spectrum i4 Vervangingsmarkt enorm door mode en meer functionaliteit' PZC Zaterdag 19 april 2008 Een nieuw model televisie, computer, mobieltje of mp3-speler op de markt? Nederlanders kopen ze massaal, ruim voordat het oude exemplaar is versleten. Dus groeit de afvalberg met elektronica explosief. Maar de mogelijkheden tot recyclen ook. door Chris Paulussen foto's Dolph Cantrijn e cirkel is nog niet rond. Om van oud papier nieuw papier te maken, moest altijd houtpulp worden toegevoegd voor dezelf de kwaliteit. En voor kunststof was na recycling alleen nieuw leven als kleerhanger, bloempot of berm paaltje. 'Downcyding' was jarenlang een beter woord voor 'recycling', maar de we reld verandert onder dmk van de milieube weging en strengere regelgeving. „Vooral de ontwikkelingen in kunststofre- cycling gaan erg hard", zegt directeur René Kik van het Eindhovense bedrijf Sims. „De crux zit in het scheiden van verschillende polymeren (grondstoffen van kunstvezels, red.). Drie jaar geleden werd je voor gek verklaard als je daar een proces voor wilde ontwikkelen. 'Droom maar lekker verder' werd gezegd. Maar door de milieueisen en de marktgroei is er veel veranderd." Sims is specialist in recycling van ict-appa- ratuur. Kik: „Onderzoek van de Verenigde Naties wees uit dat elektronica de snelst groeiende afvalberg is. Daarvoor zijn twee redenen. Ten eerste groeit de toepassing enorm hard. Zo werd de digitale camera in zes jaar tijd gemeengoed. De tweede reden is het vervangingsgedrag. Mpj-spelers en gsm's worden niet pas vervangen als ze de fect zijn, maar als er apparaten komen met meer mogelijkheden of een andere vorm geving. Meer functionaliteit en mode zor gen voor een enorme vervangingsmarkt." De groei is terug te zien bij Sims, dat in 1999 op grote schaal begon met recycling van oude apparatuur. In dat jaar verwerkte het bedrijf 6.000 ton elektronisch afval. In middels is dat 60.000 ton. Die enorme ex pansie, waaraan nog lang geen einde is ge komen, maakt het volgens Kik mogelijk te investeren in industriële processen om de afvalstromen te scheiden. „We hebben veel geïnvesteerd in mensen en machines. Sims heeft, ik durf dat zonder terughou dendheid te zeggen, wereldwijd een unie ke positie in elektronicarecycling." Sims onderscheidt drie hoofdstromen: me taal, kunststof en glas. De oude apparatuur valt eerst in handen van de sloopploeg, die accu's, batterijen en inktcartridges verwij dert omdat er milieubelastende stoffen in zitten. Accu's en batterijen gaan naar een gespecialiseerd bedrijf, voor inktcartridges heeft Sims een eigen procédé. Het glas van de monitoren gaat naar een gespecialiseerd zusterbedrijf in Echt. De rest - kasten, toet senborden, muizen, printplaten et cetera - gaat door shredders en over loopbanden om steeds verder versnipperd en geschei den te worden met behulp van magneten en andere scheidingstechnieken. Metaal (ij zer, aluminium, koper en ook edelmetalen als goud, zilver, palladium en platina) wordt bijna volledig en zonder kwaliteits verlies teruggewonnen. Recycling van me talen is winstgevend, zeker nu de prijzen van grondstoffen zijn gestegen door de groeiende vraag uit China en India. Ook kunststoffen kunnen na scheiding worden verwerkt in hoogwaardige toepassingen. Kik: „Van een oude pc-kast kan in principe een nieuwe pc-kast worden gemaakt." Glas is een verhaal apart. Het glas van ouderwetse beeldbuizen was altijd lastig te recyclen. De voorkant van een beeldbuis bestaat uit schoon glas, maar het glas van de 'toeter' aan de achterkant bevat onder meer lood om straling tegen te gaan. Het scheiden van voorkant en achterkant van de beeldbuis was lastig, duur en vergde veel tijd en menskracht. Vervuild glas kon alleen worden afgezet in de keramische in dustrie als grondstof voor tegels en wc-pot- ten. Sims ontwikkelde een proces waarin beeldbuisglas zodanig wordt gebroken en gezuiverd, dat het volledig kan worden ge bruikt voor productie van nieuwe beeld buizen. Kik: „Het glas gaat naar beeldbui- zenfabrieken in Polen en Azië. In landen als China en India blijft de vraag naar goed kopere tv's met een beeldbuis de komende vier a vijf jaar nog groot." Van een oude pc, inclusief muis, toetsen- bord en printer, kan 80 procent worden hergebruikt voor hoogwaardige toepassin gen. Nog eens 16 procent krijgt een 'nutti ge' bestemming, zoals het verbranden voor opwekking van energie. De laatste 4 procent (papier, stickers, siliconendotten en dergelijke), wordt gestort of verbrand. Aan 'design for recycling', producten zoda nig ontwerpen dat ze gemakkelijker te re cyclen zijn, heeft Sims amper nog behoef te. Kik: „Onze processen zijn zo ver door ontwikkeld, dat het weinig verschil maakt of er vier of twee soorten kunststof in een product zitten. Voor de demontage maakt het weinig meer uit of schroef- of metalen klikverbindingen worden gebruikt." Toch blijft er nog wel iets te wensen wat het design betreft. „Wij pleiten er bij de fa brikanten al jaren voor gevaarlijke compo nenten als accu's en cartridges op gemakke lijk toegankelijke plaatsen aan te brengen. snelst groeiende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 98