spectrum 12 ons eten zoal V^cfF Wirwar van keurmerken PZC Zaterdag 19 april 2008 De pieper is een w aar is hij toch gebleven, de eigenheimer? Ooit was deze aardappel op ons dinerbordje een na tionale kampioen zon der noemenswaardige buitenlandse concurrentie. Tegenwoor dig is hij slechts een keus uit vele. Ver drongen door aardappels uit Marok ko, Malta, Israël en Egypte. De pie per is een wereldreiziger gewor den. De consument globaliseert en wil op elk moment in het sei zoen over elke gewenste aardappel en groente kun nen beschikken. Sperziebo nen uit Senegal of Egypte in februari, peultjes uit Zimbabwe in december, het hele jaar door brocco li uit Italië of Israël en nieuwe aardappels uit Marokko of Malta in maart. Dat supermarkten daar naast in toenemende mate producten die ge woon in eigen land groeien, zoals (winterwor telen, andijvie en witlof, uit landen als Spanje halen, maakt voor de consument kennelijk niet uit. Als het maar betaalbaar is. En smaakt. Of zulk koopge drag milieubelastend is - de mees te producten uit Europa worden per vrachtwagen aangevoerd, an dere per vliegtuig of boot, zoals bananen en kiwi's -, is kennelijk een tweede. „Alleen een voorhoe de van de consumenten is daar op dit moment nog mee bezig", zegt Corné van Dooren van het Voedingscentrum in Den Haag. „We krijgen veel vragen over vei ligheid van voedsel, maar nog weinig over duurzaamheid." Neem aardappels. Nederland heeft er meer dan voldoende van. Lekkere, smakelijke en be taalbare. Toch worden er in de winkels steeds meer aangeboden uit landen rond de Middellandse Zee. „We draaien internationaal met de seizoenen mee", zegt Van Dooren. „Als in Malta, Israël of Marokko nieuwe aardap pels worden aangeboden, zie je dat direct aan de vraag." Kwestie van smaak, zeker geen noodzaak. „Als je citrusvruchten wilt eten, móét je die vanwege het klimaat uit het buitenland halen, maar aard appels natuurlijk niet. Die zijn ook hier goed langdurig te bewa ren." De vraag of een aardappel met het oog op milieube lasting beter in Neder land kan worden ver bouwd, is gemakkelijk met 'ja' te beant woorden: vanuit Ne derland is er wei nig transport no dig, dus minder C02-uitstoot. En voor opslag is minder koeling nodig dan in een warm land. Hetzelfde geldt voor wortelen en andijvie. Maar voor een tomaat ligt dat anders. Die wordt zowel uit ons eigen land aangevoerd als bij voorbeeld uit Span je, dus zo'n duizend kilometer hiervan daan. Is daarmee ge zegd dat een Spaanse to maat eten milieubelasten- der is dan een Nederland se? „Nee", zegt Van Dooren resoluut. „Het hangt er maar vanaf hoe die tomaat is gegroeid. Als hij is gekweekt in een kas in het Westland, die flink gestookt moet wor den in de winter, is hij milieubelastender dan een tomaat die in de volle Spaanse zon is gegroeid. Zelfs als je het transport per vrachtwagen meerekent." Vlees is een ander verhaal. Een varkenslap je komt in doorsnee uit een Nederlandse slachterij en hoeft amper getransporteerd 'O? De consument is de weg volledig kwijt in de wir war van keurmerken, stelt de Consumentenbond. Alleen al rond duurzaamheid bestaan minstens twintig keurmerken, die zijn onder te verdelen in milieu, eerlijke handel, dierenwelzijn en regionale producten. Ze geven zeker niet allemaal hetzelfde aan. Een keurmerk op de verpakking wil zeggen dat het product voldoet aan een bepaalde kwali teit, samenstelling of productiemethode. Een mi lieukeurmerk betekent echter niet per se dat een product diervriendelijk is of uit eerlijke handel voorkomt. De Consumentenbond pleit voor een wet die bedrij ven verplicht alle relevante gegevens op een pro duct te zetten, 'zodat je van een stukje katoen pre cies weet wat ermee is gebeurd tot aan de produc tie van een blouse'. Een stap in de goede richting vindt de Consumen tenbond dat de overheid sinds begin deze maand het publiek beter voorlicht over keurmerken en hun betrouwbaarheid, via www.ConsuWijzer. Op het gebied van milieu zijn de bekendste keur merken Milieukeur, MSC (voor vis) en Eko (voor biologische producten).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 96