oriënteren en zijn meteen weg De HZ bestaat straks uit academies ROC zoekt uitblinker van 2008 Pleidooi voor strengere grenzen aan straling Mestwagens worden extra gecontroleerd Nederlandse lat voor risico's ligt volgens wetenschappers te hoog. Zeeuwse ROC's zetten donderdag bijzondere studenten in 't zonnetje. H Nieuwe organisatie HZ PZC Maandag 21 april 2008 3 door René Schrier Is het wel zo stoer om, als je op de Hogeschool Zeeland in Vlis- singen zit, te zeggen dat je stu deert aan het Department Health and Welfare, of aan het Depart ment Education. Dan heb je toch wat uit te leggen op een verjaar dag. Maar als je spreekt over de Zorg Academie of de Onderwijs Acade mie, dan weet iedereen meteen waar je het over hebt. Daar zijn ze bij de HZ ook achtergekomen. Hoe de academies precies gaan he ten is nog niet bekend. De defini tieve namen voor de academies worden later bekendgemaakt, maar het zullen Nederlandse na men zijn. De HZ zal afscheid ne men van de Engelse termen waar mee het onderwijsjargon nu nog bevuild wordt. Met ingang van het nieuwe acade misch jaar in september treedt de nieuwe structuur van de Hoge school Zeeland in werking. Waar nu nog op zijn Engels wordt ge sproken over departments, elk ge leid door een head of department, zal de school vanaf dat moment bestaan uit vijf academies. De academies moeten kleinere overzichtelijke eenheden vormen, ieder met een eigen identiteit en dynamiek, zoals HZ-directeur Adri de Buck het omschrijft. Elke acade mie krijgt een eigen leiding, die na drukkelijk als zodanig herkenbaar is. Deze beoogde directeuren zijn inmiddels bekend. Dat alles func tioneert onder de paraplu van de Hogeschool Zeeland. De lectoraten die de HZ nu al kent, worden bij de verschillende academies ondergebracht. Dat be tekent concreet dat onderwijs en onderzoek (het terrein waarop de lectoren actief moeten zijn) aan el kaar gekoppeld worden. De lecto ren gaan zich bezighouden met vijf werkvelden. Dat zijn: water, energie, recreatie, wonen/zorg en werken. Momenteel zijn die onder zoekspoten nogal ondoorzichtig, is de mening van De Buck. Daar moet verandering in komen. Het biedt ook voor de docenten aan de HZ mogelijkheden. Die kunnen bijvoorbeeld in eigen huis promo veren, wat uiteindelijk de kwaliteit van het onderwijs aan de Vlissing- se school ten goede zal komen. Nu is het niet zo dat er mo menteel geen onderzoek aan de HZ plaatsvindt. Er wordt hard gewerkt aan onderzoek op het ge bied van algenkweek, aquacultu- res, iet in de zorg, wooneconomie, risicoperceptie bij overstromingen, sociale projecten zoals 'foute vrien den', een onderzoek naar bedrijfs opvolging, incidenten op het wa ter en genenonderzoek. Om maar eens een greep te doen. Het is de bedoeling dat de acade mies ook aansluiting zoeken bij het beroepenveld. Mensen uit het bedrijfsleven zullen de school inge haald worden, meer nog dan nu al gebeurt. De structuurverandering is een van de zaken die zijn voortgeko men uit een stevige discussie die anderhalfjaar geleden binnen de Hogeschool Zeeland is gevoerd. Die discussie ging over de vraag: waar moet de HZ naar toe? Daarbij kwamen onderwerpen aan de orde als; hoe kan de HZ meer leerlingen genereren, waar heeft het Zeeuwse bedrijfsleven be hoefte aan en hoe zit het met het opleidingenaanbod van de school. Ook is gekeken naar de keuzes die de Zeeuwse student maakt. Voor welke opleidingen gaat die naar de HZ en voor welke studies vertrekt de student uit de provincie. De Buck vond het een heel produc tieve discussie. Gebleken is dat niet minder dan 33 procent van de studenten kiest voor een opleiding die de HZ niet heeft. Dat zal lei den tot aanpassingen van het oplei dingenaanbod, waarbij het accent sterker zal komen te liggen op wa ter. De Hogeschool Zeeland heeft een keuze gemaakt. Zo wil de school de nieuwe deltawerkers van de toekomst gaan opleiden. