Buitenland 'Critici in Zimbabwe gemarteld' Drie weken soldaat zijn voor Turkije Ali Chemicali in ziekenhuis Hertelling stemmen is begonnen. Kofi Annan hekelt leiders Afrika. Paus bidt op Ground Zero voor slachtoffers 9-11 Geweld in Somalië eist Staatssecretaris België zeker 80 mensenlevens stapt op wegens fraude Nederlandse Turken vervullen in Burdur hun dienstplicht. Zeven leden Harnas bij luchtaanvallen gedood Koeweit krijgt weer ambassade in Irak PZC Maandag 21 april 2008 I 9 HARARE - De partij van de Zimbab waanse president Robert Mugabe, Zanu-PF, heeft martelcentra opge zet waar oppositieleden worden mishandeld, gefolterd en geïntimi deerd. Dat zegt de internationale mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch, die zich baseert op verklaringen van slachtoffers en ooggetuigen. Georgette Gagnon, Afrika-direc- teur van Human Rights Watch: „Zanu-PF-leden hebben martel kampen opgezet om mensen die ervan verdacht worden afgelopen maand op de oppositionele MDC te hebben gestemd, systematisch te selecteren, af te tuigen en te martelen." De politie in Zimbabwe heeft vol gens de MDC de laatste dagen ze ker 75 oppositieleden opgepakt. De arrestanten deden vorige week mee aan een staking waarbij ze de bekendmaking eisten van de uit slag van de verkiezingen van drie weken geleden. Zaterdag begon een hertelling van de stemmen in 23 van de 210 kiesdistricten. 1*5 Human Rights Watch beschul- digt de partij van president Mu gabe van martelpraktijken in Zimbabwe. De verkiezingsuitslag is nog steeds niet bekend. De gewezen secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kofi An nan, heeft zaterdag tijdens een be zoek aan de Keniaanse hoofdstad Nairobi aangedrongen op meer be moeienis van Afrikaanse leiders met Zimbabwe. „Ten aanzien van Zimbabwe is er aanzienlijke inter nationale aandacht geweest. De vraag die wordt gesteld is: waar zijn de Afrikanen? Waar zijn hun leiders, de landen uit de regio, wat doen ze?", zei Annan. In Zimbabwe zijn zeker tien men sen omgekomen tijdens de geweld dadigheden die volgden op de ver kiezingen van 29 maart. Dat heeft de MDC het afgelopen weekeinde bekendgemaakt. De verkiezingsuit slag is nog steeds niet bekend. Vol gens de MDC is er op grote schaal gefraudeerd en ze heeft gezegd de uitslag die na hertelling bekend wordt gemaakt te verwerpen. Ook heeft de politie de afgelopen drie weken vierhonderd oppositie leden gearresteerd. Minstens vijf honderd mensen raakten gewond tijdens onlusten, aldus de MDC. Drieduizend gezinnen zijn dak loos nadat hun huizen in brand zijn gestoken. Oppositieleider Morgan Tsvangirai keert nog niet terug naar zijn va derland. Hij is bang mishandeld te worden of de gevangenis in te draaien, zei hij in een gesprek met de Canadese krant The Globe and Mail, die hem in Zuid-Afrika sprak. AMMAN - Ali Hassan al-Majid, alias Ali Chemicali, is in Irak in een zie kenhuis opgenomen. Hij was al en kele dagen in hongerstaking. Al-Majid is er zeer slecht aan toe, zegt zijn advocaat Badie Aref Met de hongerstaking protesteerde hij volgens de raadsman tegen de er barmelijke omstandigheden in de gevangenis. Ali Chemicali is vorig jaar terdood- veroordeeld voor genocide, misda den tegen de menselijkheid en oor logsmisdaden. In februari gaf de presidentiële raad in Irak toestem ming voor zijn executie. Generaal Ali-Majid was een trou we aanhanger van dictator Sad dam Hussein. Zijn bijnaam 'Ali Chemicali' verwierf hij door het op grote