Buitenland Griekenland krijgt hulp bij asielaanvraag Carter praat met leider van Harnas SINGLE REIZEN OOSTENRIJK debruifie BOEK ONLINE of bel 0900-9697 f Staatssecretaris zegt Nederlandse steun toe bij oplossen probleem. Spaanse politie pakt sympathisanten ETA op Paus pleit bij VN voor mensenrechten Bijna dertig executies in een week in Irak Mugabe haalt uit naar oppositie Zeer voordelige 10-daagse excursie- en fietsreizen speciaal voor alleenstaanden (45+)! PZC Zaterdag 19 april 2008 I 9 HARARE - De Zimbabwaanse president Robert Mugabe heeft gisteren bij de viering van de 28e verjaardag van de onafhankelijkheid van zijn land fel uit gehaald naar de oppositie. Die noemde hij marionetten van de vroegere ko lonisator Groot-Brittannië. „De oppositie wil dit land waar wij voor gestor ven zijn weer teruggeven aan de blanken en de Britten. Dit gaat nooit ge beuren", zei Mugabe. Het was zijn eerste grote redevoering sinds de om streden verkiezingen vorige maand. Oppositieleider Tsvangirai zou die ge wonnen hebben, maar de uitslag is na bijna drie weken nog steeds niet offi cieel bekendgemaakt. foto EPA door onze correspondent Hans de Bruijn LUXEMBURG - Nederland heeft Grie kenland hulp aangeboden bij het wegwerken van de achterstanden in de afhandeling van asielaanvra gen. Het land wordt overspoeld door immigranten en de EU heeft kritiek op de wijze waarop zij wor den behandeld. Daardoor dreigen duizenden afge wezen asielzoekers op drift te ra ken in Europa of te worden terug gestuurd naar landen waar zij kun nen worden vervolgd. Staatssecretaris van Justitie Neba- hat Albayrak zei gisteren na EU-overleg in Luxemburg dat zij Athene de hulp van IND-deskun digen en tolken heeft aangeboden om de afwikkeling van asielproce dures te versnellen. Ook andere landen zijn daartoe bereid. De VN-vluchtelingenorganisatie UNH- CR heeft opgeroepen zo lang geen afgewezen asielzoekers meer terug te sturen naar Griekenland. In de EU geldt dat alleen het land waar een asielzoeker voor het eerst de EU binnenkomt, diens aanvraag behandelt. Zo wil men voorkomen dat afgewezen asielzoe kers het in een ander EU-land op nieuw proberen. Als zich in een 1^ Griekenland kan de grote stroom asielzoekers niet aan. Nederland heeft nu hulp aangeboden, zodat asielzoekers niet op drift raken in Europa. lidstaat een elders afgewezen asiel zoeker meldt, moet die worden te ruggestuurd naar het land waar hij de EU binnenkwam. Dat land moet voor zijn uitzetting zorgen. In Griekenland verloopt de behan deling van de asielaanvragen traag en de meeste aanvragen worden af gewezen. Volgens de UNHCR is vorig jaar slechts één procent van alle aanvra gen goedgekeurd. De afgewezenen of de mensen die op afhandeling wachten, gaan Europa in of wor den teruggestuurd naar hun eigen regio, met alle gevaren van dien. Duitsland, België, Zweden en niet-EU-lid Noorwegen hebben net als de UNHCR opgeroepen geen asielzoekers terug te sturen naar Griekenland. De Europese ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie toon den gisteren in Luxemburg wel be grip voor de problemen van Grie kenland, maar vonden dat het zich gewoon aan de EU-regels moet houden. De Europese Commissie heeft al een procedure tegen Griekenland aangespannen bij het Europees Hof van Justitie om het tot nale ving van de EU-wetten te dwin gen. De Griekse minister van Bin nenlandse Zaken reageerde wanho pig op de kritiek. Hij wees er op dat Griekenland de afgelopen vier jaar maar liefst ruim 300.000 vluchtelingen aan zijn grenzen heeft ontvangen - veel meer dan Spanje of Italië - en dat de immi gratiedienst de stroom niet aan kan. Hij beloofde dat het overgrote