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Spelcomputer, draadlo ze telefoon, gsm, digitale televisie decoder, de stralingsdichtheid in de doorsnee Nederlandse huiska mer is groot. Flink groter in ieder geval dan de uiterste blootstelling limiet die een internationale werk groep van wetenschappers advi seert na vergelijk van de bestaande onderzoeksresultaten, zegt Diene- ke Parlevliet van het Zeeuws Plat form Stralingsrisico's. De huidige Nederlandse norm gaat uit van een acceptabele 41 Volt (gsm's) tot 61 Volt (umts) per meter. De Bio Initiative Working Group vindt dat die bovengrens moet worden teruggebracht tot in totaal 0,6 Volt per meter voor bui ten en maar liefst 0,06 binnens huis. Met dat advies op tafel kan de overheid niet anders dan maat regelen nemen, meent Parlevliet. „Om dit rapport künnen ze' ge woon niet meer heen. Dit zegt veel meer dan één zo'n Zwitsers onderzoek waar de Gezondheids raad zijn oor naar laat hangen." Parlevliet vindt dat de provincie nu op z'n minst moet afzien van de introductie van Wimax, een draadloos computernetwerk door heel Zeeland. I** De blootstellingslimiet van elek- tromagnetische straling moet fors omlaag. Tot die conclusie komt een internationale werk groep van wetenschappers. Ook ondersteunt ze de oproep van het Nationaal Platform Stra lingsrisico's (NPS) geen zenders meer te plaatsen op of in de buurt van scholen, ziekenhuizen en gro te appartementsgebouwen. „Eigen lijk is er maar één conclusie moge lijk: er moet een nieuw morato rium komen." Het NPS heeft de rapportage aangeboden aan het Kennisplatform Elektromagneti sche Velden en Gezondheid. Die instantie werd vorig jaar door mi nister Cramer (Vrom) ingesteld. Het NPS zit in de-k-lankbordgroep. door Joeri Wisse GOES - Niet de indrukwekkendste cijferlijst of het beste werkstuk in tijden, maar uitzonderlijke presta ties op persoonlijk vlak geven de doorslag bij de uitverkiezing 'Uit blinker 2008' op het ROC Zeeland en het ROC Westerschelde. Don derdag kiezen beide onderwijsin stellingen hun uitblinker van het jaar. De twee ROC's pakken de uitver kiezing op geheel verschillende wijze aan. Bij het ROC Wester schelde zijn het de leerlingen die hun stem mogen uitbrengen op één van de vier kandidaten. Aan TMF-vj Miljuschka is het vervol gens de eer om de winnaar be kend te maken. Het ROC Zeeland heeft een jury in het leven geroepen om de win naar te kiezen. Zij zullen hun oor deel vellen nadat alle negen kandi daten, geholpen door hun verte genwoordiger (een docent of stage begeleider) met elkaar 'gestreden' hebben in een 'battle'. Daarbij la ten de kandidaten hun creativiteit de vrije loop in een originele pre sentatie, meldt het ROC Zeeland. De uitblinker die zich het beste presenteert, wint een prijs en mag met alle andere uitblinkers van de Nederlandse ROC's naar het lande lijke feestje in Amersfoort, waar begin september het begin van het nieuwe schooljaar wordt gevierd Met de uitblinker-wedstrijd, die dit jaar voor de vijfde keer wordt gehouden, willen de gezamenlijke mbo-opleidingen laten zien welke talenten ze voortbrengen. Voor een overzicht van alle kandida ten zie www.roczeeland.nl en http://uitblinker.rocwesterschelde.nl GOES - De Inspectie Verkeer en Waterstaat gaat de komende we ken in Zeeland extra controles uit voeren op mesttransporten. Aan leiding hiervoor is dat de vrachtwa gens die voor deze transporten worden ingezet vaak overbeladen blijken te zijn. Naast Zeeland worden Noord-Bra bant en de regio's Zwolle en Apeldoorn aan extra controles on derworpen. In de afgelopen periode hebben boeren hun land niet kunnen be mesten. Dat heeft te maken met het aanhoudende slechte weer. Daardoor moet nu in een vrij kor te periode van enkele weken alle mest worden uitgereden. Dat kan tot lange werkdagen voor chauf feurs en overbeladen wagens lei den. Bij het vooronderzoek van de inspectie werden begin april 26 wa gens gecontroleerd op overbela- ding. Daarbij werd in 21 gevallen een overtreding geconstateerd. Acht van de wagens moesten een deel van de mest overpompen -voor-ze verder konden. Ondersteunende diensten zoals drukkerij en boekwinkel. Inde middelste van de drie vleugels komt de academie economisch financieel management en toerisme. PZC Rolant Quist Kantine/verblijfsruimte De Hogeschool Zeeland voert een nieuwe structuur in. In het pand aan de Edisonwegin Vlissingen zijn straks vijf 'academies'gevestigd. Deel van het gebouw met divers gebruik, onder meer leslokalen. wqb.p Bestuursvleugel In de grootste van de drie vleugels in het nieuwste gedeelte van de HZ wordt de academie communicatie, ICT en logistiek gevestigd, samen met de academie educatie en pedagogiek. De kortste vleugel wordt bezet door de academie agogie, gezondheidszorg en personeel. De academie techniek, ecologie en life sciences is gehuisvest in het gedeelte van de HZ waar voorheen ook al de technische opleidingen waren gevestigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3