Zeeland De rechtsstaat Opcenten brengen 28,5 miljoen op Kolder PZC 2 I Dinsdag 22 april 2008 PZC een zaak betrokken De krant 5 weken voor 15 euro! Heffing per voertuig in Zeeland stijgt dit jaar naar 155 euro. Ik wil werk doen dat voldoening geeft In Zeeland ben je van A tot Z bij iJt- Eindelijk is het dan zover. De temperatuur begint lichtjes te stijgen, de lamskoteletjes staan in de wei en het regent zachte roze en witte bloesems in mijn tuin. Het seizoen dat in maart heet te beginnen, klopt half april zachtjes aan de deur. De eerste lentebloeiers zijn al bijna uitge bloeid. Lente. De jonge kitten weet ook dat het in dit seizoen buiten te doen is. Ze probeert zich 's avonds luid mauwend door de deurpost heen te werken. Met boze gele ogen kijkt ze me aan: „Waarom niet?" „Omdat jij eerst nog een kleine operatie moet." Alsof ze het begrijpt loopt ze vervolgens naar de eetkamer en begint papieren van de tafel te Aslaan. Ze gedraagt zich zoals al- Als men iets onzmnigs leen een Juber |at kan mens of vraagt, blijft U kat maakt in dit geval weinig uit. Maar ik ben al getraind in het ne- waarschijnlijk beleefd geren van pubers. Bovendien kan ik deze ongegeneerd in haar nekvel grijpen. Dan is het rustig, ze geeft zich over en laat me even met rust. Met het kind wordt dat moeilijker. Helaas. Het zou wel eenvou dig zijn als je ze, zoals moederpoes dat doet, kon oppakken als het je niet zint. Maar wij zijn een verbale soort en dus moet al les besproken worden. „Geen zin", „Duuuuh", „Maar", „Mam, kan jij even?", „Straks", „Dat is niet mijn beurt", „Oh, dat is niet eerlijk". Gek word ik er af en toe van. Maar weet u, wat het ergste is? Ik ben stiekem jaloers op haar. Wie zou nu niet eens een keer het kleed van de vreselijk ver antwoordelijke ouder, baas of medewerker willen afleggen. Als men u iets onzinnigs vraagt of met een onzalig idee bij u komt, blijft u waarschijnlijk beleefd. Zou het niet heerlijk zijn om voor één keer met een on geïnteresseerde blik te antwoorden: „Ja duuuh, da's echt stom." COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 HHHRSHHBHHIiHHHBHIHBHHRSHIIHK Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Integriteit, integriteit en nog eens integriteit. Korpsbeheerder Koos Schouwenaar en korpschef Fup Goudswaard benadrukten gisteren tijdens de installatie van een aantal nieuwe agenten dat de Zeeuwse politie vóór alles 'strikt integer moet zijn'. door Emile Calon "W" aarlijks moet korpschef Fup I Goudswaard twee tot drie agenten uit het Zeeuwse poli- I tiekorps voordragen voor ont- J slag omdat ze handelden in strijd met de integriteitsre- gels. Ze lekten informatie of stel den een vals proces-verbaal op. Het zijn niet te tolereren overtre dingen, benadrukte de hoofdcom missaris gisteren tijdens de offi ciële installatie van een aantal nieu we agenten. „De rechtsstaat moet erop kunnen vertrouwen dat de politie integer is." Ook korpsbeheerder Koos Schou wenaar drukte de nieuwe agenten op het hart dat strikte integriteit en onbesproken gedrag de absolu te eisen zijn. „Ook in uw vrije tijd." De hoofdcommissaris sloot zich daarbij aan: „Eigenlijk ben je wat integriteit betreft dag en nacht politiemens, altijd een voorbeeld." Goudswaard hield nieuwe korpsle den voor dat ze moeten overleven Richard Bol draagt al heel wat jaren het politie-uniform. De 37-jarige brigadier uit Sirjansland stapte gisteren of ficieel over van het Rotterdamse korps naar dat van Zee land. Een bewuste keuze, zegt hij. Hij kiest voor de bre de inzet. Dat is in een kleiner korps mogelijk. In Rotter dam zijn immers zoveel specialisten dat je als agent al heel snel een zaak moet overdragen aan de recherche. In het Zeeuwse ben je meestal van A tot Z bij een zaak betrokken, vertelt hij. Bol werkt sinds