deel van de aanvragers voor de zo mer uitsluitsel krijgt. DAMASCUS - De Amerikaanse oud-president Jimmy Carter heeft gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus de topman van de Pales tijnse beweging Harnas, Khaled Meshaal, ontmoet. Dat meldde de Arabische nieuwszender al-Ja- zeera. De Nobelprijswinnaar voor de vre de voerde eerder overleg met presi dent Bashar al-Assad over het Is- raëlisch-Palestijns conflict. Was hington probeert Assad zoveel mo gelijk te isoleren. Naar verwach ting zal het overleg zich vooral richten op de vraag hoe Hamas in het Palestijns-Israëlisch vredespro ces betrokken kan worden. Lage Rampertseweg 15 Oosterland T. 0111-643077 sM speeltoestellen www.debruinespeeltoestellen.nl MADRID - De Spaanse politie heeft gisteren tien personen opgepakt, die de Baskische terreurbeweging ETA zouden steunen. Madrid ver denkt de tien van het veroorzaken van explosies en branden in en bij overheidsgebouwen, treinstations en kantoren van politieke partijen. De sympathisanten, die in de pro vincie Guipüzcoa in het noordwes ten van Spanje zijn opgepakt, zijn tussen de 21 en 27 jaar oud. NEW YORK - Paus Benedictus XVI heeft gisteren tijdens een toe spraak tot de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in New York de mensenrechten ver dedigd. Hij herinnerde de lidsta ten aan hun plicht hun onderda nen te beschermen tegen ernstige mensenrechtenschendingen. De paus stelde dat als landen hiertoe niet in staat zijn de wereldgemeen schap moet ingrijpen. LONDEN - In Irak zijn de afgelopen week 28 mensen door de autoritei ten geëxecuteerd. Volgens mensen rechtenorganisatie Amnesty Inter national gebeurde dat na schijn baar „gehaaste en oneerlijke pro cessen." De Iraakse regering voer de in 2004 de doodstraf weer in met het argument dat daardoor het geweld in het land zou afne men. Maar dat is niet het geval. Dürstein Wenen Perfecte combinatie van natuur en cultuur! Kies deze zomer voor onze voordelige excur- siereis naar Wenen en het Wienerwald! WENEN WIENERWALD v.a. 629 10-daagse bus-/excursiereis Tijdens deze reis verblijven we in het 4-sterren Hotel Zur Post in Brand Laaben. Van hieruit ma ken we leuke uitstapjes naar o.a. het bekende be devaartsoord Mariazelle en natuurlijk Wenen met het sprookjesachtige Schloss Schönbrunn. Ook staat er een mooie tocht door het Wienerwald op ons programma. INCLUSIEF: reis per Comfort Class bus, erva ren chauffeur/reisleider, tussenovernachtingen in Duitsland (op indeling), verblijf in Hotel Zur Post in een 1-persoonskamer, 9 x ontbijt en di ner, het beschreven excursieprogramma. Juni 13 629 Juli 25 629 Augustus 29 629 Prijzen zijn per persoon. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22517 üv I waarom zou je verder zoeken Spreekt een actieve reis u meer aan? Kies dan voor de fietsreis langs de Donau en door Wienerwald, een ideale fietsbestemming! DONAU WIENERWALD v.a. 749 10-daagse fiets-/busreis Het Oostenrijkse Wienerwald is een prachtige fietsbestemming! De tochten voeren u door pittoreske dorpen, langs oude kloosters en uit gestrekte meren en door natuurrijke gebieden. Bovendien bezoeken we leuke stadjes als Krems, Dürstein en Melk. De tochten zijn licht en voor iedereen uitstekend te doen. INCLUSIEF: reis per Comfort Class bus, tus senovernachtingen in Duitsland, verblijf in Hotel Zur Post in een 1-pers.kamer, 9 x ontbijt en di ner, gebruik fiets, Ned.sprekende fiets-/reislei- ding, het beschreven excursieprogramma. Juni 13 €749 Juli 25 749 Augustus 29 749 Prijzen zijn per persoon. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22517

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9