Sport PSV kampioen Bekerfinale reddingsboei Feyenoord Ajax verslaat Heracles, grijpt naast de titel en speelt weer play-offs Doek valt alsnog voor Excelsior 22 Maandag 21 april 2008 PZC Foppe de Haan blij met loting Mistroostig seizoen in Amsterdam krijgt ook geen gelukkig einde. Komende jaren zien er voor Eindhovense club goed uit. Ook Van Marwijk kan Rotterdammers niet naar top vijf brengen. 1. Huntelaar (Ajax, foto) 33 2. N'Kufo (FC Twente) 22 3. Nelisse (FC Utrecht) 16 Excelsior-speler Geert den Ouden druipt teleurgesteld af. foto ANP HEERENVEEN - De eredivisie kreeg gistermiddag een voorspelbare de gradant na een bizar seizoen in de onderste regionen. Een gerenom meerde club als Willem II slaagde er maar niet in om uit de onderste regionen weg te komen omdat an dere degradatiekandidaten op de vreemdste momenten punten pak ten. Maar op de laatste speeldag viel het uiteindelijk toch allemaal in de plooi. Voor VW bleken de gelijke spelen tegen Ajax, Feyenoord en PSV ach teraf goud waard. Onder meer door die drie punten haalden de Venlonaren de doelstelling: het vermijden van rechtstreekse degra datie. Gisteren versloeg de ploeg van André Wetzel De Graafschap met 3-0, waardoor beide ploegen de nacompetitie ingaan. Excelsior bleek uiteindelijk niets te hebben aan de zeges op Ajax en Feyenoord. Ondanks de zeges die Ajax de titel en Feyenoord een plaats bij de eerste vijf kostten keert de ploeg van trainer Ton Lok- hoff na twee seizoenen terug naar de eerste divisie. In Heerenveen viel het doek op de laatste speel dag. Excelsior verloor met 5-0. PEKING - Het olympisch voetbalelf tal neemt het bij de Spelen in Pe king op tegen Nigeria, )apan en de Verenigde Staten. Dat heeft de lo ting uitgewezen. De ploeg van bondscoach Foppe de Haan speelt op 7 augustus, een dag voor de officiële opening, zijn eerste wedstrijd tegen Nigeria in Tianjin. Drie dagen later volgt de ontmoeting met de Verenigde Sta ten, eveneens in Tianjin. De laat ste groepswedstrijd is op 13 augus tus tegen Japan in Shenyang. De finale van het evenement is op zaterdag 23 augustus in Peking. Bondscoach Foppe de Haan was te vreden met de loting. „Op de eer ste plaats ben ik er blij mee dat we niet zijn ingedeeld bij Argentinië, voor mij de grote favoriet. Dit re sultaat is voor ons niet onaardig. Het had veel slechter gekund." Tianjin, waar Oranje de eerste twee duels speelt, is een havenstad op ongeveer 150 kilometer van Pe king. Het is, na Peking en Shang hai, met tien miljoen inwoners de derde stad van China. Het Olym pic Center Stadium>heeft een fiapa-, citeityanfto.flppftpesieftoijwenh t n? door Dick Sintenie AMSTERDAM - IJdele hoop was het, die Ajax tot het laatst deed gelo ven dat de landstitel nog tot de mogelijkheden behoorde. Het ont nuchterende besef in Amsterdam volgde gisteren na de treffer van Danko Lazovic in Arnhem. PSV is kampioen, Ajax, dat met 5-1 won van Heracles, maakt zich voor de derde keer op voor de door velen verfoeide play-offs. Ajax won de eerste twee edities van de nacompetitie en verdiende daarmee een plaats in de voorron de van de Champions League. In die voorronden waren FC Kopen hagen (2006) en Slavia Praag (2007) echter te sterk, zodat de Amsterdammers niet alleen veel geld misliepen, maar ook aan pres tige verloren. De treurmars die aan het begin van dit seizoen werd ingezet tegen Slavia Praag kreeg een vervolg in de voorronde van het Uefa Cup toernooi. Daarin werd Ajax uitge schakeld door Dinamo Zagreb. Het had direct dan wel indirect tot gevolg dat trainer Henk ten Cate de wijk nam naar Chelsea en aan voerder Jaap Stam zowel de menta le als de fysieke kracht miste om nog langer topvoetbal te bedrijven. Het waren klappen die de club nauwelijks te boven kwam, óók omdat Ajax had verzuimd als slu we koopman op te treden. Suarez kon in zijn eentje het (late) ver trek van Babel, Perez, De Mul en Sneijder niet