I Sport Damiano Cunego laat na zege alleen het bier staan Thomas Dekker is nog te licht voor slotklim Ijshockeyers van Oranje Roger Federer boekt eerste zege van voorkomen degradatie seizoen na opgave van Davidenko 24 Maandag 21 april 200Ï i Atleten mogen vrijuit spreken van Rogge Martin Verkerk wint ook finale in Athene Italiaanse alleskunner wint Gold Race met vlammend eindschot. Anderlecht verliest topman Vanden Stock Nummerdor en Schuil naar zege op Canaria Van Bommel breekt neus in bekerfinale Toni matchwinnaar bij Bayern in bekerfinale Raborenners stuiten in finale van Gold Race op een machtig blok. David Ferrer wint voor eigen publiek van landgenoot Almagro. PARIJS - Volgens IOC-voorzitter Jac- I ques Rogge zijn atleten die deelne- j men aan de Olympische Spelen j vrij om zich te uiten over de men- senrechten in China. De Belg riep op dat met respect te doen. „In openbare gelegenheden j kan iedereen zeggen wat hij wil. Wij vragen wel of iedereen zich in I de olympische gebieden verre van - politiek, religieuze of racistische propaganda wil houden." ATHENE - Martin Verkerk heeft het challengertoernooi van Athene op zijn naam gebracht. De tennisser uit Alphen aan den Rijn versloeg in de finale de Roemeen Adrian Cruciat met twee keer 6-3. Het was voor Verkerk zijn tweede toernooizege sinds zijn rentree in het internationale circuit. Hij won in maart ook een futuretoernooi in Montreal. door Ad Pertijs VALKENBURG - Damiano Cunego liet na afloop van de Amstel Gold Race alleen het bier staan. De wed strijd zelf had hij met veel smaak wel meegepakt. „Mijn grote doel is Luik-Bastenaken-Luik van volgen de week", zei hij na zijn vlammen de eindschot. „De Amstel Gold Ra ce was meer een wedstrijd om te testen." De man die in 2004 als 22-jarige de Giro won, klopte in de sprint op de Cauberg erkende specialis ten als Frank Schleck (winnaar 2006), Alejandro Valverde en Davi- de Rebellin (winnaar 2004). Zelf had hij de Limburgse klassieker nog nooit eerder gereden. „Ik heb de koers drie keer verkend met Ballan. Daarnaast werd ik van uit de wagen door Guido Bomtem- pi gewaarschuwd als de belangrij ke punten eraan kwamen." BRUSSEL - Constant Vanden Stock is zaterdagmiddag op 93-jarige leef tijd overleden. Hij was erevoorzit ter van Anderlecht. Het stadion van die club draagt zijn naam. Eind jaren vijftig was Vanden Stock bondscoach van België, een positie die hij tien jaar bekleedde. Vanden Stock was tussen 1971 en 1996 voorzitter van Anderlecht. In de periode werden de Brusselaren tien keer landskampioen. PLAYA DEL INGLES - De beachvolley- ballers Reinder Nummerdor en Ri chard Schuil hebben op Cran Ca naria de Spaanse Masters gewon nen. In de finale van het toernooi uit de European Beach Tour ver sloeg het Nederlandse duo de Spanjaarden Pablo Herrera en Raul Mesa met 16-21 21-1715-12. Het was voor de Nederlanders het tweede succes in deze tour. De kleine Cunego geldt als een sterk tacticus. „Ik hou zo van Luik-Bastenaken-Luik, omdat het een tactisch steekspel is", zegt de kopman van Lampre. Karsten Kroon (van de verslagen concurrent CSC) voegt daar met een mix van bewondering en cy nisme aan toe. „Damiano is op de fiets een handige jongen, die zijn weg weet te vinden in een koers als deze. Zijn tactiek is daarnaast een simpele: gewoon in het wiel van Frank Schleck blijven zitten." Met de explosiviteit die de renner uit Verona in zijn benen heeft, is dat voor iedere tegenstander een dodelijke tactiek. Het enige wat hij moest doen, was er bij zitten op het moment dat de slag viel. Dat was gemakkelijker gezegd dan ge daan. „Ik