5 spectrum ^^&mSÊÊÊÊÊÊ Grd PZC Zaterdag 19 april 2008 Zonnepanelen Wie wil overstappen op zonnenergie, krijgt zonnepanelen op zijn dak. Het teveel aan geprodu ceerde elektricitei wordt teruggele aan het net. Meubels Meubels binnen en buiten kunnen worden gemaakt van FSC-teak (afkomstig van gecontroleerde plantages), bamboe en palmhout. Die laatste twee houtsoorten groeien snel en zijn dus makkelijk vervangbaar. Isolatie Isoleren is de beste methode om energie te besparen. Spouwmuur, dak, ramen en gevels liggen voor de hand. Goede isolatie van vloeren en leidingen helpt ook mee. Verf Schilder in plaats van met synthetische verf met natuurlijke verf. Die is volledig biologisch afbreekbaar en er komen geen giftige stoffen bij vrij. Was drogen Gebruik zoveel mogelijk de wind en de zon om de was te drogen in plaats van de wasdroger. Vloeren en wanden Kurk en marmofloor worden gemaakt van vervangbare en natuurlijke producten. Net zo'n natuurlijk materiaal is leemstuc, waarmee de wanden kunnen worden afgewerkt. Het heeft een isolerende werking. Verlichting Gebruik spaarlampen. Zet een timer op de lamp en gebruik een bewegingsmelder in ruimten waar u niet zo vaak komt. Regenwater Gebruik regenwater voor planten en het gazon. Een regenton kan per jaar zo'n 7.000 liter drinkwater besparen als dit water ook gebruikt wordt voor bijvoorbeeld het wassen van de auto. toilet die het 'afval' opvangt en het ge schikt maakt om als bodemverbeteraar over de tuin te spuiten. Is we toch in de tuin zijn, kan het geen kwaad eens na te denken over verlichting, vijver, sproeien en compost. Zowel de sfeerverlichting als de vijverpomp halen hun stroom uit zonne-energie. De meeste doe-het-zelfzaken verkopen deze energie besparende tuinaccessoires. Sproeien doen we natuurlijk niet met leidingwater, daar voor gebmiken we het water uit de regen zuil die aansluitingen heeft voor kraan, tuinslang en hogedrukreiniger. Wie geen ecotoilet heeft, kan voor het bemesten van de tuin zelf compost gaan maken. Zo'n beetje de helft van het huishoudelijk afval is gff-afval. Daar is makkelijk compost van te maken. Er zijn tal van tonnen en andere systemen te koop om compost te maken. Op internet zijn ook tips te vinden hoe je zelf een composthoop kunt maken. Hoe duurzaam we ook willen zijn, als er een huis gekocht moet worden, zullen we in vrijwel alle gevallen een beroep moeten doen op de geldmarkt. Gelukkig spelen banken tegenwoordig in op de wens van consumenten om meer aandacht aan mi lieu en klimaat te besteden. Zo bestaan er klimaat- en groenhypotheken die het mo gelijk maken geld te lenen tegen voordeli ge rentetarieven, op voorwaarde dat in de woning duurzame investeringen worden gepleegd. SCOORT GOED OP ENERGIEVERBRUIK: Heeft zonnepanelen en een microkracht installatie. Streeft ernaar zoveel moge lijk 'los van het energienet' te leven. KLEDING: Vorig jaar twee kostuums gekocht, voor het eerst in tien jaar tijd. SCOORT SLECHT OP AUTOKILOMETERS: Zou graag minder autokilometers ma ken, maar ziet daartoe geen mogelijk heid omdat Zeeland met het openbaar vervoer slecht te bereizen is voor ie mand die zich veel moet verplaatsen. REACTIE „Ik zit tussen gewenst en gemiddeld. Dat had ik ook wel verwacht. Ik heb al eens eerder gekeken hoe mijn persoon lijke voetafdruk was, vandaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 89