o spectrum klimaatkenner m/v 'Duurzaamheid zie je van links tot rechts' PZC Zaterdag 19 april 2008 Wim Gilijamse, lector duurza me energie van de Saxion Hoge school in Enschede, foto Toma Tudor Karin de Ferrante, directeur van F&B, bureau op het gebied van energie en milieu, foto Diederik van der Laan Met het toenemende belang van duurzaamheid, groeit ook de arbeidsmarkt in die sector als kool. Wie weet wat er te koop is, hoeft niet lang werkloos te zijn. door Femke Nales illustratie studiobliq et loopt storm bij de avondcur sussen duurzame energie. Tech nici, beleidsmakers, consul tants, advocaten: ze melden zich sinds anderhalf jaar mas saal aan voor de post-hbo-oplei- ding in Hilversum om bijgespijkerd te wor den over broeikasgassen, biomassa, wind en zonne-energie. Een hype? „Dit is pas het begin", denkt Karin de Ferrante, direc teur van F&B, een onafhankelijk bureau op het gebied van energie en milieu. „Het bedrijfsleven heeft steeds meer aandacht voor duurzame toepassingen en we signa leren tegelijkertijd een gebrek aan kennis op de arbeidsmarkt. Iedereen wil weten waar het naartoe gaat met duurzame ener gie en vooral hoe betaalbaar het is." De klimaatproblematiek is bijna hip te noe men en duurzame energie is niet langer een geitenwollensokkenkwestie. De urgen tie spat er van af en er valt, niet geheel on belangrijk, geld te halen. Bedrijven slaan massaal aan het maatschappelijk verant woord ondernemen, duurzaam innoveren en willen het liefst ook nieuwe producten en diensten in de markt zetten, die inspe len op het klimaatvraagstuk. Het is aanha ken of afhaken in de duurzaamheidsbusi- ness, de economische belangen zijn groot. Het vraagt om nieuwe deskundigen op de arbeidsmarkt. „We hebben te maken met het Al Gore-effect. Na het uitkomen van die film raakte alles in een stroomversnel ling", merkt Wim Gilijamse, lector duurza me energie op de Saxion Hogeschool in Enschede. Als voorbeeld noemt hij de op leiding Milieukunde in Deventer, die op eens dubbele aanmeldingen telt nadat de studierichting jarenlang wegkwijnde. „Mi lieu en duurzaamheid horen niet bij een bepaalde politieke stroming. Duurzaam heid is iets wat je ziet van links tot rechts." Els Verhagen, Human Resources manager van Triodos Bank. foto Ingo Gotz dienstverlening. „Vooral in de financiële branche merk ik sterk dat werkzoekenden naar een duurzaam bedrijf zoeken om hun kennis mee te delen." Ligtenberg ziet vooralsnog de vooruitstre vende voorhoede in de zakenwereld. Een van die pioniers is 'de klimaatvriendelijk- ste bank van Nederland', de Triodos Bank. Daar vertaalt het succes van de duurzaam- heidshype zich in een sterke groei van de organisatie. Hoewel de bank al 27 jaar werkt volgens het duurzaamheidsprincipe, is 2007 ook hier bestempeld als het jaar van 'de duurzame doorbraak'. HR-manager Els Verhagen merkt dat de werkzoekende graag wil werken bij de fi nanciële instelling, die zich geheel toelegt op de principes 'people, planet, profit'. „Bij voorbeeld marketing- en HR-functies, daarop krijgen we veel reacties op vacatu res. Maar voor andere functies, bijvoor beeld administratieve en ICT, is het lasti ger door de krapte op de markt. Net als bij andere bedrijven." Bij Triodos Bank is de hele organisatie doordrenkt van de be- drijfsmissie. „Van de receptioniste tot de directie, iedereen heeft er affiniteit mee, dat is ook een voorwaarde. Duurzaamheid is integraal in de organisatie verankerd. ]e merkt het overal in ons bedrijf. Alleen al aan het gebouw. Alles is duurzaam, van het meubilair tot de vloerbedekking, maar ook de koffie en thee die we schenken." Wie bij de Triodosbank solliciteert, wordt niet alleen geselecteerd op zijn maatschap pelijke betrokkenheid. „We zijn ook com mercieel, het gaat niet alleen om ideologie. Als we een bankier zoeken, moet het een goede bankier zijn, die ook affiniteit heeft met onze missie. Maar het is ook niet zo dat we mensen die solliciteren, vragen of ze groene stroom gebruiken. Zo ver gaan we niet. We vragen wél waar hun interes se voor duurzaamheid zich in uit." Het is 'een manier van denken'. „Je ziet in het bedrijfsleven dat de scheiding ver dwijnt tussen wat mensen doen op zater dag en zondag en door de week. Persoonlij ke waardes en bedrijfswaardes worden steeds meer op elkaar afgestemd." Caroline Ligtenberg van de Duurzame Vacature bank, foto Fotoburo Martin Droog De minor duurzame energie die op de ho gescholen wordt aangeboden, is daarom niet alleen voor de technische studenten interessant. Ook de hbo'er die klaarge stoomd wordt voor het bedrijfsleven, de makelaardij of werk in de publieke sector, heeft baat bij kennis over de klimaatproble matiek. Wie weet wat er te koop is in de wereld van duurzame energie, hoeft niet lang werkloos te zijn. Het aantal vacatures groeit, merkt ook Caroline Ligtenberg van de Duurzame Vacaturebank. Vorig jaar maart begon ze met haar website die voor ziet in vacatures 'die de samenleving beter moeten maken'. Bijna een jaar later kan ze concluderen dat ze op het juiste moment in de juiste markt stapte. Op het moment heeft ze 175 actuele vacatures uitstaan en het aantal groeit nog maandelijks. Volgens Ligtenberg is de maatschappij toe aan duurzaamheid. „Net zoals eten, drinken en veiligheid, dat hebben we al, nu moeten we een stap verder. Die behoefte is er bij bedrijven, maar ook bij werkzoekenden." Het is een soort collectieve bewustwor ding die ook op de arbeidsmarkt voelbaar is. Werkgevers en werknemers gaan aan de slag met een ideologie, en die ideologie gaat verder dan alleen geld verdienen. „Ook bij jongeren merk ik een groeiende belangstelling voor duurzaamheid. Ze wil len misschien wel die grote auto, de we reldreis en het geld, maar ze willen ook iets terugdoen." Duurzaamheid heeft volgens Ligtenberg niet alleen met milieu te maken, het gaat veel verder dan dat. Op haar vacaturesite vind je vooral die bedrijven terug, die za ken doen met een missie en die missie is duidelijk: verbeter de wereld en begin bij jezelf Het zijn dus niet alleen de groene va catures, maar ook banen in de gezond heidszorg en de commerciële of financiële

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93