Buitengebied Meidoorn hét teken van lente Wat is een apostolische zegenprent? Als de temperatuur een beet je aanzet, staan binnenkort de meidoorns weer in hun witte bloemenpracht te pronken. Even zag het er naar uit dat deze karakteris tieke Zeeuwse struik het loodje zou leggen door bac- terievuur en daaraan gekop pelde opruimwoede, maar de meidoorn heeft het over leefd en is op de weg terug. Zeker in de natuurgebieden. PZC Dinsdag 22 april 2008 1 5 Bloeiende meidoorns en fluitekruid in de omgeving van Nisse: de lente is echt begonnen. foto Dirk-Jan Cjeltema door Rinus Antonisse De meidoorn wordt in Zeeland al sinds mensenheugenis aange plant en beheerd. De struik is vooral aanwezig als afscheiding in hagen. Korte tijd - soms al in april, in elk geval in mei - is de meidoorn getooid met een witte bruidssluier van ruikertjes, waarna zich rode vruchten vormen. Een struik vol symboliek, verbonden aan het Germaanse lentefeest begin mei. Een twijg op het huis weert spoken en kwade geesten, de bloesem staat voor liefde en trouw. Eten van meidoornbessen verma gert, thee van de bloesem helpt tegen ho ge bloeddruk. Bloeiende meidoorns zijn hét teken van de lente. Door ruilverkavelingen en de strijd tegen het bacterie- of perenvuur zijn eind vori ge eeuw in Zeeland vele meidoorns opge ruimd. Fruittelers hebben er de pest aan. Inderdaad is de struik onder bepaalde weersomstandigheden gevoelig voor aan tasting, maar de geleerden zijn het er niet over eens of daardoor in boomgaarden pe renvuur wordt veroorzaakt. Nochtans gel den er regels om meidoorns uit de buurt van fruitopstanden te houden. De streek rondom Nisse geldt als het Zeeuwse meidoorngebied bij uitstek. Op het nippertje bleef daar bij een kaalslag veroorzakende ruilverkaveling een heg- gengebied van ongeveer 85 hectare ge spaard. Zo'n tien jaar geleden verkeerde het in slechte toestand. Beheerder Natuur monumenten besloot om het in drie etap pes te herstellen. Belangrijkste onderdeel ervan: nieuwe aanplant van meidoorns, in combinatie met andere inheemse soor ten als vlier, sleedoorn en koebraam. To taal 21.000 struiken, waarvan circa 10.000 meidoorns. Dood en aangetast struweel werd opgeruimd, de waterhuishouding aangepast, de afrasteringen vernieuwd en wandelmogelijkheden verbeterd. Arjen Boon van de beheereenheid Schel de constateert glimmend van genoegen dat het herstelplan vruchten heeft afge worpen. De meidoorn in de Zak van Zuid-Beveland is van de ondergang gered en in volle glorie terug. „In de afgelopen tien jaar heeft het heggengebied een heel ander aanzicht gekregen. De nieuwe aan plant is aangeslagen en we hebben wei nig uitval gehad. Er is een aantal jaren no dig geweest voordat de nieuwe mei doorns zich ontwikkelden, na vijfjaar was er een omslagpunt. Je kunt zeggen dat het een geslaagde facelift is geweest." Het tij zat mee, zegt Boon. Er deden zich geen uitbraken van bacterievuur voor, zo dat de struiken zich onbedreigd konden ontwikkelen. Bovendien is Natuurmonu menten samen met de Stichting Land schapsbeheer Zeeland extra gaan controle ren. „We zitten er meer bovenop, al blijft het gevaar op de loer liggen. Je hebt de weersomstandigheden niet in de hand." Boon noemt het landschappelijk 'ontzet tend belangrijk' dat het heggengebied met de meidoorns weer opgeknapt is. Maar ook voor vogels en bepaalde (klei ne) zoogdieren kwam het herstelplan als een reddende engel. Ze hebben baat bij de terugkeer van de meidoorn. De beheer der geeft aan dat verschillende soorten, zoals heggenmus, kneu en groenling in aantal niet langer dalen maar stijgen. De braamsluiper is terug van weggeweest. Op dinsdag 6 mei is er vanaf 19.00 uur een excursie in het heggengebied. Aanmelden via www.natuurmonumenten.nl of de be heereenheid Schelde 0113-644044. Een biechtstoel is een met deuren of gordijnen af sluitbaar kerk- meubel, bestemd voor het afne men van de biecht. Foto uit besproken boek. door Rinus Antonisse Op 16 mei wordt in de Sint-Willi- brordusbasiliek van Hulst de Zeeuwse openingsmanifestatie van het Jaar van het Religieus Erfgoed gehouden. Het is de start van een omvangrijke reeks activiteiten op tal van plaatsen in de provincie, alle met de bedoeling aandacht te vragen voor de in standhouding van het religieus erfgoed. Dat staat onder druk door ontkerkelij king, fusies van kerkgenootschappen en stijgende onderhoudskosten. Het gaat niet alleen om de gebouwen, maar ook om wat daarin te vinden is en om het vastleggen van verhalen met een religieu ze insteek. Van kerken, synagogen, kloos ters, moskeeën, abdijen en begraafplaat sen kunnen we ons aardig een voorstel ling maken. We weten hoe dit materieel reli-erfgoed eruit ziet, wat de functie er van is. Anders ligt het met de voorwer pen die zich in die gebouwen bevinden. Die hebben nogal eens een benaming waarvan de betekenis onbekend is. Een preekstoel is nog wel duidelijk: een kerkmeubel voor de prediking. Dat het 'dak' boven de preekstoel een klankbord heet, is al veel minder bekend. En wat te denken van een apostolische zegenprent? Een papier met een zegenformule voor een gelovige, afkomstig van de paus. Het komt in het Jaar van het Religieus Erf goed mooi uit - en het is natuurlijk geen toeval - dat kunsthistoricus Mieke van Zanten een lexicon van het religieus erf goed samenstelde. Zeer royaal geïllus treerd en heldere beschrijvingen van ob jecten in godshuizen van alle gezindten. Er komen voorwerpen aan de orde die een rol spelen in de liturgie en in het ker kelijk en kloosterlijk leven. Van schilde rijen, beelden, Avondmaalszilver en gewa den tot minder geloofsgebonden zaken als een stovenkar en zerkenlichter. Ook elementen in de directe omgeving van re ligieuze gebouwen, zoals bijzondere gra ven, worden beschreven. Religieus Erfgoed. Geïllustreerd lexicon. Sa menstelling Mieke van Zanten. Uitgave Walburg Pers, Zutphen. Prijs39,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15