schaal inzetten van gifgas tegen de Koerden. door onze correspondente Jessica Maas BURDUR - Zaterdagochtend. De stra ten in Burdur, een stadje op 100 ki lometer van Antalya aan de Turk se zuidkust, zijn leeg. In de vele fo tozaken hangen portretten van stoere Turkse militairen. Burdur is klaar voor het weekendverlof Straks wordt Burdur overspoeld door vierduizend man. Turken die in het buitenland wonen, vervul len hier hun dienstplicht. Ze be taalden dik 5.000 euro. In ruil daar voor hoeven ze geen vijftien maan den, maar drie weken in dienst. Voor de poorten van de kazerne staan taxi's. De slagboom gaat open en het is gedaan met de rust. De 38-jarige Muhreli Sahin, eige naar van een autopoetsbedrijf in Den Haag en de 36-jarige Oguz Ka- hya, installateur in Den Bosch, zet ten zich neer op een terrasje. „Het is goed te doen", zegt Kahya. „Ik zag er best tegenop, maar zolang je 'Zolang je doet wat de commandant zegt, valt het reuze mee' doet wat de commandant zegt, valt het reuze mee." Muhreli Sahin zet vraagtekens. „Dit kost me zo'n 7.000 euro en mijn zomervakantie. Ik zou willen dat we de dienstplicht helemaal konden afkopen. Maar dat zal niet snel gebeuren. Turkije vindt het mooi zo. We komen naar hier en betalen er ook nog voor." In de eerste week zijn ze klaarge stoomd voor de ceremonie waar bij trouw wordt gezworen aan de Turkse vlag. Moeite met toespra ken over het grote Turkse leger heeft het duo niet. „Als er oorlog komt meld ik me direct", zegt Sa hin. Nederlandse politieke par tijen vinden de dienstplicht slecht voor de integratie. De SP rept van 'langeafstandsnationalisme'. Een Kamermeerderheid wil dat in ie der geval Nederlandse militairen met een Turks paspoort onthef fing krijgen. Nederlandse Turken kunnen overigens, als ze afstand doen van hun Turkse nationali teit, onder de dienst uitkomen. MOGADISHU - Zeker tachtig men sen zijn het afgelopen weekeinde gedood door gevechten tussen het leger en islamitische opstandelin gen in de Somalische hoofdstad Mogadishu. Rebellen gebruiken burgers als menselijk schild. Soma lië is al ruim vijftien jaar in de ban van chaos en geweld. GAZA-STAD - Door luchtaanvallen die Israël dit weekeinde uitvoerde in de Gazastrook zijn zeven Ha- mas-strijders gedood. Israël voerde de aanvallen uit na een dubbele zelfmoordaanslag met bomauto's die Harnas zaterdag pleegde bij een grensovergang. BRUSSEL - Frédéric Laloux, die za terdag opstapte als Belgisch staats secretaris voor Armoedebestrij ding, is gisteren opgevolgd door Jean-Marc Délizée (48). Laloux trad af wegens een onderzoek naar fraude met zijn tankkaart. Hij tankte als wethouder van Namen ongelooflijk grote hoeveelheden. KOEWEIT-STAD - Koeweit krijgt voor het eerst sinds de Golfoorlog van i990-'9i weer een ambassade in Irak. De Koeweitse minister van Buitenlandse Zaken zei gisteren dat momenteel wordt gezocht naar een geschikt pand in de groe ne zone in Bagdad. 't- tmiami NEW YORK - Paus Benedictus XVI heeft gisteren op de eeuwige licht en de eeuwige vrede voor alle slachtof- laatste dag van zijn reis door de VS onder meer Ground fers van 11 september 2001. Eerder op de dag sprak hij Zero bezocht, de bouwput waar eens het World Trade voor het eerst over zijn jeugd in nazi-Duitsland. Tegen- Center in New York stond. over 30.000 jongeren veroordeelde hij het nazisme. In een gebed op Ground Zero vroeg de paus om het foto Max Rossi/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9