Zeeland 'Nieuw onderzoek naar ziekenhuizen' moeilijk Sluiting Sixty Two Peuters wennen vast aan schoolroutine RAVENSTEIN 22 1 Dinsdag 22 april 2008 PZCW Ravenstein is de enige school in Zeeland met klas voor driejarigen. Walcherse fracties: belang patiënt niet zwaar genoeg gewogen. Thema-voorstellingen Oefening Kweekt Kunst Musical door leerlingen van de muziekschool In vergelijkbare zaak in Vlissingen was sluiting van shop onterecht. Gratis kookles voor Vlissingse kinderen Snorfietser betrapt met te veel drank op Opening De Fonteyne gaat niet door op 9 mei Wietkwekerijen ontmanteld Als de peuters rorid juf Ria spelen met namaaketen, krijgt de juf de ren aan het praten over wat ze op hun brood kunnen doen. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek VLISSINGEN - „Wat voor dier is dit? Goed zo, een kip. En wat heeft de kip? Klopt, een kuiken. We gaan vandaag het liedje zingen van 'De kip is zo blij'. Wie wil de kip zijn? En wie wil het kuiken zijn? Jij? Kruip dan maar in dat grote ei." Veertien peuters zitten op hun stoeltje in een kring en luisteren naar de instructies van juf Janny en juf Ria. Het zijn de kinderen van de zogenoemde voorschool. Drie jaar oud zijn ze en ze komen vier ochtenden in de week naar de Ravensteinschool om zich spelen derwijs voor te bereiden op de overgang naar groep 1. De Raven- 'Soms pinken ook wij een traantje weg als zo'n kind dan naar groep 1 gaat' steinschool is de enige school in Zeeland met een voorschool. „Deze kinderen zijn bijna allemaal van buitenlandse afkomst. Toen we nog geen voorschool hadden, kwamen ze op hun vierde voor het eerst naar school. Meteen in groep zeggen Janny Cevaal en Ria Tramper. „Een deel van de kin deren was het eerste halfjaar volle dig onaanspreekbaar. Ze begrepen het Nederlands slecht en snapten ook de dagelijkse routine en ge bruiken niet. En als het al moeite kost om uit te leggen wat de toilet ketting is, begrijp je ook wat een moeite het kost om de gewone les stof over te brengen. De kinderen hadden veelal meteen een leerach- terstand." Zeven jaar geleden kwam er van uit het Rijk geld vrij voor een proef met een peutergroep. Het sloeg direct aan en inmiddels is de voorschool niet meer weg te den ken. Het is een vaste klas. De kin deren zitten er elke dag in dezelfde samenstelling. Op de voorschool worden de peuters op hun gemak gesteld, ze krijgen er het vertrou wen van de leerkrachten en klasge nootjes, ze wennen aan de school routine en lopen de taalachter stand in. De school werkt met de lesmetho de Piramide en is daarin de enige in Zeeland. Het belangrijkste doel van Piramide is kinderen spelen derwijs aan het praten te krijgen. Daarvoor worden in de klas alle daagse situaties nagebootst en wor den de kinderen aangespoord om alles wat ze doen, te benoemen. Om de twee of drie weken wordt er gewerkt rond een ander thema. Deze keer is dat de lente. De woor den die de kinderen voor dit pro ject leren, komen in groep 1 in de Lenteweek weer terug, maar dan aangevuld met nieuwe woorden. Na het liedje over de kip mogen de kinderen even spelen. Een aan tal peuters is rond juf Ria in de weer met koekenpannetjes, bestek en namaak-eten. Juf Ria grijpt de situatie aan om de kinderen te la ten vertellen. „Wat doe je op jouw boterham", vraagt ze. „Een eitje? Jam kan ook ja. Wat kan er nog meer op de boterham? Oh, krijg ik van jou een stukje kaas? Dank jewel. Maar heb je voor mij dan ook een mes?" „Het zijn