Zeeland Een podium voor hobbykunstenaars Nog veel mis bij huizen Ruil- en stekjesbeurs Terneuzen Bevrijdingsfietstocht door land van Axel Expositie van cursisten Toonbeeld Terneuzen Automobilisten raken hun rijbewijs kwijt Inbrekers gaan er vandoor met kluis Kunstroute Graauw zoekt sponsors voor geluidsinstallatie. Bang WAC: bijvoorbeeld vaak te weinig bergruimte in appartementen. 1 2 I Maandag 21 april 2008 PZC axel - In het kader van Bevrij dingsdag houdt het Herdenkings comité Axel maandag 5 mei een historische bevrijdingsfietstocht voor het hele gezin. Deelnemers kunnen zich om 13.00 uur verzamelen bij de ingang van het voormalige stadhuis aan de Markt. De twaalf kilometer lange tocht voert, onder leiding van een gids, langs markante locaties uit de Tweede Wereldoorlog. Deelname is gratis. Na afloop krijgen de fiet sers een drankje en poffertjes. terneuzen - In het gebouw van Toonbeeld in Terneuzen is tot 15 juni een expositie rond het thema beweging te zien. De werken zijn gemaakt door cursisten van de af deling Beeldende Vorming en le den van het Open Atelier. Naast werken in acryl, olieverf, pastel en aquarel is er ook ruimtelijke kunst te zien. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Gesloten tij dens de schoolvakanties. oostburc - Een 40-jarige automo biliste uit Oostburg moest in de nacht van zaterdag op zondag op de Oude Haven in haar woon plaats haar rijbewijs inleveren. Ze had meer dan 3,5 keer de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedronken. Ook een 30-jarige man uit Terneu zen, een beginnend bestuurder, raakte zijn rijbewijs kwijt omdat hij drie keer te veel had gedron ken. Hij werd betrapt op de Churchillaan in zijn woonplaats. sas van gent - In de Gentsestraat in Sas van Gent is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in een winkelpand. De daders zijn via een raam het pand binnengeko men en namen een kluis mee. Ook werden enkele tientallen eu ro's uit de kassa meegenomen. Die zelfde nacht werd ook bij een an der winkelpand in de Gentsestraat geprobeerd in te breken. Daar luk te het echter niet om het gebouw binnen te komen. door Eugène Verstraeten graauw - Meestal hangt er in het weekend in het dorp Graauw een landelijke rust. Maar nu is het an ders. Geparkeerde auto's over de hele lengte van de Dorpsstraat en een komen en gaan van fietsers en wandelaars. Ze komen allemaal af op de Kunstroute. Meer dan zestig beeldend kunste naars en muzikanten presenteren zich verspreid over zo'n dertig loca ties aan het publiek. Al voor een euro of vijftig kun je een aardig schilderijtje scoren. Want voor de meeste aanwezige kunstenaars is het pure hobby en is de Kunstrou te een geweldig podium om ande ren eens te laten zien waar ze mee bezig zijn. Ze zijn al dik tevreden als ze hun kosten voor een pas se-partout en lijst er uit hebben. Aan het begin van de Dorpsstraat heeft Firmin van de Wiele een groot aantal schilderijen, voorna melijk aquarellen, uitgestald in twee garages. De gepensioneerde kapper uit Sint-Jansteen heeft een voorliefde voor bloemen, maar schildert ook landschappen en ro mantische straatjes. Firmin volgt al twaalf jaar schilderlessen bij Jo- han van Waes in Heikant. Hij is niet de enige, want op de Kunst route exposeren nog meer leerlin gen van de Heikantse beeldend kunstenaar. „Ik steek nog steeds heel veel op van die lessen", zegt Firmin. „Bovendien is het natuur lijk ook heel gezellig om met een groepje in een ongedwongen sfeer samen allerlei verschillende tech nieken te leren." Het is de eerste keer dat hij mee doet aan de Graauwse kunstroute. „Ik ben al een paar keer gevraagd, maar je moet zelf een ruimte zien te vinden. Dat is me nu gelukt." Dat is, zo benadrukt mede-organi satrice Rita Jaberg de sterke formu le van de Kunstroute. „De deelne mers betalen niets om te mogen exposeren, zoeken zelf een plekje en de toeschouwers hebben overal gratis toegang." In haar eigen 'Theetuin' vinden een stuk of zes deelnemers dit 'Een mooie gelegenheid om anderen eens te