwerk niet", stelt fractievoorzitter Liber Baarends in een brief aan het dage lijks gemeentebestuur. Sluis krijgt bijna een miljoen euro Europese subsidie voor een aantal projecten die verband houden met de herinrichting van het Bresken- se centrum. Een van de projecten is het kunstwerk van de Cracking ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Het is alweer een paar weekjes gele den, maar ze zijn het nog steeds niet vergeten op dat Zeeuwse hoofdstedelijke kantoor. In de uit zending van het tv-programma Profiel over de Haagse verpleeg kundige Lucia de B. kwam de vraag aan de orde wat er moet gebeuren met officieren van justi tie die het niet zo nauw nemen met de waarheid, of sterker nog: aantoonbaar liegen in een rechts zaak. Rechtspsycholoog Peter van Kop pen vond een fikse straf zeker op zijn plaats. „Ik ben niet het type dat zegt dat je mensen er meteen uit moet gooien. Maar een tijdje in Middelburg, dat zou toch wel het minste zijn." door Ronald Verstraten aardenburc - Ze weet zoveel van honden, dat het eigenlijk niet meer dan logisch is dat ze er een boek over schreef Echter in Hon den Vertellen voert Angelique Pari daen niet zelf het woord, dat laat ze de honden doen. En dat ze zich in hun gedrag en denkwereld kan verplaatsen, dankt ze mede aan ja renlang werken met de trouwe viervoeters. Paridaen (42) had vroeger een die- renpension en werkt nu al enkele jaren als honden-gedragstherapeu te bij een dierenartsencentum in Oostburg. Van daar uit zoekt ze de dieren thuis op, wanneer zich pro blemen of ongewenst gedrag voor doen. Als natuurliefhebster woont Paridaen toepasselijk midden tus sen de zeldzame Aardenburgse boomkikkers. Ze heeft het echter vooral begrepen op gedomesticeer de diersoorten. Thuis houden twee katten haar gezelschap, naast de Jack Russels Femke en Ace. Sinds kort is daar een derde bij, in de nog jonge hondengestalte van de Ierse terriër Angus. In haar boek vertelt ze hoe wij mensen op honden overkomen, maar vooral ook wat de honden zelf vertellen, door hun houding en gedrag. Een voorbeeld van het eerste, is wanneer ze Femke met een simpel gebaar naar haar mand terugstuurt. Daarna 'vertaalt' ze de houding van het dier, dat als een geslagen hond afdruipt: „Potverdo rie, mag ik eerst komen. En nou moet ik weer terug naar mijn mand en daar heb ik helemaal geen zin in!" En wat doe je dan, wanneer de hond niet luistert? „Dan laat ik zien dat ik me kwaad maak, door me nóg groter te ma ken. Het gaat puur om de lichaamstaal." 'Of hij nu groot of klein is, elke hond is half mens, half wolf In het boek nemen verschillende hondenrassen telkens een hoofd stuk voor hun rekening. „Of ze nu groot of klein zijn, in denken en gedrag maken ze geen verschil. El ke hond is half mens, half wolf', verklaart Paridaen. „Het gedrag van een grote hond mag dan impo santer overkomen, het is niet an ders dan dat van een kleine." Ze heeft eigenlijk niet zo heel lang aan het boek gewerkt. „Het is be gonnen met een cursus hondenge- Art Movement. Baarends zet vraag tekens bij de investering in het kunstwerk. De 'rode pinguïns' mochten er immers alleen komen zonder een euro gemeenschaps geld. „Maar als de gemeente met een deel van de subsidie en de ei gen bijdrage dit kunstwerk wil neerzetten, vragen wij ons af wie nou eigenlijk wie voor de gek houdt." Baarends wil onder meer weten hoeveel inwoners dit kunstwerk werkelijk steunen en of de ge meente wellicht al een (stilzwij gende) overeenkomst heeft met de kunstenaar. Ook wil hij weten of er iemand (geldelijk of zakelijk) be lang bij heeft dat het kunstwerk er toch komt. door René Hoonhorst SLUIS - Hoewel huis en grond dich ter bij de gewraakte windmolens in de Hoofdplaatpolder liggen dan de woningen van een