compenseren. Bakir- cioglü, Rommedahl, Luque, Delor- ge, Urzaiz en Collin lieten niet of te weinig zien dat ze het niveau van Ajax aankunnen. Onder leiding van Adrie Koster be leefden de club een mistroostige maand december, waarin Excelsior (2-1 winst) en VW (2-2) een die pe bres sloegen in het zelfvertrou wen. De herstelwerkzaamheden die in de winterstop werden uitge voerd (Bruno Silva, Rasmus Lind- gren en Kenneth Perez werden ge kocht, Edgar Davids en Thomas Vermaelen keerden terug van een blessure) kwamen te laat om het seizoen te redden. Twee confronta ties met PSV leverden slechts één punt op. Het was vooral het spor tieve verval in Eindhoven dat maakte dat Ajax tot de laatste speeldag mocht blijven hopen op het kampioenschap. Lazovic boor de die hoop de grond in. Ajax likt de wonden en kijkt reik halzend uit naar (alweer) een nieuw tijdperk. Met Marco van Basten, John van 't Schip en Rob Witschge als trainers en wellicht een trits aan nieuwe spelers. John Heitinga staat er verslagen bij nadat bekend is geworden dat Ajax naast de titel heeft gegrepen. Kenneth Perez, Klaas Jan Huntelaar en Luis Suarez (vlnr) staren met treurige blikken het stadion in. foto Olaf Kraak/ANP door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Nu de voormalige pa tiënt weer blaakt van gezondheid wordt er steeds meer duidelijk over het ziektebeeld van de voor bije jaren. PSV is lange tijd behoor lijk spilziek geweest. Dat leidde soms tot bizarre excessen. Zoals een sponsordeal, die werd beklonken met een reisje naar Bar celona. Of de afspraken met exter ne financiers over de verkoop van Mark van Bommel, die hooghartig werden genegeerd. Bestuursdiners die werden besloten met peperdu re whisky's en imposante Cubaan se sigaren. Het strenge financiële dieet van de afgelopen jaren, en een flinke por tie geluk, hebben het negatieve ver mogen van dertig miljoen omgebo gen in een positief vermogen van ongeveer tien miljoen. PSV heeft het tij enorm mee. Alleen al het gegeven dat Ajax twee jaar op rij de Champions Lea gue miste, leverde de Eindhovense club twintig miljoen op uit de mar- ketpool van de Uefa. Maar PSV heeft zelf ook inspanningen ver richt. Exorbitante salarissen voor oudere spelers (Michael Reiziger, Michael Ball) worden niet meer be taald. En de lichtzinnigheid waar mee in de tijd van Harry van Raaij, Fons Spooren en Frank Ar- nesen tientallen miljoenen wer den uitgegeven voor 'internationa le toptalenten' is ook allang voor bij. Van Raaij had uiteraard ook grote verdiensten. De komst van trainer Guus Hiddink en aanvoerder Phil lip Cocu was zonder hem nooit mogelijk geweest. Met Hiddink won PSV aan mondiale aantrek kingskracht en uitstraling. De reeks van vier landstitels op rij is begonnen met de komst van on der anderen Heurelho Gomes en Jefferson Farfan, de enige basisspe lers die al die jaren hebben 'over leefd'. Al die titels waren in grote mate gebaseerd op het geringe aan tal tegendoelpunten, op het werk van Gomes dus. PSV heeft die periode van totale re novatie en ingrijpende bezuinigin gen glansrijk doorstaan. Waar een sportieve pas op de plaats normaal was geweest, blijkt de noodzakelij ke realiteitszin uitstekend te combi neren met nieuwe ambities om de beste club van Nederland te blij ven. PSV staat er niet alleen finan cieel uitstekend voor. De club be schikt over een vrij jonge selectie, voelt niet de druk van aflopende contracten en heeft de zekerheid dat elke spelerstransfer vele miljoe nen euro's oplevert. PSV is dit seizoen de kampioen van het gezonde beleid. Dat de club ook een seizoen met twee trainerswisselingen vrij probleem loos doorstond, zegt veel over de stabiele basis. Er was soms behoor lijke kritiek op de speelwijze. De verantwoordelijke coaches (Sef Vergoossen net zo goed als Ronald Koeman of Jan Wouters) deelden die kritiek ook best. Zij wilden diep in hun hart ook méér en be