Binnenland Eurlings wil sneller spitsstroken Oorlog tegen de sluiper Primeur met gekweekte hartcel Minister omarmt voorstellen om sneller asfalt aan te leggen. Stamcel afkomstig uit restmateriaal groeit uit tot hartspiercel. Oproep aan 630.000 jongeren om zichzelf te testen op chlamydia. Externe airbag kan leven fietser redden Sirenes zwijgen op maandag 5 mei Zondag al malen over nieuwe werkweek 'Taliban doodden militairen om Fitna' Plastisch chirurg staat weer voor tuchtrechter Taalunie krikt prijs op naar 40.000 euro 4 I Dinsdag 22 april 2008 PZC DEN HAAG - Minister Camiel Eur lings van Verkeer zal de Spoedwet Wegverbreding snel aanpassen om spitsstroken aan te leggen. Hij reageert daaarmee op voorstellen van de commissie-Elverding, die vindt dat aanleg van wegen veel sneller moet en kan door bekor ting van de voorbereidingsfase. Volgens de commissie kan besluit vorming twee keer zo snel dan nu gebeurt. Hierdoor duurt het vaak langer dan tien jaar voordat een weg wordt aangelegd. Omwonen den en milieuorganisaties moeten daartoe eerder uitgebreide in spraak krijgen, onder meer over luchtkwaliteit en geluidshinder, maar daarna niet meer. Eurlings wil de adviezen zo snel mogelijk overnemen. „We leggen een weg aan en kijken daarna of die binnen de milieunormen blijft", zei hij gisteren. „Desnoods verlagen we de snelheid. Zodra er schonere motoren zijn, kun je de snelheid weer opschroeven." De commissie-Elverding stelt dat pn Door tijdig belanghebbenden bij de planvorming te betrekken kunnen volgens de commissie- Elverding veel sneller wegen worden aangelegd. EaEJVAN STRAATiN de politiek na de uitgebreide voor- bereidings- en inspraakfase een hard tracébesluit moet nemen. Pas nadat die weg is aangelegd, wor den de milieugevolgen gemeten. Zonodig volgen maatregelen, zoals een lagere maximumsnelheid of geluidsschermen. Elverding: „Het is in ons land niet zo gebruikelijk om te zeggen: Dit is het besluit en daar zult u het mee moeten doen. Bestuurders moeten na een gedegen proces een duidelijk besluit nemen en daarna hun rug recht houden." Milieuorganisaties verschillen van mening over het advies. Natuur en Milieu vindt de voorstellen 'slecht voor milieu, natuur en bewoners'. Het is 'symboolpolitiek'. Milieudefensie kan zich echter vin den in het advies, zolang de in spraak maar gehandhaafd blijft. De ANWB stelt dat vroeg overleg met betrokkenen positief is, maar waarschuwt voor overdreven opti misme. De adviezen van Elverding zijn in de Tweede Kamer positief ontvan gen. Over vermindering van de bu reaucratie en ellenlange procedu res zijn de fracties van het CDA, de SP, WD, GroenLinks en Chris tenunie het eens. GroenLinks vreest dat Eurlings 'doordraaft' en de Spoedwet gebruikt om projec ten 'door te drukken'. pagina 10 en 11: korter bakkeleien over nieuw asfalt utrecht - Onderzoekers van het UMC Utrecht (UMCU) en het Hu- brechtlaboratorium kunnen stam cellen uit menselijk hartweefsel la ten uitgroeien tot nieuw, klop pend hartspierweefsel. Tot nu toe was dit alleen mogelijk met em bryonale stamcellen. Dat heeft het UMCU gisteren be kendgemaakt. Hoofdonderzoeker Pieter Doevendans spreekt van een uniek proces dat de onderzoe kers helemaal in de hand hebben. „We kunnen in ongekende hoe veelheden hartspiercellen maken die bovendien allemaal hetzelfde zijn. Dat is gunstig als je denkt richting therapie, maar ook voor wetenschappelijk onderzoek en het testen van medicijnen." De stamcellen die de onderzoekers gebruiken zijn afkomstig uit rest materiaal van openhartoperaties en worden nadat ze zijn geïso leerd, vermenigvuldigd in het labo ratorium. De onderzoekers laten cellen vervolgens ontwikkelen tot volwaardige hartspiercellen die rit misch samentrekken, gevoelig zijn voor elektrische activiteit en reage ren op adrenaline. Onderzoekers zijn er eerder in ge slaagd van stamcellen hartspiercel len te maken, maar dat lukte nooit zonder daarbij ook gebruik te ma ken van hartspiercellen van pasge boren muizen of ratten. De nieu we techniek maakt de inzet van embryonale stamcellen voor het re pareren van harten overbodig. amsterdam - Vandaag begint een groot bevolkingsonderzoek naar chlamydia. De komende drie jaar krijgen 630.000 jongeren tot 29 jaar in Amsterdam, Rotterdam en Zuid-Limburg een oproep om zichzelf te testen op deze seksueel overdraagbare aandoening (soa). Via internet kunnen zij een test pakket aanvragen en zelf thuis een urine- of slijmmonster nemen. De uitslag krijgen zij per e-mail. Jan van Bergen is coördinator van het onderzoek. Waarom nu dit onderzoek „Chlamydia is de meest voorko mende soa. Per jaar ontstaan zes tigduizend nieuwe besmettingen. De afgelopen tien jaar neemt het aantal gevonden chlamydia-infec- ties sterk toe. Dat komt deels door dat meer wordt getest, maar moge lijk zijn er ook echt meer infecties. We doen deze grote screening om de ziekte vroegtijdig te ontdekken en om verdere verspreiding tegen te gaan. Onderzoek