Binnenland Transport zet vraagtekens bij kilometerheffing Nederlandse Kabinet botst met sociale partners 'Coach is gunstig voor dove oudere' 'Onafhankelijk instituut voor klokkenluiders' 4 Maandag 21 april 2008 PZC Transportwereld dreigt dwars te gaan liggen vanwege de kosten. Muziek voor Tibet Vakbonden en werkgevers trekken samen op tegen kabinet. DEN HAAG - Transport en Logistiek Nederland (TLN) dreigt zijn steun aan de kilometerhefFing op te zeg gen. De organisatie heeft sterke aanwijzingen dat het eurovignet en de motorrijtuigenbelasting voor vrachtwagens een stuk duur der worden. Dan worden de kos ten voor de transportsector te hoog. „De afspraak was: anders be talen en niet meer betalen", zegt een woordvoerder van TLN. Volgens TLN wil staatssecretaris De Jager (Financiën) de belasting voor trucks verhogen. Dat zou in een brief staan waar De Jager nog aan werkt en die op 9 mei naar de Kamer gaat. In 2011 wordt de kilometerhefFing ingevoerd voor de 140.000 Neder landse vrachtwagens. Het jaar daar op wordt de heffing voor het overi ge gemotoriseerde verkeer tot en met 2015 gefaseerd ingevoerd. Het systeem geldt als eerlijker: be taald wordt voor het gebruik van de auto en niet voor het bezit. TLN is een belangrijke partner bij de invoering. De organisatie is niet tegen de heffing, ook al zit het TLN dwars dat het als proefkonijn De transportsector dreigt zijn steun in te trekken voor de kilo meterheffing. De reden is dat het kabinet de belasting voor vracht wagens zou willen verhogen. moet fungeren. „Wij hebben de heffing omarmd om de doorstro ming op de weg te bevorderen. Maar wij willen geen hogere las ten en nu moeten wij wederom meer betalen." TLN wacht voorlopig de brief van De Jager af De organisatie is voor het principe 'de gebruiker betaalt' en daarom voorstander van de hef fing, mits die budgetair neutraal is. Dat betekent dat heffingen als bpm, motorrijtuigenbelasting, eu rovignet en accijns navenant moe ten dalen of verdwijnen. Het kabi net liet eerder al doorschemeren dat die afschaffing nog jaren kan uitblijven. De Jager zou ook over wegen van de bpm een milieutaks te maken. Hoe hoger de C02-uit- stoot hoe hoger de heffing. EINDHOVEN - De zorg aan slechtho rende ouderen in zorginstellingen kan sterk worden verbeterd door gehoorcoaches. Dat blijkt uit de werkwijze die is ontwikkeld door Vitalis Woonzorg Groep in Eind hoven. Deze wordt vandaag bij het begin van de Week van het Oor ge presenteerd als voorbeeld voor an dere instellingen. Gehoorcoaches zijn verzorgenden of verpleegkundigen die zijn ge traind om gehoorproblemen op te sporen en de zorg aan slechthoren den te waarborgen. Zo krijgen alle slechthorende ouderen bij Vitalis Woonzorg Groep elk kwartaal een controle van het gehoor en het ge hoorapparaat. Goedhorenden krij gen jaarlijks een controle. AMSTERDAM - Hoog torent een afbeelding van de Dalai Lama uit boven het publiek van het Ticket for Tibet Festival dat gisteren voor de derde keer in Amsterdam werd gehouden. Een groot aantal Nederlandse bands, zoals Ra coon, Blaf en The Scene traden op. Het festival is een protest tegen de be zetting van Tibet door China. foto Marcel Antonisse/ANP De natuur in Nederland staat onder druk. Terwijl de zeearend en de ooievaar weer in Nederland broeden, verdwijnen er nog steeds planten en diersoorten. „Ik denk dat we straks geen kieviten meer kunnen zien." door Dylan de Gruijl Voorjaar in de Tienho- vense polder. Een om gevallen boerenkar, een paard, wat scha pen en een dobberen de zwaan vullen het decor. Bart van Tooren van Natuurmonumen ten kijkt sip. „Je zou al kieviten en grutto's moeten zien. Nederland wordt leger en saaier." Hier, aan de rand van een moerassig Utrechts veengebied komt de lente later nog wel tot leven, verwacht Van Tooren. De aangelegde plassen en rietkragen moeten water- en wei devogels lokken. Maar het gebied is een snippertje in een steeds ka ler, dichter bebouwd land. „Neder land gaat schuil onder een grauwe deken. Ik denk dat we straks ook geen kieviten meer zien." De biodiversiteit - de