laten zien waar je mee bezig bent' weekend onderdak. Zoals glasbla zer Arie Vink die voor de verbaas de ogen van de bezoekers de mooi ste voorwerpen 'blaast'. De Kunstroute wil volgend jaar meer muzikanten een podium bie den om zich te presenteren en wil daarvoor een geluidsinstallatie aan schaffen. Er is al een een bijdrage uit het stimuleringsfonds van de Rabobank, maar dat is nog niet voldoende. Jaberg hoopt nog meer sponsors te vinden. In de basisschool exposeren twaalf kunstenaars hun werk, waaronder Nicole Henderiks uit Heikant met fraaie etsen en pentekeningen. „Het is vooral leuk dat mensen wil len weten hoe zoiets tot stand komt. Ze hebben vaak geen idee hoeveel werk er in zo'n ets zit." De meeste bezoekers hebben zelf wel iets met kunst. Ze schilderen bijvoorbeeld in stilte. De Kunstrou te is een mooie gelegenheid om te kijken hoever ze zelf staan met hun hobby. En dan zie je ze den ken: 'Het is toch wel heel leuk om zo je werk te tonen aan een groter publiek. Volgend jaar wil ik er ook bij te zijn.' terneuzen - Groei en Bloei houdt zaterdag 26 april een ruil- en stek jesmorgen in de Prins Willem van Oranjeschool aan de Leeuwenlaan in Terneuzen. Alle belangstellen- Die monteur uit Goes moet voor een klus bij een psychiatrische in stelling zijn. Hij heeft het er niet zo op. Bang voor het onbekende. Na het karwei, op weg naar zijn auto, hoort hij voetstappen. Hij kijkt om. Een vrouw met een verwilder de blik volgt hem. De monteur ver snelt zijn pas, de voetstappen ach ter hem doen dat ook. Nog sneller, den zijn welkom, maar wie zelf wat wil verkopen, moet wel lid zijn van Groei en Bloei. De ruil en stekjesbeurs duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Tip? redactie@pzc.nl net als de voetstappen. De man zet het op een hollen, met de verwarde vrouw achter hem aan. Met bonkend hart springt hij zijn auto in en schakelt meteen de cen trale deurvergrendeling in. De vrouw klopt op het raam, drukt haar scheve gelaat tegen de ruit en roept: „Ik ben niet bang voor jou hoor!" door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Ontwerpers van hui zen en appartementencomplexen in Zeeuws-Vlaanderen houden nog vaak te weinig rekening met simpele zaken die het wooncom fort van de toekomstige bewoners kunnen verbeteren. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Woon Ad vies Commissie (WAC) Zeeuws- Vlaanderen. Deze consumentenorganisatie ad viseert het gemeentebestuur, archi tecten en opdrachtgevers in de bouw over de kwaliteit van de woonomgeving en de woning. De WAC bracht vorig jaar woonadvie- zen uit over 39 verschillende woon- typen voor een nog te bouwen to taal van 210 woningen en 149 ap partementen. Het ging om projec ten in onder meer Zaamslag, Ter neuzen, Hulst, Philippine, Bres- kens, Heikant en Westdorpe. In de woonadviezen komen vaak dezelfde op- en aanmerkingen naar voren. Zo is er vooral in ap partementen te weinig bergruim te. Ook is vaak een betere badka merindeling mogelijk. Een ander punt is dat er meer ruimte nodig is voor het parkeren van rolstoelen en rollators. Verder worden wonin gen nogal eens te karig bedeeld met wandcontactdozen voor televi sie- en computeraansluitingen. Vensters in woningen zijn bijna al tijd alleen naar buiten te openen. Dat levert problemen op met het reinigen van het glas. Bij wonin gen zijn de parkeermogelijkheden vaak minder dan anderhalve auto per woning. Ook wordt in woonge bouwen te weinig aandacht gesig naleerd voor afvalverzameling. Behalve de uitgebrachte woonad viezen zijn er ook woonkwaliteit- onderzoeken gestart om de tevre denheid van de bewoners te onder zoeken van appartementencom plexen in Hoek, Oostburg en Sluis. De WAC zegt in het jaarverslag te vreden te zijn over de samenwer king met de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. ■Fj Meer informatie via www.waczee- land.nl/Zeeuwsvlaanderen FXdiriWSf: ALMANAK Firmin van de Wiele doet voor de eerste keer mee aan de Graauwse kunstroute. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50