Zeeland PZC Nedalco-fabriek Sas lijkt van de baan PvdA-top wil Sluis bezoeken Vragen over hotelplan 21 'Miniatuur van appartementen noodzakelijk' ZEEUWS-VLAANDEREN Van tankstation naar tankstation 27 Zuidzande vreest voor voortbestaan van basisschool 22 Eerste pijler onder het Biopark in de Kanaalzone valt weg. Landelijk partijbestuur claimt ook op te komen voor Zeeuwse belangen. LCF: Geen deugdelijk rapport voor extra kamers in Kanaalzone. De Burght kraakt onder de slopershamer Dinsdag 22 april 2008 Tip? redtern@pzc.nl door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De bouw van een tweede generatie bio-ethanolfa- briek in Sas van Gent is vrijwel ze ker van de baan. De beslissing over de nieuwbouw is door de lei ding van Nedalco voor een tweede keer opgeschort. Eerst tot deze maand, nu tot na de zomer. Wethouder Adhemar van Waes (economie) van de gemeente Ter- neuzen rekent niet meer op een nieuwe Nedalco-vestiging. „Het be drijf was al geruime tijd negatief gestemd. Enerzijds omdat het kabi net weigerde met extra subsidie voor de productie van deze brand stoffen over de brug te komen, an derzijds omdat de prijzen voor tar we, maïs en andere grondstoffen zo hoog zijn, dat het weinig renda bel is om biobrandstoffen te ma ken. Als de nieuwbouw definitief van de baan zou zijn, is dat jam mer, maar niet onoverkomelijk." De bouw van de tweede generatie biobrandstoffabriek in Sas van Gent zou van Nedalco een investe ring eisen van 150 miljoen euro. Het bedrijf had gerekend op een rijkssubsidie van veertig miljoen euro, maar het kabinet wilde niet meer dan 11,6 miljoen euro bijspij keren. Het restant moest het be drijf maar bijeenvissen in Brussel, Middelburg en Terneuzen. Die ex peditie heeft weinig opgeleverd. Ook een intensieve lobby in Den Haag leverde tot nu toe weinig op. Reden voor het bedrijf om de voorgenomen investeringsbeslis sing nogmaals op te schorten. Tus sentijds onderzoekt Nedalco se rieus om in het buitenland (Man chester en Heilbronn) biobrand- stoffabrieken te gaan bouwen. In eerste instantie leek de Nedal co-fabriek een sleutelpositie in te gaan nemen in het Biopark Ter- neuzen-verhaal. De fabriek zou warmte en CO2 gaan leveren aan het nog te bouwen glastuinbouw- complex in de Kanaalzone. Dat Ffl Het kabinet loopt niet warm voor biobrandstoffen en komt niet over de brug met subsidies. De bouw van een Nedalco-fa briek in Sas lijkt nu van de baan. verhaal is inmiddels achterhaald. Van Waes: „Gelukkig kunnen we nu met WarmCo, een joint ventu re van Yara, Zeeland Seaports en andere partijen, de glastuinbouw bedienen. Daar hebben we Nedal co niet voor nodig. Het mogelijk niet doorgaan van de nieuwe fa briek is wel jammer voor de ont wikkelingen bij Sas van Gent. Met Cargill hadden we een belangrijke agro-cluster kunnen vormen, maar dat lijkt nu geen haalbare kaart." Biopark Terneuzen zou in totaal tweeduizend banen opleve ren, dat zijn er nu 325 minder. door Frank van Cooten CADZAND-BAD - De vermoedelijke start van de bouw van het apparte mentencomplex aan het Duin hof-Zuid in Cadzand-Bad in sep tember werpt zijn schaduw letter lijk vooruit. Ondernemers van het tegenover gelegen dagjescentrum vrezen dat ze straks in de schaduw zitten vanwege de hoogte van het gebouw. Ze vragen daarom van de gemeen te Sluis om een bezonningsstudie of slagschaduwrapport voordat de eerste spa de grond in