was even bang dat ik in de koers zelf iets te vaak een gat WJ De jonge Italiaan Cunego (22) wint de Amstel Gold Race. De Ne derlanders Kroon en Dekker rij den voorin tot de finale, maar zijn kansloos in de sprint. MUNCHEN - Mark van Bommel heeft zaterdag in de bekerfinale van Bayern München tegen Borus- sia Dortmund zijn neus gebroken. Hij kreeg in het door zijn elftal ge wonnen duel een elleboog in zijn gezicht. Het is twijfelachtig of de Nederlan der donderdag kan spelen in de halve finale van het toernooi om de UEFA-beker. De tegenstander daarin is Zenit uit Rusland. BERLIJN - Bayern München heeft zaterdag in Berlijn de Duitse beker gewonnen. Borussia Dortmund moest in de finale na verlenging buigen voor Bayern (2-1), dat de veertiende DFB-Pokal in de prij- zenkanst mag zetten. Luca Toni maakte beide doelpunten voor de ploeg uit München. De Italiaanse spits bekroonde daarmee een sterk debuutjaar in München. had dichtgereden." Op de Keuten- berg, het moment van de waar heid in de Amstel Gold Race van gisteren, was hij echter van de par tij. Samen met nog acht andere renners. Rodriguez hield daarna het tempo hoog voor Valverde. Er bleek geen wegkomen meer aan. „Het was moeilijk", gaf de CSC'er Schleck aan. „Zelf ben ik kansloos wanneer ik het tegen Damiano laat aankomen op de laatste 200 meter. Ik moest er dus maar een lange sprint van maken. Karsten was meer de man voor de eindsprint." Kroon reed echter met kramp in de benen omhoog. „Ik voelde het al eerder. Bij het opdraaien van de Cauberg schoot de kramp meteen in mijn benen." De finale was snoeihard. De aan loop er naar toe een lange run zon der veel aanvallen. „Alleen CSC ging echt voor de aanval", vond Kroon. „De rest reed defensief) ook de Rabobank." zie ook filmpje op de site www.pzc.nl door Ad Pertijs VALKENBURG - De diepe zucht zei veel. „Ik had graag op het podium willen staan, maar ik ben op waar de geklopt." Thomas Dekker stipte de positieve kanten van zijn optre den in de Amstel Gold Race aan, maar het kon niet verhullen dat de kopman van Rabobank zich diep van binnen teleurgesteld voelde. Vaststellingen als 'ik zat er in ieder geval bij' verdrijven de pijn van de nederlaag niet een, twee, drie. In de finale was Dekker op de Keu- tenberg meegesprongen met de renners die twaalf kilometer ver der gingen sprinten om de zege. Dekker was kansloos in de slotga- lop. „Ik voelde het al toen ze aan gingen." Zijn hele voorjaar is afgestemd op de grote voorjaarsklassiekers. De vorm is er. Het moment was daar. Hij was van de partij toen de slag viel. Maar daar hield het gisteren dus op. Dat gevoel knaagde aan hem. Zoals de hele ploeg dat wrange ge voel moet hebben gehad. Jaren lang stuitte Michael Boogerd in de finale op iemand die net iets explo siever de nijdige slotklim opreed. De vraag is of Thomas Dekker de komende jaren hetzelfde lot wacht. Zelf laat hij zich nog niet ontmoedigen. Een beetje kortaf liet hij weten dat morgen vandaag niet is. „Dit was de eerste keer dat ik in de finale van een klassieker meesprint voor de zege. De volgen de keer ben ik weer een jaartje sterker." Ploegleider Erik Breukink zakt de moed ook niet in de schoenen. „Het is hier niet altijd een sprint van een groep. Schumacher won vorig jaar solo." Hij gaf wel toe dat gisteren voor Rabobank het ondanks de kracht in de breedte niet meeviel om de winnende tactiek te vinden. „Om dat na de Keutenberg Rodriguez het tempo moordend hoog hield in de kopgroep. Dan kun je niets meer doen om de sprint voor te zijn." Achter de negen leiders trachtte Robert Gesink een groepje met Freire