verschrikkelijk slimme kinderen. Ze zijn bijna allemaal tweetalig", zegt juf Janny terwijl ze vertederd naar de peuters kijkt. „Twee keer per jaar nemen wij de kinderen een taaltoets af Aan de score kunnen we aflezen welke kinderen extra aandacht nodig hebben. En als we dan na een jaar zien dat die kinderen van heel ver gekomen zijn en hun achterstan den een flink stuk hebben ingelo pen, zijn we zo trots op ze. Soms moeten ook wij een traantje weg pinken als zo'n kind dan naar groep gaat. Want wat wij willen, is dat deze kinderen een eerlijke kans krijgen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een nieuw onafhan kelijk onderzoek is nodig om te kunnen beslissen over de toe komst van de ziekenhuizen boven de Westerschelde. Dat staat in een gezamenlijke mo tie van alle fracties in de drie Wal cherse gemeenteraden. De zieken huisbesturen hebben financiële motieven te zwaar laten meewe gen bij hun besluit om een hoofd ziekenhuis in Goes te bouwen, vin den de raden. De ziekenhuizen hebben te weinig oog voor het be lang van de patiënt. In Middelburg werd gisteravond deze motie aangenomen. Als dat in Vlissingen en Veere donderdag WESTKAPELLE - Omdat Muziekvere niging Oefening Kweekt Kunst dit jaar honderd jaar bestaat, houdt ze samen met leerlingen van basis scholen de Lichtbloei en de Licht straal uit Westkapelle twee voor stellingen met het thema 'slapen'. Op 22 en 24 april van 14.00 tot 15.00 uur in sportzaal de Bellink in Westkapelle. De toegang is gratis. VLISSINGEN - Kinderen van 7, 8 en 9 jaar uit Vlissingen, Middelburg, Arnemuiden, Aagtekerke en Veere voeren de musical 'Het circus' op. De kinderen volgen de lessen Alge mene Muzikale Vorming aan de Zeeuwse muziekschool. De optre dens zijn op woensdag 23 april om 17.00 en om 18.45 uur in het Arse naaltheater in Vlissingen. door Dewi Gigengack MIDDELBURG - De aanhouding van Giel de Kinkelder, eigenaar van cof feeshop Sixty Two in Middelburg, kan voor burgemeester Koos Schouwenaar aanleiding zijn om die zaak aan te pakken en wellicht te sluiten. Het is de vraag of hem dat gaat lukken. De Kinkelder werd afgelopen donderdagavond aangehouden in zijn auto. In de kofferbak lag drie kilo softdrugs. Een burgemeester mag een coffee shop sluiten op grond van de Opiumwet. Bijvoorbeeld als de shop overlast veroorzaakt, ver koopt aan minderjarigen, of als er meer dan 500 gram softdrugs voor radig is. In 2005 maakte burge meester Anneke van Dok van Vlis singen gebruik van die bestuurs dwang door coffeeshop Purple in ook gebeurt, is er dan toch een ge zamenlijk standpunt over de zie kenhuisplannen van de drie Wal cherse gemeenten. Tenzij het voor stel van de Lokale Partij Vlissingen (LPV) het haalt. Die partij wil dat Vlissingen zich hard maakt voor het behoud van het ziekenhuis in Vlissingen. „We ondersteunen de gezamenlij ke motie", zei Wim Hirdes van de LPV gisteren. „Maar we komen ook op voor de bevolking van Vlis singen. Wat in Goes kan, kan in Vlissingen ook: met wat kleine aanpassingen is het ziekenhuis Walcheren op te waarderen. Wij zouden willen dat er niet meteen De drie gemeenten op Walche ren vinden dat er een nieuw onderzoek moet komen naar de toekomst van de ziekenhuizen. VLISSINGEN - Kinderen van zeven tot twaalf jaar uit Vlissingen kun nen gratis meedoen aan een kook les in kookstudio Culi Consult. De rondleiding en workshop zijn op 28 april vanaf 14.00 uur. Opgeven kan op www.vlissin- gen.nl/jong tot en met