Zeeland moet politie kunnen vertrouwen Aangifte geboorte kan toch op 2 mei Zwijgrecht Vlissinger wil niet naar cel Veel aardige reacties bij het werken op straat Gemeentehuizen even open of bereikbaar via speciaal piketnummer. PZC Dinsdag 22 april 2008 I 3 in een werkelijkheid vol met indi vidualistische, veeleisende en mon dige burgers, die vragen om een politie die actiefis en hen tegelijk met rust laat. Hij waarschuwde de nieuwelingen dat de werkelijkheid op straat heel wat anders is dan de wetgever heeft voorzien. „Burgers die je uit schelden of slaan, soms psycho tisch zijn, soms wapens gebruiken, aan drugs of alcohol verslaafd zijn of onze taal en cultuur niet ken nen. Dat is geen wereld van welwil lende, loyale burgers en ook niet de maakbare werkelijkheid die sommigen voor ogen staat." Deson danks is het volgens Goudswaard geen enkel probleem om nieuwe agenten te werven. „Ze staan in de rij", zei hij na afloop van de plech tigheid in het Middelburgse stad huis. Als gekeken wordt naar de verhouding man- vrouw lukt het de Zeeuwse politie erg goed om een evenwichtig personeelsbe stand op te bouwen. Agenten van allochtone afkomst zijn echter nog steeds een zeldzaamheid. Een plechtig moment bij de installatie van nieuwe agenten: het Wilhelmus klinkt. door Marcel Modde GOES - De Zeeuwse gemeenten hebben maatregelen genomen om volgende week, tijdens het blok verplichte vrije (feest)dagen, toch de aangiften van geboorten te kun nen opnemen. Dat varieert van het instellen van een piketnummer op vrijdag 2 mei tot een beperkte openstelling van de afdeling burgerzaken in de och tend. Het ministerie van Volksge zondheid heeft daartoe landelijk opgeroepen, omdat anders de ui terste termijn waarbinnen baby's een hielprik moeten ondergaan, wordt overschreden. Met een hiel prik kunnen in de eerste week na de geboorte levensbedreigende maar nog behandelbare aandoe ningen worden opgespoord. De gemeentehuizen zijn van 30 april tot en met 5 mei dicht, wat dus kan betekenen dat ouders pas op de zevende levensdag van hun kind aangifte zouden kunnen doen. Aanvankelijk leek het er maandag op dat alleen Reimerswaal de op roep van het ministerie naast zich neer wilde leggen. Volgens een woordvoerster is een termijn van tien dagen na de geboorte niet on gebruikelijk en melden bovendien ook kraamhulpen het kind aan bij de entadministratie. Regiomana ger Gida Groenenberg van het www.zeelanddanhangwagens.nl 0118-613659 Voor ze werd aangenomen bij de politie volgde Rianne Schutte een opleiding dierenverzorging. De ervaring die ze daar opdeed wil ze in haar werk gebruiken. De 21-ja rige Vlissingse ziet zichzelf al als hondengeleider bij de Zeeuwse politie. Samen met een politiehond op pad om het spoor van een verdachte te volgen of om joe lend publiek op afstand te houden zodat haar collega's hun werk kunnen doen. Ze weet dat ze als hondengelei der vaak het weekeinde zal moeten werken. Maar dat vindt ze niet erg. „Daar kies je immers voor." Schutte zit vandaag weer op de politieschool. De afgelo pen drie maanden werkte ze mee als beginnend agent in Terneuzen. Leuk werk, zegt ze. En het viel haar op dat ze veel aardige reacties kreeg van mensen tijdens haar inzet bij verschillende evenementen. Zware klus sen heeft ze nog niet gehad. „Dat komt later." Op de vraag of de komende drie maanden school niet saai zullen zijn in vergelijking tot het straatwerk in Ter- neuzen, moet ze lachen. „Waarschijnlijk wel", zegt ze spontaan. Fout antwoord, roepen haar collega-scholie ren in koor. Na even nadenken zegt ze dan ook dat ze op de opleiding ook wel spannende dingen doet, zoals de schietlessen. Schutte kiest voor de politie omdat ze het leuk werk vindt. Het persoonlijk contact, de afwisseling, het onge wisse zijn aspecten die haar aantrekken. COMMENTAAR De Hoge Raad heeft de lastige taak om een goede nieuwe balans te vinden tussen het belang van het medisch beroepsgeheim en van waarheidsvinding door justitie. Het gaat om het uitzoeken van missers in het Erasmus Medisch Centrum te Rotterdam. Het Openbaar Ministerie wil een strafrechtelijk onderzoek beginnen, omdat nabestaanden artsen verdenken van verwijtbare fouten. Maar het ziekenhuis vindt dat er onvoldoende aanleiding is. Het Erasmus gebruikt daarbij onder meer het argument dat de verdenking niet op medische dossiers berust. Dat is zwak, want juist die gegevens schermt het ziekenhuis zelf af Artsen en instellingen hechten terecht veel waarde aan de vertrouwensrelatie met hun patiënten. Het medisch beroepsgeheim is een voorwaarde voor goede zorg. Het zwijgrecht is echter vooral bedoeld om patiënten te beschermen. En zeker niet om verdachte artsen uit de wind te houden. Het lijkt dus verstandig om de regels wat te versoepelen. De Hoge Raad zal echter wel moeten vermijden dat zijn uitspraak straks elke gefrustreerde zorgconsument houvast geeft om artsen, verpleegkundigen of de instellingen waar ze werken te achtervolgen met onzinnige strafrechtelijke procedures en schadeclaims. foto's Lex de Meester Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) schrok van die mededeling en besloot direct contact op te nemen om de ge meente op andere gedachten te brengen. Met als resultaat dat ook Reimerswaal later op de dag liet weten Burgerzaken vrijdagoch tend open te houden. Noord-Beveland houdt de deur nog wel dicht, omdat daar geen thuisbevallingen meer worden ge daan. Goes neemt in dit verband ook op 2 mei de honneurs waar. DEN HAAG - -Een 20-jarige Vlissin ger die is veroordeeld tot tien we ken celstraf wegens bezit van een pistool en diefstal van een scooter wil niet naar de cel. Zijn advocaat E. Smit pleitte gisteren in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof voor een werkstraf. De Vlissinger zou zijn leven hebben gebeterd en zich bezighouden met de zorg voor een invalide vriend. Een ver blijf in de gevangenis zou de goe de voornemens doorkruisen.Hof- aanklager J. van Krieken was ech ter niet te vermurwen en eiste ook tien weken celstraf. Hij wees erop dat de man al eerder wegens dief stal is veroordeeld tot een werk straf. Omdat hij die niet uitvoerde, kreeg hij jeugddetentie. De Vlissinger heeft bekend dat hij het wapen bewaarde voor een vriend. Hij liep tegen de lamp toen hij in het park op bomen aan het schieten was. Uitspraak volgt volgende week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3