Zeeland fabriek Sas onzeker voor gemaal bij Bouw Verbouwings uitverkoop Nu: Op de nieuwe *ê{\q/ voorjaars/zomercollectie IU /O Dierenbescherming heeft felle kritiek op aanpak van teken imker bouwt Lot van eeuwenoude een warme stal voor bijenvolk kogge nog ongewis Eerste pijler onder het Biopark in de Kanaalzone valt weg. Sint-Maartensdijk Vlamingen zoeken al jaren naar presentatie oud scheepswrak. Afdeling Noord- en Midden Zeeland tegen afschieten damherten. korting Bij aankoop van 0* CO/ 2 stuks of meer ZD /O korting Asperges in de hoofdrol WPZC Dinsdag 22 april 2008 25 door Conny van Cremberghe SAS VAN CENT - De bouw van een tweede generatie bio-ethanolfa- briek in Sas van Gent is vrijwel ze ker van de baan. De beslissing over de nieuwbouw is door de lei ding van Nedalco voor een tweede keer opgeschort. Eerst tot deze maand, nu tot na de zomer. Wethouder Adhemar van Waes (economie) van de gemeente Ter- neuzen rekent niet meer op een nieuwe Nedalco-vestiging. „Het be drijf was al geruime tijd negatief gestemd. Enerzijds omdat het kabi net weigerde met extra subsidie voor de productie van deze brand stoffen over de brug te komen, an derzijds omdat de prijzen voor tar we, maïs en andere grondstoffen zo hoog zijn, dat het weinig renda bel is om biobrandstoffen te ma ken. Als de nieuwbouw definitief van de baan zou zijn, is dat jam mer, maar niet onoverkomelijk." De bouw van de tweede generatie biobrandstoffabriek in Sas van Gent zou van Nedalco een investe ring eisen van 150 miljoen euro. Het bedrijf had gerekend op een rijkssubsidie van veertig miljoen euro, maar het kabinet wilde niet meer dan 11,6 miljoen euro bijspij keren. Het restant moest het be drijf maar bijeen vissen in Brussel, Middelburg en Terneuzen. Die vis- expeditie heeft weinig opgeleverd. Ook een intensieve lobby in Den Haag leverde tot nu toe weinig op. Reden voor het bedrijf om de voorgenomen investeringsbeslis sing nogmaals op te schorten. Tus sentijds onderzoekt Nedalco se rieus om in het buitenland (Man chester en Heilbronn) biobrand- stoffabrieken te gaan bouwen. In eerste instantie leek de Nedal- co-fabriek een sleutelpositie in te gaan nemen in het Biopark Ter- I** Het kabinet loopt niet warm voor biobrandstoffen en het ver strekken van subsidies. De bouw van een Nedalco-fabriek in Sas van Gent lijkt nu van de baan. neuzen-verhaal. De fabriek zou warmte en CO2 gaan leveren aan het nog te bouwen glastuinbouw- complex in de Kanaalzone. Dat verhaal is inmiddels achterhaald. Van Waes: „Gelukkig kunnen we nu met WarmCo, een joint ventu re van Yara, Zeeland Seaports en andere partijen, de glastuinbouw bedienen. Daar hebben we Nedal co niet voor nodig. Het mogelijk niet doorgaan van de nieuwe fa briek is wel jammer voor de ont wikkelingen bij Sas van Gent. Met Cargill hadden we een belangrijke agro-cluster kunnen vormen, maar dat lijkt nu geen haalbare kaart." Biopark Terneuzen zou in totaal tweeduizend banen opleve ren, daar kunnen er nu 325 van af SINT-MAARTENSDIJK - Waterschap Zeeuwse Eilanden trekt 1,2 mil joen euro uit voor een grote op knapbeurt van gemaal De Noord bij Sint-Maartensdijk. Zo ongeveer alles aan het gemaal wordt vervangen of vernieuwd met als doel het vergroten van de capaciteit. Het gemaal kan vanaf september 525 kubieke meter wa ter per minuut afvoeren. Om dat te bereiken gaan de drie pompen één voor één in de revisie. De elek trische installatie en de krooshek- reiniger worden vervangen. Giste ren is de eerste pomp drooggezet. Het gemaal zorgt ervoor dat over tollig polderwater uit de gebieden rond Stavenisse wordt gepompt. ZIERIKZEE - Chefkok Ernest de Jonge van horecagroot- van de asperge-amusewedstrijd. De tweede plaats was handel ISPC in Breda heeft gistermiddag met zijn asper- gisteren voor Jacco Prins, van het Holiday Inn op Schip- gecocktail de amusewedstrijd in restaurant De Zeeland- hol (foto) en derde werd het koksduo Ruud en John van brug in Zierikzee gewonnen. Het was de vierde editie Hostellerie Schuddebeurs. foto Dirk-jan Cjeltema door Harmen van der Werf HOEDEKENSKERKE - Aan de Zondag- weg tussen Hoedekenskerke en 's-Gravenpolder komt een bijen stal. Bas Vroonland uit Middel burg wil er acht a tien bijenkasten in onderbrengen. De benaming 'bijenstal' doet aan iets groots denken, maar dat wordt het