7 spectrum duurzaam Wat is RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE gevlogen PZC Zaterdag 19 april 2008 Maar eens even in de Dikke van Dale ge keken, wat er achter het woord 'duur zaam' staat. Soms vind je in de Dikke van Dale de leukste betekenissen van versleten begrippen, maar deze keer is hij sober: duurzaam geschikt, bestemd om te duren, wei nig vergankelijk. Maar ook een duurzame herinne ring of een duurzame vrede, die op hechte grond slagen rust. Ook duurzame energie, zo min moge lijk grondstoffen gebruikend, gebruik maken van herwinbare bronnen. Diep geïnspireerd door deze eenvoudige maar doeltreffende omschrijvingen van het woord duur zaam, voelde ik plotseling enorme drang mijn be zittingen te onderzoeken op duurzaamheid en weggooibaarheid. Een van mijn eigenaardigheden is, dat het mij buitengewoon moeilijk valt wat dan ook weg te gooien. En wanneer dat nu alleen de duurzame spullen zou betreffen, zou dat een prachtige eigenschap zijn. Maar ik selecteer hele maal niet op duurzaamheid. 'Bewaren', dat is het motto en het uitgangspunt. Dat leidt tot allerlei in farcten in mijn huis en kantoor. Nu heb ik besloten dat ik mijn bezittingen ga uit splitsen op duurzaamheid en overbodigheid. Van nacht ben ik begonnen. Ik ging voor de verande ring eens lekker vroeg naar bed, zodat ik om kwart over twee zo fris als een hoentje wakker werd en besloot dat het uitsplitsmoment was aan gebroken. Eerst de koelkast dan maar. Ik ben dol op kersen jam, dat wil zeggen: op de kersen daarin. Met een klein theelepeltje vis ik schaamteloos deze sappige zoete rondjes eruit... de jam zelf laat ik met mst. Maar daar ik nooit iets weggooi wat nog niet be dorven is, staan er nu zeven poten kersenjam zon der kersen in de ijskast. Hoe duurzaam zijn deze halfleeggegeten potten jam? De oplossing heb ik nog niet gevonden, dus ik zet ze nog maar even terug. Ik schuif wat je noemt de beslissing voor mij uit. Ik bespaar u de bespreking van de rest van de duurzame artikelen in halflege potten, want ik moet nu eerst eens nadenken hoe ik dit probleem ga oplossen voordat ik er beleid op inzet! Door naar de klerenkast. Ach...wat heb ik een leu ke kleren. Degelijk en wuft, in vrolijke afwisseling hangt en ligt het daar, en allemaal even duurzaam. Wanneer je niets om mode geeft, of om rokleng- tes of andere details, dan zou je kunnen spreken van overvloed. Door de jaren heen allemaal heel duurzaam aangeschaft. Vooral de jasjes met de enorm brede schouders vormen een substantieel deel van de collectie. Het beste is rustig af te wachten tot de mode die saaie natuurlijke schouderlijn voor gezien houdt en be sluit dat de power-schouders terug moeten in het modebeeld. Het kan een poos durenmaar dan... dan ben ik de eerste! Alles stofvrij bewaard in plas tic hoezen. Vroeger schoof ik veel kleren door naar mijn schoondochters en dochter. Maar het is raar, ze willen mijn spullen niet meer. „Mam, dat kan ik niet meer dragen. Dat is totaal uit de tijd!", roepen ze wreed wanneer ik besluit afstand te doen van iets duurzaams. Zwakjes roep ik nog: „meid, kijk eens wat een mooie stof! Wat een kwaliteit!" Ze zien het niet. Ze willen geen mooie ouwe kle ren van hun ouwe moeder. Ze willen iets nieuws. Iets flodderigs. Iets wat je na een halfjaar bij de vodden kunt gooien Om dan weer iets nieuws te kopen. En bij voorkeur niet iets duurzaams!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91