ter. Helaas was op het veld de zui nigheid te prominent zichtbaar. De titel heeft aangetoond dat dis cutabele besluiten goed hebben uitgepakt. Directeur Jan Reker werd verweten dat hij Koeman te gemakkelijk naar Valencia liet gaan en Kenneth Perez tijdens de winterstop verkocht aan Ajax. Reker zei toen al: laten we afreke nen aan het eind van het seizoen. Dat is zijn gelijk. Wie mild wil zijn, zal zeggen dat Reker lang niet alles even handig heeft opgelost. Zijn opmerkelijke handelingen hebben geen blijvende schade op geleverd. Al moet Reker wel zuinig zijn op de populariteit van PSV. De uitlatingen over de afschaffing van de play-offs waren niet altijd handig. PSV wordt niet groter door kleine clubs te kleineren. Zo'n opstelling botst frontaal met de internationale uitstraling waar de club prat op gaat. De komende jaren zien er goed uit. De club staat daar waar iedere supporter dat vooraf wenste. Met de schaal in de hand, met de verze kering van nieuwe miljoenenin komsten uit de Champions Lea gue en met de gewenste toptrainer Huub Stevens. Zeker nu de club weer gezond is, mogen de fans er op rekenen dat in hun stadion va ker topamusement te zien is. De voormalige patiënt PSV blaakt weer van gezondheid. Me de dankzij de miljoenen van de Champions League ziet de toe komst er goed uit. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Met de miljoenen van de Champions League hou den ze bij Feyenoord al jaren geen rekening meer. De Rotterdammers namen in 2001 voor het laatst deel aan het kampioenenbal en ontbre ken komend seizoen opnieuw. In navolging van Erwin Koeman vo rig jaar slaagde ook Bert van Mar wijk er niet in Feyenoord een plek in de top vijf van de eredivisie te bezorgen. De trainer zag zijn ploeg gisteren redelijk eenvoudig winnen van Ro- da JC (3-0), dankzij treffers na rust \tan Bruins, Sahin en Mols. Het bleek een zege zonder waarde, om dat de concurrenten FC Twente en Heerenveen geen fout maakten. Al leen winst in de bekerfinale, zon dag in de eigen Kuip met opnieuw Roda JC als tegenstander, lijkt het seizoen én het gezicht van Feye noord nog te kunnen redden. Wanneer de Limburgers er zondag echter in slagen als winnaars van het veld te stappen, wacht voor Feyenoord alsnog een lange weg richting Europa. Het moet dan de play-offs om het vierde en laatste Uefa-Cupticket winnen. Gezien de zwakke mentale staat van Feye noord lijkt dat traject veel te lang. Alle hoop is daarom nu op de be kerfinale gevestigd. Feyenoord kan zondag weer be schikken over Makaay, Landzaat en Hofland, die gisteren uit voor zorg aan de kant werden gehou den. Maar de tegenstander zal dan ook van een ander kaliber zijn. Ro da JC gaf vijf basisspelers gisteren rust en was vooral het laatste half uur - na een rode kaart voor Mar cel de Jong - een gewillig slachtof- 'De doelstelling hebben we niet gehaald, omdat we te wisselvallig zijn geweest' fer. De zege zorgde echter niet voor lachende gezichten bij Feye noord. „De kans dat wij nog bij de eerste vijf zouden komen was vooraf al niet zo groot", zei Giovanni van Bronckhorst. „Dat mogen we ons zelf aanrekenen. De doelstelling hebben we niet gehaald, omdat we te wisselvallig zijn geweest. We hebben te vaak onnodig punten la ten liggen en hebben de afgelopen weken verzuimd om dat recht te zetten. Dat komt ons nu heel duur te staan." Volgens Van Marwijk gaf de zege op Roda JC vertrouwen. „Maar het biedt geen garanties voor de beker finale. Nu overheerst het gevoel dat we met lege handen staan. We worden op doelsaldo zesde en ko men precies één punt tekort." De toekomstig bondscoach stak de hand in eigen boezem. „Ik trek het boetekleed aan en voel me verant woordelijk voor het niet halen van een plek bij de eerste vijf. Ik zoek niet naar excuses, maar onze slech te periode heeft door veel langduri ge blessures te lang geduurd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24