gebouw zeker niet. Vroonland is amateur-imker. „Je kunt bijen kasten beter niet in weer en wind laten staan. Het wordt er vochtig onder en dan wordt het vanzelf een slakkenkwekerij. Binnen staan de kasten lekker droog en warm, ideaal voor bijen." Aan de Noldijk bij Ovezande heeft Vroonland al een bijenstal bij een fruitteler. Die is echter te klein in de tijd dat bijen uitzwermen. Een aantal kasten moet dan toch bui ten staan. Vroonland wil ook lie ver twee locaties om volken te kun nen verplaatsen. „Zes kilometer moeten die uit elkaar liggen. An ders gaan de bijen terug." door Wout Bareman DOEL - Het gaat om een stukje we relderfgoed. Maar bijna acht jaar na de vondst van het bijna gave wrak van de kogge uit 1325, in sep tember 2000 bij graafwerkzaamhe den voor het Deurganckdok bij Doel, is er nog steeds geen bestem ming voor gevonden. Het gaat om het oudste exemplaar ooit in Euro pa aangetroffen. De resten zijn op geborgen in 34 containers, gevuld met leidingwater en blijken goed geconserveerd. Het gemeentebestuur van Beveren en de Vlaamse regering breken zich nu al jaren het hoofd over een goede presentatie van het scheepswrak aan het publiek. Een wetenschappelijke studie en reini ging van de restanten vergt nog eens drie jaar en dat kan alleen in een speciale omgeving, zoals het waterbouwkundige laboratorium in Borgerhout. Vlaams minister Dirk Van Mechelen erkent het be lang van de vondst en denkt aan een reizende expositie langs de Eu ropese Hanzesteden. De open da gen, direct na de vondsten, trok ken duizenden bezoekers; dus be langstelling is er zeker. De museumwerf in Baasrode heeft ooit belangstelling getoond, maar Beveren heeft inmiddels bijna een half miljoen euro gereserveerd voor huisvesting van de vondst. Nog voor de zomer wordt een be sluit genomen over de toekomst van de historische kogge. Dan wordt duidelijk of het stuk erfgoed gaat rondreizen of definitief in Be veren blijft. I** Nog voor de zomer wordt een be- sluit genomen over de toekomst van de historische kogge. Dan wordt duidelijk of het stuk erf goed wel of niet gaat rondreizen. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De dierenbe scherming Noord- en Midden-Zee land is boos op de gemeente Schouwen-Duiveland. Het feit dat de gemeente - onder meer in het kader van de bestrijding van teken - met de provincie wil praten over regulering van het aantal damher ten, is de dierenbeschermers in het verkeerde keelgat geschoten. „De dierenbescherming betreurt het zeer dat de gemeente een der gelijke uitspraak doet en de provin cie aanspoort tot zo'n drastische maatregel. Wij spreken de hoop uit dat de gemeente haar oorspron kelijke voorstel intrekt." Wethou der Gilles Houtekamer reageert verbaasd op de - in zijn ogen - vol strekt onterechte kritiek. „Ik kan er met de pet niet bij dat de dieren bescherming nu met deze reactie komt", aldus de wethouder. Hij legt uit dat de door de gemeente gewenste regulering niet alleen met het tekenprobleem maar ook met verkeersveiligheid te maken heeft. In de kop van Schouwen lo pen veel meer damherten rond dan waarvoor - qua leefgebied - ei genlijk plaats is. Gevolg is dat die ren buiten hun directe leefomge ving op zoek gaan naar voedsel. Dat levert ernstig gevaar op voor de verkeersveiligheid. Bovendien beschouwt de gemeente het dam hert als verspreider van teken. Dat alles bij elkaar is reden voor Schou wen-Duiveland om bij de provin cie aan te dringen op maatregelen. „En daarmee blijven wij volstrekt binnen de normen van de wet." Over de rol van het damhert met betrekking tot de teek verschillen de gemeente en de dierenbescher ming van mening. De gemeente houdt het erop dat er onvoldoen de bewijs is dat afschot van dam herten leidt tot afname van het te kenbestand. Volgens de dierenbe scherming werkt afschieten zelfs averrechts en zouden hoefdieren als damherten de verspreiding van de ziekte van Lyme - veroorzaakt door besmette teken juist inper ken. De dierenbescherming is boos op de gemeente Schouwen-Dui veland omdat die met de provin cie wil praten over regulering van het aantal damherten. Diverse merken zoals: Burberry, Moschino cheapandchic, Armani Jeans, Bogner, Brunello Cucinelli, Escada, Hogan, Tod's, Van Laack, Allegri e.v.a. DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27