ic spectrum Materiaal als uitgangspunt voor ontwerp Wouter Apner PZC Zaterdag 19 april 2008 Het Eindhovense recyclingbedrijf Sims heeft een proces ontwikkeld waarbij van een oude personal computer 80 procent kan worden hergebruikt voor hoogwaardige toepassingen, 16 procent een andere 'nuttige' bestemming krijgt en slechts 4 procent wordt gestort of verbrand. Met de juiste productinformatie erbij zijn ze dan eenvoudig te verwijderen. Wij zijn daarover in gesprek en ik heb het idee dat het kwartje is gevallen." De opkomst van platte beeldschermen zorgt voor een nieuw probleem. „Het glas van de lcd-schermen is geen probleem. De elektronica en de vloeibare kristallen ook niet, want die zijn niet giftig. De moeilijk heid zit aan de achterkant van het scherm, waar minuscule tl-buisjes voor de verlich ting zorgen. Die zogenaamde backlights zijn kwetsbaar en breken snel. Omdat er kwik, een zwaar metaal, in zit, zijn het ge vaarlijke componenten." Het gevolg is dat lcd's beschouwd worden als gevaarlijk afval en worden verbrand. Volgens Kik zal dat binnen nu en een jaar veranderen. „Fabrikanten werken eraan door bijvoorbeeld backlights te produce ren waar een folie omheen zit, zodat ze minder snel breken. Voor Sims is het door de enorme aantallen aantrekkelijk te inves teren in nieuwe recycleprocessen voor lcd's." Nog is de cirkel niet rond bij het her gebruik van elektronisch afval, geeft Kik toe. „Maar de verhoudingen zijn de afgelo pen jaren wel sterk aan het veranderen." Daarbij moet worden aangetekend dat niet alle afgedankte apparatuur terecht komt bij bedrijven als Sims. Er bestaat een levendige en vaak malafide handel in elek tronische apparatuur naar ontwikkelings landen in Afrika en Azië. Daar komen pe's en mobieltjes, vaak nadat ze nog enkele ja ren zijn gebruikt, terecht bij recyclebedrij- ven die het niet zo nauw nemen met het milieu. Sims hield zich jaren geleden korte tijd bezig met opknappen van pe's voor ge bruik in ontwikkelingslanden. Die markt is volgens Kik 'volledig naar de knoppen'. ,v I roeger maakte niemand zich druk over wat er aan het einde van de levens cyclus met een product gebeurde. Die manier van denken is aan het veran deren. „Nadenken over duurzame alternatieven was muf. Tegenwoordig zie je hippe duurzame materialen in producten die goed zijn vormgegeven." Simone de Waart uit Eindhoven heeft een passie voor materialen. Zij praat en thousiast over alternatieven voor hardhout. Ze studeerde als ontwerper af aan de Design Academy in Eindhoven, is oprichter van netwerkorganisatie Material Sense, geeft les aan de TU Eindhoven en is samensteller van de internationaal rondreizende tentoonstelling Rematerializel. De tentoonstelling geeft een over zicht van nieuwe materialen met vaak onverwachte eigenschappen en mogelijk heden. „Het aanbod is heel groot. Bedrijven hebben geen keuze, ze moeten wel nadenken over materiaalgebruik. Vanaf 2010 zijn ze verplicht duurzaam in te ko pen. Op veel plaatsen ontbreekt echter de kennis. Daarom is het belangrijk om mensen van verschillende disciplines in een netwerk bij elkaar te brengen." De Waart wijst op alternatieven voor synthetische vezels. Zoals kledingtextiel van brandnetels, paardenhaar, zelfhelende kunststof, die zorgt dat bij verhitting een kras in de lak vanzelf dicht vloeit en een soort schuimaluminium, sterk en isolerend, waarvoor de toepassingen nog moeten worden bedacht. De Waart heeft bij haar missie steun van het uit de VS overgewaaide Cradle to Cradle (van wieg tot wieg), een nieuwe denkwijze over produceren en consumeren. Het uit gangspunt is uitsluitend 'slimme' producten te ontwerpen, gemaakt van materia len die steeds kunnen worden teruggegeven aan technische of biologische kring lopen. De rol van de ontwerper is cruciaal. De Waart. „Onderzoekers zijn niet be zig met toepassingen en fabrikanten bedenken ze niet. Daarin ligt de meer waarde van de ontwerper." Behalve voor herwaardering, herge bruik en recycling van materialen pleit De Waart voor duurzame producten. „Je kunt alles wel recyclen, maar voor elk nieuw product moet er ook weer nieuwe energie in worden gestopt. Veel kleding bijvoorbeeld is goedkoop en gemaakt om één of twee seizoenen mee te gaan. De kwaliteit is zo slecht dat er daarna niks meer mee te doen is. Dat is zonde. In Brazilië worden prachtige schoenen gemaakt van vis- senhuid. Zo'n product dat met liefde en zorg is geproduceerd, gaat lang mee. Dat gooi je gewoon niet snel weg." SCOORT GOED OP ENERGIEVERBRUIK: Heeft altijd maar één tamp aan als hij zit te werken. Laat nooit lampen bran den. VOEDSEL: Eet geen vlees. SCOORT SLECHT OP UITSPATTTINGEN: Vindt het fijn om af en toe eens goed te leven en dan nergens op te letten. Komt dan bijvoorbeeld van vakantie te rug met allerlei dure aankopen. REACTIE „Hoera! Ik ben geen gemiddeld mens! Nou, het klopt wel met wat ik zelf ge schat had: ik ben redelijk groen, maar niet zo heel erg." http://www.duurzaamheid.nl/c2c/ i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99