planten- en dierenrijkdom - in Nederland holt achteruit. Sinds 1900 verdween de helft. Van de natuur die hier oor spronkelijk voorkwam, is slechts ruim 10 procent over. En voor dat laatste restje ziet het er ook treurig uit. Het kabinet wil die trend in 2010 hebben gestopt. Maar nu al is zeker dat dat niet lukt. Het Milieu- en Natuurplanbureau (MNP) meldde vorig jaar in de Na- tuurbalans dat 'het verlies aan bio diversiteit nog voortgaat'. Dat komt door uitdroging en verzu ring van het landschap, landbouw, versnippering oprukkende bebou wing en klimaatverandering. Toch is er ook een ander beeld. Zo is de ooievaar weer in Nederland, is de otter uitgezet en broedt de zeearend in de Oostvaardersplas- sen. Van Tooren vindt het op zich mooi dat spectaculaire dieren te rugkeren. Tegelijk trekken dagvlin ders en weidevogels zich terug naar een laatste vluchtplaats of ver dwijnen geheel uit Nederland. Het beeld dat de natuur floreert, stoort hem. Neem de kemphaan. „Die zag je dertig jaar geleden in de len te overal baltsen. Prachtig. Dat is EaEjVAN STRAATEN 'Ltolc Kg 1 Ef1 vvor^pT over ons ~rtV£6E/NJ ófHUOt'ELD DEN HAAG - De sociale partners en het kabinet blijven ruziën over de agenda van het voorjaarsoverleg, dat morgen wordt gehouden. De druk om het overleg te laten sla gen neemt tegelijkertijd toe. Werk gevers en werknemers staan lijn recht tegenover het kabinet als het gaat om de arbeidsmarkt en het ontslagrecht, zeggen betrokkenen. De bonden willen het onderwerp ontslag niet bespreken en de werk gevers willen dat pas doen als het advies van de commissie-Bakker er over enkele maanden is. De ambtenaren van minister Donner (Sociale Zaken) daarentegen heb ben de opdracht 'arbeidsmarktbe leid' op de agenda te zetten. De sociale partners trekken ook sa men op bij het thema kinderop- |"W De sociale partners en het kabi- net zijn het oneens over de agen dapunten van het voorjaarsover leg, dat morgen wordt gehou den. vang. Minister Bos (Financiën) wil dit niet op de agenda hebben, om dat het kabinet de uit de pan rij zende kosten intern wil bespreken in het begrotingsoverleg. Maar FNV-voorzitter Agnes Jongerius kreeg de werkgevers aan haar zijde om dit toch te bespreken. De sociale partners werden afgelo pen week onaangenaam getroffen door het voornemen van minister Van der Hoeven (Economische Za ken) om de 40-urige werkweek te rug te halen. FNV-bestuurder Wil na Wind heeft juist het idee gelan ceerd dat een 'volledige werkweek' voortaan vier dagen moet beslaan, zodat mannen en vrouwen de zorgtaken beter kunnen verdelen. De werkgevers zitten evenmin op de veertig uur te wachten. Zij wil len liever maatwerk per cao: lan ger werken als het druk is, eerder naar huis in rustige perioden, de zogenaamde 'jaarurencontracten'. Conflictueus is ook de btw-verho- ging. Het kabinet zegt de op brengst (twee miljard per jaar) niet te kunnen missen, de sociale partners zien dit als aantasting van de koopkracht, die de werkgevers dan zullen moeten vergoeden. HILVERSUM - Pieter van Vollenho ven pleit voor een onafhankelijk instituut voor de bescherming van klokkenluiders. Hij staat ervoor open om daarover mee te denken. Dat zei hij gisteravond in het tv-programma Zembla. Het insti tuut, dat er volgens Van Vollenho ven dit jaar nog moet komen, moet geheel los staan van de over heid. Als een misstand wordt geconsta teerd, meldt de overheid door gaans dat alles in orde is. Of erger nog, strooit de overheid zand in de ogen, aldus Van Vollenhoven. Hij constateert dat het klokkenlui ders in Nederland niet goed ver gaat. Als voorbeeld noemt hij klok kenluider Ad Bos die de bouwfrau de aankaartte. De man van prinses Margriet pleit voor een instituut dat los staat van de overheid, om dat de overheid belang heeft bij de uitkomst van het onderzoek. Rechtsfilosoof Joep van der Vliet spreekt van 'een patroon hoe de overheid met klokkenluiders om gaat, de overheid stigmatiseert ze'. De onderzoeker aan de Universi teit van Amsterdam, deelt de me ning van Van Vollenhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4