woensdag 23 april. Er kunnen maximaal 15 kinderen meedoen. VLISSINGEN - Een 52-jarige Vlissing se snorfietser werd zondagavond om half negen in de Paul Kruger- straat in zijn woonplaats betrapt op rijden onder invloed. De man had vier keer de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedronken. Nadat de Vlissinger zijn rijbewijs had ingeleverd, kon hij te voet huiswaarts keren. Vlissingen voor drie maanden te sluiten wegens de onduidelijke be voorrading van de coffeeshop. In het woonhuis van de eigenaar van Purple was achttien kilo soft drugs aangetroffen. De Raad van State oordeelde een maand later dat sluiting niet terecht was. De woning was volgens de Raad van State geen onderdeel van de shop. 'Iemand met een strafblad mag geen vergunning voor een coffeeshop hebben.' Het huis was niet toegankelijk voor publiek en lag bovendien 150 meter van de coffeeshop af Con clusie: er was geen sprake van een overtreding van de gedoogcriteria. Volgens T. Barkhuysen, hoogleraar bestuursrecht aan de Universiteit Leiden, is het de vraag of de Vlis singse zaak genoeg overeenkom sten heeft met de Middelburgse. over nieuwe locaties wordt gespro ken, omdat je dan instemt met de huidige koers van de ziekenhuisbe sturen." „Heel vreemd dat de LPV dit doet", aldus de Vlissingse CDA-fractievoorzitter Marin de Zwarte. „Het is verdeel en heers: laat ze op Walcheren maar ruzie- ën, intussen bouwen we gewoon door aan het ziekenhuis in Goes. We hebben als volksvertegenwoor digers de plicht om verder te kij ken dan onze eigen grenzen. Na tuurlijk is het politiek hartstikke leuk om te roepen dat je een zie kenhuis in je eigen stad overeind wilt houden, maar de mensen in Biggekerke willen ook een goed ziekenhuis. Daarom is nieuwbouw in de Mortiere volgens mij de bes te keuze voor een groot zieken huis, ook omdat die locatie vanuit de Bevelanden goed te bereiken is." VLISSINGEN - De officiële opening van De Fonteyne in Vlissingen op 9 mei gaat niet door. Dat heeft het college samen met de winkeliers vereniging besloten. Het winkel en appartementencomplex wordt pas feestelijk in gebruik genomen als de schadevergoeding voor win keliers is afgewikkeld. Een nieuwe datum is nog niet geprikt. KRUININGEN - In een horecapand op de Markt in Kruiningen is giste ren rond twaalf uur een hennep kwekerij met iets meer dan zeven honderd planten ontmanteld. Een 45-jarige man uit Krabbendijke werd aangehouden. In Axel en Hoofdplaat werden twee kleinere kwekerijen ontdekt. In Axel wer den twee mensen aangehouden. „Zijn de feiten en omstandighe den voldoende vergelijkbaar? Een woonhuis is privé, dat staat los van een coffeeshop. Bij een auto is dat onduidelijker." Gevaarlijker voor De Kinkelder zou een veroordeling zijn. Dit kan voor de gemeente een reden zijn om op te treden, zegt voorlichter Elke Kool van het Openbaar Minis terie. „Iemand met een strafblad mag geen vergunning hebben voor een coffeeshop." Advocaat André Beckers uit Maas tricht, die de eigenaars van coffees hops Roxy en Purple bijstond, twijfelt er niet over: Schouwenaar heeft geen poot om op te staan als hij Sixty Two wil sluiten op basis van de aanhouding. „De drugs zijn niet in de shop gevonden. Ook is een strafblad geen reden voor slui ting. Meer coffeeshophouders heb ben een strafblad. Dat is inherent aan het gedoogbeleid, waarin de overheid de bevoorrading van shops niet goed heeft geregeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24