gaat. De on dernemers vragen ook de effecten van het gebouw voor de omgeving inzichtelijk te maken met een ma quette. Dat kan met de reeds ge maakte miniatuur op schaal van ondernemer Boudewijn Vergouwe of met een maquette van de ge meente of aannemer Van der Poel. Onderneemster Tini van de Luijs- ter verwijst naar de verhelderende maquette-presentatie van de bouwplannen in de stad Sluis tij dens de laatst gehouden vergade ring van de commissie Ruimte. „Ook voor het dagjescentrum in Cadzand-Bad zal zo'n presentatie buitengewoon noodzakelijk blij ken te zijn. De laatste presentatie van de plannen voor geheel Cad zand-Bad dateert immers al weer van een jaar geleden." De onderneemster heeft ook moei te met de verlaging van de parkeer- norm in de badplaats. Zij voor spelt parkeerproblemen. door René Hoonhorst SLUIS - Voorzitter Lilianne Plou- men van de Partij van de Arbeid wil dit najaar met een aantal Ka merleden een bezoek brengen aan Sluis. De partijtop wil zich dan persoonlijk op de hoogte stellen van door de PvdA-afdeling aange kaarte problemen. Dat voorstel is goed gevallen bij af delingsvoorzitter Adrie Oosterling. Hij is blij dat het hoofdbestuur de afdeling serieus neemt en direct antwoord heeft gestuurd op de brandbrief van vorige week. In die brief lieten de sociaal-democraten uit West-Zeeuws-Vlaanderen we ten dat ze zich in de steek gelaten voelen door de partij. Ploumen laat, via een medewer ker, weten dat de PvdA zich wil in zetten voor het hele land. De par tij oriënteert zich op een 'andere, vernieuwende kijk op regionaal be leid' om de economie in achter standsgebieden als Limburg, Oost- Groningen én Zeeland op te krik ken. Voor zondagssluiting hoeft Sluis niet zo bang te zijn, want Zeeland moet als toeristische trek pleister een argument in handen hebben om koopzondagen toe te staan, verwacht de partij. Aan vrij stelling van tol voor de Wester- scheldetunnel brandt de PvdA zijn vingers niet. Ploumen kan zich de onvrede van Zeeuws-Vlamingen voorstellen, maar stelt dat Rijk en provincie samen hebben besloten tol te heffen. door Eugène Verstraeten terneuzen - Raadslid Cees Freeke (LCF) wil weten waarom B en W snel een hotelaccommodatie wil len realiseren bij het oefencen trum voor rampenhulpverlening, 'zonder dat daaraan een deugdelijk rapport ten grondslag ligt'. Freeke reageert daarmee op het protest van hotelondernemers in de Kanaalzone. Die bestrijden dat er behoefte zou zijn aan extra ho telruimte in de Kanaalzone. „Om een Belgische supermarkt te matsen wordt naar een zekere overbewinkeling toegewerkt en nu mag kennelijk een overcapaciteit van hotelaccommodatie ontstaan", aldus Freeke in schriftelijke vra gen. „De Koegorspolder lijkt hier mee tot een heus prestigeveld te verworden. Het optuigen van een voorkeursgebied in Terneuzen leidt immers tot het aftuigen van het overige Terneuzen." Om de overlast zo veel mogelijk te beperken, wordt alleen gesloopt van 's ochtends zeven uur tot 's middags half vijf. De oude Burght ligt waar schijnlijk medio juni geheel plat. Op deze plek komt een nieuw woonzorg centrum. foto Wim Kooyman OOSTBURG - Aannemer Sagro is in opdracht van Woongoed Zeeuws-Vlaan- deren volop bezig met de sloop van het oude verzorgingshuis De Burght in Oostburg. Van de achterkant van het gebouw was gisteren al niets meer over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53