Zeeland Leerlingen komen zich 'Ontspoord, dachten we eerst' Schaarste 2 I Maandag 21 april 2008 PZC De krant 5 weken voor 15 euro! PZC WIM HOFMAN Volgens mijn zoon kun je, als je twee vierkante meter graan zaait daar met veel moeite brood van krijgen. Hij denkt na over dat soort zaken, want hij woont in Californië en daar is het brood in korte tijd één dollar duurder geworden. Dat je vijf dollar voor een brood betaalt, is daar nu tamelijk gewoon. De Amerikaanse boeren verbouwden vooral maïs en men dacht wel tarwe te kunnen invoeren, maar dat valt nogal tegen. Om veel redenen heeft het zin om over het verbouwen van ei gen voedsel na te denken. In plaats van brood kun je beter aardappels poten, zei mijn zoon ook nog, want op aardappe len kun je beter leven. Ik weet niet of het aan de voedselschaar ste ligt, maar in de volkstuin waarin mijn vrouw regelmatig werkt, staan nu vijf rijen met verschillende soorten aardappe len. Het tuintje ziet er mooi uit. Bij de ingang is een poortje met rozen, de blaadjes zijn nu rood, je ziet al artisjokken en de frambozen staan mooi in de rij en pronken met hun frisse groene blaadjes. Er is een bed met aardbeien, en de pruimenbomen staan in bloei. Er staan tuin- bonenplanten en erwten en peultjes en snijbiet met felrode stengels. Toen ik er de laatste keer was, liep er ook een fazan tenmannetje rond. Hij paste ook wel bij die omgeving, vond ik. De zon scheen op de vogel en je zag goed de witte ring rond zijn hals en zijn kleurige kop met een opmerkelijk kraaloog dat fel oplichtte omdat de zon erin scheen. Hij keek mij doordringend aan. Maar wij begrepen elkaar wel. Ik liet hem betijen. Ik dacht aan voedselschaarste, maar hij heeft door alle bouwactiviteiten op Walcheren dagelijks te ma ken met minder ruimte en dan moet hij wel uitwijken naar moestuintjes. de frambozen pronken met hun frisse groene blaadjes COLOFON V ïA Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bei PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De Hogeschool Zeeland wil een nieuwe campus. Het liefst op de Kenniswerf in Vlissingen. Een die tot de verbeelding spreekt van studenten. door Rene Schrier Er moet wat gebeuren met de Hogeschool Zeeland. Daar is iedereen wel van doordrongen. Het ministe rie en de provincie hebben miljoe nen gegeven voor de verbetering van het onderwijs. Het schoolbe stuur wil de gebouwen aanpakken en de leerlingen willen studeren in een bruisende en inspirerende omgeving. „Maar met alleen een nieuwe school ben je er niet. Leerlingen komen zich eens oriënteren en kij ken dan naar de omgeving waar die school zich in bevindt en dan zie je ze niet meer terug. Daarom is die kenniswerf absoluut een must. Als de kenniswerf er niet komt, zit de Hogeschool Zeeland op de verkeerde plek in de provin cie." Adri de Buck, voorzitter van de directie (college van bestuur) is er resoluut in. Het plan voor de kenniswerf is een prima concept, waar zonder twijfel heel Zeeland, zowel op het gebied van kennis infrastructuur als economische infrastructuur iets aan heeft. Het zal in zijn ogen beslist een meer waarde voor de provincie beteke nen. Maar het kan niet alleen van de HZ komen. De HZ wil er graag een actieve rol in spelen, maar er zal iets moeten gebeuren. De vergelijking met de Walcherse Organisatiemodel sportverenigingen die op de sport- boulevard zaten te wachten en on dertussen het onderhoud aan hun terreinen en gebouwen tot een mi nimum beperkten dringt zich op. Wat als de kenniswerf er uiteinde lijk niet komt? De Buck: „Dan moeten we ons heel goed afvra gen: wat dan. Er ligt hier een enorm potentieel. Het kan toch niet zo zijn dat Zeeland dat poten tieel niet benut. Natuurlijk, op de korte termijn kost het geld. Maar op de langere termijn levert het geld op. Er zal een banengroei in de omgeving optreden, het aantal studenten van de HZ zal groeien en dat is weer goed voor de