Consument Nieuwe woorden leren met Nintendo SI Daphne Deckers na tien jaar weer bloot Steun ex-vriendjes voor Cameron Diaz Baby Cate Blanchett in de schijnwerpers Micky Hoogendijk in Amerikaanse tv-serie 1 2 Dinsdag 22 april 2008 PZC Een zware toren als mid delpunt van een middel eeuws kasteel, staat er op het schermpje. Het ant woord: een donjon. Het is een van de 20.000 woorden in het nieuwe Nederlandstalige spel My Word Coach, dat gameprodu- cent Ubisoft vorige week voor de Nintendo DS en de Nintendo Wii uitbrengt. Het woordenschatspel volgt de trend van puzzelspellen waarmee spelers aan hersengym nastiek doen. Vorig jaar was zo'n spel, Dr. Kawashima's Brain Trai ning, een van de toppers voor de draagbare Nintendo DS-spelcom- puter. Gameproducenten beseffen dat dit soort spelletjes ook een oudere groep gamers kan aantrek ken, die zich niet aangesproken voelt door bestaande actie- of schietspellen. Puzzelspellen zijn zogeheten 'ca sual games': je speelt ze snel en ge makkelijk tussendoor. Je hoeft geen moeilijke nieuwe vaardighe den aan te leren. My Word Coach is een perfect voorbeeld van zo'n spel. Gamers kunnen hun vocabu laire verbeteren door het dagelijks te spelen. De Nederlandstalige ver sie van My Word Coach is nu be schikbaar voor zowel de draagbare Nintendo DS als de Nintendo Wii, met de afstandsbediening die op bewegingen reageert. My Word Coach heeft verschillen de spelvarianten. De ene keer moe ten ontbrekende letters worden ge schreven met het pennetje van de DS of de afstandsbediening van de Wii, een andere keer verschijnt een woord, waarna de speler de be tekenis moet kiezen uit meerdere opties. Ook is er een Tetris-spel met vallende letterblokken. My Word Coach is volgens Ubisoft ge schikt voor kinderen vanaf 10 jaar. Ook voor hoger opgeleide volwas senen is het spel nog moeilijk ge noeg. Aan het begin wordt elke speler namelijk onderworpen aan een aantal tests, waarna het ni veau wordt ingeschat. „Het wordt je zo lastig gemaakt als je aan kunt", zegt Van den Bosch. Na het succes van games voor hersentraining, ligt nu een nieuwe educatieve game voor alle leeftijden in de winkel: My Word Coach. Dit Nederlandse spel voor Nintendo DS en Wii verbetert de woordenschat van de spelers. door Tonie van Ringelestijn Ubisoft testte het spel afgelopen maand ook onder verschillende groepen journalisten. De redacteu ren van dagbladen bleken over de grootste woordenschat te beschik ken, terwijl redacteuren van vrou wenbladen het slechtst scoorden. Het spel gaat uit van een speeltijd van 20 minuten per dag. In die tijd krijgt de speler 150 nieuwe woor den voor zijn kiezen. Daarvan ont houdt hij gemiddeld vijf nieuwe woorden. Wie op een dag langer speelt, krijgt een mededeling dat het beter is te stoppen. „Hoe meer woorden je ziet, des te sneller vergeet je ze ook weer", zegt Antal van den Bosch, hoogle raar Geheugen, taal en betekenis aan de Universiteit van Tilburg. Hij is een van de Nederlandse en Vlaamse taalwetenschappers die aan My Word Coach meewerkte. „Het is onmogelijk om simpelweg de woorden uit de Engelse versie te vertalen. We moesten helemaal opnieuw beginnen." De onderzoekers stelden de woor denlijst van het spel samen. Dat was geen gemakkelijke klus. De wetenschappers begonnen met een verzameling van 600 miljoen woorden. Daarin zat het Van Dale Woordenboek, maar ook allerlei andere databanken. Daaruit moes ten woorden per moeilijkheids graad worden gerangschikt. My Word Coach kent twintig niveaus. Met behulp van compu termodellen was het eerste schiften goed mogelijk, ver telt Van den Bosch. Het Neder lands kent veel samengestelde woorden, zoals 'journalistenverga dering', die bijna nooit voorko men, maar daarom nog niet direct moeilijk hoeven te zijn. „Daarom kwam er ook nog veel handwerk bij kijken." Ook het filteren van ongewenste woorden, zoals scheldwoorden, ra cistische en gewelddadige termen of merknamen, was veel werk. De computermodellen van de weten schappers konden overigens ook lastige nepwoorden bedenken op basis van veelgemaakte fouten. Die woorden komen ook in het spel voor bij meerkeuzevragen. Leer je echt meer woorden met dit spel? Van den Bosch denkt van wel, omdat het spel meestal woor den in hun context toont. Rijtjes woorden stampen, zoals in de mid delbare schooltijd bij lessen vreem de talen, wordt door dit soort spel len wellicht passé. Een redelijke basiswoordenschat is wel nodig, volgens Van den Bosch. Aan de Engelstalige versie van My Word Coach zou een groot aantal Nederlanders ook veel kunnen hebben. My Word Coach, 30 euro, Nintendo DS en Nintendo Wii. ALLEMENSEN Vanaf morgen liggen er weer naaktfoto's van Daphne Deckers in de winkel. Het 39-jarige ex-model ging tien jaar geleden voor het laatst uit de kleren. Des tijds stond ze in de Playboy, dit maal komen de foto's in het blad Grazia te staan. Het magazi ne maakt een special over de ma nier waarop vrouwen hun lichaam zien. Deckers neemt het op voor de rijpere vrouw. „Vroe ger was je in de ogen van de mo dewereld op je veertigste een brontosaurus. Maar nu zie je dat deze dames met hun charisma (en oké, een beetje botox) de jonge modelletjes uit beeld ve gen. Veertig is écht het nieuwe dertig." Actrice Cameron Diaz kan nog steeds rekenen op haar ex-vriendjes. Justin Timberlake en John Mayer stonden Diaz af gelopen zondag bij tijdens de herdenkingsdienst voor haar overleden vader Emilio. De va der van de actrice stierf vorige week dinsdag. Zijn herdenkings dienst had plaats in de Californi- sche kustplaats Seal Beach. Vol gens het magazine People waren de meeste gasten niet in het zwart gekleed. Een anonieme bron meldde dat veel mensen een Hawaï-shirt droegen en de plechtigheid op een feestje leek. Het zoontje van de Australische actrice Cate Blanchett heeft een week na zijn geboorte al op de rode loper 'gestaan'. Blanchett bracht de kleine Ignatius mee naar de zogenoemde Australia 2020 Summit in Canberra. Dat is een brainstormsessie over de toe komst van Australië. Op de bij eenkomst was ook de Australi sche acteur Hugh Jackman aan wezig. De Nederlandse actrice Micky Hoogendijk heeft een rol in de nieuwe Amerikaanse tv-serie Scarlet. Het gaat voorlopig om een pilot, meldt de site van RTL Boulevard. Hoogendijk is onder meer bekend van rollen in Goe de Tijden Slechte Tijden, Spangen en Blauw Blauw. In de Ameri kaanse serie speelt de Neder landse een materialistische 'ba be' met een supercarrière. Re gisseur David Nuttur is bekend van hits als ER, Lost en X-Files. Micky Hoogendijk foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12