in 2003 wees uit dat 2,3 procent van de seksueel actieve jongeren chlamydia heeft. In de grote steden is dat 3,2 pro cent." Chlamydia is toch niet zo gevaar lijk? „Dat klopt. De meeste infecties gaan over als je er niets aan doet, maar dat geldt ook voor een long ontsteking. Een aantal mensen ont wikkelt echter wel degelijk compli caties. De infectie kan bij vrouwen opstijgen naar de eileiders en daar littekens veroorzaken. Het ver groot de kans op buitenbaarmoe- derlijke zwangerschappen en on vruchtbaarheid. Elk jaar worden in Nederland ongeveer duizend 'Zo'n duizend vrouwen per jaar worden onvruchtbaar door chlamydia' vrouwen onvruchtbaar door chlamydia. Een zwangere vrouw met chlamydia kan de infectie tij dens de bevalling doorgeven aan haar baby. De baby kan een oog- of longontsteking krijgen. Bij man nen kan de infectie een ontsteking aan de prostaat en bijbal veroorza ken. Chlamydia kan gemakkelijk met antibiotica worden behan deld." Hoe merk je dat je chlamydia hebt? „De bijnaam van chlamydia is 'de sluiper', want je hebt veel minder verschijnselen dan bij gonorroe, 'de druiper'. Mannen kunnen een pijnlijk branderig gevoel krijgen bij het plassen en een soort afschei ding. Vrouwen kunnen meer af scheiding krijgen en tussentijds bloedverlies." Kun je ook zonder dat je een oproep krijgt meedoen aan het onderzoek? „Nee. Als je klachten hebt kun je naar je huisarts of een soa-cen- trum in de buurt. Op internet staan ook sneltesten, maar die zijn een stuk minder betrouwbaar dan de testen die wij gebruiken, dus dat kun je beter niet doen. We ma ken een uitzondering voor part ners van jongeren die besmet blij ken te zijn. Binnen het onderzoek bestaat bij wijze van experiment de mogelijkheid om anoniem en per e-mail een waarschuwingska- art naar partners te sturen. Het is belangrijk die te waarschuwen, an ders krijg je 'pingponginfecties' en blijft het virus over en weer gaan tussen partners." www.chlamydiatest.nl J/WeL J vA/E- MA Ar2— WE- I20&NJ •z^lfU \JPihJ AlïtU, Er*, M IKS~ /vtEEie AAki den haag - Bij geen enkele bots test wordt rekening gehouden met fietsers. Daarom liet de Fietsers bond door TNO onderzoeken hoe na een verkeersongeval letsel bij fietsers kan worden verminderd. De oplossing blijkt een extra air bag, die van onder de motorkap als een soort parachute naar bui ten piept en een zachte landing biedt. Volgens TNO zou zo'n air bag jaarlijks in Nederland zorgen voor zestig minder dodelijke slachtoffers en honderdvijftig min der zwaargewonden. kampen - Er klinken geen sirenes op de eerste maandag van mei. Dat is namelijk de 5e en dat is Be vrijdingsdag, een nationale feest dag. Dat meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren. De sirenes klinken elke eerste maandag van de maand 's mid dags om twaalf uur gedurende 1 minuut en 26 seconden. Deze test gaat op nationale feestdagen niet door. Ook bij gelegenheden dat het geluid evenmin gepast is, zoals staatsbegrafenissen, klinken de si renes niet. Amsterdam - Wie zich zondag al druk maakt over de naderende werkweek, is niet de enige. Drie kwart van de Nederlandse werkne mers ligt zondag wakker van de nieuwe week. Dat bleek gisteren uit onderzoek onder 25.000 werk nemers in dertien landen, uitge voerd door Monster Worldwide, de moederorganisatie van Monster- board.nl. Niet in slaap kunnen val len in de nacht van zondag op maandag is voor één op de drie Nederlanders zelfs een wekelijks te rugkerend probleem. londen - De radicaalislamitische Taliban-beweging stelt dat de aan slag met een bermbom die vrijdag twee Nederlandse militairen het le ven kostte, een reactie was op de anti-Koranfilm Fitna van PW-par- lementariër Geert Wilders. Dat heeft een particuliere Amerikaan se waarnemingsdienst voor terro ristische activiteiten gemeld. De aanval was 'één van een reeks mis sies die gepland staan om wraak te nemen op de beledigende film', al dus een Arabische verklaring op de website van de Taliban. eindhoven - Een plastisch chirurg uit Helvoirt heeft zich gisteren voor de tweede keer moeten ver antwoorden bij het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheids zorg in Eindhoven wegens een sterfgeval kort na een cosmetische ingreep. De 37-jarige patiënte over leed kort na de operatie aan een zeldzame infectie. Haar echtge noot meent dat de chirurg zijn vrouw niet heeft gewezen op de ri sico's van de buikwandcorrectie. Het tuchtcollege doet op 4 juni uit spraak. den haag - De winnaar van de Prijs der Nederlandse Letteren ont vangt voortaan 40.000 euro. Daar naast wordt 20.000 euro besteed aan activiteiten ter promotie van de laureaat en zijn werk. Dat heeft comité van ministers van de Nederlandse Taalunie beslo ten. De laureaat van de Prijs der Neder landse Letteren ontving tot nu toe 16.000 euro. Jeroen Brouwers, aan wie de prijs vorig jaar was toege kend, weigerde omdat hij het be drag te laag vond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4