aantal men sen die wel planschadevergoeding krijgen, heeft een inspraakreactie twee mensen niet mogen helpen. De meest gebruikelijke windrich ting zorgt ervoor dat er in huis wei nig geluidsoverlast is. En de agrari sche bedrijfsvoering loopt geen schade op door de aanwezigheid van windmolens, betogen burge meester en wethouders van Sluis. Het college verlaat zich geheel op het oordeel van 'onafhankelijke deskundigen' en gaat er vanuit dat rechters dat ook doen. Dat men sen naar de Raad van State stap pen, staat al vast. Veel indieners van de 24 afgewezen schadeclaims hebben al laten weten naar de Raad van State te stappen. Of alle veertien toegewezen claims de in dieners tevreden stemmen, moet ook nog worden afgewacht. De beweegredenen van de deskun digen werden afgelopen week ook niet door alle leden van de com missie ruimte begrepen. Maar de verzekering dat het oordeel van de deskundigen op jurisprudentie be rust, gaf enkele raadsleden vertrou wen. Of de meerderheid van de raad akkoord gaat met de afhande ling van de planschadeverzoeken blijkt donderdag tijdens de raads vergadering in het Sluise belfort. dragstherapie in St. Kruis-Brugge. Er ging een wereld voor me open. Ik heb honden beter leren begrij pen, ik ben in hun vel gekropen. Bijvoorbeeld: waarom trekt een hond aan de lijn? Omdat hij zijn grenzen wil verkennen. En omdat hij toch al gewend is aan een be paalde druk. Een pup trekt daar om niet, in eerste instantie." Aansluitend bij de theorie, be zocht ze in de praktijk klanten en maakte daar verslagen van. Naar aanleiding van de eerste verhaal tjes, vroeg men zich op de schrijf cursus af, of een hondenboek wel zin had. Daar zijn er immers al zo veel van. Paridaen pareert dat met een nuchtere constatering. „Er zijn ook al zoveel romans. Maar daar van worden er toch ook steeds nieuwe geschreven." Bij de hon dengedragstherapie maakte ze ken nis met een veelvoud aan verschil lende visies. Een daarvan is de Tel- lington therapie. Die is te vergelij ken met accupressuur. Door be paalde drukpunten te manipule ren, stimuleer je de hond en beïn vloed je diens welbevinden. Het gedrag van een grote hond mag dan imposanter overkomen, het is niet anders dan dat van een kleine. Honden Vertellen is te koop in enkele boekhandels, maar kan ook via inter net besteld worden bij Paridaen zelf (paridaena@zeelandnet.nl) of bij de uitgever, www.boekschout.nl. Het kost 12,95 euro. Angelique Paridaen Angelique Paridaen werkt als assistente bij Dierenartsencen trum West in Oostburg. Ze heeft zich op een cursus in Brugge gespecialiseerd in hon dengedragstherapie. In het verleden had Paridaen een dierenpension tussen Ee- de en Aardenburg. Ze heeft in een dierenasiel ge werkt, lesgegeven op een hon denclub en veldwerk gedaan met jachthonden. In het boek Honden Vertellen laat Paridaen verschillende hon denrassen zelf het woord doen. De verhalen in het boek zijn gericht op hondenliefhebbers en op mensen die werken met honden als hobby of beroep. Honden Vertellen is uitgege ven volgens het print-on-de- mand systeem: als de boeken op zijn, worden ze op verzoek bijgedrukt. aardenburc - Oud-wethouder George Bonte van Aardenburg is vorige week op 86-jarige leeftijd overleden. Bonte, afkomstig uit Sint-Kruis, was één van de drie oprichters van de partij Gemeentebelangen en zat namens die lokale partij vier periodes, waarvan twee als wet houder, in de Aardenburgse ge meenteraad. Hij maakte daarnaast lange tijd deel uit van het bestuur van de Regionale Zeeuwsch- Vlaamsche Woningbouwvereni ging. De oud-bestuurder wordt vandaag begraven na afloop van een mis - aanvang 10.30 uur - in de parochiekerk Onze Lieve Vrou we Hemelvaart in Aardenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54