terug te rijden naar de spits van de wedstrijd. „Met Freire had den we immers meer kans in de sprint", dacht Breukink. Ook die poging strandde op het beulswerk van Rodriguez en co. Daarmee was het verhaal van de koers van Rabobank eigenlijk verteld. Tho mas Dekker zei niets te kunnen met bespiegelingen als zou het be ter zijn geweest voor hem dat Frei re was teruggekeerd in de kop groep. „Het is niet voor niets dat hij er op de laatste meters van de Keutenberg net niet bij zat." Thomas Dekker rijdt voor het eerst een finale van een grote klassieker. De jonge belofte mist nog de explosiviteit om voor de zege te sprinten. De Nederlanders, met in het midden van het peloton Bram Tankink, speel den voor het ingaan nog mee op de voorste rijen. foto Peter Dejong/AP door Edwin Fischer INNSBRUCK - Het Nederlands ijs- hockeyteam heeft zich op het WK in Innsbruck ternauwernood ge handhaafd in Divisie I. Jamie Schaafsma scoorde in de extra tijd van het beslissende treffen met Zuid-Korea, noodzakelijk vanwege de 5-5 stand aan het eind van de reguliere competitie, de winnende goal. Dat het te. n van bondscoach Tommie Hartogs degradatie wist te voorkomen, was gezien het hele toernooi terecht. Vooral in de eer ste drie duels liet Oranje zien dat het thuishoort op het een na hoog ste WK-niveau. Slechts op basis van het dramati sche optreden tegen Groot-Brittan- nië (Nederland verloor vrijdag met maar liefst 8-1) zou een degra datie logisch zijn. Oranje herpakte zich tegen Zuid-Korea evenwel knap, al kostte het Hartogs alle moeite om zijn team mentaal op de rails te krijgen. „We 1 rber tussen het debacle van Groot-Brittannië tot aan de winnende goal van Jamie alleen maar gepraat, gecoacht, we zijn po sitief geweest en weet ik wat al niet meer. Om iedereen maar scherp te krijgen en te houden." Daarin slaagde hij wonderwel, al werd in de beslissende wedstrijd tot twee keer toe een voorsprong weggegeven. ESTORIL - Tennisser Roger Federer heeft in Estoril zijn eerste toernooi zege van het seizoen behaald. Zijn Russische tegenstander Nikolai Da videnko gaf in de finale bij een stand van 7-6 (5) 1-2 voor Federer op. Federer bracht zijn aantal eind overwinningen op 54. Hij gaf toe dat het niet de leukste manier was om te winnen. „Zo wil je het eigenlijk niet, maar soms gebeuren zulke dingen. Ik ben toch blij dat ik mijn eerste ze ge binnen heb en nog wel op gra vel. Dat geeft veel vertrouwen voor het toernooi in Monte Carlo komende week." Het was voor Federer ook zijn eer ste finale van 2008. Hij kwam tot Estoril niet verder dan de halve fi nales in Indian Wells en de Austra lian Open. Federer overleefde in het eerste be drijf een setpunt en besliste de eer ste set in de tiebreak. Na drie ga mes besloot Davidenko de strijd te staken. „Ik heb last van een been- 1^ Roger Federer is terug van weggeweest. Hij wint in Estoril de finale van Davidenko, die in de tweede set door een blessure moet opgeven. blessure en kan niet meer verder, sorry", zei hij tot het publiek in Portugal. Bij het vrouwentoernooi in Estoril behaalde de Russische Maria Kiri- lenko de derde toernooizege in haar loopbaan. De pupil van de Nederlandse coach Eric van Har pen versloeg in de finale de Tsje chische Iveta Benesova met 6-4 6-2. Kirilenko was eerder succesvol in Peking en Calcutta. De Spaanse tennisser David Ferrer eiste voor eigen publiek de eindze ge bij het toernooi in Valencia. In het onderonsje met zijn landge noot Nicolas Almagro was hij met 4-6 6-2 7-6 te sterk. Hij won de be slissende tiebreak met 7-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 26