drie weken op Tholen. De afgelopen we ken viel hem al op hoe druk de politie het daar heeft. Zijn oud-collega's uit het Rotterdamse zouden volgens hem versteld staan van die werkdruk. Die leven volgens hem nog met het idee dat er op Tholen en in de rest van Zeeland niets te doen is. Qua arrestaties is het op Tholen inderdaad rustiger dan in Rotterdam. In de ha venstad deed hij op een dag soms wel vijf verschillende arrestaties. „Dat zal hier niet zo snel gebeuren." Naast Bol kozen gisteren nog twee andere 'Rotterdam mers' voor het Zeeuwse korps. Korpschef Fup Gouds waard staat niet te kijken van die overstap. Het zijn vol gens hem veelal agenten die al langer in Zeeland wonen en na een aantal jaren 'Randstad' kiezen voor werken dichter bij huis. Ook de brede inzet speelt een belangrij ke rol bij de overstap. En niet te vergeten de prettigere leefomgeving, aldus de hoofdcommissaris. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend" een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening 0e PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, in het colofon treft u nadere informatie door Marcel Modde GOES - Nederlanders betalen op dit moment twee keer zoveel op centen motorrijtuigenbelasting dan in het jaar 2000. Ook in Zee land is de heffing dit jaar opnieuw gestegen, tot een bedrag van 155 euro per voertuig. Opcenten vormen voor provincies de belangrijkste inkomstenbron en worden berekend als een vast percentage over de hoofdsom van de motorrijtuigenbelasting die het Rijk oplegt. De hoogte van deze heffing is afhankelijk van het ge wicht van het voertuig en het type brandstof dat wordt gebruikt. In totaal brengen eigenaren van au to's en motoren dit jaar langs deze weg 1,3 miljard euro in kas, zo maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend. Acht jaar geleden lag dat bedrag nog op ruim 600 miljoen euro. Het CBS begroot de inkomsten van de pro vincie Zeeland op 28,5 miljoen eu ro, bijna twee miljoen meer dan in 2007. Zuid-Holland is de duurste provin cie als het gaat om opcenten. De gemiddelde voertuigbezitter is er 192 euro kwijt. Zeeland zit met 155 euro (zeven meer dan vorig jaar) nog onder het landelijk gemiddel de van 168 euro. De provincies be palen zelf de hoogte van de opcen ten. Met de opbrengst betalen ze investeringen in wegen, natuur, cultuur en recreatie. Zeeland was lang één van de duurste regio's. Echte maatschappelijke problemen interesseren haar veel meer dan de schommelingen van de beurskoersen van een of andere multinational. De 28-jarige Marjolein Coppoolse kiest daarom voor werken bij de politie. De Middelburgse, geboren en opgegroeid in Groede, werkte na haar heao-opleiding tot voor kort bij een bank. Dat werk bevredigde niet. „Ik wilde het niet nog bijna veertig jaar doen." Om die reden volgt ze nu een versnelde masteropleiding en hoopt over twee jaar bij de recherche van de Zeeuwse politie aan de slag te gaan. Waarschijnlijk als financieel deskundige. Maar het kan ook zijn dat de korpsleiding haar na het afronden van haar studie op een ander deelterrein binnen de re cherche inzet. Ze ziet om haar heen ook tal van anderen een switch maken van het puur commerciële bedrijfsleven naar in stellingen die wat doen op maatschappelijk vlak. Coppoolse beseft dat het werk van een agent veel meer aan regels is gebonden dan dat van een bankmedewer ker. Dat is voor haar juist ook de uitdaging, vertelt ze. Financieel heeft ze na haar overstap van de bankwereld naar de politie flink moeten inleveren, bekent ze zon der terughoudendheid. En de financiële vooruitzichten zijn ook minder. Maar dat deert haar niet. „Ik wil graag maatschappelijk bezig zijn. Met nadruk: „Ik wil werk doen dat voldoening geeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2