Zeeuwse arbeidsmarkt." Hij schetst dat er op de kenniswerf ruimte kan komen voor een be drijfsverzamelgebouw voor starten de ondernemers afkomstig van de HZ. Die hoeven op die manier de Als de Kenniswerf er niet komt zit de HZ op de verkeerde plek in Zeeland band met de HZ niet meteen door te knippen, maar kunnen voor steun en begeleiding altijd op de school terugvallen. Dergelijke be drijvigheid kan ook weer andere ondernemingen aantrekken. De HZ-directeur legt uit dat onder zoek heeft uitgewezen dat studen ten bij de keuze van hun HBO-op- leiding nadrukkelijk kijken waar ze terechtkomen. Het gaat niet al leen om de kwaliteit van het on derwijs, zo is gebleken. Ook zaken als de leeromgeving, wonen en de stad waarin ze terechtkomen, spe len een rol. En dan is het voor de HZ heel nadelig dat Vlissingen on voldoende het imago van een stu- Adri de Buck. dentenstad heeft. De Buck heeft het over een uitdagende infrastruc tuur, een inspirerende omgeving, een prettige woonomgeving en om maar eens iets te noemen een mediatheek die kan wedijveren met die van andere instellingen. Kortom: een campusomgeving: „Er is in Vlissingen niet eens een roeivereniging." De plannen die de directie met de hogeschool heeft zijn ingrijpend. In feite heeft de HZ-directeur het over een forse sloop van de huidi ge school. En dat kost geld. Een be drag van 15 miljoen, zo is al bere kend. Dat geld is er niet. Het is ove rigens volstrekt toevallig dat die 15 miljoen euro exact het totale be drag is van de subsidie die ministe rie en provincie beschikbaar heb ben gesteld. Vooral de provincie heeft heel duidelijk als voorwaar de gesteld dat de miljoenen niet in stenen mogen worden geïnves teerd. Dus niet gebruikt mogen worden voor verbouwings- of nieuwbouwplannen. De HZ stu deert nu op de vraag waar het geld voor de vernieuwing vandaan moet komen. De beantwoording van die vraag lijkt overigens weinig urgent zo lang de gemeente geen duidelijk heid verschaft over de kenniswerf. Tegelijk met de opzet van de school zelf, verandert ook het organisatiemodel van de Hogeschool Zeeland. Academie techniek, ecologie life sciences Academie agogie, gezondheidszorg 8* personeel Academie economisch financieel management toerisme PZC RolantQuist Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening DePZCgaatzoigvutólgommerDfflsoonspVievenslIhlheKolofcófiëftfunade^jrLi^af»^ f'lTÏOT -u,_u.jX)i*(UU^3"44.61-rrc-fh - door Niels Herijgens ESSEN - De internationale trein was zaterdagavond vanuit Brussel op weg naar Amsterdam, maar strandde op de Belgisch-Neder landse grens, tussen Essen en Nis pen. Exact op de grens reed de trein een personenauto aan, het geen de bestuurder, een 51-jarige Essenaar, fataal werd. Vlak daarna werd het ook voor de treinpassagiers nog even eng, ver telt Myriam Hemelrijk uit Amster dam, die in de voorste coupé zat. „We voelden een klap en zagen ste nen vliegen. Ontspoord, dachten we in eerste instantie. Maar toen kwam er rook binnen. Het was heel eng." De geraakte auto, een Toyota Landcruiser, was in brand gevlogen. Ook de neus van de loco motief vatte vlam, waarop rook de trein binnendrong. „We zijn over het koffiekarretje ge klommen en naar de deur ge sneld", vult Hemelrijks reisgenote Marlieke Veenstra aan. Bij die deu ren werd het nog even paniekerig. „Ze wilden in eerste instantie niet open'!, zegt Hans Frommé uit Vlis singen. „Gelukkig werkte de nood- hendel wel en stond iedereen vlug buiten." De brandweer kreeg het vuur on der controle en hulpverleners bege leidden de passagiers naar de Qua rantainestallen, enkele honderden meters verderop. „Stom genoeg wordt het juist in zo'n situatie best gezellig", zegt een groepje Gronin gers. Het contrast is groot wan neer familieleden van het slachtof fer bij de stallen arriveren, zicht baar aangeslagen en met ongeloof in de ogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2